(Zdroj foto: stock.adobe.com)
Rozpustná vláknina, psyllium, se stala u nás známější pouze před pár lety. Na ochranu trávicího systému přitom těžce najdete něco lepšího. Proč tomu tak je?
Na rozdíl od jiných zdrojů vlákniny, které nám mohou například poškrábat střevo, psyllium má minimum vedlejších účinků.
Jedinečné je také v tom, že přes trávicí trakt projde bez toho, aby ho tělo úplně rozložilo. A to není na škodu, právě naopak!
Kdy vám psyllium pomůže?
Proč byste ho měli zařadit do stravy?
Jak ho správně používat?
Co je psyllium?
Psyllium je rozpustná vláknina, získaná ze semen rostliny Plantago ovata. U nás ji známe jako jitrocel písečný. Už z názvu vyplývá, že se jedná o exotickou bylinu, pěstovanou především v Indii.
Psyllium se používá jako doplněk výživy, není to tedy samostatná strava. Výživové doplňky mají různou formu – otruby, granule, kapsule nebo prášek. Dostanete také speciální produkty z obilnin, případně směs, kterou přidáte do pečení.
Slupka z psyllia je hlavní účinnou látkou ve vícerých výživových doplňcích, které užíváme při zácpě.
Jak to celé funguje?
Namísto toho, aby se psyllium ve střevě úplně rozložilo (jako běžné jídlo), pohlcuje vodu. Tím zvyšuje svůj objem i pružnost.
Výsledkem je lepší trávení, rozhýbání střev a účinnější vstřebávání živin. Když to shrneme – psyllium pomáhá nejen při zácpě, ale i průjmu. Navíc upravuje:
- cukr v krvi,
- krevní tlak,
- cholesterol,
- nadváhu/obezitu.
Co je při užívání psyllia důležité?
Dvě věci – tekutiny a pravidelnost. I přesto, že se nejedná o lék, musíme dodržovat určitá pravidla. Bez dostatku tekutin to nebude fungovat. Musíme pít víc vody, než když ho neužíváme. Proč?
Jak jsme řekli, psyllium silně pohlcuje vodu. Bez vody však nedokáže zvětšit svůj objem, pročistit střeva, ani zatočit se zácpou. Na 5 gramů psyllia proto je potřeba vypít asi 2 deci vody.
Pozor! Pokud neužíváte psyllium s jídlem a tekutinami, nezrychlí, ale zpomalí trávení!
Toto jsou vědecky potvrzené přínosy psyllia
1. Psyllium proti zácpě
Psyllium nejčastěji používáme při zácpě. Funguje však pouze tehdy, když pijeme dostatek tekutin. Stolice tedy znásobuje svůj objem, mění se také její konzistence. Pokud je stolice větší a vlhčí, jednoduše nemůžeme mít zácpu. Také se upraví vyprazdňování – bude pravidelnější a „hladší„.
Samozřejmě nesmíme mít vážnější onemocnění střev, či akutní stav. Ve všeobecnosti platí, že při onemocněních zažívacího traktu, resp. akutních stavů, přehodnocujeme užívání psyllia s lékařem.
Co se ještě potvrdilo:
Studie, která porovnávala účinky psyllia a pšeničných otrub, potvrdila, že psyllium má větší vliv na zdravé trávení.
Další studie ukázala, že pokud berete 5,1 g psyllia 2x denně během 2 týdnů, významně se zvýší obsah vody ve stolici, přičemž se zlepší i pohyb střev, dokonce u pacientů s chronickou zácpou.
2. Psyllium proti průjmu
Psyllium zmírňuje průjmy, a to díky tomu, že pohlcuje tekutinu ve střevě. Důležité však je, abychom vyloučili infekční bakteriální průjem. V tom případě je prvořadá léčba, až potom (v rámci doléčení nebo prevence) můžeme užívat rozpustnou vlákninu. Samozřejmě po dohodě s lékaařem.
3. Psyllium snižuje cukr v krvi
Pokud každý den v rámci jídla přijmete dostatek kvalitní rozpustné vlákniny, odzrcadlí se to na vaší hladině inzulinu a cukru v krvi. Například u diabetiků, kteří 8 týdnů užívali 5,1 g psyllia 2x denně, nastal pokles denní hladiny cukru v krvi až o 11 %. Dokonce, pokud užívali 5 gramů této vlákniny 3x denně, za 6 týdnů měli o 29 % nižší hladinu cukru v krvi.
Závěr ze studií:
Cukrovkáři mají prospěch z rozpustné vlákniny, pokud užívají alespoň 10,2 gramu denně. Samozřejmě, ji musí užívat s jídlem a hodně pít.
4. Psyllium snižuje LDL cholesterol
Psyllium se váže na tuky a žlučové kyseliny, čímž podporuje jejich vylučování. Takto se sníží také hladina „špatného“ cholesterolu, naopak se zvýší hladina „hodného“(HDL) cholesterolu.
