Kyselina hyaluronová – pomůže kráse i zdraví. Má i nežádoucí účinky?

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Využití kyseliny hyaluronové se nejčastěji zmiňuje při vráskách, jakoby neměla žádné jiné přednosti.

Ve skutečnosti je velkým pomocníkem při podpoře celkového zdraví, užívá se například při problémech s klouby.

V minulosti se využívala zejména pro léčebné účely, dnes je populárnější v kosmetickém průmyslu.

Chcete vědět, jak kyselina hyaluronová regeneruje tělo?

A odkud ji můžeme získat?

Co je kyselina hyaluronová?

Kyselina hyaluronová je součástí buněčných stěn organismu. Hyaluranan vytváří průhledný gel, který na sebe váže tekutiny. Svou velikost dokáže zvětšit až tisícinásobně, díky čemuž udržuje tělo v lepší kondici.

Kyselina hyaluronová se nachází na více místech v těle, například v dásních, dýchacích cestách, na sliznicích. Nejvíce jí však máme v pokožce. Od kyseliny závisí elasticita pleti, tedy i to, jak rychle / pomalu budeme stárnout.

Kde všude se nachází?

Kyselinu hyaluronovou můžeme získat přirozenou cestou – z hřebínků mladých kohoutků. Průmyslově se vyrábí při speciálním fermentačním procesu. Celkově existují 4 zdroje kyseliny, přičemž každý má jiné zaměření a účinnost.

  1. Vlastní produkce v organismu – tělo si dokáže kyselinu hyaluronovou vyrobit i samo. Jenže čím jsme starší, tím se tato schopnost oslabuje. Právě kvůli tomu vznikají vrásky a pokožka není natolik elastická.
  2. Přírodní zdroje – různé potraviny, většinou živočišného původu. Vyvážený jídelníček zajistí potřebnou denní dávku kyseliny, ve vyšším věku to však jde obtížněji.
  3. Tabletky, nápoje, prášek – výživové doplňky se užívají vnitřně, mají podobu léků, nápojů nebo prášků.
  4. Injekce – využívají se zejména v estetické medicíně. Aplikují se přímo na potřebné místo, čímž se zvyšuje účinnost na konkrétní problém.

Léky versus injekce

Vaše rozhodnutí závisí na tom, na jaký problém kyselinu potřebujete. Pokud ji berete jako prevenci před vznikem vrásek a ochabnutím pokožky, měli byste ji užívat vnitřně nebo ve formě krémů. Organismus ji tak lépe zpracuje, podpoříte také rychlejší obnovu vlastních zdrojů.

Pokud již máte vyšší věk a objevují se vám vrásky, volte raději injekce nebo čisté koncentrované sérum. Prostředky se vstřikují přímo do problematických míst, kde kyselina hned spustí regeneraci pleti. Tento způsob se využívá i při problémech s klouby, například při přetrvávajících bolestech v koleně, kdy kyselina opět vytvoří potřebné mazivo a obnoví funkci kolene.

I někteří mladší lidé, například sportovci, využívají injekce a séra jako prevenci proti opotřebovaným kolenům.

Účinky kyseliny hyaluronové

O kyselině hyaluronové se často mluví jako o tajemství krásy a zázračném prostředku proti stárnutí. Pokud ji budete užívat pravidelně, opravdu zastavíte některé problémy, které se objevují s přibývajícími léty. Kyselina hyaluronová je velmi důležitá z hlediska hydratace, což je klíč k lepší kvalitě pokožky.

Zde jsou další estetické účinky:

  • rychlejší regenerace pleti,
  • zmírnění celulitidy,
  • prevence strií (během těhotenství),
  • zlepšení barvy pleti, která vypadá zdravěji,
  • ochrana pokožky před vnějším znečištěním.
Zdroj foto: Shutterstock.com

Kyselina hyaluronová v medicíně

Z historického hlediska se kyselina hyaluronová začala využívat nejprve v medicínském prostředí. Léčila se jí onemocnění pohybového systému, později přibyly i jiné zdravotní problémy. Dnes vám lékař nasadí kyselinu hyaluronovou při těchto potížích:

  • bolesti kloubů (a jejich špatná ohebnost),
  • artritida,
  • opotřebení kolen,
  • problémy se spánkem,
  • chronická únava,
  • zánět dásní,
  • záněty močových cest a problémy s močovým měchýřem,
  • senná a alergická rýma,
  • problémy s dýchacími cestami,
  • hojení ran po operacích (menší viditelnost jizev),
  • svalové problémy,
  • suchá sliznice v nose,
  • úpal, popáleniny,
  • opar,
  • syndrom suchého oka,
  • mírné zlepšení zraku.

