Nejčastější fobie: Strach z výšek, či strach z pavouků. Dá se toho zbavit?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Strach patří mezi přirozené obranné reakce člověka. Napříč tomu mu nemůžeme dovolit, aby nás permanentně ovládal a postupně nám ničil život.

Fobie často vznikají z kuriózních až banálních situací. Druhý člověk to nedokáže pochopit, náš panický strach mu připadá nesmyslný a přehnaný.

Bez logického vysvětlení a určité kontroly však fobie přerůstají do vážných stavů. Když se musíme neustále vyhýbat konkrétním situacím, končí už všechny žerty.

Co je to fobie?

Rozdíl mezi fobií a běžným strachem je v tom, jak silně prožíváme určité situace. Při běžném strachu nebo leknutí se rychle uklidníme, možná to v nás na chvilku zanechá smíšené pocity, ale dále se k události nevracíme.

Na druhé straně, fobie se projevuje nadměrným strachem z jedné konkrétní situace nebo věci. Člověk je jako ochromený, rychle propadá panice, dělá nepředvídatelné úkony nebo (naopak) nedokáže vůbec reagovat.

Navíc člověka svazuje velký strach už jen při pomyšlení, že by se mohl do takové situace dostat. Zde je potřeba říct, že někdy je fobie spojená s jinými psychickými poruchami, které nám brání v tom, abychom se podívali na svět reálnýma očima.

Čtyři hlavní typy fobií:

  1. Fobie ze zvířat – například ze psů, z hadů nebo pavouků.
  2. Fobie z přírodních katastrof – například z potopy, hurikánu, ze zemětřesení.
  3. Situační fobie – například strach z výšek, z veřejného vystupování.
  4. Fobie, při kterých je ohrožené tělo – strach z nemoci, poranění, krvácení, injekcí.

Příznaky fobie:

Různé druhy fobií

Možná jste už někdy viděli seznam fobií a překvapilo vás, že jsou jich stovky. Je to doopravdy tak. Dokonce přibývají další, co souvisí také s technickým pokrokem a novými situacemi a předměty.

Náš seznam fobií není zdaleka kompletní, protože zmiňujeme pouze nejčastější fobie. Uvádíme je v abecedním pořadí.

Najčastejšie fóbie strach z výšok
Zdroj foto: AdobeStock.com

Akrofobie

Toto je poměrně častá fobie – jedná se o strach z výšek. Záchvat paniky může nastoupit už při malém převýšení, například pokud musíme zdolat pár schodů na žebříku.

Pocit strachu umocňují situace, kdy nemáme pod nohami stabilní plochu, například na lanovém mostě, nebo kdy je podlaha průhledná, takže vidíme prostor pod sebou.

Jedním ze způsobů léčby je použití virtuální reality, kdy si člověk (v bezpečí) zvyká na situaci, ve které se může kdykoliv ocitnout.

Zajímavostí je, že statisticky trpí strachem z výšek více ženy než muži.

Arachnofobie

Paniku z pavouků chytají mnozí lidé už jen při představě, že by se s těmito osminohými ocitli ve stejné místnosti. Stačí, když jim někdo zlomyslně poví, že právě jednoho viděl lézt po stěně… Od toho momentu pro ně přestává existovat okolní svět a zaměřují se pouze na to, kdy uvidí malého nepřítele.

Arachnofobie se léčí právě tím, že si postupně zvykáme na tyto živočichy, dotýkáme se jich. Při slabší fobii to zvládne člověk i sám, jindy to probíhá pod odborným dohledem.

najčastejšie fóbie arachnofóbia
Zdroj foto: AdobeStock.com

Bacilofobie

Během epidemie koronaviru se u mnohých lidí plně projevila bacilofobie, tedy strach z bacilů nebo virů. Bacilofobie se obyčejně prokáže na přehnané hygieně – častém umývaní rukou, nadměrném používaní dezinfekce, či obavou před věcmi a plochami, kterých se dotýkali jiní lidé.

Bacilofobie se v některých případech spojuje i s určitou nakažlivou nemocí – například s AIDS, chřipkou, či nejnověji s COVID-19. Častěji se však jedná o celkovou obavu před infekcemi a bakteriemi.

Přehnanou hygienu léčíme tak, že odhalujeme spouštěč strachu, resp. poukazujeme na to, že mikroorganizmy žijí všude, a tak jim těžce unikneme. Pokud ani toto nezabere, člověk užívá léky.

Klaustrofobie

Mezi nejčastější fobie patří klaustrofobie. Jedná se o strach z uzavřených a malých prostorů. Člověk má pocit nedostatku vzduchu, buší mu srdce, chová se hystericky.

Většinou je spouštěčem negativní zážitek z minulosti, například když jsme se zasekli ve výtahu nebo se zamkli malémneosvětleném prostoru.

Nejlepší metodou na ovládnutí klaustrofobie jsou speciální dechová cvičení, která uklidňují mysl a zmírňují bušení srdce.

