(Zdroj foto: AdobeStock.com)
K „saunování“ se lidé většinou dostávají během dovolenek. Berou to jako relax, chtějí si užít „něco jiné“.
Později se už začnou zajímat o zdravotní účinky saunování. Ani se nenadějí a najednou se sauna stane jejich životním stylem a místem oddychu.
Kdy nám sauna reálně pomůže?
Může to být lék na některé nemoci?
Jaké jsou účinky saunování?
Pokud navštěvujeme saunu pravidelně, pozitiva se projeví ve vícerých oblastech. Horké prostředí prospívá dýchacím cestám, zlepšuje kvalitu pokožky, má uklidňující účinky při velkém stresu a psychických problémech.
Saunování má tyto pozitivní účinky:
- Čistí dýchací cesty – prevence před respiračními onemocněními a astmatem.
- Prokrvuje organizmus – čímž zlepšuje činnost jednotlivých orgánů.
- Zbavuje tělo škodlivých látek – odchází prostřednictvím potu.
- Pomůže při těžkostech s usínáním – uvolní se svalstvo, oddychne si mysl.
- Zlepšuje imunitní systém – tělo jednodušeji odolává bakteriím a virům.
- Pročisťuje póry – při problémech s akné, ekzému, psoriáze, či alergických reakcích pokožky. Zbavíte se tajé roztočů v pokožce.
- Zlepšuje kvalitu pokožky a vlasů – jsou lépe hydratované.
- Pomůže při problémech s klouby – zlepšuje jejich pohyblivost, snižuje záněty a bolesti.
Sauna a kašel
Všechno záleží na tom, jaký původ má váš kašel. Pokud se jedná o zánět některé z částí dýchacích cest, tehdy nemůžete jít do sauny. Zhoršili byste průběh nemoci a kromě toho ohrozíte i ostatní lidi. Nezapomínejte, že v teplém prostředí se škodlivé bakterie šíří rychleji!
Pokud váš stav není způsobený infekčním onemocněním, ale je to například důsledek kouření, sauna vám dobře pročistí dýchací cesty. Po prvních návštěvách může dojít k častějšímu vykašlávání, protože plíce se budou zbavovat hlenů.
Pokud kašel pochází z astmatu, sauna se doporučuje jako jeden z doplňkových způsobů léčby vzhledem k tomu, že uvolňuje dýchání a snižuje frekvenci záchvatů. Dávejte si pozor na aromatické sauny, abyste neměli záchvat z nevhodné bylinky!
Sauna a alergie
Při pylových nebo roztočových alergiích se doporučuje infrasauna, která ničí škodlivé látky a pracuje na zlepšení imunity. Do sauny však nechoďte v období, kdy už alergie propukla. Tehdy je organizmus oslabený a nebude to mít potřebný účinek. Saunu používejte jako prevenci, aby se tělo připravilo na náročnou sezónu – posilníte si tím imunitní systém.
Sauna a antibiotika
Někteří lidé se mylně domnívají, že jim sauna pomůže na začátku nemoci – dobře se vypotíme a tím ze sebe vypudíme také nemoc. Ve skutečnosti je jejich imunita oslabená a horké prostředí ještě podpoří rozšíření nemoci. Proto pokud vás „chytá“ chřipka nebo nachlazení, vypoťte se raději v posteli.
To stejné platí v případě užívání antibiotik. Do sauny máte jít tehdy, když jste celkem fit. Berte saunu jako prevenci těchto nemocí a ne jako jeden z léků!
Sauna a těhotenství, resp. kojení
Lékaři nejsou v tomto případě jednotní, jejich názory se liší také podle národností. Největším argumentem proti saunování v těhotenství je vyšší možnost šíření bakterií, které mohou ohrozit plod. Sauna se nedoporučuje ani ženám, které mají nějaké zdravotní těžkosti, které by mohly způsobit potrat nebo předčasný porod.
