Krční mandle: Trápí vás opakované záněty? Kdy je vhodná operace?

Krční mandle jsou naším dobrým spojencem. Častokrát na ně nadáváme, ale v podstatě nás chrání.

Je pravda, že někdy nám namísto užitku přinášejí problémy, nezřídka si však za to můžeme sami – když nemáme nejlepší životosprávu nebo ignorujeme různé varovné signály.

Na co vše slouží krční mandle?

A kdy nám způsobují zdravotní problémy?

Krční mandle a jejich funkce

Krční mandle, nazývané také půnební mandle, jsou párové oválné útvary. Nacházejí se v ústní části hltanu. Jde o lymfatický orgán – část imunitního systému, který nám pomáhá v boji proti různým infekcím.

Tím pádem je funkce krčních mandlí jasná – brání vniknutí infekce přes ústní a nosní dutinu do organismu. A krční mandle na tuto úlohu nejsou samy. V ústní dutině máme i jiné mandle:

  • nosohltanová mandle („nosová“ mandle) – je uložená v zadní části nosního průchodu a ústní dutiny,
  • jazyková mandle – nachází se na kořeni jazyka,
  • tonsilla tubaria – párová mandle – najdeme ji u vyústění Eustachovy trubice v nosohltanu.

Onemocnění krčních mandlí

Angína

Mandle zabraňují různým choroboplodným zárodkům, například bakteriím anebo virům, aby se dostaly do těla a způsobily infekci. Někdy se však stane, že tyto zárodky se uchytí právě na krčních mandlích a vyvolají jejich zánět – angínu (tonzilitidu).

Angína může být způsobená viry, plísněmi a bakteriemi, přičemž poslední typ je nejčastější. Víc o angíně a její léčbě v tomto článku.

Peritonzilární absces

Nepříjemnou zkušeností je takzvaný peritonzilární absces, který může vzniknout jako komplikace neléčené angínymononukleózy anebo infekce dásní. Jde o hnisem vyplněný váček v blízkosti mandle, který vypadá jako oteklý bílý puchýř. Hlavní příznaky peritonzilárního abscesu:

  • infekce mandlí,
  • problémy s úplným otevřením úst,
  • těžkosti s polykáním a mluvením,
  • oteklá tvář nebo krk,
  • bolest ucha.

Absces je potřebné zaléčit, jinak může prasknout a infekce se může rozšířit do plickrvekrku a hrudníku. Nejběžněji používanými léky jsou antibiotika, protože bakterie jsou nejčastějšími původci onemocnění.

Podle citlivosti bakterií lékař určí konkrétní lék. Někdy může léčbu urychlit i vytažením hnisu (pomocí injekce). Pokud se budete řídit jeho pokyny, absces bude bez komplikací vyléčen.

Pokud se chcete peritonzilárnímu abscesu vyhnout, léčbu angíny a mononukleózy nikdy nepodceňujte. Dodržováním zubní hygieny zase snížíte pravděpodobnost výskytu infekce dásní. Riziko abscesu zvyšuje i kouření.

krční-mandle-rakovina
Zdroj foto: Shutterstock.com

Rakovina

V mandlích se může vyvinout i rakovina. Častokrát lidé výrazné příznaky nepociťují, dokonce ani poté, kdy jim rakovinu mandlí diagnostikovali.

Nejběžnějším příznakem rakoviny je nestejná velikost mandlí – jedna je větší než druhá. Obvykle se připojuje i bolest hrdla, bulka na krku, únava, hubnutí, problémy s polykáním a otevíráním úst či krvácení z ústní dutiny. Pokud některý příznak zpozorujete, hned se nelekejte. Existuje vícero méně závažných onemocnění, které mají podobné projevy.

Opět platí to samé: dlouhotrvající a nezlepšující se onemocnění mandlí nepodceňujeme, bezodkladně vyhledáme lékaře. Odborník stanovuje léčbu podle konkrétních případů – operační odstranění rakovinové tkáně, ozařování nebo chemoterapie.

Pokud se chcete rakovině mandlí vyhnout, nekuřte a nepožívejte nadměrně alkohol. Předpokládá se i spojení s virem human papillomavirus (HPV), který se přenáší sexuálním stykem. Proto limitujte počet sexuálních partnerů.

Proti HPV existuje i vakcína, která nejúčinněji funguje, pokud je podaná ještě před začátkem sexuálně aktivního života. Víc o tomto viru v našem článku.

Příliš velké mandle

Krční mandle mohou vyvolat zdravotní problémy i kvůli své velikosti. Zvětšené mandle se obvykle vyskytují u dětí a náctiletých, avšak právě u nich málokdy způsobují komplikace. Mohou například zvýšit riziko ušních infekcí, které se projeví jako bolest a „plnost“ ucha, ztráta sluchu, zvracení a nevolnost.

