S podprsenkou, či bez – co je lepší pro zdraví? K čemu slouží podprsenka?

(Zdroj foto: stock.adobe.com)

Zeptejte se žen, co je pro ně největší úlevou po náročném dni. Není to vyložení nohou, ani šálek voňavé kávy.

Nejvíce se těší na to, až si konečně sundají podprsenku a uvolní se. I když se s podprsenkou necítí vždy příjemně, patří k důležitým kouskům šatníku.

Kromě toho předcházíme správně zvoleným modelem zdravotním problémům. Dobrá podprsenka není pouze módním doplňkem.

Jak si vybrat správnou podprsenku?

Míváte kožní problémy z podprsenky?

Jaké jsou výhody nenošení podprsenky?

Mají kostice vliv na vznik rakoviny prsu?

Historie a vznik podprsenky

První „předchůdkyně“ podprsenek můžeme vidět na malbách z 13. a 14. století. Sportující ženy mají prsa zahalené rovnými kusy látky.

Později přišly do módy korzety, které formovaly pás i dekolt. Korzet se v roce 1869 rozdělil na dvě části, a tak vzniklo první samostatné spodní prádlo.

Za první originální podprsenku vděčíme Mary Phelps Jacob (uměleckým jménem Caresse Crosby). Ta přišla na začátku 20. století s novým druhem šití, přičemž použila jemnější materiály.

Když se dostali do obchodů první kusy její kolekce, ženy na ně stály řadu i několik hodin. Mary však svůj patent po několika letech prodala za 1 500 dolarů a začala se věnovat jiným věcem.

Od tohoto momentu se z podprsenky stal módní hit. Podprsenka procházela různými korekcemi tvaru a obměnami materiálů, a to pokračuje v podstatě dodnes.

Jak si vybrat správnou podprsenku?

V první řadě – musíte znát svoji velikost. Krejčovským metrem si odměřte přímo na pokožce obvod hrudníku, těsně pod prsy. V druhém kroku měřte obvod v místě, kde máte bradavky.

Tabulka velikostí vám potom podle čísla podprsenky napoví, jaká je velikost košíčků. Při samotném zkoušení sledujte tyto detaily.

  1. Ramínka musí přecházet kolmo přes ramena – nesmí volně padat, ani být zařezané do pokožky.
  2. Zadní část se zapínáním by měla přecházet přibližně 5 cm pod lopatkami, aby košíčky dobře seděly.
  3. Kostice mají přesně kopírovat tvar prsu, nesmí tlačit, ani se zařezávat.
  4. Prsa by vám po bocích neměly trčet zpoza podprsenky, ale nemají být ani příliš stáhnuté.
  5. Háčky by se správně měly zachytávat na prostředním zapínání.
  6. Po zapnutí podprsenky se vám musí pod kostici vejít 1 prst, což je znak, že všechno dobře sedí.

Alespoň 1x ročně si přeměřte svoji velikost, protože už při přibrání 2 kilogramů se mohou změnit proporce prsou.

ako si vybrať podprsenku
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Podprsenka a ochabování prsního svalstva

Ženy s menšími prsy se většinou domnívají, že nepotřebují nosit podprsenku. Ale měly by si uvědomit, že kůže časem ztrácí elasticitu, i svaly ochabují. Takže nakonec i jim hrozí visení prsou, přestože je mají menší.

Částečně tomu zabráníme cvičením, ale prsa je potřeba podpořit i nošením podprsenky. Proto musíme mít jistotu, že podprsenka nepadá. Jestliže jsou ramínka uvolněná, podprsenka dobře nedrží a tak ani netvaruje prsa.

Kostice a vznik rakoviny prsu

Hlavní úlohou kostic je poskytnutí opory prsům a udržení správného tvaru podprsenky. Jenže kostice si časem najdou v látce cestičku a začnou vylézat ven.

Tehdy hrozí, že budou vytvářet tlak jen na jedno místo v prsu. Kostice vás takto mohou tlačit i několik hodin denně, čímž se zvyšuje riziko rakoviny prsu.

Dávejte si pozor, aby se to nestávalo často. Když kostice vyjde ven, podprsenku na děravém místě zašijte. Pokud by to nepomohlo, raději ji vyhoďte.

Ale hlavně nepoužívejte podprsenku s takovými kosticemi, o kterých dobře víte, že se vám zabořují do prsou! Nekoledujte si o nádory prsu!

