Rukola, můžu ji jíst dokola. Dokonce i v těhotenství. Jak chutná rukola?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Rukolu pěstovali naši předkové už od 6. století. Oblíbili si ji pro neobyčejnou, pikantní chuť a množství prospěšných látek. Celkem dobré důvody na to, abychom ji zařadili do jídelníčku i my, no ne?

Kdysi se věřilo, že rukola je i silným afrodiziakem, to si mysleli především v antickém Římě. V západní Asii rukolu používali jako léčivo.

Bylinka pochází ze Středozemí, je to typické ochucovadlo pro kuchyni Itálie, Portugalska a Maroka. Výhodou je, že má nízké množství tukucukru.

Rukola je nízkokalorická, takže si jí můžete dát, kolik jen chcete. Například 1 hrníček čerstvé rukoly obsahuje pouze 5 kalorií a téměř žádný tuk.

Jak upravit rukolu, aby nebyla hořká?

Mohu si rukolu zamrazit?

Jak se pěstuje rukola?

Jaké účinky má rukola?

Má i nežádoucí účinky?

Na co pomáhá rukola?

V první řadě má tato rostlina velké množství vitamínů. Ty podporují nervovou soustavu, srdce a krevní oběh. Je prokázané, že rukola snižuje vysoký krevní tlak. Vitamín A je zase prospěšný pro oči.

Žvýkáním čerstvé rukoly potlačíme nepříjemný zápach z úst. Samozřejmě bychom měli nejprve pátrat po skutečných příčinách tohoto jevu a rukolu používat pouze jako „situační“ pomůcku.

Další podporné účinky rukoly:

  • posilňuje imunitní systém,
  • pročišťuje trávicí trakt,
  • snižuje hladinu cukru v krvi,
  • zoceluje stěny cév,
  • snižuje cholesterol,
  • zvyšuje chuť do jídla,
  • odstraňuje plynatost,
  • vypuzuje nadbytečnou vodu z těla,
  • podporuje sexualitu.

Nežádoucí účinky rukoly

I když je rukola plná vitamínů, nemůžeme vyloučit nežádoucí účinky. Vzhledem k tomu, že rostlina obsahuje mnoho vitamínu K, měli by se jí vyhýbat především ti, kteří berou léky na srážení krve. Tento vitamín totiž zvyšuje krevní srážlivost.

Celkově však rukola nepřináší žádná zdravotní rizika a proto je ideálním doplňkem vyvážené stravy. Avšak velmi důležité je správné skladování. Proč?

V zelenině, co nám déle „postojí“, se po čase vytváří bakterie, které přeměňují prospěšné dusičnany na jedovaté dusitany. Větší množství dusitanů tedy udělají ze zeleniny nezdravou „věc“.

Rukola obsahuje tyto prospěšné látky:

  • vápník,
  • draslík,
  • hořčík,
  • zinek,
  • kyselina listová,
  • vitamín A,
  • vitamíny skupiny B,
  • vitamín C,
  • vitamín K.

Účinky rukoly na vlasy a nehty

Rukola prospívá vlasům i nehtům a opět za tím hledejme vitamíny a minerály. Když budete pravidelně jíst rukolu, vaše vlasy budou lesklénehty méně lámavé.

Extrakty z rukoly najdete i ve výživových doplňcích pro růst vlasů. Setkáte se také s rukolovým olejem, lisovaným ze semen. Používá se na redukci lupin a vypadávání vlasů. Zabíjí i vši.

Zkušenější dámy si vyrábí rukolový zábal na vlasy. Domácí zábal by měl zpomalit, či zastavit vypadávání vlasů. Za zkoušku to určitě stojí, ale nemyslete si, že takový vlasový „wellness“ zachrání silně řídnoucí hřívu.

Nadměrné vypadávání vlasů je téměř vždy projevem onemocnění, či stárnutí.

ako vyzerá rukola
Zdroj foto: AdobeStock.com

Rukola v těhotenství

Ne každá bylinka je pro budoucí maminky bezpečná, ale při rukole nemusíte mít žádné obavy. Právě naopak hraje vysoký obsah kyseliny listové ve váš prospěch, pokud se snažíte o otěhotnění.

Bylinka je velmi užitečná i během těhotenství, protože s ní podpoříte zdravý vývoj dítěte. Později zvyšuje produkci mateřského mléka. Proto by jednoznačně neměla chybět na vašem talíři!

Proč je rukola hořká?

Rukola má pikantní, trochu hořkou chuť. Tuto hořkou chuť vytváří glukosinoláty, což jsou látky s protirakovinným účinkem.

