Předporodní bolesti: Jak poznám, že „to“ přichází?

Že porod je bolestivá záležitost, víme všichni. Ale věděli jste, že existují tzv. falešné kontrakce, které můžete pociťovat několik měsíců před porodem?

A že kromě nich existuje ještě několikero druhů bolestí, které jsou v těhotenství úplně běžné a v pořádku?

Jak zjistit, kdy je bolest „normální“, a kdy naopak, signalizuje, že se s vámi nebo s děťátkem děje něco vážného?

Falešné kontrakce

Nazývají se také Braxton-Hicksovy stahy podle lékaře, který je v roce 1872 poprvé popsal. Jejich úloha není zcela jasná, ale pravděpodobně se podílejí na napínaní svalstva dělohy a zlepšení toku krve do placenty.

Krátce před porodem mohou mít dopad i na měknutí a ztenčování děložního čípku.

Nevedou však k porodu, a ani čípek neotevírají – to dělají až skutečné porodní stahy.

Kdy se zpravidla objevují?

Podle některých zdrojů mohou začít už po dobu prvního trimestru. Citelné jsou asi po 20. týdnu těhotenství, obvykle je však ženy výrazněji pociťují až ve třetím trimestru.

Neexistuje všeobecný vzorec, podle kterého přicházejí, ale jejich výskyt je častější:

  • Když jste pohybově velmi aktivní vy anebo váš plod,
  • když máte plný močový měchýř,
  • po pohlavním styku,
  • když jste dehydrovaná,
  • s blížícím se termínem porodu.
předporodní-bolesti-příznaky
Zdroj foto: Shutterstock.com

Co s nimi můžeme dělat?

Falešné kontrakce obvykle reagují na změnu polohy. Lehněte si, pokud jste předtím stála, nebo se projděte, pokud jste seděla či ležela, a měly by ustoupit. Pomáhá též, když se vymočíte (pokud máte plný měchýř), anebo – naopak – napijete, protože kontrakce se mohou objevovat kvůli dehydrataci. Zkusit můžete i teplou sprchu.

Falešné kontrakce berte jako cvičné. Pokud chodíte na předporodní přípravu, máte díky jim šanci nacvičit si správné dýchání.

Zapojit můžete i partnera.

Jak odlišit falešné kontrakce od porodních bolestí?

V první řadě – přicházejí i odcházejí nepravidelně. Interval mezi nimi nedokážete s jistotou určit. Kontrakce mohou trvat různě dlouho, méně než 30 sekund, ale i 2 minuty. Nestupňují se však. Začínají jako nebolestivý stah, který se šíří směrem dolů. Když jste v klidu a změníte polohu (např. si lehnete), anebo si dáte teplou sprchu, ustoupí. Pravé kontrakce jsou naopak pravidelné, intervaly mezi nimi se zkracují. Postupně se zesilují, jsou stále bolestivější.

Bolesti vám mohou vyzařovat do kříže nebo stehen. Trvají přibližně stejnou dobu, 30 až 60 sekund. Klid, změna polohy ani teplá voda vám při nich neposkytnou výraznější úlevu.

Všeobecně platí, že pokud se u vás vyskytnou více než 4 kontrakce za hodinu (dokonce i nebolestivé), je nutné, abyste je následující hodinu pozorně sledovaly a dávaly přitom pozor, zda zesilují a zda se délka mezi nimi zkracuje. Pokud ano, je velmi pravděpodobné, že jde o porod.

Některé ženy místo bolestivých stahů dělohy cítí spíš bolesti v kříži a v podbřišku, proto je důležité vědět, že i tyto bolesti jsou „průvodkyněmi“ kontrakcí.

Při 5-minutových intervalech mezi kontrakcemi je nejvyšší čas, abyste šla do nemocnice.

Jak poznám, že porod opravdu začal?

Pokud si přece jen nejste jistá, jestli už opravdu rodíte, kromě porodních stahů existuje několik dalších varovných příznaků.

Špinění nebo krvácení

Před začátkem porodu se vyplaví z pochvy zátka hustého hlenu s příměsí krve, která ucpávala děložní hrdlo, a chránila tak děťátko před případnou infekcí. Může se to stát už po dobu stahů, ale i několik dní před jejich začátkem.

Odtok plodové vody

Plodová voda, která obklopuje plod v děloze, se nachází ve vaku, jehož blána může prasknout kdykoliv v době kontrakcí. Tekutina tak může odtéci najednou, ale běžnější je, že odtéká tenkým pramínkem. Pokud se to stane, měla byste být hospitalizovaná, i když ještě nemáte bolesti, protože vám a dítěti může hrozit infekce.

90 % žen po odtečení plodové vody porodí do 48 hodin.

předporodní-bolesti-průjem
Zdroj foto: Shutterstock.com

Průjem

Asi 3 dni před porodem se tělo přirozeně začíná očišťovat, proto se vám může stát, že toaletu budete navštěvovat častěji. Tento příznak však není úplně spolehlivý, proto ho spíš považujte za doplňkový signál k bolestem, špinění a odtoku plodové vody.

Důležité upozornění! Kdy musíte vyhledat zdravotnickou pomoc?

Pokud se u vás tyto příznaky objeví před ukončeným 37. týdnem těhotenství, neváhejte a pospěšte si do nemocnice, protože vám hrozí předčasný porod, který vyžaduje okamžitou lékařskou péči!

Návštěva nemocnice je namístě i tehdy, když vám odteče plodová voda nebo v případě, že náhle přestanete cítit pohyby dítěte, anebo tyto pohyby náhle vnímáte jako bolestivé.