Pomáhá i při intimních problémech

Kyselina hyaluronová se využívá při více intimních potížích. Je součástí léků na problémy s erekcí, léčí se jí ženské pohlavní nemoci, narušená sliznice vagíny, mykózy, nepříjemné svědění či záněty. V době klimakteria nebo po překonání nějakých onemocnění vám lékař naordinuje speciální čípky s kyselinou. Čípky zlepšují tvorbu sekretu v pochvě, čímž zabraňují bolestem v těchto partiích.

Hodně vody, méně slunce

Kyselina hyaluronová na sebe váže tekutiny. Ale pokud jich nepřijímáme dostatek, nemá až takovou účinnost. V takovém případě totiž nemá co nasát, a pokožka zůstává ochablá. Důležité je také složení pitného režimu, protože nejlépe se váže na obyčejnou čistou vodu. Vyhýbejte se zejména sladkým nápojům, které přinášejí organismu jen velmi málo tekutin.

Kromě 2 litrů vody denně, což je ideální míra pro zdravého člověka, musíme dbát i na dostatečný příjem minerálů a vitamínů. Pro lepší zpracování kyseliny hyaluronové jsou dobré zejména dva minerály – magnézium a zinek . Ty získáte například z banánů, ořechů, luštěnin, ryb, vnitřností, v horším případě z vitaminových tablet. Oba minerály najdete také ve vybraných minerálních vodách.

Ale to hlavní na konec – vyhýbejte se dlouhému pobytu na přímém slunci. Sluneční paprsky zpomalují tvorbu kyseliny hyaluronové a pokožku vysušují. Proto lidé, kteří se nadměrně opalují, rychleji stárnou. Pokud nebudete dodržovat tyto rady, výsledky užívání kyseliny budou téměř mizivé.

Zdroj foto: Shutterstock.com

Stárnutí organismu a záněty

Za snižováním tvorby kyseliny hyaluronové hledejme zejména zvyšující se věk. Obnova kyseliny dramaticky klesá již po čtyřicítce, kdy tělo vyprodukuje jen poloviční množství (oproti mládí). I proto se v tomto období objevují první známky stárnutí.

Pod slabší tvorbu kyseliny se však podepisují i jiné negativní faktory, jako pravidelné kouřenínedostatečný odpočinek a záněty. Pokud jste překonali několik zánětlivých onemocnění, měli byste pravidelně užívat přípravky s kyselinou hyaluronovou. Jinak se brzy dostaví zdravotní problémy, nejpravděpodobněji jako bolesti kloubů.

Obstřiky do kolen

Kyselina hyaluronová je důležitou součástí chrupavek, kde plní funkci kloubní tekutiny. Ta promazává klouby, a když vymizí, naše klouby se rychleji ničí. Lety se chrupavky opotřebovávají, proto nás začínají pobolívat už nejen kolena, ale i ramena.

Neinvazivní čili neoperační léčba nabízí pro tyto případy účinné obstřiky. Píchají se přímo do problematických míst, což je běžný postup i při artritidě. V mezidobí mezi obstřiky byste měli užívat výživové preparáty, které ještě více podpoří tvorbu kyseliny. Následně se zlepší pohyblivost končetin, zmenší bolest a vzroste fyzická výkonnost.

Účinek po dvou měsících

Obnova kolagenu není okamžitá – tělo musí postupně nastartovat jeho produkci. Proto počítejte s tím, že první účinky pocítíte až po 30 dnech užívání. Větší změny se objeví přibližně po 2 měsících.

Injekce mají rychlejší účinnost, ale také trvá pár dní, než úplně zaberou. V tomto období musíte pít dostatek vody, a zároveň nepřestat v užívání doplňků stravy, aby se opět nesnížila tvorba kolagenu.

Jak často užívat přípravky s kyselinou hyaluronovou?

Lékaři nemají jednotný názor na dávkování produktů s kyselinou hyaluronovou. Podle některých je zbytečné, abychom ji brali dlouhodobě, protože tělo si ji musí vytvářet samo, byť v menší míře (kvůli stárnutí). Tato skupina doporučuje tříměsíční kúru, kterou je třeba přerušit na stejné období, a potom opět začít užívat léky.

