Příznaky histaminové intolerance: Jak zjistím, že něco není v pořádku?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Možná už déle máte pocit, že s vaším tělem není něco v pořádku. Nemůžete jíst všechno, vaše tělo reaguje na určité potraviny negativně.

Organizmus možno ne vždy reaguje stejným způsobem, ale nedokážete v tom najít pravidlo.

Jste z toho zmatení. Ale hlavně, dlouhodobě se necítíte dobře.

Může se jednat o histaminovou intoleranci?

Jak se projevuje tato porucha?

Zkusme na to přijít.

Proč mi některé potraviny způsobují problémy?

Histamin, o kterém jsme hovořili v předešlém článku, je pro člověka sice potřebný vzhledem k tomu, že zabezpečuje různé životní funkce, ale důležitá je také aktivita DAO enzymu, který ho z těla průběžně odbourává. Histamin se totiž nesmí v organizmu hromadit – takto by zatížil postupně celý organizmus.

Vaše tělo zareaguje na určité jídlo nevhodně právě tehdy, kdy je funkčnost DAO enzymu nedostatečná. Pokud nevědomky zkonzumujete potravinu s vysokým obsahem histaminu, dojde k náhlému zvýšení hladiny histaminu, což vám přivodí subjektivní i objektivní těžkosti.

Jaké jsou příznaky histaminové intolerance (HIT)?

Především jsou velmi různorodé. Histamin v těle plní mnoho funkcí, ale pokud je ho příliš, účinky jsou mimořádně silné. To, samozřejmě, není žádoucí. A co všechno může způsobit přebytek histaminu v těle?

Pojďme si nežádoucí účinky postupně vysvětlit. Nejprve se podívejme na příznaky histaminové intolerance, které můžeme rozdělit do 2 skupin:

  • nastupující rychle – po přijetí potraviny nebo nápoje s vysokým obsahem histaminu (většinou do 1 hodiny, často v průběhu několika minut),
  • chronické těžkosti – nastupují později, případně se z času na čas vracejí.

U většiny příznaků se jedná o přímý účinek zvýšeného množství histaminu. Ale v některých případech se působení histaminu projeví nepřímo. Jak to chápat?

Například organizmus zareaguje na nahromaděné množství histaminu zvýšenou tvorbou adrenalinu a noradrenalinu. To však může přinést různé problémy:

Teď si blíže rozebereme rozdíly mezi rychle nastupujícími projevy a chronickými projevy, a to i ve vztahu k různým částím těla.

Rychle nastupující projevy

Kůže

Histamin rozšiřuje cévy a zvyšuje jejich propustnost. Zároveň stimuluje nervy citlivosti, které máme v kůži. Nežádoucí nahromadění histaminu se na pokožce projeví jako svěděnízarudnutíkopřivka, či otoky.

Ústa

Na silné účinky histaminu reaguje také sliznice v ústech. Typický je otok rtů (nebo jejich svědění), otok jazykaotok Eustachové trubice (to je spojka mezi uchem a krkem), resp. otok hlasivek.

Trávicí trakt

Histamin podporuje v trávicí soustavě „výrobu“ žaludeční kyseliny. Když je však tvorba kyseliny zvýšená, objeví se bolesti žaludkukřečenadýmání, či tzv. pálení žáhy (kyselina stoupá až do jícnu).

Příliš histaminu v těle může spustit také křeče v břichuprůjemnevolnosti, až zvracení.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Horní a dolní dýchací cesty

Nadměrné množství histaminu ovlivňuje také cévy, hladké svaly a hlenové žlázky, které máme v dýchacích cestách. Vlivem histaminu se tedy může zvýšit zahlenění, sliznice se prokrvíoteče – svědí nás v nose, kýcháme, objeví se vodová rýma, zužují se horní a dolní dýchací cesty.

Toto jsou následky:

  • ucpaný nos,
  • kašel,
  • těžší dýchání,
  • někdy se objeví pískavý dech (typické pro astma).

Srdečně-cévní systém

Také kardiovaskulární systém je histaminem značně ovlivňovaný. Jak se může projevit nadměrné množství histaminu? Především bušením srdce, poruchami srdečního rytmu, či změnami krevního tlaku.