Také lékaři, kteří doporučují saunování v těhotenství, upozorňují na nevyhnutelnou úpravu režimu. V těhotenství by měla žena chodit do sauny pouze 2x týdně, během jedné návštěvy by měla absolvovat pouze 2 cykly, a každý z nich nesmí být delší než 12 minut.
V období kojení už můžeme saunu využívat bez jakýchkoliv limitů. Musíme dbát pouze na to, abychom neměli zanícené nebo velmi dokousané bradavky, protože pocení by způsobilo komplikace při hojení.
Během menstruace je stopka!
Saunování se v tomto případě nedoporučuje, protože by mohlo zvýšit intenzitu krvácení. Navíc, pokud trpíte PMS (předmenstruačním syndromem), přičemž máte na začátku menstruace výkyvy tlaku, mohli byste omdlít.
Problematická je také koupel v bazéně s ledovou vodou, která by mohla zvýšit bolesti. Když se přece jen nedokážete vzdát své záliby ani v tomto čase, buďte v sauně pouze poloviční čas, a potom se jen osprchujte. Potřebný je také delší oddych na lůžku.
Sauna a křečové žíly
K rizikovým skupinám patří lidé, kteří mají velké křečové žíly. Schází se tu totiž hned dva problémy. Křečovým žílám neprospívá teplé prostředí – tito lidé se nemohou ani koupat v horké vodě.
Za druhé – vzápětí by šli do studené vody, která jim způsobí šok, což je další komplikace. Musíme si uvědomit, že každá voda je studená, když vycházíme ze sauny, kde bylo například 70 stupňů Celsia.
Pokud máte křečové žíly len na jednom nebo dvou místech, přičemž nejsou výrazné, tak vám sauna neublíží.
Kdo se nemůže saunovat?
- epileptici,
- lidé s vážnými nemocemi – např. onkologické nemoci, srdeční a cévní problémy,
- ženy s gynekologickými těžkostmi,
- pacienti se silnými kožními záněty,
- lidé s otevřenými ránami na pokožce,
- osoby, které mají problémy se štítnou žlázou,
- lidé s infekčním onemocněním (nebo nějakou virózou).
Jak se správně saunovat?
- Před vstupem do sauny se osprchujte a umyjte mýdlem.
- Sundejte si plavky a zabalte se do ručníku.
- Utřete se, až potom vstupte do vyhřáté místnosti.
- Z hygienických důvodů si vždy sedejte na ručník nebo prostěradlo.
- Začínejte od nejnižších teplot. Pokud sedíte v sauně s několika úrovněmi, postupujte směrem nahoru.
- Zůstaňte v sauně alespoň 5 minut. Pokud je vám příjemně, můžete tam být 15 – 25 minut.
- Osprchujte se, ochlaďte se a chvilku si oddychněte. Potom můžete absolvovat celý proces znovu.
- Po posledním saunování se opláchněte už jen čistou vodou, aby pokožka volne dýchala.
- Do parní sauny vstupujete úplně nazí. Z tohoto důvodu musí být k dispozici pomůcky na očištění místa na sezení, aby se nepřenesla případná infekce.
Jak často se můžeme saunovat?
Nemusíte lámat rekordy, důležitější je pravidelnost. Aby měla sauna nějaký účinek, potřebuje ji tělo absolvovat alespoň jednou za 2 týdny. Klidně tam můžete chodit i každý den, nijak vám to neuškodí. Saunujte se však správným způsobem, aby to mělo nějaký smysl.
Možnosti domácího saunování
Pokud často navštěvujete saunu, postavení domácí verze je dlouhodobě výhodnější. V případě, že saunu využívá celá rodina, návratnost je poměrně rychlá. K dispozici jsou už i malé dřevěné sauny, které se vejdou do větších koupelen. Vytápění tu probíhá pomocí elektrické pece.
Pokud se nedá celá místnost vyložit dřevem, vhodnější je suchá sauna. Nejjednodušším řešením je sprchový kout, kombinovaný se saunou, který vyrábí páru.
Odkdy se mohou saunovat děti?
