Novoroční předsevzetí: Ani vy je nezvládáte dodržet? Zkuste to tentokrát jinak

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

I vy si dáváte novoroční předsevzetí? Nabuzení začátkem nového roku, si umíníte, že budete žít zdravěji – přestanete kouřit, začnete cvičit, zbavíte se největších neduhů? Nejste sami, dělá to mnoho lidí.

Jenže po „vystřízlivění“ přichází realita. Už za pár týdnů zjistíme, že jsme nejedno předsevzetí porušili. Možná cítíme výčitky a možná nad tím jen mávneme rukou.

Jak si dávat novoroční předsevzetí, abychom je doopravdy splnily?

Jaká předsevzetí nemají smysl?

Jak kontrolovat dodržování nastavených cílů?

Co dělat, pokud nějaké předsevzetí porušíme?

Jak se motivovat, abychom vytrvali?

Novoroční předsevzetí jsou k tomu, aby se porušovaly…

Když řekneme, že většinu novoročních předsevzetí lidé nesplní, nebude to nic překvapivé. S předsevzetími je to totiž podobné jako s pravidly. Myslíme si, že existují pouze proto, abychom je porušovali.

V tomto roce však nemusíte patřit mezi „poražené“. Můžete klidně uspět. Samozřejmě, pokud víte, jak si vytvořit plán, který funguje.

Jeden zajímavý výrok říká: „Pokud neplánuješ, máš v plánu selhat.“

Vytvoření plánu je hlavním krokem k úspěchu. Když máme po ruce plán, jednoduše zaškrtáváme políčka s úkoly, které jsme už zvládli. Zároveň máme přehled o tom, co nás ještě čeká.

Ten pocit, když vidíme, jak se blížíme k cíli, je motivující a velmi příjemný. Roste naše spokojenost a hrdost, máme energii na splnění dalšího částečného cíle.

A jak by měl vypadat tento plán?

Plán může obsahovat očíslované kroky, soupis denních úloh, či kontrolní seznam  – cokoliv, co nás povede k cíli. Samozřejmě musíme být připravení na změny, jinak žádný plán nebude fungovat.

Nejčastější důvody, proč novoroční předsevzetí selhávají

Rady někoho jiného

Mnoho předsevzetí selhává hlavně proto, že jsme si je vytvořili na základě vyjádření jiných lidí. Například nám kamarádka řekla, že bychom měli zhubnout. Zařadíme to tedy do svých cílů, přestože hubnutí nepovažujeme za důležité.

Nebo nám lékař řekne, že bychom měli přestat kouřit. Dávno si uvědomujeme, že je to nezdravé, ale vnitřně nejsme přesvědčení, že to opravdu chceme udělat. Jednoduše nejsme připravení na takovou změnu.

novoročné predsavzatia 4
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Velmi všeobecná předsevzetí

Nekonkrétní předsevzetí mohou vypadat vznešeně, ale ve skutečnosti nefungují. Proč? Protože se nedá jednoznačně říct, kdy je porušujeme. Takovým cílem je například i „budu zdravěji žít“.

Všeobecné znění nám znemožňuje jakoukoliv kontrolu, či předsevzetí plníme nebo neplníme. Navíc máme mnoho možností, jak obelhat sami sebe.

Jiné je: „3x do týdne si dám 30 minut běhu“.

Nerealistické cíle

Poslední kategorii tvoří nerealistické cíle. Ty mohou být nerealistické z různých důvodů, například i časových. Například se nedá za 2 týdny zhubnout 10 kilo. A bylo by to i nezdravé.

Kromě toho si mnozí dávají cíle, které jsou fyzicky nezvládatelné. Například: „Do měsíce zvednu 100-kilovou činku.“ Pokud máte 60 kilo a nikdy jste neposilovali, tak se vám to určitě nepodaří.

Jak vypadají splnitelná předsevzetí?

Dosažitelná, měřitelná, konkrétní, časově ohraničená a hlavně – jsou důležitá pro nás. Rozeberme si to bod po bodě.

Konkrétní

Předsevzetí by měly být úplně jasná a přesvědčivá. Například, pokud chci zhubnout, tak nemůže být předsevzetí ležérní „ráda bych zhubla. “ I proto musíme cíl konkretizovat, jasně formulovat.

Otázka by mohla znít: „Kolik kilo chcete shodit a za jakou dobu?“ A odpověď: „Chci zhubnout 3 kg za nejbližší 2 měsíce.“ Toto je efektivní, konkrétní plán.

Nepřehánějte to však s množstvím předsevzetí. Raději si vyberte 2 – 3 nejdůležitější. Při širokém seznamu nejenom ztrácíte přehled, ale jednotlivé cíle se někdy i kříží.

novoročné-predsavzatia-2
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Měřitelná

Když se snažíme zhubnout, či omezit počet vykouřených cigaret, je měřitelnost jednoduchá. Stačí, když si zapisujeme výsledky.