Změny tlaku přitom probíhají oběma směry – nahoru i dolů. Za poklesem krevního tlaku hledejme přímé působení histaminu, za zvýšeným tlakem zase nepřímé působení adrenalinu.

Nervová soustava

Na uvolňování přenášečů signálů v centrální nervové soustavě se významně podílí také „náš vlastní“ histamin, který odpovídá za bdělost a pocit sytosti. Jeho nepřiměřené zvýšené množství se projeví neurologickými těžkostmi. Jedná se hlavně o:

  • bolesti hlavy (při určitém pohybu, při určité poloze hlavy),
  • migrénu (není to typická bolest hlavy),
  • závrať.

Chronické příznaky HIT

Příznaky, které se neprojeví náhle po konzumování určité potraviny, ale přetrvávají dlouhodoběji, nazýváme chronickými. Jsou to těžkosti různého charakteru, které si hned nedáváme do souvislosti s jídlem:

  • chronická únava – nepřiměřená okolnostem,
  • poruchy spánku, nespavost,
  • nervozita, úzkost, deprese, panická porucha,
  • bolestivá menstruace.

Může histaminová intolerance ohrozit těhotenství?

Dlouhodobě zvýšená hladina histaminu může být pro těhotenství nebezpečná. Není to však důvod na vážnější obavy. Proč? Aktivita DAO enzymu je během těhotenství zpravidla mnohem vyšší.

DAO enzym se tvoří přímo v placentě. Jedná se o obranný mechanizmus těla matky, které chrání plod před histaminem. Některé ženy, které trpí HIT, proto pociťují v graviditě přechodné zlepšení stavu.

Chcete vědět, jak to s vámi je?

Teď vidíte, že příznaky histaminové intolerance jsou opravdu různorodé. Pokud trpíte touto poruchou, neznamená to, že musíte pociťovat všechno, co jsme tu zmínili. Každý organizmus je totiž jiný, každý člověk reaguje jinak.

Navíc jsou příznaky u toho stejného jedince nestálé. Možná máte sami zkušenost, že jedna a ta stejná potravina vám někdy udělá značné nepříjemnosti, jindy mírnější a jindy zase nemáte problémy žádné.

Není to nic neobvyklé. Vždyť i obsah histaminu je v mnohých potravinách kolísavý. Například jedno rajče může obsahovat jednou tolik histaminu, než druhé, které vyrostlo u souseda. Histamin se v potravině zvyšuje také zráním nebo skladováním.

Díky různorodosti, ale také nestálosti příznaků, je rozpoznání HIT někdy složité. Na druhé straně se za nestálostí příznaků může ukrývat i funkčnost (nebo spíš nefunkčnost) střevního DAO enzymu. Ten je totiž ovlivňovaný i lékyalkoholem, či jinými chemickými látkami.

Pokud je vám však popis některých příznaků dobře známý, není vyloučené, že opravdu trpíte HIT. Tehdy je určitě namístě, vyhledat odborníky. Netrapte se už ani den.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Na závěr to nejdůležitější

Histaminová intolerance vás může zaskočit, někdy i potrápit. Nejedná se však o nemoc. Je to jen vlastnost vašeho organizmu, kterou je potřeba rozpoznat a naučit se s ní žít. Jak?

Prvořadá je takzvaná nízkohistaminová dieta. Pokud za jistých okolností nepomáhá, můžete vyzkoušet léky, které blokují účinek histaminu v organizmu, tzv. antihistaminika.

Pokud vám nepomáhá ani přísně dodržovaná dieta + pravidelně užívané antihistaminikum, je potřeba se zamyslet, zda skutečně trpíte HIT nebo zda problém netkví někde jinde.

Odbornou kontrolu článku zabezpečil Doc. MUDr. Martin HrubiškoPhD., alergolog a imunolog. Je místopředsedou „Slovenskej imunologickej spoločnosti“, členem „Slovenskej spoločnosti pre alergológiu a klinickú imunológiu“, a členem „Slovenskej internistickej spoločnosti“.

Napsat komentář