Průjem u dětí – jak si s ním poradit?

(Zdroj foto: Adobestock.com)

Průjem je přirozený obranný mechanismus organismu, kterým se zbavuje škodlivých látek.

Jedná se o jedno z nejčastějších onemocnění u dětí.

O průjmu můžeme mluvit, pokud naše dítě trápí řídká stolice častěji než 3x za den.

Jak si s tím poradit?

Příčiny průjmu – druhy průjmu

Infekční průjem je vyvolaný:

  • viry (rotavirus),
  • bakteriemi (Salmonela),
  • plísní (Candida),
  • parazity (améba).

Neinfekční průjmy

Příčinou těchto průjmů jsou stravovací chyby nebo otrava jídlem. Častým důvodem bývá i nesnášenlivost laktózy.

Laktóza je mléčný cukr – můžete ho najít v mléku, sýru, čokoládě, či zmrzlině. I alergie na potraviny, jako jsou ořechy či fíky, bývá spouštěčem průjmu u mnohých dětí.

Léčba antibiotiky představuje také jedno z rizik, jak může průjem vzniknout. V současnosti nesmíme zapomínat ani na psychické poruchy, kdy nepohoda urychlí pohyb potravy přes střevo.

Zdroj foto: Adobestock.com

Neinfekční průjmy

Vaše dítě pravděpodobně ztratilo hodně tekutin a minerálních látek. Je důležité, abyste zahájili rehydratační léčbu (doplnili vodu) a zabezpečili dostatečný přísun minerálů. Jak?

Doplnění ztracené vody a minerálů

V lékárně jsou volně dostupné různé přípravky na rehydrataci (zavodnění) – ve formě prášku, který je rozpustný ve vodě, šumivých tabletek nebo nápojů. Přípravky jsou určené pro dospělé i děti od 4 měsíců.

Na Slovensku je dostupný přípravek, který se může podávat i jednotýdenním batolatům. Šumivé tabletky jsou určené pro děti od tří let. Někdy postačí i obyčejná minerální voda, pokud obsahuje dostatečné množství soli.

Rehydratační roztok si můžete připravit i sami:

1 čajovou lžičku kuchyňské soli a 8 čajových lžiček cukru rozpustíte v 1 litru vody a přidáte šťávu ze dvou pomerančů.

Jak zastavit průjem? Černé uhlí a diosmektit

Pokud znáte příčinu – například víte, že jde o těžké bakteriální nebo virové onemocnění – je nutné navštívit lékaře. Ten vám předepíše vhodné antibiotika. Pokud však příčinu průjmu neznáte, zahajte léčbu jeho příznaků.

Látka diosmektit dokáže zahustit střevní obsah a vytvořit krycí vrstvu na sliznici střeva. Diosmektit na sebe navazuje škodlivé zplodiny a mikroorganizmy ve střevě. Je dostupný ve formě prášku rozpustného ve vodě. Mohou ho užívat batolata, těhotné i kojící ženy.

Aktivní uhlí, jeden z nejstarších léků na léčbu průjmu, dokáže navázat velké množství bakterií a toxinů a odstranit je z těla. Černé uhlí je vhodné pro děti od tří let.

Na slovenském trhu jsou dostupné i kombinace černého uhlí s bizmutem (má dezinfekční účinek), kyselinou citrónovou (upravuje pH) a thiosíranem sodným (mírné projímadlo). Thiosíran sodný se však používá jen při otravě léky a proto ho děti od tří let mohou užívat pouze po dohodě s lékařem.

Samotné černé uhlí, ale i bizmut, mohou stolici zbarvit do černa.

Zdroj foto: Adobestock.com

Na co je potřeba si dát pozor?

Černé uhlí a diosmektit ovlivňují účinek léků – snižují jejich vstřebávání do těla i jejich účinek. Proto je nutné, abyste dodrželi alespoň dvouhodinový odstup mezi užitím černého uhlí (nebo diosmektitu) a ostatních léků.

Zpomalení pohybu střeva

Na potlačení příznaků průjmu existuje látka, která snižuje přirozený pohyb střeva – jedná se o loperamid. Pokud je dítě mladší 6 let nebo má salmonelu, tak ho užívat nesmí. Při infekčním průjmu je totiž důležité, abychom mikroorganizmus dostali z těla ven. Loperamid, který pohyby střeva (naopak) zpomaluje, tento proces oddálí.

Lék můžete podat dítěti po náhlém (akutním) průjmu nebo při dlouhotrvajícím průjmu (po dohodě s lékařem). Děti užívají jednu kapsli denně a po každé řídké stolici další.

Nesmí však užít za den více jak 2 kapsle na 14 kilogramů tělesné váhy. Během užívání může dojít k poklesu pozornosti – dítě bude utlumené.

Užívání loperamidu se nedoporučuje ani těhotným a kojícím ženám.

