Zdroj foto: Shutterstock.com
Patří mezi rostliny s největší výživovou hodnotou na světě.
Plody rakytníku mají jedinečné složení – chemické analýzy potvrdily, že jsou nejlepším (dosud známým) samostatným zdrojem přirozeného seskupení více než 190 látek.
Ty obsahují 10 různých vitamínů, 18 aminokyselin, 24 minerálů a stopových prvků. Mají obdivuhodně vysoký obsah mono- a polynenasycených esenciálních mastných kyselin (omega 3, 6, 7 a 9) a fytosterolů.
Jsou nepřekonatelným přírodním zdrojem vitamínu C, E a několika dalších tokoferolů, beta-karotenu a okolo 40 dalších karotenoidů, flavonoidů, organických kyselin, fytonutrientů a tříslovín. V plodech se nacházejí všechny vitamíny B, přičemž na některých biotopech je obsah vitamínu B12 (prostřednictvím činnosti speciálních symbiotických bakterií) stejný, jako v játrech!
Rakytník má opravdu jedinečné složení!
Jedinečná palmitolejová kyselina
Výjimečně užitečnou složkou rakytníkového oleje je v přírodě velmi vzácně se vyskytující mononenasycená mastná kyselina ze skupiny omega-7 – palmitolejová kyselina. V 100 %-ním rakytníkovém oleji tvoří 32 až 43 %, ostatní známé přírodní oleje ji téměř vůbec neobsahují.
Přítomnost této mastné kyseliny v rakytníkovém oleji, jakož i obsah dalších bioaktivních látek, výrazně ovlivňuje zdraví kůže a sliznice (vnitřní vrstva dýchacího, trávicího a urogenitálního traktu). Sliznice trávicí soustavy produkuje hlen, kterým se chrání před agresivními vlivy (některé léky, zejména cytostatika, alkohol, kofein, nikotin, trávicí šťávy, stres, mikroorganismus Helicobacter pylori). Pokud jsou však tyto vlivy příliš silné, naruší se stěna trávicí trubice, a vznikají vředy.
Neléčený vřed způsobuje množství komplikací a může se zhoubně zvrhnout do rakoviny žaludku. Rakytníkový olej chrání, zrychluje opravu epiteliálního tkaniva a obnovuje slizniční vrstvu žaludku a dvanáctníku. To znamená, že působí nejen preventivně, ale dokonce se úspěšně používá i při léčbě vředových onemocnění trávicího systému a při infekcích urogenitálního systému.
Ukázalo se, že kyselina palmitolejová je nesmírně užitečná i při snižovaní rizika a zlepšení stavu kardiovaskulárních a cerebrovaskulárních onemocnění a při ochraně před těmito diagnózami.
Jak pomáhá rakytník řešetlákový při léčbě rakoviny?
Kouření, pití alkoholu, účinky znečištěného životního prostředí, UV záření, stres, jaderné záření, ale i normální metabolismus podněcují tvorbu volných radikálů na povrchu kůže jakož i uvnitř organizmu.
Volné radikály jsou velmi jednoduché sloučeniny kyslíku, ve kterých neškodné kyslíkové molekuly získávají na své vnější dráze jeden nepárový elektron. Tím se přeměňují na volné radikály, které agresívně napadají všechny molekuly v buňce. Jsou velmi nestabilní, a po dobu svého krátkého života se snaží najít molekulu, které by mohly vzít chybějící elektron, a spářit ho se svým nespárovaným elektronem. Jimi napadené molekuly potom oxidují, jsou strukturálně poškozeny, nebo dokonce přeměněny na látky pro organismus toxické, a to může vést až k vzniku rakoviny.
Rakytníkový olej obsahuje velmi účinný kokteil antioxidantů. Proto je jeho užívání vhodné nejen preventivně, ale i jako podpůrný prostředek po dobu léčby rakoviny. Velký boom způsobil rakytník v USA, kde zaznamenali pozitivní výsledky při léčbě rakoviny děložního čípku.
Chemoterapie a radioterapie
Využívání rakytníku je vhodné i po dobu chemoterapie a radioterapie, protože zmírňuje některé nepříznivé důsledky. Vedlejší účinky chemoterapie jsou způsobeny tím, že chemoterapeutika mohou napadnout(kromě nádorových buněk) i některé zdravé buňky, resp. proces jejich dělení. Nejčastěji jsou postiženy krevní buňky, vlasové folikuly, reprodukční buňky a buňky trávicího traktu.
Rakytníkový olej pomáhá také při rekonvalescenci po chemoterapii a ozařovaní – tím, že zvyšuje imunitu, úspěšně regeneruje hematologické změny, a přináší rychlejší regeneraci zdravých buněk po vysokých dávkách tohoto druhu léčby.
Způsoby užívání
Rakytníkový olej se užívá vnitřně i zvenčí. Pro dosažení maximálního efektu je vhodné spojit vnitřní a vnější užívání. Vnitřně (jako preventivní dávka) se doporučuje 15 kapek denně během jídla.
Léčebná dávka se liší případ od případu. Obvykle jde o dávku 3 až 4-krát (15 kapek). Nejlepší je užívat olej přímo. Ti, kteří cítí nahořklou chuť oleje, si ho mohou přidat do jogurtu, kefíru nebo kyselého mléka.
V případě poškození pokožky se aplikuje zvenčí – jako olejový obklad. Olej se nanáší na kůži, kterou jsme předtím očistili od poškozeného tkaniva, a potom ji přikrýváme bohatě navrstvenou gázou, kterou vyměňujeme každý den. Léčba trvá dokud se rána nezahojí.
Další důležité léčivé účinky
Rakytníkový olej se používá také na výplachy ústní dutiny a krku, a též jako složka pleťových a vlasových masek. Kromě vředových, kožních onemocnění či jeho užívání po dobu chemoterapie a radioterapie ho doporučujeme pacientům s aterosklerózou, u kterých je zvýšené nebezpečí vzniku trombózy, resp. těm, kdo trombózu už překonali – aby se ochránili před jejím návratem (zastavuje totiž tvorbu trombů).
Rakytník má antidepresivní a antistresové účinky. Napomáhá vylučování škodlivých látek z těla, rozpouští hleny, podporuje léčbu plicních, ledvinových a jaterních onemocnění. Je vhodnou alternativou při léčbě rakoviny, cukrovky, srdečních nemocí a kožních onemocnění. Působí jako biogenní (pro život důležitý) stimulátor, celkově posiluje organismus a zlepšuje duševní stav.