Nezabírají vám antibiotika? Možná děláte tyto chyby

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Všichni to známe – cestou z lékárny, kde jsme dostali antibiotika na předpis od lékaře, nám hlavou prochází množství myšlenek:

Jak rychle mi antibiotika zaúčinkují?

Mají vedlejší účinky?

Kdy se budu cítit lépe?

Co když se nebudu cítit lépe ani po 4 – 5 dnech?

Kdy bych měl zavolat svému lékaři?

Odolnost vůči antibiotikům

Antibiotika jsou speciální léky, které působí na bakteriální infekce. Zastavují růst bakterií nebo je přímo zabíjejí. Měli bychom mít na paměti, že antibiotika jsou neúčinné během:

  • virových infekcí,
  • kašli,
  • většiny prochladnutí,
  • bolesti krku (s výjimkou bolestí, které vyvolaly streptokoky),
  • onemocnění, které se podobá chřipce.

Užívání antibiotik v případě, kdy opravdu nejsou potřebné, rozhodně neurychlí vaše zotavení! Dokonce to může přispět k problému, který je známý jako rezistence na antibiotika, takže odolnost vůči nim.

Antibiotická rezistence znamená, že mnohé bakterie si už vytvořily odolnost vůči konkrétním antibiotikům. Je dokázané, že zbytečné používání antibiotik přispívá k vývoji dalších bakteriálních kmenů, které už nereagují na léčbu běžnými antibiotiky.

V posledních letech vyvolal velkou pozornost například vývoj kmenů Staphylococcus aureus, které jsou rezistentní vůči antibiotikům. Obavy vzbuzuje také zvýšený výskyt nového kmenu bakterie Clostridium difficile.

Tato bakterie způsobuje střevní onemocnění u lidí, kteří užívají antibiotika kvůli nějaké jiné příčině. Léčba je potom velmi náročná, což zvyšuje také úmrtnost.

7 důležitých faktů o antibiotikách

Pokud nechcete, aby antibiotika po pár let ztratili svoji účinnost, zapamatujte si a dodržujte následující body.

  1. Užívejte všechny léky, které vám předepsal lékař. Vzhledem k tomu, že antibiotika pracují poměrně rychle, můžete se cítit omnoho lépe už po pár dnech. Nikdy však nepřestaňte užívat lék, protože se cítíte lépe! Doužívání celého cyklu antibiotik zajistí, že infekce kompletně zmizí a nebude se opakovat.
  2. Lékař vybírá antibiotika podle druhu bakterie, která pravděpodobně způsobila infekci. Proto si nikdy antibiotika „nepůjčujte“ – antibiotikum předepsané někomu jinému nemusí být efektivní u vás. Sdílení jakýchkoliv léků na předpis je nebezpečný zlozvyk, za který můžete zaplatit i smrtí. Také nikdy neuchovávejte antibiotika pro sebe (na pozdější použití).
  3. Antibiotika ve všeobecnosti pracují rychle. Nezapomeňte se zeptat svého lékaře, kdy máte očekávat první výsledky, a také to, co byste měli udělat, pokud po několika dnech nepřijde k žádnému zlepšení.
  4. Antibiotika mohou způsobit množství vedlejších účinků. Nejznámější jsou: nauzea (nutkání na zvracení), průjem a alergické reakce. Antibiotika mohou také zabít přirozeně se vyskytující bakterie, které chrání tělo před kvasinkovými infekcemi (během užívání antibiotik se proto mohou vyskytnout). Svého lékaře se vždy zeptejte, jaké vedlejší účinky můžete očekávat při užívaní antibiotika, které vám předepsal, a taky se na něj obraťte, pokud jsou vedlejší účinky pro vás omezující nebo znepokojující.
  5. Pokud vám lékař nařídil, abyste přestali užívat antibiotikum, nebo když přejdete na jiné antibiotikum, řádně zlikvidujte všechny nepoužité léky. Nepoužité léky, i ty po záruce, můžete odevzdat v každé lékárně, kde se postarají o jejich bezpečnou likvidaci.
  6. Zeptejte se svého lékaře (nebo farmaceuta v lékárně), zda máte léky užívat s jídlem nebo zda byste měli během léčby změnit svoje návyky – například vyhýbat se přímému slunečnímu záření, nepít alkohol, nejíst určité potraviny.
  7. Pokud jste si ohledem něčeho nejistí, zeptejte se. Například: „Čtyřikrát denně“ znamená každých 6 hodin, tedy i v noci, nebo jen při jídle a před spaním?
Zdroj foto: Shutterstock.com

Infekční chlamydie

K mimořádně odolným druhům bakterií patří chlamydie. Existují 3 hlavní druhy chlamydií, které nám způsobují infekce:

  • Chlamydia trachomatis,
  • Chlamydophila pneumoniae (plicní chlamydie),
  • Chlamydia psittaci.

První z nich, Chlamydia trachomatis, zapříčiňuje infekce pohlavních orgánů. Je to jedna z nejčastějších sexuálně přenosných infekcí na světě. Lidé s touto chlamydií nemusí ani vědět, že ji mají, protože příznaky se často neobjeví hned.

