(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Játra jsou největším vnitřním lidským orgánem. Jsou uložena převážně pod pravou klenbou bránice, v horní části břicha. Váží přibližně 1500 g, mají hnědočervenou barvu a na dotyk jsou měkká a poddajná.
Obsah jater je přibližně 1398 ml u žen (v rozsahu 1296 – 1502 ml) a 1831 ml u mužů (v rozsahu 1796 – 1956 ml), u obou pohlaví v závislosti na tělesné váze.
Krev ze žaludku, sleziny, slinivky a tenkého i tlustého střeva se tzv. vrátnicí dostává do jater. Každou minutu játry proteče 1,4 l krve. Odtud proudí skrz jaterní tepnu, až skončí v srdci.
Co dokážou játra?
Játra jsou největší žlázou v organismu. Mají mnoho úkolů, zejména při látkové výměně. Oprávněně jsou pokládána za chemickou laboratoř lidského těla.
Všechny tři základní druhy živin – cukry, bílkoviny a tuky – se po rozložení v trávicím ústrojí dostávají krví do jater, kde se dále zpracovávají. Játra zneškodňují jedovaté látky, vylučují žluč, vytvářejí mnoho enzymů, které jsou potřebné při chemických pochodech ve tkáních. Podílejí se na látkové výměně stravy na vitamíny, hormony, elektrolyty a další látky, které jsou nevyhnutelné pro život. Důležitou úlohu hrají i při srážení krve.
„Soused“ žlučník
Pomocí řídkého vaziva se na spodní plochu jater napojuje žlučník. Jde o dutý orgán hruškovitého tvaru, podobný vaku, který se nachází pod pravým jaterním lalokem. Je přibližně 8 až 12 centimetrů dlouhý, 4 až 5 centimetrů široký, a má obsah zhruba 50 až 80 ml.
Jaterní vývod se po krátkém průběhu spájí s vývodem žlučníku, čímž společně vytvářejí žlučovod. Žlučovod svými pohyby nasává žluč, a vstřikuje ji do dvanácterníku. Žluč je šťáva zlatožluté barvy, která se tvoří v játrech. Denně jí vzniká 250 – 1000 ml, přičemž část se spotřebuje při právě probíhajícím trávení (zbytek se uloží ve žlučníku, do zásoby).
Nemocná a špatně pracující játra
Onemocnění jater si vyžadují pozornost, protože jsou poměrně častá, a nezřídka probíhají skrytě, nepozorovaně. Dobrým příkladem je infekční zánět jater (bez žloutenky), při kterém nemocný může mít jen mírné těžkosti. Pokud nemocnému nevěnujeme potřebnou pozornost, resp. stav jeho jater se neléčí, výsledkem může být trvalé poškození jater, zejména cirhóza jater.
Projevy onemocnění jater a stravovací zlozvyky
Poruchy či nedostatečnou činnost jater signalizují bolesti. Mezi další příznaky patří trvalá únava, podrážděnost (většinou je způsobená lehce sníženou očistnou funkcí jater, což laboratorní vyšetření rychle ukáže) a nespavost (hlavně v noci, probouzení o 2 hodině ranní). Ta je často způsobena vydatnou, zvláště masitou večeří, snědenou mezi sedmou až devátou večerní hodinou, která po šesti hodinách aktivuje játra, aby rozložila jedovaté zplodiny metabolizmu. Játra to však ve spánku (při zpomaleném krevním oběhu) nedokáží, a člověk se probudí.
Poslední jídlo dne proto konzumujme nejpozději v 18 hodin večer!
Všeho s mírou
Tučnými potravinami játra nepotěšíte. Ale přísné omezení tuků nebo vynechávání jídel (hlavně snídaně), nebo dokonce půsty, to vše může u některých osob vést k tvorbě žlučových kamenů, které vyplývají z nedostatku podnětů pro žlučník (žlučník se nebude pravidelně stahovat, ani nebude vylučovat optimální množství žluči).
Pozor tedy – onemocnění jater může způsobit i nedostatečná výživa nebo hladovění!
