Světloplachost: Proč jsou moje oči citlivé na světlo? Jak se léčí fotofobie?

(Zdroj foto: stock.adobe.com)

Světloplachost (fotofobie) je nadměrná citlivost očí na světlo. Vyvolá ji jakýkoliv zdroj světla, přičemž někdy nás překvapí i náhlá bolest v očích.

Některým lidem změna světla vůbec neškodí, ale jiní si musí chránit oči při každém podnětu.

Proč je tomu tak?

Světloplachost očí

Každý člověk má jinou citlivost očí na světlo. Mnozí si myslí, že světloplachost vzniká, když náhle rozsvítíme světlo v místnosti. Je to však mnohem komplikovanější.

Vzpomeňme si například, jak naše oči reagují, když vyjdeme z tmavého kina do jasného dne. Je to pro nás velký šok – očím chvíli trvá, než se přizpůsobí. V prvních chvílích se díváme pouze skrz štěrbinky nebo si nasadíme tmavé brýle.

Na druhou stranu cítí lidé, kteří trpí světloplachostí, bolest při jakémkoliv světelném podnětu. Je přitom jedno, zda se jedná o denní světlo nebo o LED žárovku v místnosti.

Příčiny světloplachosti

Citlivost očí není onemocnění samo o sobě – jedná se o symptom jiného zdravotního problému. Nejčastěji za tím najdeme migrénu nebo syndrom suchého oka. Světloplachost má různé symptomy, podívejme se na ty nejběžnější.

Světloplachost – příznaky:

  • rozmazané vidění,
  • bolest nebo pálení očí,
  • zarudnutí očí,
  • nepříjemný pocit, že v oku „něco“ máme,
  • bolest hlavy,
  • zmatenost,
  • nevolnost.

Pokud se tyto příznaky stupňují, neodkládejte návštěvu u očního lékaře. Může se jednat i něco vážnějšího. Zrak je přece nejvzácnější smysl, jaký máme!

svetloplachost-príznaky
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Světloplachost a bolest hlavy

Fotofobii dobře znají především ti, kteří často bojují s migrénami. Migréna je nejčastějším původcem světloplachosti. Migrenici mohou být citliví na různé podněty – vůně, zvuky, ale také na světlo.

Statistiky ukazují, že více než 80 % lidí, kteří mají migrény, je světloplachých. A to se s nimi tahá i ve chvílích, kdy je zrovna hlava nebolí.

Netrpíte migrénami, ale i tak máte citlivé oči?

Pokud jste odpověděli ano, měli byste zpozornět. Světloplachost se objevuje i při nebezpečné zánětu mozkových blan – meningitidě. Tento stav se projevuje bolavými oči, zvracením, přecitlivělostí na hluk, či ztuhlostí šíje.

S meningitidou se setkáváme hlavně u malých dětí, ale onemocnět může také starší člověk. Opožděné rozpoznání nemoci může vést k celoživotním komplikacím, dokonce k smrti.

Citlivost očí a únava

Určité typy světla, jako například modré světlo počítače nebo smartphonu, vaším očím jednoznačně škodí. Zrak se při dlouhém hledění na obrazovku unaví, začnou vás pálit nebo bolet oči.

V práci si dělejte přestávky – z času na čas přesuňte pohled jinde. Dobrou pomůckou jsou také aplikace v smartphonech, které se starají o tzv. digitální rovnováhu. Upozorní nás, když jsme na mobile příliš dlouho.

Pokud vás počítač živí, investujte do kvalitnější techniky. Nejnovší notebookymonitory se dnes už vyrábí s technologiemi, které blokují modré světlo až o 30 %.

Světloplachost u dětí

Citlivost na světlo nemíjí ani nejmenší. U dětského lékaře se s pojmem pediatrická fotofobie setkáme poměrně často. Proč děti trpí světloplachostí?

Všichni víme, jaké jsou děti – během her si protírají oči špinavými rukami. Potom je štípou, nebo jim slzí. Později se přidává také citlivost na světlo.

Pediatrická fotofobie je sice nepříjemná, ale nemá na kvalitu dětského zraku trvalý vliv. To však neznamená, že ji budeme podceňovat. Poraďme se s lékařem nebo lékárníkem.

I u dítěte se může jednat o projev jiného onemocnění

Podobně jako u dospělých, tak i u dětí může být světloplachost znakem jiné nemoci, například glaukomuzeleného zákalu. Náhlá světloplachost může poukazovat také na otřes mozku,či bakteriální meningitidu.