Druhá skupina se přimlouvá za trvalé užívání. Tvrdí, že když si tělo nedokáže vytvořit dostatek hyaluronanu, během přestávky bychom se dostali do stejného bodu, jako před léčbou. Pokud se však rozhodnete pro tento postup, používejte přípravky se slabší koncentrací.

V případě vážnějších zdravotních problémů, jako například silné opotřebení kloubů, se doporučuje tříměsíční léčba. Během prvního měsíce užívejte 3 tablety denně, následující měsíc už jen 2 denně, a poslední měsíc berte jen 1 tabletku. Pak můžete (jako prevenci) užívat 1 tabletku denně nebo obden.

Nepřehánějte to s kosmetickými procedurami, při kterých se používá kyselina hyaluronová. V normě je 1 kúra jednou za pololetí, starší ženy mohou opakovat kúru 3x ročně.

Zdroj foto: Shutterstock.com

Využití v estetické medicíně

Když byly potvrzeny účinky kyseliny hyaluronové, stala se velkým hitem v estetické medicíně. Klienty totiž nejvíce oslovila skutečnost, že při zkrášlující proceduře se nepoužívá nic, co by nebylo přirozené pro tělo. Konečný efekt je spontánní, a neznecitliví vám to svaly, jako v případě botoxu.

Jak to probíhá?

Kyselina se aplikuje pomocí jemných vpichů do pokožky v oblasti obličeje a dekoltu. Tyto partie jsou pak pevnější, napraví se kontury, vyplní vrásky. Na místě vpichů se mohou, ale také nemusí objevit malé modřiny, které zmizí do 2 dnů. Efekt vydrží přibližně 6 měsíců, pak se musí kúra opakovat. Cena zákroku je v závislosti na klinice od 200 eur výše za jednu aplikaci na celou oblast obličeje nebo dekoltu.

Stejným způsobem se kyselina používá při zkrášlování rtů. Když ji aplikujete do koutků, ty nebudou takové zvadlé, zároveň zmizí nejčastější mimické vrásky. Při napuštění do rtů se zase mírně zvětší jejich objem – budou vypadat svěžejší a mladší.

Kyselina hyaluronová se využívá i při úpravě prsů. Výplně se postupně vstřebávají, díky čemuž jsou prsa pevnější a svalstvo není tak ochablé. Tato metoda je však dočasná, musí se vícekrát zopakovat. Měli byste ji podpořit užíváním vitaminových přípravků, které prodlouží výsledný efekt.

Metoda se většinou využívá pouze pro úpravu tvaru prsů, protože zvětšit je dokáže jen o jedno číslo. Spíše jde o formu liftingu, který podpoří regeneraci buněk v této oblasti.

Krém jako prevence

 

Velké oblibě se těší kosmetické přípravky s kyselinou hyaluronovou. V případě krémů jde o slabší účinek, neočekávejte od nich, že vám vyhladí vrásky a zpomalí stárnutí. Kyselina zde není zastoupena ve velké míře, ale krémy jsou dobré na povzbuzení, aby se nastartovala její tvorba. Když však krémy používáte od mládí, zpomalujete tím tvorbu vrásek.

Podstatně účinnější je sérum, které obsahuje čistý hyaluronan. Sérum se může aplikovat přímo na pokožku, nebo se nakape do vody a vypije.

Nikdy nepřekračujte doporučené dávky, protože by to mohlo mít negativní účinky!

Zlepšuje kvalitu vlasů

Správnou hydrataci vlasů podceňuje většina žen. Dáma může mít nejkrásnější účes, ale pokud jsou vlasy suché, dříve či později budou trpět. Kyselina hyaluronová pomůže vlasům, aby se vzchopily, protože dokáže dostatečně navázat vodu v těle. Účes je pak bohatší, pevnější a lesklejší. U velmi jemných vlasů můžete dělat oplachy s kapkou séra z kyseliny hyaluronové.

