Měsíček lékařský: Na pleť, i na oči – co ještě vyléčí? Jak si vyrobit mast?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Měsíček lékařský (latinsky Calendula officinalis) je odedávna přírodním lékem na různé nemoci.

Lidoví léčitelé jím vymývali hnisavé rány a vředy, byl to proslulý „ranhojič“.

Dnes už víme, že měsíček je užitečný zejména při kožních onemocněních, ale využijeme ho i při vnitřních potížích.

Například ve středověku se měsíček předepisoval při vynechávající menstruaci.

Jak si uvařit čaj z čerstvého měsíčku?
Můžeme ho pít v těhotenství?
Pomáhá měsíček lékařský na oči?
Kdy sázet měsíček?

Měsíček lékařský – obsahové látky

Měsíček patří do rodiny hvězdnicovitých rostlin. Mnozí zahrádkáři ho pěstují zejména jako okrasnou rostlinu, a to díky jeho nápadné oranžové barvě, kterou zkrášluje záhony. Ale co léčebné schopnosti bylinky?

Léčivá síla měsíčku se ukrývá hlavně v sytě oranžových květech. Ty jsou bohaté na hořčiny a flavonoidy. Jedná se o látky, které mají protizánětlivé a protivirové účinky.

V měsíčku se nachází i důležitý betakaroten, který chrání pokožku před následky ultrafialového záření. Další zajímavou látkou je lutein, který zlepšuje ostrost zraku a celkové zdraví očí.

V měsíčku najdeme i vitamíny A, B, C, E, vápník a hořčík.

Měsíček lékařský a jeho účinky

Začněme vnějším použitím měsíčku. Rostlina léčí dermatitidu, opruzeniny u miminek, popáleniny i omrzliny, urychluje hojení ran. Ty méně svědí, snižuje se jejich zarudnutí.

Měsíček si poradí i s plísněmi a bakteriálními onemocněními kůže. Bylinka se navíc osvědčila při vaginální mykóze. Měsíčková mast je dobrým řešením, pokud se chceme vyhnout mastím na předpis.

Měsíček lékařský je v mnoha případech stejně účinný jako standardní klotrimazol, který lékaři předepisují při mykóze. Léčbu můžeme doplnit o sedací koupele v měsíčkovém odvaru.

Vnitřní použití měsíčku lékařského:

  • podpora imunitního systému,
  • podpora léčby astmatu,
  • při žaludečních a střevních onemocněních – na lepší trávení, vylučování,
  • při plynatosti a křečích,
  • při vnitřních zánětech,
  • při úpravě menstruace,
  • prevence rakoviny (hlavně trávicí soustavy, dělohy a prsu).
čaj-z-čerstvého-nechtíka
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Jak si připravíte čaj z čerstvého měsíčku?

Měsíčkový čaj si můžete udělat z čerstvých, ale i ze sušených květů. Z kupovaných čajů upřednostňujeme sypané. A jak postupovat?

Vroucí vodou zalijeme 12 čajové lžičky bylinky. Směs louhujeme asi 10 minut, podle chuti ještě osladíme medem. Za den se však doporučuje vypít maximálně 3 šálky čaje.

Nálev z měsíčku neslouží jen k pití. Můžete ho použít i na problematickou pokožku, například na omývání ran a jizev.

Okvětní lístky a listy z měsíčku můžete zařadit i do jídelníčku. Čerstvé květy se přidávají do zeleninových salátů, protože mají jemně sladkou a pálivou chuť.

Těhotné a kojící ženy by se měsíčku měly vyhýbat. Čaj by mohl ovlivnit hladiny ženských hormonů a tak vyvolat menstruaci.

Měsíček lékařský na oči

Měsíček lékařský podporuje zdraví našich očí, a to díky již zmíněnému luteinu. Odborníci tuto látku nazývají také „slunečními brýlemi“. Lutein totiž absorbuje UV záření, které našim očím škodí.

Při zánětu spojivek či očních infekcích nám pomůže měsíčkový obklad. Připravíme si ho z klasického měsíčkového čaje. Stačí přidat jen o 1 lžičku bylinky více, aby byl odvar silnější.

Potom namočte do odvaru gázu nebo jemnou látku a přiložte na oči.

Měsíček lékařský na pleť

Měsíček má mnoha studiemi potvrzené hojivé účinky, proto se běžně přidává do mastí a kosmetiky. Bylinka tedy nejen léčí, ale také zkrášluje pokožku.

Krémy s extraktem měsíčku zjemňují pokožku a zlepšují její pružnost. Měsíčkové krémy intenzivně hydratují, což oceníte zejména při suché pleti.

