Rozpustná nebo nerozpustná vláknina? Obě vám zlepší prostředí ve střevě

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zpravidla se můžete dočíst, že existují 2 základní druhy vlákniny – rozpustná a nerozpustná.

Při tomto rozdělení někteří odborníci trochu skřípou zuby, protože nejde o zcela správné pojmy.

Přesto se tato terminologie natolik vžila, že ji používáme, i když není úplně korektní.

Co je tedy rozpustná a co nerozpustná vláknina?
Proč je vláknina důležitá pro naše střeva?
Ve kterých přírodních potravinách najdeme vlákninu?
Proč s vlákninou snadněji zhubnete?

Co je rozpustná vláknina?

Pod pojmem rozpustná vláknina si představte něco, co se rozpustí jako lžička cukru ve vodě. To však není vše. Rozpustná vláknina dokáže na sebe navázat značné množství vody – bobtná, až se z ní stává viskózní (rosolovitý) gel.

Proto by odborníci uvítali rozdělování vlákniny na bobtnavou a nebobtnavou, případně viskózní a neviskózní.

Jenže – existují i částečně rozpustné druhy vlákniny, a proto berme toto striktní rozdělení s rezervou.

Jak se rozpustná vláknina chová v těle

Rozpustná vláknina se z velké části přeměňuje (metabolizuje) již během průchodu střevem. Tělo ji využívá jako substrát pro prospěšné bakterie, takže působí jako probiotikum.

Do této skupiny řadíme např. pektiny, betaglukany, polymery z pentózy, rostlinné slizy a gumy nebo polysacharidy mořských řas.

Kde najdeme rozpustnou vlákninu:

  • zelenina,
  • luštěniny,
  • ovoce,
  • obilniny,
  • ořechy,
  • semínka,
  • psyllium.

Nerozpustná vláknina

Tato vláknina při kontaktu s vodou nebobtná, ale zvětšuje objem tráveniny, a tím urychluje průchod jídla a odpadních látek střevy. Do této skupiny řadíme především celulózu a lignin.

Pro nerozpustnou vlákninu jsou charakteristická silná vlákna, což jsou právě ty slupky a nitky, které vám zůstanou mezi zuby.

Kde najdeme nerozpustnou vlákninu:

vlaknina ucinky
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Účinky vlákniny – rozpustné i nerozpustné

Oba druhy vlákniny se nacházejí v téměř stejných potravinách a většinou pracují současně. Pokud to máme shrnout – vláknina zpomaluje rychlost všeho, co přechází ze střev do krve.

To umožňuje efektivní přeměnu živin z potravy, přičemž tělesné orgány, zejména játra a slinivka, nejsou zbytečně přetěžovány. Vláknina – rozpustná i nerozpustná – zároveň snižuje vstřebávání škodlivých látek.

Oba druhy vlákniny také snižují energetickou hodnotu pokrmu, ale my máme pocit sytosti, takže se nepřejídáme ani nemáme zbytečně vysoký energetický příjem.

Dobré složení ve střevech = dobré zdraví

Především rozpustná vláknina slouží jako potrava pro „mikroobyvatele“, kteří žijí v našich střevech. Dnes už víme, že vhodné mikrobiální složení střev dokonce ovlivňuje číslo na váze.

Vláknina ve stravě je tedy prvním krokem, pokud si chceme upravit „bakteriální profil“. 

rozpustná-a-nerozpustná-vláknina-zelená-fazuľka
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kolik mám přijmout vlákniny za den?

Doporučujeme denní příjem vlákniny 30 g, přičemž poměr nerozpustné a rozpustné vlákniny je přibližně 3:1. V praktickém životě si však tímto poměrem nemusíte lámat hlavu, protože, jak bylo uvedeno výše, v přirozených potravinách se oba druhy vlákniny vyskytují pohromadě.

Ve vašem jídelníčku by neměla chybět zelenina, luštěniny, ovoce, celozrnné obiloviny, ořechy a semínka. Pokud toto dodržíte, poměr 3:1 snadno splníte.

Společnost STOB nabízí více než 30 let komplexní pomoc při hubnutí, a to bez diet a přísných omezení. Kromě správné výživy a pohybu se STOB zaměřuje především na psychiku. Tento přístup uplatňuje ve skupinových kurzech hubnutí či online nástrojích, jako je program Sebekoučink. Více o aktivitách STOBu se dozvíte na www.stob.cz.

Zdroj: www.stob.cz

Redakčně upravené (jam)

Napsat komentář