Máte problémy s trávením? Může jít o střevní parazity!

Zní to nepříjemně a „strašně“, ale střevní problémy, jako nadýmání, kručení v břiše, bolesti břicha, průjmy, zácpy či dokonce intolerance laktózy, mohou být důsledkem parazitární nákazy.

Jedním z největších mýtů současnosti je domněnka, že střevní paraziti žijí jen v chudých tropických zemích, s horšími hygienickými podmínkami. Přitom v našich končinách jsou paraziti jednou z nejčastějších příčin trávicích, ale i kožních potíží. Milióny lidí jsou nakaženy, avšak žádné příznaky nepociťují.

Dobrý lékař by měl střevní parazity odhalit

Každý si pod slůvkem „parazit“ představí něco jiného. Většinou je to obraz nějaké „žížaly“ nebo červa, žijícího ve střevě, který způsobuje různé tropické choroby. Může však jít i o mikroskopické parazity, neviditelné pouhým okem.

střevní paraziti malárie
Malárie v krevních buňkách (zdroj foto: Shutterstock.com)

Zmíněný předsudek, že jde o nemoc třetího světa, způsobuje, že lidé jen zmírňují svoje problémy léky, ale příčina – parazit, se nezjistí nebo se zjistí později. Avšak pokud i máte zkušeného lékaře (a táto diagnóza ho „napadne“), stále nemáte vyhráno.

Správná technika odběru (zejména ze stolice) je nesmírně důležitá a rozhodující. Aby lékař mohl zachytit nezvaného návštěvníka ve vašem těle, musí znát teorii životného cyklu parazita (protože každý má svůj vlastní), zvolit správný postup a načasování, a vy ho musíte důkladně dodržet.

10 nejčastějších příznaků, že máte parazity:

 1. Nevysvětlitelné zácpy, průjmy, nadýmání, jiné příznaky tzv. syndromu dráždivého trakčníku.
 2. V době pobytu v zahraničí jste překonali průjmové onemocnění.
 3. Měli jste tzv. otravu jídlem, a od tehdy vám špatně tráví.
 4. Špatně usínáte, budíte se během noci, přepadají vás pocity „vlčího hladu“.
 5. Kožní vyrážky, ekzémy, kopřivka, dokonce akné.
 6. Během spánku skřípete zuby.
 7. Bolí vás svaly nebo klouby anebo máte horečky neznámého původu.
 8. Jste stále unavení, apatičtí, nemáte na nic chuť, jste nesoustředění.
 9. Máte pocit neuspokojeného hladu potom, co jste se najedli.
 10. Zjistili vám anémii z nedostatku železa.

Příznaky jsou různé a individuální, ale nejčastěji člověk nemá žádné příznaky. A právě tehdy může být nevědomým zdrojem nákazy pro svoje okolí a rodinu.

Nejnebezpečnější jsou však stavy, kdy došlo k takovému přemnožení, které vede až k ucpání střeva, případně potížím, podobajícím se na zánět slepého střeva.

Kde na vás číhá nebezpečí?

V první řade jsou to potravinyvoda. Kontaminovaná, hnojená půda je příčinou infikování potravin, ale i hospodářských a jiných zvířat. Dbejte o pití ověrené vody!

Máte rádi sushi, tatarák, či červené maso? Mějte se na pozoru, protože s nimi jste na nejkratší cestě k možné nákaze! Ne nadarmo bychom měli všechny potraviny důkladně umýt i správně tepelně zpracovat.

Dalším zdrojem jsou zvířata. Zda jsou to psi, kočky nebo jiná domácí zvířata, všechna musí být pravidelně odčervovanékontrolované. Ale ne vždy se tyto postupy správně dodržují, nebo tato opatření selžou.

střevní paraziti u psa
Zdroj foto: Shutterstock.com

Váš pejsek může venku čenichat cizí psí výkaly, vrtat se v půdě i různých norách. Kromě tlapek i na čenichujazyku může přenést vajíčka parazitů až k vám domů. Proto není právě nejvhodnější, abyste líbali své miláčky a nechali se od nich olizovat. A pokud přece, tak si potom důkladně umyjte ruce či tvář.

Pokud máte podezření na střevní parazity

Nenechejte se zmýlit různými podvodníky na internetu a jejich drahými „speciálními přístroji“ na diagnostiku parazitů! Vaší první zastávkou by měl být váš všeobecný lékař!