Masti s obsahem měsíčku zacelí i popraskanou pokožku na rukou a patách. U některých lidí dokonce oslabí stařecké skvrny. Avšak pozor! Masti s měsíčkem nejsou vhodné pro alergiky!

Měsíček může vyvolat podráždění kůže u lidí, kteří jsou alergičtí na květy z čeledi hvězdnicovitých (např. kopretiny, čekanka, sedmikrásky).

Měsíček na akné?

Měsíček lékařský je skvělým pomocníkem při léčbě akné. Antibakteriální látky brání vzniku nového akné a snižují záněty. V případě, že máte problematickou pleť, kupte si obyčejné měsíčkové mýdlo.

V současnosti jsou populární i ručně vyráběná mýdla, do kterých se přidávají éterické oleje a bambucké máslo. Tato kombinace poskytuje kvalitní čištění a ošetření pleti.

Kde roste měsíček?

Měsíček lékařský vznikl křížením několika středomořských druhů, proto se původně ve volné přírodě nevyskytoval. Na bylinku tedy narazíte většinou jen na rumištích nebo podél cest.

Léčivé účely však tyto rostliny nemají. Ve volné přírodě roste ještě měsíček rolní, ten má žluté květy, ale stejně se v lékařství nevyužívá. Pokud chcete získat léčivou bylinku, musíte si ji vypěstovat.

nechtík-lekársky-zber
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Pěstování měsíčku lékařského

Ideální období na zasetí semen je koncem březnazačátkem dubna. Měsíček je nenáročný, daří se mu všude, kde je slunce a dostatečná vlhkost. Záleží jen na vás, zda ho umístíte do zahrádky, nebo do květináče.

Ještě před zasetím semen přidejte hnojivo. Pokud má měsíček dostatek světla a vlhkosti, obsah léčivých látek a éterických olejů bude vyšší. A samozřejmě – čím více slunečních paprsků, tím více bude měsíček kvést.

Sběr

Měsíček lékařský kvete dlouho, proto květ sbíráme od června do září. Nejlepší sběr však získáme přibližně uprostřed, tedy během července a srpna.

Léčivé látky se v květech soustřeďují dopoledne. Vybírejme si hlavně oranžové květy – mají více prospěšných látek. Ty žluté nechme ještě „dozrát“.

nechtík-lekársky-zber
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Sušení

Rostlinu sušíme v tenkých vrstvách, v suché a tmavé místnosti. Na slunci by květy ztratily svou barvu. Při sušení se doporučuje přirozené teplo. Pokud preferujete umělé teplo nebo sušárnu, teplota by neměla přesáhnout 40 stupňů Celsia.

Nasušený měsíček skladujeme na suchém a tmavém místě, bez přístupu vlhkosti. Bylinku uzavřeme do vzduchotěsné nádoby.

Mast z měsíčku lékařského

Mast uklidňuje a léčí nejen akné a rány, ale také vředy a křečové žíly. A jak vypadá nejjednodušší recept na přípravu měsíčkové masti?

4 hrsti měsíčku – stonky, listy i květy, smíchejte v 500 g vroucí vepřové masti. Hrnec přikryjte a nechte odležet přes noc.

Na druhý den směs ohřejte. Mast přefiltrujte (přes plátno) do vhodné nádoby.

Měsíčkový olej

Měsíčkový olej se vyrábí jednoduše – naložíte květy do kuchyňského oleje. Čerstvý měsíček vložte do skleněné nádoby a zalijte 0,5 litru oleje. Nejvhodnější je olivový nebo slunečnicový olej.

Nádobu umístěte na slunečné místo a nechte louhovat 3 týdny. Výsledný produkt přeceďte. Měsíčkový olej můžete používat i samostatně – na menší poranění, škrábance, modřiny, nebo po štípnutí hmyzem.

Pokud chcete vyzkoušet zkrášlující účinky měsíčkového oleje, vmíchejte si ho do denního krému. Olej působí intenzivněji než měsíčková mast. V žádném případě ho však nekonzumujte!

Zdroje:

  1. https://www.verywellhealth.com/health-benefits-of-calendula-4582641
  2. https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000865/1723349/Vynimocny-skvost-z-letnej-zahrady–Nechtik-ma-ucinky–ktore-su-balzamom-pre-pokozku
  3. https://www1.pluska.sk/rady-a-tipy/nechtik-lekarsky-nas-naozaj-lieci-takto-vyuzijete-vsetku-jeho-moc
  4. https://zdravina.sk/nechtik-lekarsky/

Napsat komentář