„Chytnul“ vás průjem na cestě z dovolené?

Cestovatelské průjmy bakteriálního původu můžeme léčit nifuroxazidem, protože úspěšně likviduje choroboplodné bakterie. Horší je, že má stejný účinek také na prospěšné bakterie ve střevě (podobně jako antibiotika). Proto, pokud se snažíte potlačit příznaky průjmu probiotiky, udržte mezi probiotiky a nifuroxazidem odstup alespoň 2 hodin.

Nifuroxazid můžete podávat jen dětem starším šesti let, po dobu maximálně sedmi dnů.

Pokud jste těhotná, nesmíte ho užívat!

Probiotika – jak je možné, že účinkují na průjem i zácpu?

Ve střevech zdravého člověka jsou přirozeně přítomné různé druhy bakterií, které udržují správné pH trávicího traktu, což napomáhá lepšímu trávení. Tyto prospěšné bakterie zabraňují i tvorbě toxických látek, respektive jejich proniku do organizmu.

Pokud u vás došlo k dietní chybě, nebo jste právě doužívali antibiotika, či podstoupili ozařování, mohla se narušit přirozená střevní mikroflóra, a proto došlo k průjmu či zácpě. Probiotika pomáhají doplnit potlačené prospěšné bakterie, čímž upravují nerovnováhu mezi škodlivými a prospěšnými bakteriemi, a tím pádem léčí i průjem.

Saccharomyces boulardii (střevní bakterie) je dostupná ve formě kapslí. Ty jsou vhodné pro děti od 3 let.

Zdroj foto: Adobestock.com

Prášková forma je určená pro děti, které ještě nedosáhly 1 roku.

Lactobacilus acidophilus a Escherichia coli (střevní bakterie mléčného kvašení) upravují pH trávicího traktu. Pokud jsou ve formě kapek, neměli by se kombinovat s mlékem, jelikož způsobují jeho srážení.

Pokud je to možné, vyhněte se při jejich užívání lékům na úpravu žaludeční kyseliny.

Kyselina mléčná – produkt bakterií mléčného kvašení – vytváří správnou kyselost prostředí. Avšak léky na zvýšenou žaludeční kyselost neutralizují žaludeční kyselinu, a tak kyselost prostředí mění, což má nežádoucí vliv na vývoj dobrých bakterií.

Bakterie mléčného kvašení nesmí užívat děti do 2 let.

Probiotika – kde je najdeme?

Ve formě kapslí, prášku, nebo jako ampulky si je můžete zakoupit v každé lékárně. To však není jediný zdroj probiotik. Můžete je získat i z potravy. Jak?

Hlavním zdrojem probiotik jsou čerstvé jogurty, acidofilní mléka, kefíry a kyselé sójové produkty.

Kyselé zelí je také zdrojem určitého druhu probiotik. Probiotika se nachází i v zakysané smetaně, brynze a pivovarských kvasnicích.

Jak vybrat pro dítě správná probiotika?

V studiích sledující různá onemocnění, při kterých se objevuje průjem, byly prokázané jako nejprospěšnější jiné probiotické kultury. Blíže se o nich dočtete v článku o správném výběru probiotik:

Podľa čoho si vyberať probiotiká?

Léčba průjmu nestačí, důležitá je také správná strava

Léky rozhodně vykonají kus práce, ale během průjmu především změňte Vaše běžné stravovací návyky. Měli byste se vyvarovat sytému a mastnému jídlu (omezit příjem tuků), slazeným nápojům a sladkostem, hrachu, fazoli a jiným luštěninám (omezit příjem cukrů). Pozor i na vlákninu, která podporuje průchod potravy střevem, čímž průjem jenom umocní.

Vhodná je převařená voda, banán, rýže, jablko a mrkev (uvařená ve vodě).

Zdroj foto: Adobestock.com

Zdroj foto: Adobestock.com

V dnešní době už neplatí, že během průjmu by mělo dítě hladovět – právě naopak. Na začátku podáváme dietní stravu a postupně, jak se stav zlepšuje, ji zpestřujeme.

Prospěšné jsou též potraviny, které jsou bohaté na draslík a sodík – právě tyto minerály tělo během průjmu ztrácí. Patří sem například kuřecí a hovězí maso, či brambory uvařené ve slupce.

Tři základní pravidla při průjmu:

  1. Pokud úprava dietního režimu nestačí, nasaďte léky.
  2. Dodávejte tělu ztracené tekutiny, obzvlášť u malých dětí.
  3. Pokud průjem neustoupí do 2 dnů nebo je doprovázen krví ve stolici, vysokými horečkami (nad 39 °C), srdečními těžkostmi nebo kolikovou bolestí, neodkladně navštivte dětského lékaře!

Autorka je farmaceutka

Redakčně upravené (jam)

Ilustrační fotografie

Napsat komentář