Přírodní zdroje hyaluronanu

Částečně ho můžeme doplňovat i z přírodních zdrojů, tato dávka však nebude nikdy dostatečná, protože vybrané potraviny bychom museli jíst denně a ve velkých množstvích. Dobře však uděláte, když do svého jídelníčku zařadíte tyto potraviny:

  • sója a výrobky z ní,
  • tofu,
  • sladké brambory,
  • želatina,
  • červené víno,
  • červené hrozny,
  • silné vývary z kloubů a kostí,
  • huspenina,
  • ovoce a zelenina, bohaté na vitamín C,
  • kořenová zelenina.
Zdroj foto: Shutterstock.com

Nežádoucí účinky kyseliny hyaluronové

K problémům dochází většinou při aplikaci injekcí, bez ohledu na to, zda jde o estetickou chirurgii nebo o obstřiky. Další potíže mohou vzniknout při kosmetice, využívající kombinaci kyseliny hyaluronové s jinými problematickými látkami, které někdy vyvolají alergickou reakci. Po aplikaci hyaluronanu sledujte tyto negativní změny:

  • silný otok v oblasti vpíchnutí,
  • zvýšená teplota,
  • akutní bolest,
  • malátnost a závratě,
  • podráždění pokožky,
  • tvorba vyrážek a skvrn,
  • svědění,
  • problémy při polykání,
  • bolesti kloubů a končetin,
  • změny pigmentace,
  • průjmy,
  • zánět.

Kyselina hyaluronová a kojení

Odborníci doporučují ženám, aby v období kojení neužívaly injekce s kyselinou hyaluronovou. Injekce je třeba chápat jako silnější koncentraci hyaluronu. Ten se přirozeně dostává do krevního oběhu a odtud do dětského organismu. To může mít negativní dopad na vývoj dítěte, ale i u vás se mohou objevit například průjmy. Raději upřednostněte lékovou formu, která není natolik silná a nepředstavuje pro batole riziko.

Mýty o kyselině hyaluronové

  1. Vyhladíte s ní i hluboké vrásky – neberte tuto kyselinu jako nějaký všemocný prostředek, který najednou vyřeší dlouhodobé zanedbávání pokožky. Sice vám pomůže s vyhlazováním vrásek, ale jen tehdy, když ještě nejsou výrazné. Menší rýhy však kyselina dokáže vyhladit. Zaměřte se hlavně na prevenci nových vrásek, protože při výraznějších vráskách už potřebujete pomoc jiných výživných látek.
  2. Je jedno, jaký výrobek si koupíte – je velmi důležité, abyste sledovali složení kosmetických produktů. Pochopitelně, že krém s kyselinou hyaluronovou za 3 eura nedokáže to, co dražší produkt z lékárny. Levnější přípravky obsahují malé množství kyseliny, proto jsou málo účinné. Bolest kloubů nepoleví, má-li kyselina jen slabou koncentraci. Stejně obezřetní buďte při produktech na vnitřní užívání. Kupujte raději čistý tekutý koncentrát, který stojí od 40 eur výše, nebo léky, které obsahují výlučně kyselinu hyaluronovou. Silnější formy stojí od 20 eur za 90 kusů denně. Každý den byste měli užít 1 tabletku.
  3. Nemůže způsobit alergickou reakci – podráždění pleti může nastat i v případě takových přípravků. Špatnou reakci poznáte podle rychlého zarudnutí a vytvoření drobných hustých vyrážek. Alergie vzniká kvůli kombinaci s jinými výživnými látkami.
  4. Pokožka je po jejím použití citlivější – kyselina pleť chrání a neubližuje jí. Pokud máte negativní reakci, týká se to špatné snášenlivosti. Nemá to nic společného s tím, že by byla vaše pokožka oslabena vůči vnějším nečistotám.
  5. Nemůže se kombinovat s jinými výživnými látkami – pokud ji užijete v čisté podobě, má výborné účinky na zdraví a krásu. Jenže – k vyřešení některých problémů ji musíte zkombinovat i s jinými výživnými látkami, jako například hořčík a zinek, které zvyšují účinnost a celkově řeší dané potíže.

Zdroje:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Kyselina_hyalur%C3%B3nov%C3%A1

https://zena.pravda.sk/zdravy-zivot/clanok/324439-kyselina-hyaluronova-nie-je-len-o-krase-pomaha-aj-k-intimnemu-zdraviu/

https://www.eotazky.sk/rizika-injekcii-s-kyselinou-hyaluronovou

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1062/hyaluronic-acid

https://draxe.com/hyaluronic-acid/

https://www.elle.com/uk/beauty/skin/a35378/what-is-hyaluronic-acid-and-how-does-it-work/

https://www.healthline.com/nutrition/hyaluronic-acid-benefits#section3https://www.livestrong.com/article/254257-what-are-the-benefits-of-hyaluronic-acid-supplements/

Napsat komentář