Jak se zbavit alkoholu v krvi? Co je spolehlivý odbourávač alkoholu?

(Zdroj foto: Adobestock.com)

Dobrý sluhazlý pán – takto nejčastěji mluvíme o alkoholu.

Stinné stránky alkoholu se objevují i tehdy, když nejsme přímo alkoholici.

Všichni chápeme, že alkohol dokáže zpříjemnit večer, lehčeji se uvolníme, jsme sebevědomější, také svět je najednou zábavnější.

Pokud to však přeženeme, máme problémy s koordinací, objeví se bolesti hlavy, dokonce zvracíme. A na druhý den nás obyčejně nemine alkoholová „opice“.

Víte, jak dlouho zůstává alkohol v krvi?

 A jak urychlíte jeho vstřebávání, abyste mohli například řídit?

Jak se tělo zbavuje alkoholu

Nejdříve zjednodušená rovnice – naše játra potřebují přibližně 1 hodinu na zpracování 30 mililitrů čistého alkoholu. Standardní alkoholický nápoj obsahuje asi 17,7 mililitrů čistého alkoholu, samozřejmě podle druhu drinku. Čím více nápojů vypijeme, tím déle bude alkohol v našem těle kolovat.

Pokud vypijeme během hodiny či dvou více drinků, čas očisty se prodlužuje. Pokud tedy vypijeme jedno pivo v pět odpoledne, v šest bude naše tělo čisté. Pokud však o půl šesté po prvním pivu vypijeme druhé, čistit se budeme do 19. hodiny.

Jak dlouho se dá dokázat, že jsme pili?

Stav opilosti znamená, že naše játra nedokážou vstřebat alkohol tak rychle, jak rychle ho pijeme. Pokud si po prohýřené noci myslíme, že po pár hodinách budeme fit a nezůstane ani stopa po alkoholu, tak se mýlíme.

Jak dlouho setrvává alkohol v těle:

 • krevní test – ukáže konzumaci alkoholu v uplynulých 612 hodinách,
 • speciální test z moči – potvrdí, že sme pili před 13 dny,
 • sliny – ve slinách je přítomný 13 dny,
 • analýza dechu – odhalí alkohol maximálně 24 hodin po posledním drinku.

Jak alkohol ovlivňuje mozek

Prvním orgánem, který to „schytá“, je mozek – jeho funkce jsou narušené. Speciálně jsou ovlivněné 3 oblasti: mozková kůra, limbický systémmozeček (cerebellum).

Nejprve máme velmi příjemné pocity, jsme družnější a sdílní, jsme sebevědomější. Později se však přidává špatný úsudek, rozmazané vidění, zkreslený sluch, či vyšší tolerance vůči fyzické bolesti.

Nastává emocionální nerovnováha, která se obnoví až po celkovém vystřízlivění, někdy také později. Paměť se však už neobnoví – vícero studií dokazuje, že alkohol zhoršuje schopnosti mozku při vytváření nových vzpomínek.


Zdroj foto: Adobestock.com

Jak alkohol ovlivňuje srdce

Alkohol rozšiřuje cévy a snižuje krevní tlak. Srdce (ve snaze vyrovnat se s tímto stavem) pumpuje rychleji. Je dokázané, že nadměrná konzumace alkoholu může způsobit nepravidelný tep srdce a předsíňovou fibrilaci. Z toho vyplývají vážná rizika: vyšší srážlivost krve, mrtvice nebo selhání srdce.

Alkohol a močové cesty

Ledviny filtrují krev a tedy i alkohol – pokud ho máte v krvi. Kromě toho alkohol je diuretikum, takže odvodňuje. Výsledkem je sucho v ústech, nevolnost a bolesti hlavy.

Alkohol a játra

Zdravé játra metabolizují alkohol. Ten se nevypaří někam „do vzduchu“, ale vznikne z něho chemikálie acetaldehyd. Je to toxin, který ovlivňuje pocenímočení.

Tělo se snaží acetaldehyd spálit, použít ho jako palivo. Pokud k tomu dojde, tak organizmus nespaluje tuk, ten se ukládá v játrech. Výsledkem může být chronická hepatitida.

Při poškození jater je na sonografii vidno její zjizvení. Nejhorším onemocněním jater je cirhóza, která často vede k rakovině nebo až k smrti.

Zůstatkový alkohol

Nikdo není imunní vůči účinkům alkoholu, i když je „dobře trénovaný“. Tělo reaguje na to, že při zpracování alkoholu vypotřebovalo vodu, živinyminerály, které potřebuje na svoji činnost.

Účinky alkoholu přetrvávají dokonce i tehdy, kdy už není v těle zjistitelný. Stále můžete pociťovat závratě, dezorientaci, slabost, sucho v ústech, bolesti hlavy.

Co ještě ovlivňuje rychlost vystřízlivění:

 • druh alkoholu,
 • zda jste před pitím (nebo během něho) něco jedli,
 • věk,
 • hmotnost,
 • objem tělesného tuku,
 • rychlost/pomalost vašeho metabolizmu,
 • užívání některých léků.

Zdroj foto: Adobestock.com

Hledáte odbourávač alkoholu?

Nejčastějšími radami, které si můžete vyslechnout, jsou mastná jídla, resp. káva. Zní to sice pěkně, ale tělo se takto jednoduše ošidit nedá. Ano, vystřízlivění dokážeme zkrátit, ne však tak, že bychom po jedné klobásce a dvou kávách byli úplně fit.

A které triky opravdu pomohou?

