Komplikace revmatoidní artritidy: Příznaky, které se netýkají kloubů

Revmatoidní artritida (zjednodušeně revma) není pouze onemocnění kloubů. Postihnout může celé tělo, není to vůbec neobvyklé.

Můžeme revmatu zabránit v napadání jiných částí těla?

Které orgány jsou nejvíce ohrožené?

Jak se revma projevuje mimo klouby? 

Zkracuje revma život?

Revma a plíce

Revmatický zánět lehce napadá i plíce. Zanícená tkáň se sice zahojí jizvou, ale již nemá stejnou strukturu, vlastnosti a ani schopnosti, jako původní plicní tkáň. A ještě něco – jizvou není možné dýchat

Přibližně 10 % revmatiků trpí touto komplikací, nazývanou fibróza plic. Přináší jim to dlouhodobé problémy s dýcháním. Také se ukazuje, že revmatici častěji trpí rakovinou plic

Ne všechny dýchací těžkosti však zapříčiňuje samotné revma. Paradoxně mají i některé léky na revma „na svědomí“ plicní problémy. 

Pokud se léčíte metotrexátem a hůře dýcháte, navštivte svého revmatologa. Vaše léčba může být přehodnocena nebo změněna.

Srdce, cévy a revma

Pokud máte revma, buďte velmi pozorní k příznakům srdečního infarktu, či cévní mozkové příhody. Jaký je na to důvod? Mozková příhoda je u vás pravděpodobnější o 65 %, než u zdravých lidí, infarkt dokonce o 68 %!

 Vysvětlením je opět zánět, který stojí i za rozvojem aterosklerózy. Jedná se o onemocnění, při kterém se na stěnách cév tvoří usazeniny.

Když se céva nakonec ucpe, vznikne akutní nedokrvení orgánů. Při nedokrvení srdce, vypukne srdeční infarkt, při nedokrvení mozku, mozková příhoda (infarkt mozku). 

I proto nesmíte léčbu revmatu podceňovat. Když se zodpovědně léčíte, významně snižujete riziko dalších komplikací, jako je infarkt nebo cévní mozková příhoda.

Revma a osteoporóza

Pokud máte revma, riziko osteoporózy je u vás vyšší. Prvním důvodem je únava, která je běžným příznakem revmatu. Musíte víc odpočívat, ale právě nedostatek pohybu přispívá k rozvoji osteoporózy. 

Druhým důvodem jsou léky na revma – kortikoidy, které osteoporózu urychlují. Řídnutí kostí připoutá člověka na lůžko i dlouhodobě kvůli opakovaným zlomeninám. To zvyšuje riziko předčasného úmrtí.

mladá žena s nohou v sádře telefonuje
Zdroj foto: AdobeStock.com

Svaly a revma

Při revmatu vás mohou víc pobolívat svaly než klouby. Kromě toho má téměř polovina revmatiků také fibromyalgii, což je porucha, u které mozek „samovolně“ zvyšuje pocit bolesti

Pokud vás pobolívají svaly, poraďte se se svým lékařem. Léčba revmatu totiž nezmírňuje fibromyalgii. Lékař vám může předepsat další léky. 

Oči a revma

I záněty oka jsou při revmatu častější než u zdravých lidí. Opět platí, že důsledná léčba prvotní nemoci, tedy revmatu, sníží riziko problémů s očima.

Při revmatu je častý například zánět duhovky, uveitida. Pokud máte zrudlé oko, rozmazané vidění, či jiné poruchy zraku, navštivte lékaře.

Uveitida hrozí především u dětí s revmatem (juvenilní idiopatická artritida).

Zuby a dásně 

Při revmatu hrozí také periodontitida. Viníkem“ je opět zánět, který může postihnout dásně – ty otékají. Nejhorším scénářem je ztráta zubů. Proto dbejte na preventivní prohlídky u zubaře a důslednou dentální hygienu!

zubařka vykonáva zákrok na pacientovi
Zdroj foto: AdobeStock.com

Nedostatek červených krvinek, snížený hemoglobin

Nedostatek červených krvinek a snížený hemoglobin jsou typické příznaky zánětlivých onemocnění, revma není výjimkou. Při revmatu se obvykle přidruží i anémie (z nedostatku železa). Jak si pomoct?