Ale jak kontrolovat jiná předsevzetí, která se nedají ohodnotit čísly? I na to je způsob.

Pokud jste si například umínili, že přestanete s hryzáním nehtů, jednou za několik dní si nehty vyfoťte. Takto můžete sledovat, jak vám dorůstají.

Dosažitelná

Nebudeme vám tvrdit, že nesmíte mít vysoké cíle. Pokud si však stanovíte příliš velký krok dopředu, budete se cítit pod tlakem, a potom pravděpodobně i zklamání z neúspěchu. Proto si raději dávejte nižší cíle.

Stanovili jste si například, že si začnete šetřit na důchod. A tak si začnete odkládat 2500 kč měsíčně. Jenže přijde situace, kdy těch 2500 kč potřebujete na neočekávanou věc. Co teď? Nezaplatit elektřinu? Nebo trochu hladovět?

Proto starostlivě zvažte, kolik si můžete dovolit dávat stranou. Možná to nakonec bude pouze polovina, ale je to vždycky lepší, než se dostat do problémů.

Časově ohraničená

Jak už jsme řekli, každé předsevzetí musíme časově ohraničit, jinak se rozplyne v nekonečnosti. Špatná jsou například i taková předsevzetí, kdy si něco slíbíme 1. ledna, ale s tím, že to začneme plnit až od dubna.

Dávejme si raději menší a krátkodobější cíle. Nedělejme si plány až do prosince. Když se zaměřujeme na částečné cíle, dosáhneme mnoho malých výher a ty nás budou motivovat k dalším cílům.

Dobrá rada:

Určete si částečný cíl na každý měsíc. Zapisujte si úspěchy, ale nevzdávejte se ani po neúspěších. Poklidně si rozepište celoroční předsevzetí, ale měsíční statistiku považujte za nadřazenou.

novoročné predsavzatia 3
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Důležitá pro vás

Máte svoje předsevzetí z vlastní hlavy? Není to pouze „okoukané“ od známých nebo vynucené společností? Jste přesvědčení, že tento cíl je správný a chcete jej dosáhnout?

Pokud totiž už v okamžiku, kdy si předsevzetí dáváte, cítíte, že ho nesplníte, nebo vůči němu máte dokonce odpor, potom se do ničeho nepouštějte.

Testovat, zda nějaké předsevzetí dokážete dotáhnout do konce, nebo sledovat, co na to poví okolí, je zbytečným mařením času a energie. Dělejte jen to, co chcete vy.

Napište si svoje předsevzetí i na papír a umístěte je na místo, kde budou stále na očích.

Zapojte do svých cílů i okolí: Udělejte veřejné vyhlášení

Když zveřejníte svá předsevzetí před přáteli nebo rodinou, je mnohem pravděpodobnější, že za svými cíli i půjdete. Takové vyhlášení ve vás vyvolá „bojovou náladu“ a pocit zodpovědnosti. Pochopitelně musí být daný cíl z vaší hlavy, ne z cizí.

Když známým říkáme o svých předsevzetích, požádejme je o pomoc. Není to přehazování zodpovědnosti na někoho jiného. Jen požádejte o podporu a pochopení.

Dobrá kamarádka vás například nebude lákat na sladkosti, když se snažíte zhubnout, nebo nabízet drinky, když chcete abstinovat. Raději se vás zeptá, jak to jde, a zda nepotřebujete podporu.

Pokud zpočátku neuspějete, zkuste to znovu

Kdykoliv se pokoušíme na sobě něco změnit, narážíme na překážky. Vždy je tedy možnost, že selžeme nebo uděláme chybu. To je v pořádku, neočekávejme dokonalost. Jen tak se zbavíme tlaku.

Plnění cílů navíc ovlivňuje i naše povaha. Někteří z nás jsou přirozeně zodpovědnější a vytrvalejší. Poznat svoje limity proto není na škodu.

Dobrá rada:

Ani po několika neúspěších se nevzdávejte svého předsevzetí. Vyzkoušejte to znovu. Pokud však vidíte, že je předsevzetí nezvládnutelné, zmírněte ho, abyste dosáhli svého cíle. 

Odměňujte se

Nečekejte, že vás bude odměňovat okolí. Vezměte to do vlastních rukou – za dodržení předsevzetí si slibte odměnu. Co to může být? Například i „podváděcí den“ – na jeden den porušíte vlastní předsevzetí.

Samozřejmě musíte po takové odměně tvrdě pokračovat a nebrat to jako zvolnění tempa. Pozor! Někteří se po prvotním úspěchu rychle uspokojí.

Tak jak – dáte si novoroční předsevzetí „po novém“ a zkusíte si je i dodržet?

Zdroje:

Napsat komentář