Pokud játra „pracují napolovic“, vede to k nerovnováze nejen v játrech, ale i v mozku a v ostatních důležitých orgánech. Takováto nedostatečnost s sebou přináší oslabení svalů, srdce, a častěji dochází i k infekčním, krevním a metabolickým poruchám. Rakovina, vycházející přímo z jater, je sice velmi vzácná, zato častá jsou druhotná rakovinová ložiska (metastáze) v játrech, zejména při zhoubných nádorech orgánů břišní dutiny.
Z toho vyplývá, že játra si musíme chránit a zbytečně je nezatěžovat!
Jak se projevují problémy s játry navenek?
- nadýmáním, bolestmi břicha, problémy při vyprazdňování,
- tlakem v pravém podžebří (oblast patří játrům i žlučníku),
- celkovým ztuhnutím (zejména trapézových a krčních svalů),
- zkracováním šlach,
- opakovanými křečemi v oblasti břišní stěny,
- bolestmi kolen, bederních kloubů a palců na nohách,
- problémy s vnějšími pohlavními orgány (vyrážkami, svěděním, poševními výtoky u žen a bolestmi varlat u mužů).
Dalšími signály jsou rozštěpené, lámavé a vroubkované nehty či zhoršené vidění (přecitlivělost, pálení, slzení, únava zraku, záněty spojivek). Ukazatelem stavu jater je též jazyk – jeho postranní části, např. viditelné otisky zubů svědčí o lehce snížené funkci jater.
U žen játra ovlivňují délku a intenzitu menstruačního krvácení, pravidelnost (či nepravidelnost) menstruačního cyklu, a užívání hormonálních přípravků (hlavně antikoncepce) tento náš největší orgán též velmi vyčerpává.
Nejčastější onemocnění jater:
- žloutenka,
- zánět žlučníku,
- žlučové kamínky,
- jaterní skvrny,
- ztučnění,
- zvýšená hladina bilirubinu (odpadová látka, která vzniká při filtraci krve),
- selhání jater (zhoršení jaterní činnosti, nejčastěji při cirhóze jater a prudkém zánětu jater),
- cirhóza a rakovina jater.
Co vše játrům škodí?
Nejvíce je zatěžuje nevhodná strava, hlavně živočišná (ve větší míře než rostlinná). Tuky zatěžují játra stejně jako živočišné bílkoviny, ale ani rostlinné margaríny nejsou ideální. Játra oslabují i toxiny (především v živočišné stravě), barviva, stabilizátory, aromata, emulgátory, leštidla, konzervanty (,tzv. „éčka“).
Alkohol a játra
Poškození alkoholem je jednou z nejčastějších příčin onemocnění jater. Alkohol metabolizuje v játrech, přičemž malé množství nezměněného alkoholu se vylučuje ledvinami, plícemi a kůží.
Množství zkonzumovaného alkoholu s rozvojem jaterního onemocnění většinou úzce souvisí. Tolerance alkoholu je nižší u žen.
Už 20 g čistého alkoholu za den u žen (200 ml vína nebo 60 ml destilátu) a 60 g u mužů (1200 ml 12° piva) může (při pravidelné denní konzumaci) za několik let vést k jaternímu poškození. Samozřejmě, další konzumace alkoholu výrazně zhoršuje prognózu nemocných.
Jiné látky, které poškozují játra
Časté je toxické poškození jater. Způsobují ho některé chemické sloučeniny, např. tetrachlór a fosfor, či jedovaté houby (např. muchomůrka hlíznatá). Toxicky působí i některé léky, přičemž může jít o léky velmi účinné a prospěšné, které není možné z léčby vyloučit. Platí, že při oslabených játrech může i malé množství jedovatých látek (např. 1 šálek kávy) vyvolat bolesti.
Játra ovlivňují i psychiku
Obrovskou zátěží pro játra je stres a hněv. Nemocná játra se projeví netrpělivostí, netolerancí až agresivitou člověka, ale též nespavostí, plačtivostí či depresí. Člověk s nezatíženými játry je zpravidla trpělivý, klidný, optimistický, a má uspořádané myšlenky.