Obsah glukosinolátů v rukole je dokonce vyšší, než v brokolici nebo zelí. Pokud to zvážíme, pár hořkých soust hned lépe „překousneme“.

Jen co rukola začne kvést, zhořkne celá rostlina ještě víc. Jedlé jsou i bílé kvítky. Můžete si s nimi ozdobit talíř a nakonec je sníst.

Co se týká pálivosti, zkušenost tvrdí, že čím je lístek tenčí a ostřejší, tím je rukola kořeněnější.

ako sa pestuje rukola
Zdroj foto: AdobeStock.com

Jak se pěstuje rukola

Rukola je prakticky celoroční rostlina, takže je skvělým adeptem na domácí pěstování. Rostlina rychle klíčí a roste. Daří se jí ve studené a vlhké půdě, v opačném případě by asi rychle zvadla.

Prudký růst rukoly je možné porovnat s řeřichou. Rukole se bude dobře dařit i v okně v květináči. Úrodu z parapetu tak posbíráte kdykoliv. Rukolu můžete zasít v jakémkoliv ročním období.

Pokud chcete rukolu pěstovat v zahradě, zasejte ji začátkem dubna. Pro podzimní sběr zase zvolte srpen. První lístky zpravidla posbíráte už za 2 – 3 týdny.

Bylinka vyroste do plné velikosti přibližně po 1 měsíci. Když začne kvést, jedná se o signál, že pro ni sezóna skončila. Tehdy ji vytáhněte a zasejte novou.

Jak upravit rukolu?

Celá rukola je jedlá – tedy květy, lístkysemena. Nejchutnější je čerstvá, a právě takto ji podávejte.

Dobrou kombinací k ní jsou rajčata, česnek, bazalkamozzarella; bude z toho chutný salát. Další možností je smoothie.

Tepelná úprava oslabuje typickou kořeněnou chuť rukoly, což někteří právě ocení. Bylinu si přidávejte například do polévek, omáček a zapékaných jídel (i na pizzu). Lístky přihazujte až ke konci vaření.

Před přípravou lístky pořádně opláchněte, abyste je očistili od drobné hlíny. Týká se to především balené rukoly z obchodu.

Uskladnění rukoly

Jak skladovat rukolu, aby vydržela co nejdéle čerstvá? Rostlinu vždy rozdělte na samostatné lístky. Ty sbírejte večer, během slunečního dne vám spíše zvadnou.

Rostlinku potom zabalte do papírové utěrky a vložte do vzduchotěsného obalu. V ledničce ji držte jen v části pro zeleninu. Takto zabalená by měla vydržet až 10 dnů.

Rukolu umýváme až těsně před úpravou, nikdy ne před uložením do ledničky. Co se týká balené rukoly, neotevřená by měla vydržet cca 5 dnů. Po otevření ji spotřebujte co nejdříve.

rukola obsahuje
Zdroj foto: AdobeStock.com

A co mražení rukoly?

Toto se velmi nedoporučuje. Po rozmražení byste totiž našli namísto salátu pouze neforemnou zelenou kaši. Rukola, voda a mrazák, to jednoduše nejde dohromady.

Pokud i přesto chcete rukolu zamrazit, zvolte jiný postup. Nejprve ji umyjte, potom nasekejte, uložte do misek a zalejte olivovým olejem.

Rukolové „kostky“ si přidávejte do omáček, salátů nebo polévek. K zamrazení si vybírejte pouze pěkné a zdravé listy, bez skvrn.

Sušená rukola

Usušení rukoly je určitě efektivnější, než uskladňování. Můžete použít troubu nebo sušit přirozeně. V prvním případě bylinu rozložte na plech s papírem na pečení. Rostlinu ukládejte ve velmi tenké vrstvě.

Trouba by měla být nahřátá pouze na 4050 stupňů, dvířka nechejte pootevřené. S délkou sušení to nepřehánějte, stačí několik minut, jinak se rostlina spálí.

Pokud chcete sušit přirozeně, rostlinku uložte na silnější papír. Vyhýbejte se kovovým povrchem, aby nedošlo k oxidaci.

Sušení by mělo probíhat v teplé, větrané místnosti, bez přístupu slunečního světla. Lístky se vysuší za 7 10 dnů.

Rukolu drtíme až po úplném vysušení. Skladujeme ji v uzavřených skleněných nádobách, kde vydrží až 1 rok.

Zdroje:

  1. https://www.healthline.com/health/food-nutrition/arugula#Meal-Prep:-Non-Boring-Salad
  2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/282769
  3. https://www.thespruce.com/how-to-grow-arugula-4125564
  4. https://www.webmd.com/food-recipes/benefits-arugula

Napsat komentář