Z praktického hlediska může dítě do sauny v 5. měsících, když se už dokáže potit. Jenže teplota musí být nízká a může tam být jen krátce.
Odborníci doporučují až věkovou hranici 2 let, kdy je už sauna úplně bezpečná. Vhodnější jsou dětské sauny, které mají teplotu do 50 stupňů, nebo hledejte alternativu v parních saunách s podobnou teplotou.
V zahraničí potkáte ve wellness centrech i maminky s malými miminky. Ve státech, kde má saunování silnou kulturu, to není nic zvláštního.
Alkohol do sauny nepatří
Vysoké teploty v sauně urychlují a zvyšují účinnost alkoholu. Proto bychom mohli zkolabovat nebo nás může postihnout srdeční slabost. Alkohol bychom neměli konzumovat před vstupem do sauny, ani přímo v ní. Můžeme tam vstoupit pouze střízliví a v dobré kondici.
Mýtus o hubnutí v sauně
K tomuto omylu došlo kvůli optickému dojmu, který nastane po pravidelném saunování. Vzhledem k tomu, že pocením ztrácíme hodně vody, zmírní se otoky a člověk vypadá hubeněji.
Problémem je, že organizmus se zbaví pouze tekutin, ale ne tuku. Saunování můžete brát pouze jako pomůcku při hubnutí – organizmus se očistí a to pomůže nastartovat metabolizmus.
Druhy saun
- Tepidárium – není v pravém smyslu slova saunou, protože teploty se tam pohybují pouze do 39 stupňů. Funguje jako předpříprava na místnosti s vyšší teplotou a nezatěžuje tak kardiovaskulární systém.
- Parní sauna – patří k nejoblíbenějším saunám. Má vynikající účinky na pokožku. Preferují ji především lidé, kteří chodí do wellnessu pouze příležitostně. Teplota se udržuje kolem 45 stupňů, ale v místnosti je vysoká vlhkost (způsobená párou).
- Infrasauna – teplota 45 až 60 stupňů se vytváří pomocí infračerveného záření, které působí na pokožku. Proniká až do hloubky 4 centimetrů.
- Finská sauna – je podobná suché sauně, ale rozdíl je v tom, že ve finské sauně se nachází kameny, které poléváte vodou. Díky tomu vzniká alespoň malé množství páry. Teplota je do 70 stupňů.
- Suchá sauna – nejteplejší sauna, s teplotou 90 stupňů. Určená je pro lidi, kteří mají se saunováním víc zkušeností. Vlhkost v místnosti je minimální.
- Bio sauna – celá je vyrobená ze dřeva, vytápí se zde pomocí pece. Má konstantní teplotu 60 stupňů, vlhkost je díky těmto podmínkám 60 %. Vyjímečnost bio sauny spočívá v tom, že úroveň vlhkosti se nemění.
- Aromatická sauna – jedná se o vyšší level parní sauny, kde se do odparovačů přidávají aromatické bylinky. Ty mají různé terapeutické účinky – pomáhají léčit některá onemocnění.
- Solná sauna – na dřevěný rošt se ještě přidávají solné kameny, které se vypařují do vzduchu, což pročišťuje dýchací cesty.
Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/313109.php
http://www.finnleo.com/pages/health-and-wellness
https://www.bbc.com/news/magazine-10912578
https://www.finskasauna.sk/druhy-saun
https://www.eos-sauna.com/en/advisor/having-a-sauna-and-doing-it-right
https://www.livestrong.com/article/183207-what-are-the-benefits-of-sauna-steam-rooms-for-asthma/
http://www.klafs.com/health/faq-for-well-being/asthma.html
http://www.pluska.sk/mamina/zdravie/zdravie-dietata/odkedy-mozu-ist-deti-do-sauny.html
https://www.otehotnenie.sk/n/sauna-a-tehotenstvo
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320314.php
https://www.soberrecovery.com/addiction/do-not-mix-alcohol-with-saunas/
https://www.livestrong.com/article/260648-does-sitting-in-a-sauna-help-you-lose-weight/