Pokud je vaše dítě citlivé na světlo, bolí ho hlava, zvrací, případně má horečku, bezodkladně vyhledejte lékařskou pomoc. Především při otřesu mozku se jedná někdy o hodiny, dokonce i o minuty.

svetloplachost-u-detí
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Chraňte dětské oči

Přestože je toho náročné dosáhnout, usměrňujme děti při používaní počítačů nebo smartphonů. Světlo z obrazovky poškozuje citlivé dětské oko, které se navíc rádo dívá z blízka.

Nedovolte dětem, aby příliš dlouho hráli hry nebo celý den surfovali na internetu. Existuje totiž fotosenzitivní epilepsie, kterou lékaři často diagnostikují právě u malých dětí nebo mladistvých.

Rizikové jsou především blikající zdroje světla – videohry, TV, či osvětlení na koncertech. Tyto podněty jsou spouštěči fotosenzitivity, jako je světloplachost.

Týká se to především dětí, které trpí epilepsií.

Světloplachost a psychika – existuje propojení?

Ano, světloplachost může mít i psychický původ. Vnitřní neklid se odráží na různých částech těla, tak proč ne na zraku? Citlivost na světlo mohou vyvolat například krátkodobé psychické stavy, jako je agorafobie (strach z veřejných prostranství). Světloplachost je častá i při bipolární poruše, panických atacích, či depresích.

Léčba světloplachosti

Pokud se světloplachost stupňuje, navštivte očního lékaře. Odborníka bude zajímat, jak často k tomu dochází, zeptá se vás také na přidružené symptomy. Proto není na škodu, pokud si záchvaty světloplachosti zaznamenáváte.

Deník doporučují například neurologové, když chtějí odhalit spouštěče migrén. Díky tomu dokážou určit, zda migréna přichází po delším hledění na obrazovku, nebo jsou za tím celkem jiné důvody, třeba jídlo.

svetloplachosť-z-počítača
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Co pomáhá na světloplachost?

Při světloplachosti se osvědčila jedna novinka – brýle proti modrému světlu. Jinou možností jsou tónovaná dioptrická skla s růžovým odstínem FL-4. Růžový tón stejně tak blokuje modré světlo. Zvýší se tak tolerance vašich očí k silnějšímu světlu.

Dá se říct, že nošení zmíněných brýlí je nejúčinnější léčba. Vaše oči si musí co nejvíce zvykat na světelné situace, nesmíte se tedy světlu vyhýbat. Znamená to, že se nebudete schovávat v tmavých místnostech, za zataženými žaluziemi.

Léky na světloplachost

Při léčbě světloplachosti se často používají léky, které mají zastavit migrénu vzhledem k tomu, že světlo je běžným spouštěčem migrény. Většinou jsou to tabletky na lékařský předpis, které jsou mnohem silnější, než ty volně prodejné. Na světloplachost existují také speciální antibiotika, ale jejich podávání musí doporučit lékař.

Kromě těchto léků na předpis, vám uleví i oční kapky a gely, které zmírňují podráždění oka. Zkuste například obyčejné kapky na suché oči. Poraďte se o nich v lékárně a potom dodržujte dávkování.

Domácí první pomoc při světloplachosti

Pokud vás světloplachost překvapí uprostřed dne, nebojujte s ní. Je lepší, pokud se budete stranit slunečních paprsků, resp. jiných zdrojů silného světla.

V případě, že jste doma a nemusíte nikam jít, ztlumte světla v místnosti. Zakryjte si oči tmavou látkou a odpočívejte, nic vám neunikne.

Pokud nosíte brýle, kupte si zmiňované tónovaná skla. Skla si potom měňte v závislosti na vnějších podmínkách. Poraďte se o tom s odborníkem.

Ako sa zbavit svetloplachosti
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Šikovné tipy na světloplachost:

  1. Pokud je spouštěčem vaší migrény světlo, mějte to stále na paměti. Nemyslete si, že teď světlo zvládnete.
  2. Dbejte na dobrou péči o oči – nedotýkejte se jich špinavými rukami. U dětí je to těžší, pomůže častější umývání rukou.
  3. Ženy by si mezi sebou neměly půjčovat oční make-up. To však platí pro jakoukoliv kosmetiku.
  4. Při odličování očí, nepoužívejte produkty, které nejsou určené pro oční okolí.
  5. Nenoste nevhodné čočky. Tudíž nenoste jeden pár příliš dlouho.
  6. Pravidelně si dopřejte pauzu od mobilních zařízení.
  7. Namísto levných slunečních brýlí z tržišť, investujte do kvalitních s UV filtrem.

 

Zdroje:

Napsat komentář