Při diagnostice se zohledňují:

 • 3 vzorky ze stolice, které odebíráte 3 dny po sobě,
 • 3 perianální slepy; jde o speciálně připravené sklíčko s lepicí páskou, kterou nalepíte na konečník a okolí, vždy ráno (hned po probuzení),
 • odběry krve,
 • odběry šťáv ze dvanáctníku.

Jedním z úskalí při odebírání vzorků je nesprávná technika odebrání stolicenedostatečné poučení pacienta. Jde o nepříjemné a mírně tabuizované téma.

Ostych není na místě! Ptejte se vašeho lékaře na správný postup, jde přece o vaše zdraví!

Každý vzorek ze stolice (stačí o velikosti vlašského ořechu) se odebírá do plastové nádobky. Odebírá se kousek z každého konce, i ze středu stolice, tedy ze tří míst. Tak se zvýší šance na zachycení vajíček, cyst, případně mikroskopických larev.

Není výjimkou, že tři vzorky za sebou budou negativní, a až ve čtvrté (či jedné z dalších) se najdou vajíčka. Je to dané tým, že životný cyklus parazita je složitý  – dozrává, roste a vajíčka vylučuje cyklicky (v intervalech několika hodin až dní, nemusíme je zachytit).

Velmi zřídka lidé zpozorují živého červa ve stolici. Tehdy je potřeba přinést ho k lékaři, který ho pouhým okem identifikuje (a určí léčbu).

Tzv. tkáňové parazitózy znamenají, že se parazit provrtal ze střeva (zřídka přes kůži či jiné cesty) do jiných orgánů, např. do jater, plic, srdce či mozku. Epileptické záchvaty, křeče, vážné bolesti hlavy, poruchy zraku, bušení srdce, tlak na hrudníku, dráždivý kašel, to vše mohou být příčiny cyst „zahnízděného“ parazita nebo migrace larev. Takovéto nákazy se už dají poměrně spolehlivě a jednoduše zjistit z krve pomocí hladin protilátek.

střevní parazity odběr krve
Zdroj foto: Shutterstock.com

Jak se zbavit parazitů

„Němé“ nákazy probíhají bez příznaků – když parazit „zestárne“ (měsíce až roky), přestane se bránit, ve střevu se rozloží, a následně ho vyloučíme tak, že si toho ani nevšimneme. Jindy se však cyklus opakuje stále dokola, nákaza probíhá chronicky, dlouhodobě, a bez léčby se jí nezbavíte. Často se „re-infikujete“ („znovu nakazíte“) sami, např. vykašláním drobných larev (které se provrtali ze střeva do plic), když je ve spánku spolknete, či prostřednictvím neumytých rukou (po použití toalety, nebo u malých dětí, které si škrábou svědící konečník, a potom si ruce dávají do úst).

Pokud máte některé ze zmíněných těžkostí, přičemž diagnostika se povedla, lékař vám předepíše léky, které budete brát několik dní. Když léčba zabere, uleví se vám. Po pár týdnech byste ještě měli absolvovat kontrolní vyšetření, aby se potvrdilo, že léčba byla úspěšná.

Jak předcházet parazitům

Mnohé přírodní alternativy mohou sloužit jako prevence. Jsou dostupné i volně prodejné preparáty, ale nechte si poradit od lékaře nebo lékárníka! V žádném případe neužívejte „zaručeně účinné léky“ z internetu (či jiného nespolehlivého zdroje)!

Jednou za čas si dopřejte syrový česnek nebo rozkousaná semínka vodního melounu. Jezte okurky, oloupaná dýňová semínka, mrkev a další rostliny a plody, které obsahují antiparazitika.

střevní paraziti voda
Zdroj foto: Shutterstock.com

Primární prevence:

 • používejte jen nezávadnou vodu,
 • jezte správně tepelně upravenou stravu,
 • dodržujte hygienu rukou před/po každém kontaktu s neumytým ovocem, zeleninou či masem,
 • dodržujte hygienu rukou před/po každém použití toalety.

Zdroje informací:

HAQUE Rashidul: Human Intestinal Parasites. J Health, Popul Nutr. 2007 Dec; 25(4):387-391.

University of Maryland Medical Center: http://umm.edu/health/medical/altmed/condition/intestinal-parasites

https://www.vedatechnika.sk/SK/VedaASpolocnost/NCPVaT/Documents/Veda%20v%20CENTRE%20Bratislava/Veda%20v%20CENTRE%20-%20Totkova-prednaska-30-6-2011.pdf

BAZOVSKÁ S. a kol.: Špeciálna epidemiológia, 2007.

Autorka studuje na Lékářské fakultě UK

Napsat komentář