Většina infekcí však ustoupí po 23 dnech. Na utlumení bolesti můžete zvolit paracetamol nebo ibuprofen. V případě, že infekce trvá déle, je doprovázená horečkou, silnou bolestí, ztrátou sluchu, vytékajícím hnisem nebo zvracením, bezodkladně vyhledejte lékaře. Jestliže je infekce způsobená bakteriemi, může vám předepsat antibiotika.

krční-mandle-u-dospělých
Zdroj foto: Shutterstock.com

Zánět přínosních dutin

Se zvětšenými mandlemi se zvyšuje i riziko výskytu chronické sinusitidy – zápalu přínosních dutin. Dochází k ucpání nosuzhoršení čichutvorbě hustého hlenu, objevují se bolesti v okolí očí, nosulíce a čela. Přidružit se může i kašel a bolavé hrdlo.

V léčbě se používají přípravky, které uvolňují dýchací cesty – spreje do nosu, nosní výplachy. V případě bakteriální infekce vám lékař předepíše antibiotika. Naordinovat vám může i kortikosteroidy, což jsou léky na potlačení zánětu.

Chrápání a spánkové apnoe

Zvětšené mandle mohou blokovat dýchací cesty, což vede ke stavu, nazývanému obstrukční spánkové apnoe. Jde o opakované přerušení dýchání po dobu spánku na 10 až 30 sekund.

Někdy si lidé ani neuvědomují, že trpí spánkovým apnoe. Zejména tehdy, když žijí sami, a tedy jim to nemá kdo říci, že chrápou anebo se vytrhávají ze snu. Spánkové apnoe je doprovázené:

  • chrápáním,
  • náhlým vzbuzením se,
  • lapáním po dechu,
  • bolestí hlavy,
  • únavou,
  • problémy se soustředěním.

Další rizikové faktory spánkového apnoe (kromě zvětšených mandlí):

  • nadváha,
  • vysoký tlak,
  • kouření,
  • chronické ucpání nosu,
  • astma.
krční-mandle-odstranění
Zdroj foto: Shutterstock.com

Pokud víte, že se vás spánkové apnoe týká, nezapomeňte o tom informovat svého lékaře. Hlavně tehdy, když jdete na operaci. Léky, které zabezpečují celkovou anestézii, totiž mohou spánkové apnoe zhoršit.

V případě lehčího průběhu apnoe vám ke zlepšení stavu postačí změna životního stylu –zhubnutípravidelný pohybnekouření a střídmější pití alkoholu. Doporučuje se i spaní v jiných polohách než na zádech.

V těžších případech se používají přístroje, které podporují dýchání nebo se volí operační zákrok. Pokud jsou příčinou apnoe zvětšené krční mandle, je možno přistoupit k jejich částečnému odstranění (zmenšení) – tonzilotomii.

Odstranění krčních mandlí

Celkové odstranění krčních mandlí se nazývá tonzilektomie. Tato operace je jedna z nejběžnějších a doporučuje se v případě opakovaných těžkých zánětů mandlí. Zda jste na tonzilektomii vhodný kandidát/ka, musí posoudit váš vyšetřující lékař. Tonzilektomie se vykonává buď v celkové nebo lokální anestézii. Po dobu celkové anestézie nejste při vědomí – jste uspaný/á. Při lokální anestézii je vaše vědomí zachované, místo operace je však znecitlivěné.

Před operací byste určitý čas neměli jíst anebo pít. O přesném čase vás bude lékař informovat (kdy je naplánovaný samotný zákrok). Zároveň byste měli přestat užívat určité léky, například ty, které zvyšují riziko krvácení po dobu operace.

O tom, které léky musíte vysadit a jak dlouho před zákrokem, by vás měl poučit lékař.

krční-mandle-operace
Zdroj foto: Shutterstock.com

Rekonvalescence po operaci

Tonzilektomie je poměrně rutinní zákrok, ze kterého se rychle zotavíte. Operace se neobávejte. Po operaci můžete očekávat bolest hrdla – délka a intenzita je individuální, trvá přibližně 1 týden.

Nezapomeňte, že po zákroku máte v hrdle ránu. Její správné hojení urychlíte dobrou hygienou polykacích cest a pitím dostatečného množství tekutin. Jíst byste měli kašovitou, resp. „měkkou“ potravu, která nebude ránu dráždit.

Na pooperační nevolnost a zvracení můžete dostat léky. Lékař vám předepíše i léky na zmírnění pooperační bolesti. Výběr závisí i na tom, jak silnou bolest pociťujete, od celkového zdravotního stavu či od jiných léků, které užíváte.

Aby nám krční mandle nezpůsobovaly zbytečné problémy, neměli bychom zanedbávat ani mírnější onemocnění a infekce. Pouze v takovém případě nám budou dobře sloužit.

Autorka je farmaceutka

Bibliografie:

  1.  Management of sore throat and indications for tonsillectomy – A national clinical guideline, Scottish Intercollegiate Guidelines Network, 2010
  2.  Peritonsillar Abscess: Diagnosis and Treatment, Terrence Steyer, American Academy of Family Physicians
  3.  Tonsillectomy, Healthline.com

Napsat komentář