Vašeho gynekologa též informujte, jakmile kdykoliv během těhotenství zaregistrujete neobvyklý výtok z pochvy – žlutý, hnědý, krvavý, pěnivý, případně nepříjemně zapáchající.

Může totiž znamenat infekci, kterou je nutné přeléčit.

Jiné předporodní bolesti

Bolest oblých vazů

Je častá zejména v druhém trimestru. Projevuje se jako ostrá, bodavá bolest po obou stranách břicha (často vyzařuje i do slabin). Mohou za ni vazy, které spojují dělohu s pánví, a vlivem jejího růstu se napínají. Tato bolest trvá pouze pár sekund a většinou ji vyprovokuje prudký pohyb (například když rychle vstanete nebo se převalíte v posteli), smíchkašel nebo kýchnutí.

Bolesti oblých vazů můžete předejít dostatečným odpočíváním nebo když nebudete dělat prudké změny polohy. Při kašli, smíchu nebo kýchnutí pomáhá, pokud se pokrčíte a mírně roztáhnete boky.

Pokud se bolest objevuje nepřetržitě, lékař vám může doporučit mírný denní strečink.

Lékaři volejte v případě, že bolest přetrvává navzdory oddychu, nabírá na intenzitě nebo trvá víc než několik minut. Také tehdy, když ztěžuje dýchání, hovoření nebo chůzi.

Upozornění!

Pokud cítíte bodavé bolesti už v době prvního trimestru a pouze na jedné straně břicha, vyhledejte lékařskou pomoc co nejdříve. Může totiž jít o mimoděložní těhotenství!

předporodní-bolesti-měření-tlaku
Zdroj foto: Shutterstock.com

Preeklampsie

Jde o vysoký krevní tlak v těhotenství, který může vést až k ohrožení života. Preeklampsii doprovází bolest v horní části břicha, obvykle pod žebry. Dalšími příznaky jsou: nevolnost, zvracení, otoky, bolesti hlavy, rozostřené vidění a přítomnost bílkovin v moči.

Odloučení placenty

Když se placenta odloučí od dělohy ještě před narozením, rovněž jde o život ohrožující stav. Symptomem jsou nepřetržitá bolest, bolest zad či tvrdé břicho, doprovázené krvavým výtokem z pochvy nebo odtékáním plodové vody.

Potrat

Bohužel, končí jím až 15–20 % těhotenství. Většina potratů se stane do 13. týdne, ale potratit můžete i později. Potrat je doprovázený mírnou až silnou bolestí kříže, pravými kontrakcemi (v intervale každých 5 až 20 minut) a krvácením z pochvy.

Větry

Mohou způsobit bolesti, které se přesouvají po celém břišezádech nebo hrudi. V těhotenství trvá trávení potravy asi o 30 % déle než obvykle, proto je i výskyt větrů v tomto období častější než mimo něj.

Bolest způsobená větry je někdy velmi silná, pomine však sama (v krátké době), a nemá další průvodní příznaky.

Bolesti zad

V těhotenství trápí mnoho žen. Tlak na pánevní dno, který způsobuje hlava dítěte, můžete cítit jako občasné bodavé bolesti v kříži. Bolesti zad může způsobit i přibírání na váze, a tedy většina zátěže na záda, hormonální změny a stres.

Spánek na zádech bolestem též napomáhá. Ulevit od bolesti může pohyb, teplo nebo chlad.

Zkuste se s lékařem či fyzioterapeutem poradit o vhodných cvicích, případně použijte teplou nebo studenou sprchu či obklad. A nenoste vysoké podpatky a nezdvihejte těžké věci!

předporodní-bolesti-léky
Zdroj foto: Shutterstock.com

Používat na předporodní bolesti léky?

Ze všech zde zmíněných předporodních bolestí je použití léků opodstatněné pouze při bolesti zad. Ostatní bolesti trvají buď příliš krátce, anebo oznamují začátek porodu.

Před užíváním léků proti bolesti zad upřednostněte raději alternativní metody, jako homeopatie, masáž, akupunktura či chiropraxe. Pokud se však lékům nedá vyhnout, VŽDY se před jejich užitím poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

Důležité je zohlednit hlavně stádium těhotenství, ve kterém se nacházíte. Z volně prodejných léků nesmíte užívat ibuprofen, a to po dobu celého těhotenství. Kyselinu acetylsalycilovou nesmíte v posledním trimestru. Bezpečnou volbou po dobu těhotenství je paracetamol.

Pamatujte však na to, že pokud už léky proti bolesti užíváte, v těhotenství platí jasná zásada – čím nižší dávka a na co nejkratší možnou dobu.

Kdy určitě volat lékaři?

Ať už je druh či příčina vašich bolestí jakákoliv, zdravotní péči neodkladně vyhledejte, pokud ji doprovází:

  • špinění či krvácení,
  • horečka či zimnice,
  • závratě a točení hlavy,
  • nepříjemnosti s močením,
  • nevolnost a zvracení,
  • intenzivní křečovitá bolest, která neustupuje.

Pokud se vám zdá, že v době těhotenství není něco v pořádku s vámi nebo s vaším děťátkem, vždy to konzultujte s lékařem. Pamatujte, že je lepší falešný poplach nebo „zbytečná“ návštěva u lékaře než pozdní návštěva, která může ohrozit život nebo zdraví, ať už u vás, nebo u dítěte.

Autorka studuje na Farmaceutické fakultě UK v Bratislavě

Redakčně upravené (jam)

Napsat komentář