Neléčená infekce způsobuje dlouhodobé komplikace u žen i mužů a to na různých orgánech: penis, vagína, krček dělohy, konečník, močová trubice. Chlamydia trachomatis se stejně tak může přenést při porodu z matky na dítě.

Infikování plicními chlamydiemi často vede k zánětu plic, přičemž se spájí také s vyšším rizikem srdečních onemocnění. Více se o plicních chlamydiích dočtete v tomto článku.

Chlamydia psittaci je nejméně častý druh chlamydie. Obyčejně postihuje pouze lidi, kteří pracují nebo žijí s ptáky. Infekce se přenáší přímým kontaktem s nakaženým ptákem. Způsobuje psitakózu (tzv. „papouškovou horečku“), což je atypický zánět plic, postihující především vmezeřené plicní tkanivo a průdušky.

Antibiotikům se nevyhnete

Při podezření na plicní chlamydii třeba navštívit svého obvodního lékaře. Sestřička vám v ambulanci odebere krev a pošle ji na rozbor. Sérologie z odebrané vzorky krve trvá přibližně 3 dny. Po 5 dnech obdržíte výsledky od lékaře, kde vám odebrali krev.

Na diagnostiku plicních chlamydií se v současnosti využívá především detekce druhově specifických protilátek (IgA, IgG, IgM). Tyto je možné odhalit nejpozději na 10. den infekce, většinou však omnoho později.

Na základě takového testu se infekce buď přeléčuje nebo nepřeléčuje. Ne každá chlamydiová infekce se musí přeléčit.

Příklady léčby infekcí, způsobených chlamydiemi:

Chlamydia trachomatis 100 mg 12-hodinového doxycyklinu během 7 dní nebo 1 g jednorazového perorálního azitromycinu
Chlamydie u novorozenců erytromycin během 10 až 14 dnů
Chlamydia pneumoniae přednostně azytromycin, případně tetracyklin nebo erytromycin během 10 až 14 dnů
Chlamydia psittacci tetracyklin nebo erytromycin během 10 až 14 dnů, hydrochlorid chlortetracyklinu

(Zdroj: http://www.sexualhealth.net.au/chlamydia/)

Chlamydia trachomatis
Chlamydia trachomatis (Zdroj foto: Shutterstock.com)

Plicní chlamydie

Jak už z názvu vyplývá, jedná se o bakterie, které postihují hornídolní dýchací cesty. Důsledkem jsou tyto onemocnění:

  • faryngitida – zánět hltanu,
  • tonzilitida – zánět podnebních mandlí,
  • sinusitida – zánět vedlejších dutin nosních,
  • bronchitida – zánět průdušek.

Jak se přenáší plicní chlamydie?

U infikovaných lidí jsou bakterie přítomné v nose, v průdušnici, v krku a v plicích. Jsou nakažlivé a při zakašlání nebo kýchnutí se šíří od jednoho člověka k druhému. „Odevzdat dále“ je můžeme i tehdy, když si zakašleme do dlaně a potom ruku někomu podáme.

U osoby, která přijde do kontaktu s infikovanou osobou na krátký čas, se choroba neprojeví, avšak často ji rozšíří mezi lidi, kteří žijí v tom stejném domě nebo bytě (především pokud jich tam bývá víc). Tato infekce postihuje lidi každého věku, ale běžnější je u školou povinných dětí a mladých dospělých.

Příznaky:

  • silný výtok z nosu nebo ucpaný nos,
  • mírně zvýšená teplota,
  • únava,
  • pomalu se zhoršující kašel, který může trvat týdny nebo měsíce,
  • chraplavý hlas nebo jeho ztráta (laryngitida),
  • bolest hlavy,
  • bolest krku.

Léčba plicních chlamydií

Infekce se rutinně léčí antibiotiky. Jednotlivé případy se mohou lišit, avšak v první linii se používají makrolidy (azitromycin).

V terapii respiračních infekcí, které byli způsobené plicními chlamydiemi, se používají tetracyklinové antibiotika (tetracyklin a doxycyklin); jsou dostupné v orální podobě. Tetracykliny však nejsou za normálních okolností vhodné pro malé děti.

Někdy se příznaky infekce znovu objeví i po léčbě antibiotiky. Pokud onemocnění potvrdí odebraný vzorek, doporučuje se druhé kolo léčby. Onemocnění dýchacích cest může (napříč vhodné antibiotické léčbě) přetrvávat dlouho, i několik týdnů nebo měsíců. Typický je přetrvávající kašel, či malátnost.

Plicní chlamydie vykazují rezistenci na penicilinové, ampicilinové a sulfátové léčiva – tyto léky proto nejsou doporučené.

Echinacea (Zdroj foto: Shutterstock.com)

Přírodní léčba

Existují některé rostliny, které jsou při léčbě chlamydií velmi účinné, například pro svoje antibakteriální vlastnosti. A vzhledem k tomu, že mají nulové vedlejší účinky, můžete je bez obav zapojit do léčebného procesu. Jsou to:

  • česnek,
  • Třapatkovka,
  • Šalvěj lékařská,
  • Provazovka,
  • Vodilka kanadská,
  • Řemdihák plstnatý,
  • Serenoa plazivá,
  • kurkuma.

Zdroje:

www.cdc.gov

www.myvmc.com

www.humanillnesses.com

www.std-gov.org

Napsat komentář