Moje cukrovka: Jaké lékaře potřebujete? Pomůže vám těchto 5 specialistů

(Zdroj foto: stock.adobe.com)

Diabetes mellitus, lidově cukrovka, je vážná metabolická nemoc, která ovlivňuje celé tělo.

Na to, abyste ji co nejlépe zvládli, potřebujete pomoc ne jednoho, ale hned vícerých lékařů – specialistů.

Cukrovku má už mnoho lidí, a toto číslo neustále roste. Bohužel i mezi dětmi a mladými lidmi je mnoho nemocných.

Dá se to nějak zastavit?

Odborníci dělají, co můžou.

Ale co my?

Co je vlastně cukrovka? Proč je to vážná nemoc?

Pod jednoduchým názvem „cukrovka“ se skrývá celá řada závažných stavů, které úzce souvisí se zvýšenou hladinou glukózy v krvi. Dlouhodobě vysoká hladina cukru ohrožuje především srdcecévy.

Proto diabetici 2. typu umírají nejčastěji na srdeční onemocnění. Stejně tak je u nich 4x vyšší předpoklad, že onemocní na nějaké srdeční onemocnění (v porovnaní s ostatními lidmi).

Pokud se na cukrovku neléčíme dostatečně, resp. ji neléčíme vůbec, může nás to přímo ohrozit na životě. Pokud máme hodnoty glykémie dlouhodobě nad doporučeným průměrem (nalačno více než 6,0 mmol/l a zhruba dvě hodiny po jídle více než 7,5 mmol/l), hrozí nám chronické těžkosti, které se týkají celého těla.

Co nám hrozí bez dostatečné léčby?

  • poškození zraku, až slepota,
  • selhání ledvin,
  • amputace dolních končetin (tzv. diabetická noha),
  • onemocnění srdce a cév,
  • diabetické kóma.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Dva základní druhy cukrovky

Cukrovka typu 1

Diabetes 1. typu je autoimunitní porucha, při které imunitní systém útočí na pankreas. Pokud je pankreas zdravý, nepřetržitě vyrábí inzulin, který naše tělo využívá jako primární zdroj energie.

Při diabetu typu 1 však pankreas netvoří žádný inzulín nebo pouze velmi málo. Lidský život potom závisí na pravidelném užívání inzulínu – obyčejně si pícháme injekce.

Typ 1 se nazývá také juvenilní diabetes, protože je častější u mladších lidí. 

Cukrovka typu 2

Cukrovka typu 2 je chronické onemocnění, které se vyskytuje hlavně u starších lidí s nadváhou, či genetickým předpokladem. Hladina cukru je při tomto typu sice zvýšená, ale ne natolik, aby se dalo mluvit o cukrovce. Jak tomu tedy rozumět?

Pankreas při typu 2 nevytváří dostatek inzulínu nebo ho naše orgány nedokážou správně použít – proto je potřeba ho doplňovat, podobně jako při typu 1. Lékaři nás v tomto případě léčí tabletkami, někdy dokonce pouze dietou.

Typ 2 obvykle začíná jako prediabetes – předcukrovka.

Jaké lékaře budete potřebovat?

Cukrovka zasahuje prakticky do každého systému v těle, a proto někoho zaskočí, když se to projeví například zhoršením zraku. Právě takové příznaky lékaři zjistí ještě dříve, než vám diagnostikují cukrovku.

Při podezření na cukrovku vás čeká vícero vyšetření a to u různých odborníků, což záleží i konkrétním stavu. Prvním lékařem však pravděpodobně bude diabetolog.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Diabetolog

Tento lékař hledá způsob, jak předejít komplikacím cukrovky ve vašem případě. Pravidelně vám kontroluje hladinu cukru v krvi, cholesterol, krevní tlak. Doporučí vám také změnu životního stylu, hlavně úpravu stravování. Potom stanovuje nejvhodnější léčbu, přičemž spolupracuje hlavně s kardiologem.

Mnozí cukrovkáři potřebují také fyzioterapeuta, případně psychologa, protože změnit svůj život je často velmi náročné. Například nastavit pravidelnou tělesnou aktivitu, když nás limituje srdečně-cévní onemocnění, to je potřeba nejprve vymyslet.

Sami bychom to neměli dělat, jinak si uškodíme ještě víc!

Další specialisti, které cukrovkář potřebuje (kromě diabetologa):

  • kardiolog,
  • neurolog,
  • endokrinolog – zaobírá se hormony a žlázami s vnitřním vylučováním,
  • dietolog, respektive odborník na výživu,
  • oftalmolog – oční lékař,
  • nefrolog – lékař pro ledviny,
  • podiatr – léčí chorobné stavy nohou.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Proč potřebuje cukrovkář tolik různých odborníků?

Základem léčby cukrovky je užší spolupráce specialistů, aby se minimalizovalo riziko komplikací. Pacient by měl pochopit, že všichni odborníci jsou pro něj důležití, a proto nesmí vynechávat kontroly ani u jednoho z nich. A co řeší jednotliví lékaři?