Latrofobie

Zažíváte při každé návštěvě lékaře velký strach? Chytáte paniku už jenom z představy, že budete muset absolvovat nějaké vyšetření? S velkou pravděpodobností trpíte latrofobií, tedy strachem ze zdravotního prostředí nebo personálu.

Lidově se tato fobie nazývá „syndrom bílého pláště“. Například před odchodem z domu máte ideální krevní tlak, ale v ordinaci je najednou vysoký. Někdy stačí, když jenom vstoupíte do čekárny a už zažíváte paniku.

Tato fobie je často dědičná nebo ji spustí jedna negativní zkušenost. Někdy se může jednat o strach z konkrétního lékařského oboru, například ze zubařů.

Velkou úlohu zde sehrávají také samotní doktoři, kteří svým přístupem a budováním vzájemné důvěry mohou zmírnit obavy pacienta.

Patofobie

Hypochondr je člověk, který na sobě neustále hledá příznaky nových onemocnění – jednoduše, vše se na něj hodí. Ovšem lidé, kteří trpí patofobií, mají strach, že vůbec onemocnění.

I proto se často bojí jít k lékaři, protože by u nich mohl odhalit nějaké vážné onemocnění. Ale když už se opravdu cítí špatně, mají velký strach, že je nemoc obere o veškerou sílu.

Sociální fobie

Při sociální fobii zažíváte strach už jen z představy, že byste měli vyjít z domu nebo potkat jiné lidi. Do této kategorie patří také panika při vystupovaní před veřejností, kdy máte promluvit v místnosti plné cizích lidí.

Sociální fobii je potřeba podchytit už v začátcích, protože později člověk odmítá vyjít z domu, dokonce se vyhýbá blízké rodině. V těchto případech je už nevyhnutelná terapie u psychologa, či psychiatra.

Pokud máte pouze strach z mluvení před veřejností, pomohou vám relaxační cvičení, resp. přítomnost blízké osoby, která vás uklidňuje úsměvy a souhlasným přikyvováním.

Introvertům mylně připisujeme sociální fobii. Hlavní rozdíl je v tom, že introvert pouze upřednostňuje samotu, ale kontakt s jinými lidmi mu nenahání strach.

Léčba fobie

Základem úspěšné léčby je to, co i při jiných poruchách, či nemocech – nejprve si musíme uvědomit, že „máme problém“, jinak nic nezačneme řešit.

Když však vyhledáme odborníka, ten nám naordinuje sérii terapií, na kterých se pokusí o pragmatické potlačení obav a úzkostí.

Pokud by panika neopadla, může nám předepsat uklidňující léky. Jenže ty se dají použít pouze při těch fobiích, které dokážeme dopředu odhadnout.

Například pokud vás čeká proslov před velkou skupinou lidí nebo musíte vystoupit na nějakou vyhlídku (při strachu z výšek).

Terapie šokem

Některé léčebné metody jsou založené na myšlence, že člověk se musí naučit čelit „nebezpečným“ situacím nebo věcem. Terapie šokem však může dopadnout katastrofálně, pokud je bez asistence odborníka.

Při neočekávané reakci totiž člověk ublíží sám sobě nebo lidem ve svém okolí a jeho strach se nakonec ještě zvětší. Proto se do této terapie nepouštějme v amatérských podmínkách.

Takové pokusy je potřeba vždy konzultovat se psychologem. Ten dokáže posoudit, zda jste se v léčbě posunuli dál, a zda tedy můžete zvýšit dávku toho, co vám nahání takový strach.

najčastejšie fóbie terapia
Zdroj foto: AdobeStock.com

Nejzvláštnější fobie

Astrofobie

Někdo při pohledu na noční oblohu vidí neopakovatelnou krásu, jiní prožívají strach z nekonečnosti vesmíru. Astrofobie má blízko k agorafobii, strachu z otevřených prostorů.

Sofofobie

Tato fobie by nejednomu studentovi posloužila jako dobrá výmluva. Jedná se totiž o panický strach z učení a získávání nových vědomostí. Kdoví, čeho se tito lidé bojí. Možná se jen nechtějí dozvědět něco vážného.

Metrofobie

Romantika musí jít v tomto případě stranou, protože metrofobie je strach z poezie. Vyznávání lásky ve verších tedy vůbec nepřipadá v úvahu.

Lachanofobie

Z těchto lidí se s jistotou nestanou vegetariáni – největší obavy u nich vyvolává zelenina. Nejedná se zde jen o jezení, ale také dotýkání se zeleniny.

Xanthofobie

Pokud vás přepadají mdloby při pohledu na žlutou barvu nebo nemůžete ani jenom slyšet slovo „žlutá“, můžete vstoupit do klubu lidí s xanthofobií. Pole se slunečnicemi musí být pro tyto lidi noční můrou.

Zdroje:

Napsat komentář