Kromě zodpovědné léčby revmatu, je potřeba jíst pestrou stravu s dostatečným obsahem železa. Pokud nemůžete jíst všechno, doplňujte železo potravinovými doplňky z lékárny. S ústupem anémie, obvykle ustoupí také únava.

Na druhé straně, při revmatu nefunguje imunitní systém tak, jak by měl. Proto je tu riziko rakoviny krve. Platí rovnice, že čím silnější revma, tím vyšší je riziko jakékoliv rakoviny, tedy nejen krve.

Kůže a revma

U některých revmatiků vznikají podkožní uzlíky. Nemusí se objevovat jen pod kůží, ale také na vnitřních orgánech. Mají velikost hrášku, až slepičího vejce.

Pokud užíváte metotrexát, biologické léky a cílené syntetické DMARDs, všímejte si svojí kůže, abyste včas rozpoznali případné karcinomy kůže. Na slunci nezapomínejte na přiměřenou UV-ochranu.

Deprese a revma

Život s chronickou nemocí „dokáže“ spustit depresivní nálady. Nepodceňujte tyto stavy. Pokud se vás smutek drží víc než pár dní, navštivte psychiatra. Nezapomínejte na léčbu revmatu, protože lepší revma = lepší psychika.

Dna a revma

Přestože lékaři dnu u revmatiků často přehlídají, podle některých studií je zde až 61 % riziko zdvojené diagnózy. Dna je další bolestivý zánět kloubů, který souvisí s usazováním kyseliny močové. 

Pokud si všimnete zánětu v palci na noze, upozorněte na to lékaře. Je to typický příznak dny. Zanícené však mohou být i jiné klouby.

Zánět šlach a revma

Při revmatu se mohou zanítit přilehlé měkké tkáně, což někdy vyvolá zánět šlach. Pokud máte revma a přidá se zánět šlach, zkoumejte spolu s lékařem, zda v rámci léčby děláte všechno správně. 

Neznamená to však, že každý zánět šlach je důsledkem revmatu. V ostatních případech to spíš poukazuje na přetížení daného kloubu

V tu chvíli vyzkoušejte domácí recepty na zánět šlach, jako jsou ledové obklady a masti s obsahem kostivalu, a především fyzický klid, když kloub zpevňujete bandáží.

Vaskulitida a revma

Vaskulitida je zánět cév, vyvolaný imunitním systémem. Revmatická vaskulitida má různé projevy – záleží, které cévy jsou postižené a který orgán zásobují. Zánět se projeví i na kůži. Čeho si všímat?

  • Vředy na nohou.
  • Nehojící se rány.
  • Změny barvy kůže.
  • Gangrénu na prstech.

Vaskulitida může postihnout i oči, ledviny, či trávicí systém. Vážnější zánět doprovází horečky, úbytek na váze, slabost, nechutenství.

Poruchy spánku při revmatu

Revma vám nedá ani spát? Nejste v tom sami. Polovina revmatiků si stěžuje na zhoršený noční spánek (podle studie z roku 2018, zveřejněné v magazínu „Journal of Clinical Medicine“).

Vzniká tím začarovaný kruh, protože špatný spánek zvyšuje citlivost na bolest. A víc bolesti zase znamená zhoršený spánek. Co se s tím dá dělat?

Naordinujte si klidný rituál před spaním. Vyhýbejte se rušivým filmům nebo knihám. Vypněte si mobil alespoň hodinu před spaním. Choďte spát ve stejný čas

Opatrně s léky na spaní! Mnohé z nich jsou silně návykové!

Revma a délka života

Revma bohužel zkracuje v mnoha případech život. Revmatici se dožívají v průměru o 10-15 roků méně. Důvodem není revma samotná, ale přídatné komplikace. A proto – čím dřív začnete s léčbou, tím dříve zabráníte komplikacím.

Co říct na závěr?

Cílem tohoto článku není strašení, ale informování o tom, čeho si máte při revmatu všímat. Nejdůležitější je vaše motivace; bez dobrého režimu se lehce dostaví i zmíněné komplikace. Spolupracujte se svým lékařem, samostatně si neměňte léčbu, udržujte se v kondici a kupujte si jen zdravé potraviny.

 

Zdroje: