Když se setkají vysoký krevní tlak a cukrovka, potřebujete antidiabetika

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Vysoký krevní tlak (hypertenze) se při diagnóze diabetes mellitus vyskytuje poměrně často – je to tak při diabetu typu 1, diabetu typu 2, stejně tak i těhotenské cukrovce.

Pro diabetika je proto velice důležité, aby znal hodnoty svého krevního tlaku. Cukrovka a vysoký krevní tlak mají totiž mnoho společných jmenovatelů.

Jak spolu souvisí vysoký krevní tlak a cukrovka?

Je vysoký tlak u cukrovky samozřejmostí?

Jak předcházet vysokému krevnímu tlaku, když máte cukrovku?

Proč byste měli zodpovědně užívat antidiabetika?

Co vám hrozí, pokud léčbu nedodržujete?

Společné příčiny cukrovky a vysokého krevního tlaku

Studie z roku 2012 spolehlivě ukázala, že cukrovka a hypertenze se často vyskytují zároveň. Není to žádná záhada vzhledem k tomu, že mají mnoho společných rysů, například:

  • obezitu,
  • chronický zánět,
  • oxidační stres,
  • inzulinovou rezistenci – buňky nereagují správně na inzulin.

V první řadě musíme pochopit, že pokud se hypertenze a cukrovka „sejdou“ v jednom těle, poškozují organizmus výrazněji, než by to dokázaly samostatně. Proto bychom neměli u sebe dopustit, aby došlo k vysokému tlak, pokud už máme cukrovku.

Obě nemoci mají společné nejen základní příčiny, ale i rizikové faktory. Z tohoto důvodu se léčebné i režimové metody vzájemně překrývají.

Co zvyšuje riziko hypertenze a cukrovky:

  • nadváha (obezita),
  • nadměrný tělesný tuk,
  • nezdravá strava,
  • nedostatek pohybu,
  • špatné spánkové návyky,
  • kouření,
  • nízká hladina vitamínu D.
  • vyšší věk.

Léčba cukrovky, pokud máte vysoký tlak? Hlavně antidiabetika

Pokud máte cukrovku a současně vysoký tlak, případně vyšší riziko onemocnění srdce, cév a ledvin, lékař vám předepíše odpovídající léky. Nejlepším řešením při zdvojené diagnóze (diabetes a hypertenze) jsou však antidiabetika, které chrání srdce.

Na regulovaní krevního tlaku se používají také ACE inhibitory, betablokátorydiuretika. O správném užívaní všech léků vás bude informovat lékař nebo lékárník. Nikdy neměňte doporučené dávkování, jinak se léčba vyhne účinku!

Antidiabetiká cukrovka
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Jak zjistíte, zda máte během cukrovky i vysoký krevní tlak?

Diagnostika cukrovky, ale aj vysokého krevního tlaku, je relativně jednoduchá. V prvním případě jsou odpovědí testy na hladinu glukózy v krvi, v druhém pravidelná kontrola krevního tlaku (tlakoměrem).

V dnešní době, když můžeme obojí lehce vykonat v domácím prostředí, jsme ve výhodě. Všechny výsledky bychom si měli zapisovat a zpřístupňovat lékaři.

Kdy mluvíme o vysokém krevním tlaku?

Při měření krevního tlaku se nám zobrazují 2 čísla. Vyšší číslo (tzv. systolický tlak) zaznamenává tlak v cévách, kdy srdce vypuzuje krev,

Nižší číslo (tzv. diastolický tlak) je tlak v klidné fázi (tedy mezi dvěma údery srdce). Optimální tlak má hodnotu přibližně 120/80 mm Hg.

Pokud je tlak dlouhodobě kolem 140/90 mm Hg, nebo dokonce vyšší, lékař vám diagnostikuje hypertenzi 1. stupně.

Tlak 160/100 mm Hgvíc, to už je hypertenze 2. stupně. Jedná se o vážný stav, který budete pociťovat prakticky každý den.

Vyšší hodnoty krevního tlaku jsou velkou zátěží pro jednotlivé orgány, hrozí jim trvalé poškození. V případě diabetika je však potřeba sledovat i mírné zvýšení tlaku, pokud je to dlouhodobé.

K vysokému tlaku vede:

Máte vysoký krevní tlak kvůli cukrovce?

Také vy jste si už položili otázku, zda samotná cukrovka může zvyšovat tlak krve? Nejprve se podíváme na to, jak funguje tělo diabetika. Zjednodušeně nastávají 2 situace:

  • a) diabetik nemá dostatek inzulinu na zpracování glukózy,
  • b) jeho inzulin nefunguje efektivně.

Pokud máme větší problémy s inzulinem, glukóza nedokáže vstoupit do buněk, aby jim poskytla energii. Namísto toho se hromadí v krvi. Když se taková krev, ve které je vysoká hladina glukózy, prochází tělem, je to špatné pro cévy, ale také ledviny.

A jsou to přesně ty orgány, které hrají klíčovou úlohu při udržování zdravého krevního tlaku. Pokud jsou cévy a ledviny poškozené, s velkou pravděpodobností nám stoupne krevní tlak.

Cukrovka jako následek vysokého tlaku krve?

Metaanalýza z roku 2015 hodnotila různé údaje u více než 4 miliónů dospělých. Výsledek? Lidé s vysokým krevním tlakem mají vyšší riziko vzniku cukrovky 2. typu.

Čím to je? Hledejme za tím faktory, které jsou společné pro obě diagnózy: obezitadlouhodobý zánět. Ted jasně vidíme, hypertenze zvyšuje riziko cukrovky 2. typu, a platí to i naopak.

vysoký-krvný-tlak-a-cukrovka
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Komplikace při zdvojené diagnóze

Pokud máme současně obě diagnózy, znamená to víc zdravotních problémů – hrozí nám hlavně kardiovaskulární onemocnění a onemocnění ledvin. Když cévy ztrácejí pružnost, tělo zadržuje tekutiny, a to především tehdy, kdy už cukrovka negativně ovlivňuje ledviny.

Nejčastější komplikace, pokud máme současně vysoký tlak i cukrovku:

  • srdeční infarkt,
  • cévní mozková příhoda,
  • snížená funkce ledvin (směřující až k dialýze),
  • poškození krevních cév v očích (vedoucí až k slepotě),
  • onemocnění periferních cév.

Dobré rady na závěr – co dělat?

  1. Pravidelně cvičte – pokud nemůžete cvičit, nahraďte to procházkami. Měli byste se procházet alespoň 45 minut denně.
  2. Zdravě se stravujte – mnoho čerstvého ovoce a zeleniny, potraviny s vlákninou, celozrnné výrobky.
  3. Hlídejte si hmotnost – pravidelně se važte (zaznamenávejte si údaje o hmotnosti). Omezte cukry, soli a trans-tuky.
  4. Pravidelně si měřte tlakhladinu cukru v krvi. Sežeňte si spolehlivý tlakoměr – poraďte se o tom s lékařem.
  5. Užívejte předepsané léky. Antidiabetika fungují pouze tehdy, pokud je užíváte správně. Neupravujte si svévolně dávkování, léky berte tak, jak vám řekl lékař.

Zdroje:

Napsat komentář