Vylézání kostic se dá zabránit, pokud pereme podprsenky v ochranné síťce. Samozřejmě to hodně závisí i na kvalitě výrobku.

podprsenka bez kostíc
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zdravotní protetická podprsenka

Protetická podprsenka je určená pro ženy, které absolvovaly mastektomii. Mnohé pacientky mají po odstranění prsu i psychologické problémy, protože se cítí málo atraktivní.

Zdravotní protetická podprsenka má speciální košíčky. Do nich se vkládá textilní nebo silikonová prsní epitéza, která kopíruje tvar prsu a proto pod šaty není vůbec vidět, že jste podstoupily vážný zákrok.

Protetickou podprsenku seženete ve zdravotnických potřebách. Od zdravotní pojišťovny na ni 1x ročně dostanete finanční příspěvek. Informujte se ve své pojišťovně.

Podprsenka na cvičení

Při cvičení nikdy nezapomínejte na podprsenku. Skákání nebo vzpírání těžších vah, to všechno je rizikové. Na podprsenku nezapomínejte ani při běhu. Především ženy s většími prsy si mohou bolestivě poškodit sval, který by se poté hojil velmi zdlouhavě.

Nikdy necvičte v klasické podprsence s kosticemi, protože může dojít k úrazu, ani v podprsence s vycpávkami, jelikož by vám hrozil zánět pokožky.

Vybírejte si pouze speciální sportovní podprsenky, ty pevně drží prsa.

čipkovaná podprsenka pod šaty
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kožní problémy z podprsenky

Při výběru podprsenek, dbejte i na vhodné materiály. Saténové a krajkované modely sice vypadají nádherně, ale odložte si je pouze na speciální příležitosti.

Na běžné nošení upřednostňujte bavlnu, která je vzdušnější, a pokožka dýchá. Vycpávky jsou problematické, protože se rychleji zpotíte. Takto se zvyšuje riziko kožních problémů.

Vyrážky, červené podráždění, ekzémy

Často to trápí ženy s citlivou pokožkou, které nesnesou delší kontakt s nevhodným materiálem. Pokud máte na prsu hnisavé vyrážky, nikdy je nevymačkávejte, pouze natírejte mastmi na zánět. Pokud bude zánět velmi silný, navštivte gynekologa.

Bolesti páteře z nepoužívání podprsenky

Nenošení podprsenky nebo nošení nevhodné, může nepřiměřeně zatížit páteř v oblasti hrudního koše. Především velká prsa vyvíjejí nepřiměřený tlak na záda, což se časem odrazí na permanentních bolestech.

Bolest je bodavě-píchavá, přičemž přechází až do hrudníku. Pokud se u vás objeví takové těžkosti, používejte speciálně zpevněné podprsenky. Ty výrazně odlehčují tlak na páteř.

Trávicí těžkosti kvůli malé podprsence

Špatná velikost podprsenky může přinést i zažívací problémy. Proto si důkladně změřme obvod pod prsy, jestliže si koupíme menší číslo, budeme mí žaludek jako ve svěráku.

Téměř při každém pohybe budeme cítit nepřiměřený tlak, což se projeví bolestí, ale i zhoršeným trávením.

Pokud vám tedy bude příště těžko, povolte si nejprve podprsenku. Pokud těžkosti hned ustoupí, nosíte malou podprsenku.

Nošení podprsenky v noci

Tak, jak je důležité nošení podprsenky během dne, dopřejte svým prsům úplnou volnost během noci. Některé ženy se však nedokážou zbavit pocitu, že bez spodního prádla bude spánek na břichu pro pokožku velmi namáhavý.

Tyto obavy jsou nesmyslné a nočním nošením podprsenky navíc škodíte svojí páteři. Nebezpečné jsou hlavně podprsenky s kosticemi, které se během spánku mohou zabořit do prsu, tedy kromě toho, že zvyšují riziko rakoviny prsu.

Výhody nepoužívání podprsenky

Pravidelné používání podprsenky má nesporně mnoho výhod. Ale alespoň někdy si dopřejte volný den a nechejte podprsenku ve skříni. Den bez podprsenky přináší tyto výhody:

  • pokožka získává čas na regeneraci,
  • prsa nejsou stlačená a tak se lépe prokrví,
  • ramena si oddychnou, protože je netlačí ramínka,
  • svaly v prsou více pracují a tím se posilní.

Zdroje:

Napsat komentář