V první řadě to jsou přípravky, které podporují detoxikaci. Naopak je potřeba se vyhnout zpomalovačům metabolizmu a všemu, co zatěžuje trávicí systém. Podívejme se na nejlepší pomocníky.

Paracetamol ano, aspirin ne

Pokud se ráno cítíte celkově špatně a „třeští“ vám hlava, můžete užít paracetamol – v doporučené dávce. Rozhodně se vyhněte aspirinu, který dráždí žaludek a zhoršuje průběh vystřízlivění.

Pijte hodně vody

Alkohol odvodňuje tělo, dochází k dehydrataci. Kromě toho alkohol zpomaluje tvorbu vazopresinu. Výsledek? Ledviny posílají přijatou tekutinu přímo do močového měchýře, neabsorbují ji do těla. To je také důvod, proč musíte často močit.

Dehydratace je hlavní příčinou bolestí hlavy a pocitů sucha v ústech. Optimálním řešením je vypití 2 velkých sklenic vody ještě předtím, než začnete konzumovat alkohol.

Po příchodu z večírku doplňujte tekutiny, ale opatrně, abyste nepřetížili již zatížený žaludek. Vaše první cesta po probuzení by měla také vést k čisté vodě a na toaletu.

Vyhýbejte se slazeným, bublinkovým a kolovým nápojům

Ještě jednou zopakujeme – doplnění tekutin je základem rychlého vystřízlivění. Rozhodně vám nepomohou slazené, kolové nebo bublinkové nápoje. Ideální podporou pro játra je horká vodacitrón, případně limetka. Pomohou také jiné citrusy, resp. šťáva z nich.


Zdroj foto: Adobestock.com

Bohatá snídaně

Ne na objemu, ale na obsahu živin! Mastná jídla mohou vyvolat žaludeční problémy, proto spíš volte jídla bohaté na bílkoviny. Skvělý je zeleninový nebo drůbeží vývar, celozrnné pečivo, volské oko, míchaná vajíčka.

Váš trávicí systém přivítá teplá jídla. Ke snídani nebo na svačinu si dejte banán. Proč? Alkohol může vyčerpat hladinu draslíku a banán vám ji opět vyrovná.

Pomůže také avokádo, kokosová voda, celozrnné potraviny. Kokosová voda hydratuje a vyrovnává hladinu elektrolytů. Podobně zaúčinkuje zázvor – ať už v čaji nebo v jídle.

Dávnější rady, které stále kolují v éteru, mluví o síle syrových vajec. Nejlépe prý působí, pokud je rozmícháte společně s worcestrovou omáčkou, solíkořením.

Rozpustné tabletky

Šumivé tablety s obsahem minerálů a vitamínů mohou skutečně zabrat. Důležité je, aby obsahovali hořčík, vápník, vitamín Cskupinu vitamínů B. Stejně účinné jsou také izotonické sportovní nápoje.

Dopřejte si probiotika

Probiotika ve formě doplňků jsou účinnější, než potraviny s obsahem živých kultur, ale ani kvalitním jogurtem nebo fermentovanou zeleninou nic nepokazíte. Hlavně fermentovaná zelenina umí upokojit alkoholem oslabený žaludek. V mnohých filmech jste mohli vidět, jak někdo sahá po kyselé okurce.

Nitrožilní výživa

Mnozí lidé ze šoubyznysu přiznávají, že rychlejšího vystřízlivění dosáhnou pomocí nitrožilních infuzí s vitamínyminerály. Díky tomu podávají očekávané výkony. Do infuzí se často přidávají léčiva, která tlumí napínání na zvraceníbolesti hlavy, resp. žaludku.

Samozřejmě je to na úkor těla i psychiky. Organizmus potřebuje přece jen pokojnější doléčení z přehnané konzumace alkoholu. Takže s nitrožilními infuzemi opatrně.


Zdroj foto: Adobestock.com

Pokud máte dlouhodobě problémy s alkoholem

První krok – přiznejte si to. Hledejte spíš jiná řešení a ne triky, které dokážou alkohol rychle „odčarovat“. Pokud se vám nedaří abstinovat a jste z toho nervózní, vyhledejte pomoc psychologa nebo psychiatra. Myslete na to, že alkoholismus je nemoc.

Rychleji vystřízlivět chtěli i naši předkové

Snaha o odbourání alkoholu pomocí jídla sahá do hluboké historie lidstva. Staří Římané se před „opicí“ chránili smaženými dobrotami, v Jižní Africe byl populární vývar z ovčích žaludků. Na britských ostrovech zase snídali 2 syrová vejce, hozené do brandy.

V 19. století léčili „opici“ koktejlem z rajčatové šťávy, syrových vajec, worcestrové omáčky, červeného vínapomerančové šťávy. Tento koktejl doplňuje tekutiny, soli a elektrolyty, které alkohol z těla vyčerpal.

Pokud dlouhodobě pijete hodně alkoholu a potřebujete očistu:

 • pijte hodně vody – každodenně 8 dvoudecových sklenic,
 • pijte zelený čaj – chrání játra před poškozením alkoholem, přispívá k detoxikaci,
 • pročistěte si játra přírodními přípravkami – například ostropestřcem mariánským,
 • jezte chřest – posilňuje játra v boji proti škodlivinám, včetně alkoholu (chrání jaterní buňky),
 • naplánujte si půst na 1 až 3 dny,
 • pravidelně cvičte.

Nevyhnutelností je abstinence, jinak ani léky a ani žádné detoxikační programy nezaberou!

Zdroje:

quora.com

americanaddictioncenters.org

responsibledrinking.org

respectyourself.org.uk

quitalcohol.com

mirror.co.uk

webmd.com

everydayhealth.com

Napsat komentář