Na tyto změny stačilo, když účastníci studií užívali 5,1 g psyllia 2x denně během 8 týdnů. Lepší výsledky však přináší 20,4 gramu psyllia denně, jako když užijeme pouze 3 gramy.
Vyšší dávku, než 15 gramů denně, neužívejte bez souhlasu lékáře!
5. Podpora srdce
Psyllium podporuje zdraví srdečně-cévního systému – snižuje hladinu triglyceridů, i krevní tlak. Jistá studie potvrdila, že 5 gramů psyllia 3x denně během 6 týdnů, sníží hladinu triglyceridů v krvi o 26 % (v porovnání s placebem). Velmi významné jsou také výsledky u diabetiků.
Strava obohacená o 12 gramů psyllia snižuje systolický krevní tlak – to je ten horní. Samozřejmě zabírá také nižší dávka, pokud ji užíváte déle.
6. Psyllium na hubnutí
Dnes se téměř všechny superpotraviny „točí“ kolem hubnutí. Také psyllium má podtitul „superpotravina na hubnutí“. Efekt to však má především tehdy, pokud vlákninu užijete před jídlem, ve vyšší dávce a zapijete dostatkem vody.
Pocit hladu vám sníží přibližně 10,8 g vlákniny. Kromě toho bude celý proces trávení o pár hodin delší. Proto nebudete hladoví už po 3 hodinách, ale řekněme až po 5 – 6 hodinách.
Hubnutí nejlépe funguje, když celkově upravíte jídelníček a začnete cvičit. Bez toho ani psyllium nedokáže zázraky. Co nejvíce čerstvé zeleniny a ovoce, a co nejméně zpracovaných potravin, bílé mouky a cukru.
7. Psyllium vyživuje probiotické bakterie
Probiotické mikroorganismy, které potřebujeme pro zdraví celého těla, se živí probiotiky. Probiotika jsou nestravitelné látky, které „vykrmují“ prospěšné střevní bakterie. Část psyllia se reálně proměňuje na „pochoutku“ pro probiotika, proto ho odborníci považují za probiotickou vlákninu.
Psyllium eliminuje trávicí problémy pacientů s ulcerózní kolitidou a Crohnovou chorobou.
Je psyllium bezpečné?
V první řadě – rozpustnou vlákninu je potřeba vnímat pouze jako část komplexního léčebného programu. Nejprve musíme zlepšit svoje stravování a začít cvičit. Vždy postupujme podle pokynů lékaře, a potom si nemůžeme ublížit.
Pokud užíváme 5 až 10 gramů psyllia 3x denně, s nejvyšší pravděpodobností nám nic nehrozí. Křeče, plynatost nebo nadýmání, toto všechno je v začátcích léčby běžné. Ale nic jiného bychom neměli pociťovat.
Neužívejte psyllium déle než 7 dnů bez konzultace s lékařem! Pokud ho používáte jako projímadlo velmi často, můžete si přivodit vážné zdravotní problémy!
Na co si dát pozor?
- Psyllium zabraňuje vstřebávání určitých léků. Neužívejte ho spolu s léky, které ovlivňuje, nebo počkejte alespoň 2 hodiny. Nestavějte hubnutí nad jinou léčbu, například při srdečním onemocnění!
- Pokud zpozorujete alergické reakce – vyrážky, svědění, těžkosti s dýcháním, přestaňte s užíváním a poraďte se s lékařem! Alergie se nejčastěji objeví, když vdechnete prášek z výživového doplňku.
- Pokud psyllium nezapijete dostatečným množstvím tekutiny, může vám zavařit v dýchacích cestách, až se začnete dusit. Zapíjejte nejlépe čistou vodou.
- Přesně dodržujte postup v návodu. Každý produkt je jiný – nespoléhejte se na to, že všechny firmy vyrábí stejné psylllium.
Ihned přestaňte s užíváním psyllia, pokud máte:
- zácpu, která trvá déle než 7 dní,
- krvácení z konečníku,
- silnou bolest žaludku.
Psyllium v těhotenství
Rozpustnou vlákninu neužívejte během těhotenství, pokud vám to nedoporučil lékař. Nemáme k dispozici žádné údaje, které by potvrdily výhody psyllia a vyloučily rizika. V graviditě raději nezkoušejme nic nového! Stejně tak není jasné, zda a v jaké míře proniká psyllium do mateřského mléka.
Pokud máte během těhotenství nebo po porodu průjem, bolesti břicha, zácpu – svůj stav konzultujte s lékařem. Neberte žádné volně prodejné léky bez jeho souhlasu! Psyllium nepodávejte ani dětem do 6 let, pokud to nedoporučí lékař!
Zdroje:
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/318707
- https://www.ijsr.net/archive/v4i9/SUB158459.pdf
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17329047
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12221223
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18772105
- https://www.drugs.com/pregnancy/psyllium.html