Potraviny dobré pro játra a žlučník
Játrům prospívají hlavně kyselé potraviny. Nejvíce užitečné jsou ty, které podporují krvetvorbu nebo mají hodně zeleného barviva – chlorofylu:
- mungo (fazolové klíčky),
- modré hrozny,
- borůvky, ostružiny,
- červená řepa,
- meruňky, broskve,
- fazole (hlavně zelená),
- pšenice,
- pórek,
- ředkvička (čistí játra a rozpouští žlučové kameny),
- mrkev, petržel,
- kopřiva,
- řeřicha setá,
- medvědí česnek,
- celozrnné obilniny,
- ryby – sardinky,
- kuřecí maso.
Z léčivých bylin a koření pomáhá zejména:
- petržel,
- kardamom,
- kmín,
- zázvor,
- pepř,
- křen,
- pastinák,
- bobkový list,
- bazalka,
- rozmarýn,
- máta peprná,
- heřmánek pravý,
- kořen skořice.
Z vitamínů jsou to antioxidační přípravky s obsahem vitamínu C, E, beta-karotenu a selenu (brání poškození jater volnými radikály kyslíku).
Proti tvorbě žlučových kamenů pomáhají:
- ořechy,
- luštěniny,
- olivový olej,
- lecitin,
- vitamín B a C.
Nevhodné potraviny a technologické postupy
Vyhýbejte se příliš tučným potravinám, ale tuky úplně nevynechávejte (jsou potřebné při vstřebávaní vitamínů a metabolických procesech). Tabu jsou uzeniny, všechny trvanlivé polotovary a konzervy.
Jezte hlavně čerstvé potraviny, jídlo připravujte vařením a dušením. Solte těsně před dovařením (tímto způsobem snížíte spotřebu soli o 1/3). Vylučte fritované a smažené jídla.
Používejte klasické máslo (v přiměřeném množství), slunečnicový, olivový, dýňový či lněný olej. Polévky nezahušťujte praženou jíškou, ale zahustěte ovesnými vločkami, kroupami, v omezeném množství těstovinami či nasucho opraženou dětskou krupicí.
Vyhýbejte se kečupu, hořčici, chemicky zpracovaným dresingům a octu (dráždí sliznice – nahraďte ho citrónovou šťávou).
Pitný režim
Vypijte nejméně 2 litry tekutin denně. Pijte čistou vodu, v omezeném množství minerální vody (balené ve skleněných lahvích, střídejte jednotlivé druhy). Nepijte limonády (obsahují mnoho chemických látek, umělých sladidel, barviv a konzervantů) a sycené nápoje (oxid uhličitý nadýmá a dráždí sliznice).
Mléko pijte samostatně – ne jako nápoj, ale jako potravinu. Jedna porce se rovná 1 šálku mléka, který nepijeme s jídlem, hned po jídle, ani těsně před ním, jak to bývá zvykem.
Podpůrné bylinné čaje a šťávy
Dobré jsou odvary z ostropestřce mariánského, máty peprné, heřmánku pravého, třezalky tečkované a řepíku lékařského. Čaje si připravujte čerstvé, a pijte je mírně teplé.
Játra nastartuje i odvar z fenyklového semena (na 2 cl vody 1 čajová lžička semínek), či voda s citrónovou šťávou, kterou pijeme nalačno. Tekutiny mají mít pokojovou teplotu nebo mohou být trochu teplejší, ne horké ani chladné, protože zatěžují sliznice.
Játra posilní i čerstvé ovocné a zeleninové šťávy v objemu 2-2,5 dcl denně. Např. řepo-mrkvová šťáva (1 porce = 1 řepa + 2 až 3 mrkve), šťáva z červené řepy (1 dcl, smíchat a popíjet), borůvková šťáva nebo šťáva z černého rybízu (1 dl). Šťávy střídejte obden, a nemíchejte ovoce a zeleninu v jedné porci.
Hýbejte se!
Důležitý je i přiměřený, pravidelný tělesný pohyb, minimálně 3x týdně. Protože když jsme na procházce nebo mírně sportujeme, játra „odpočívají“. Ideální je mírně rychlá chůze, 20 minut denně.
Jiné možnosti
Správnou funkci jater podpoří reflexní terapie (masážemi reflexních bodů), aromaterapie, akupresura nebo Bachova květová terapie.
Ilustrační fotografie