Kardiolog

Ruku v ruce s tím, jak se cukrovka vyvíjí, jdou také srdečně-cévní onemocnění. Kardiolog vám bude radit, jak si udržíte srdcecévy co nejzdravější. Až 65 % cukrovkářů totiž umírá na nějakou srdečně-cévní komplikaci. U cukrovkářů je vysoký předpoklad:

  • cévní mozkové příhody,
  • infarktu myokardu,
  • srdečního selhání,
  • ischemické choroby srdce.

Endokrinolog

Cukrovka je onemocnění pankreatu a ten je součástí endokrinního systému. Jedním z prvních specialistů, ke kterému vás praktický lékař (nebo diabetolog) nasměruje, proto bude endokrinolog.

Někteří endokrinologové se dnes zaměřují konkrétně na cukrovku. Pomáhají při upřesňování diagnózy, závažných nálezech, ale také při komplikacích, které vyžadují hospitalizaci.

V péči endokrinologa jsou především cukrovkáři typu 1. „Dvojkaři“ ho potřebují především při zkomplikování stavu.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Oftalmolog

Dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi poškozuje sítnici a jemné struktury v oku. Pravidelné kontroly u očního lékaře jsou proto důležitou součástí léčby. Je pravděpodobné, že už při první diagnostice cukrovky vám doporučí také vyšetření u očního.

Funguje to však i naopak – oční lékař může upozornit na cukrovku. Pokud pravidelně, alespoň jednou za rok, absolvujete vyšetření u oftalmologa, ten dokáže včas zachytit podezření na cukrovku.

Oční problémy při cukrovce:

  • šedý zákal – katarakta,
  • zelený zákal – glaukom,
  • poškození sítnice, nedokrvení sítnice – diabetická retinopatie,
  • diabetický makulární edém (forma diabetické retinopatie).

Nefrolog

Nefrologové se starají o ledviny. Tento párový orgán odstraňuje toxiny z krve. Ledviny jsou velmi citlivé na kolísání hladiny cukru v krvi. Každý cukrovkář by měl dbát na pravidelné kontroly u nefrologa, protože cukrovka je hlavním rizikovým faktorem ledvinových poruch a nemocí.

Ve vážnějších případech je potřebná dialýza, což je metoda čištění krve speciálním přístrojem. 

Neurolog

Cukrovkáři mají vyšší pravděpodobnost mozkové příhody vzhledem k tomu, že jim často selhávají cévy. Po takové události musí pravidelně chodit k neurologovi, aby se předešlo dalším porážkám.

Neurolog sleduje také poškození nervů v končetinách (tzv. periferní neuropatie). Dalším stavem je autonomní neuropatie – poškození nervů, které ovlivňuje vnitřní orgány.

Přibližně 50 % diabetiků má periferní neuropatii, 30 % autonomní.

Podiatr

Cukrovkáři mají běžně problémy s chodidly. Na tomto místě je snížený průtok krve do malých cév, těžko se tu hojí puchýře a poranění, dokonce i drobné.

Vysoká hladina cukru v krvi podporuje také vznik diabetické neuropatie. Nervy v dolních končetinách tedy nedokážou dobře komunikovat s mozkem.

Tak se jednoduše stane, že když šlápnete na sklo, ani si toho nevšimnete – nebudete to cítit. V extrémních případech to vede ke gangréně a amputaci.

Podiatr včas odhalí vředy a zárodky infekcí, ale musíte k němu chodit pravidelně.

Dietolog

Úprava stravování je základem léčby cukrovky. V nastavení jídelníčku vám pomůže dietolog nebo jiný odborník na výživu. Patří sem také přísná kontrola hladiny cukru v krvi vzhledem k tomu, že potřebujete zjistit, které potraviny vám dělají dobře, a které naopak ne.

Fyzioterapeut

Pokud chcete dosáhnout lepších výsledků, většinou nestačí pouze zdravá strava – potřebujete i pohyb. Fyzioterapeut vás naučí vhodná cvičení, abyste si neublížili. Jeho pomoc oceníte také při rehabilitacích. Bez tohoto odborníka se neobejdete po mozkové příhodě, operaci, úrazu nebo amputaci.

Dobré rady na závěr:

  1. Důsledně si kontrolujte hladinu cukru v krvi. Založte si deník, kde si budete zapisovat aktuální hodnoty.
  2. Do deníku si značte všechny problémy, také myšlenkové pochody a pocity.
  3. Zaznamenejte si každý lék, který jste užili, jídla a nápoje, které jste měli.
  4. Dodržujte léčbu, jak ji stanovili jednotliví specialisti.
  5. Absolvujte všechny kontroly a doporučená vyšetření.
  6. Před každým setkáním s lékařem si připravte otázky, které vás trápí.
  7. Raději se 2x zeptejte na to stejné, než abyste odešli bez důležitých informací.
  8. Nezapírejte svoje problémy. Šli byste proti sobě.

 

Zdroje:

Napsat komentář