Skořice vás může vyléčit, ale má i druhou tvář. Kdy je riziková?

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Skořici známe zejména jako voňavou a chutnou přísadu do pečení, avšak její pozitiva sahají podstatně dál.

Skořice je velmi silným přírodním antibiotikem, působí protizánětlivě, posiluje imunitu. Avšak její konzumace s sebou přináší i rizika.

Víte, kdy vám skořice lahodí, a kdy uškodí?

Silná, voňavá a chutná: Lék nebo jed?

Na internetu můžete najít protichůdné informace – některé články hovoří o škodlivosti a nebezpečí tohoto koření, jiné naopak vyzdvihují jeho pozitivní vlastnosti. Obě strany mají v jisté míře pravdu. Rozhodně přináší mnohá pozitiva, ale i jistá rizika. Podíváme se na ně v tomto článku.

Co je vlastně skořice?

Možná nevíte, že toto koření má více než 4000 let dlouhou historii. Je vyráběno z vnitřní kůry skořicovníku, což je nelehký proces. Dvouleté semenáče, které rostou v hustých trsech, mají výhonky hrubé přibližně jako palec. Kůru z nich třeba sloupnout ještě v čerstvém stavu, což vyžaduje velkou zručnost. Je totiž tenká jako papír a je ji třeba hned i srolovat. Role se pak pomalu suší ve stínu. Díky enzymům – flobafénom, se kůra při sušení barví do hnědo-červena.

Skořice je dostupná buď v tyčinkách, tedy svitcích nebo mletá. Svitky vydrží déle uskladněné a jsou vhodnější do čaje, nebo je můžete nastrouhat. Mletá skořice má silnější aroma, ale musí být čerstvá. Pokud je to možné, skořici před koupí přivoňte, abyste se přesvědčili o její čerstvosti.

„Pravá“ a „nepravá“: Cejlonská a čínská

Existují dva druhy skořice. Ta „pravá“ je prý ze Srí Lanky, Indie, Madagaskaru, Brazílie a Karibiku. Česky se jí říká cejlonská skořice nebo skořicovník cejlonský. V Číně a jihovýchodní Asii roste jiný druh skořice – skořicovník čínský. Obě formy mají velmi dlouhou historii a jsou si příbuzné. Cejlonská skořice má lehčí a méně trpkou chuť.

Skořici požívali už Egypťané

Vůně skořice fascinovala už dávné Egypťany, kteří znali i její další účinky. Proto ji používali na výrobu přípravků na balzamování těl. Zajímavé je, že používali oba druhy skořice – kůru cejlonského skořicovníku, i čínského. Skořicí mumifikovali své mrtvé faraony – a nejen kvůli krásné vůni. Věřili v její ochranné síly.

čínská skořice
Zdroj foto: Shutterstock.com

Která je zdravější: Cejlonská nebo čínská?

I když o skořici ze Srí Lanky se mluví jako o pravé, zdraví prospěšné účinky mají oba druhy. Avšak ve většině výzkumů, které hodnotily pozitivní vlivy skořice, používali čínskou skořici. Tyto studie ukázaly, že čínská dokáže redukovat hladinu cukru v krvi. Jenomže skořice z Číny, Vietnamu nebo Indonésie, má i jedno velké mínus – obsahuje příliš mnoho kumarinu.

Cejlonská skořice má podstatně nižší hladiny kumarinu. Je sice dražší, ale má svěžejší, méně hořkou chuť a zejména – jeví se jako bezpečnější. O pozitivním vlivu cejlonské skořice na hladinu cukru v krvi toho mnoho nevíme, výsledky studií si často protiřečí. Některé však potvrdili její zdravotní výhody.

Pokud si chcete snížit hladinu cukru v krvi, „nedopujte“ se skořicí! Už čajová lžička čínské skořice může být nebezpečná!

Co je kumarin?

Běžně prodávaná skořice obsahuje kumarin v různých množstvích. Pokud konzumujeme příliš kumarinu, hrozí poškození jater, především u citlivých lidí. Množství kumarinu v potravinách jsou kontrolovány a omezovány, takže při běžném použití čínské skořice nic podobného nehrozí, ale v hotových výrobcích, nebo při častém konzumaci skořice to může být jinak.

Např. německé úřady dříve zjistili příliš vysokou hladinu této látky ve vánočních skořicových koláčcích – až 20-násobnou oproti normě. I to je důvod, proč si kupovat skořici od ověřeného prodejce a raději kvalitnější a dražší.

Což sníží hladinu kumarinu?

Hladinu kumarinu ve skořici snížíte jednoduchou fintou. Skořici, vloženou do papírového filtru na kávu, přelijte vařící vodou. Složka skořice, která redukuje hladinu cukru v krvi, je rozpustná ve vodě, tedy proteče přes filtr, ale kumarin se ve vodě nerozpouští. V prodejnách zdravých potravin dnes už najdete skořicové extrakty, z nichž byl kumarin odstraněn.

Skořice a cukrovka

Pro léčebné účely se používají zejména extrakty ze skořice. U diabetiků 2. typu upravují hladinu glukózy v krvi. Studie z roku 2016 ukázala, že výživové doplňky ze skořice mohou pomalu snížit hladinu cukru v krvi a fungovat dlouhodobě.

Samozřejmě, myšlenka, že by se cukrovka dala léčit jen skořicí, je fascinující a velmi lákavá. Skořicové doplňky však v žádném případě nemají nahrazovala standardní zdravotní péči!

V čem ještě pomáhá skořice?

  • Snižuje hladinu „špatného“ cholesterolu a triglyceridů naopak zvyšuje hladinu „dobrého“ cholesterolu.
  • Je nápomocná při arterioskleróze, artritidě, Alzheimerově chorobě a roztroušené skleróze.
  • Využívá se při některých gynekologických onemocněních.

Zahřeje mě?

Na jedné straně může být zahřátí skořicí příjemné, ale čínská medicína před ním varuje. Vždyť nejen skořice, ale i alkohol, pepř, kajenský pepř, květák, humr, káva, česnek, zázvor, lepkavá rýže, kimči, cibule a dýně zvyšují tělesné teplo. Pokud zkonzumujeme těchto potravin příliš, tělo se bude potřebovat ochladit. Výsledek?

Vředy pod jazykem, popraskané rty, pupínky, hustý hlen z očí.

skořice cukrovka
Zdroj foto: Shutterstock.com

Pomůže mi zhubnout?

Skořice oslabuje některé negativní účinky jídel s vysokým obsahem tuku, stejně snižuje objem cukru v krvi. Tím pádem může pomoci i při hubnutí, i když sama o sobě to nedokáže. Především musíme snížit obsah tuků a cukrů ve stravě a pravidelně sportovat. Protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti skořice nám poskytnou další podporu.

Na co nikdy nezapomínejte!

Ať už stravujete více či méně zdravě, zapamatujte si, že i potraviny, jídla, přípravky, které vypadají na první pohled zdravě (a opravdu i zdravé jsou), mohou být potenciálně problémové a nebezpečné. Stačí použít nekvalitní a neověřené produkty, které se šíří internetem, nebo zkonzumovat větší množství „zdravé“ potraviny.

Kolik skořice je příliš?

Pravidelná nebo příčestí konzumace skořice může vést k poškození jater – kvůli kumarinu. Navíc kumarin může reagovat spolu s léky, které užíváte, včetně aspirinu, ibuprofenu, warfarinu, a způsobit zdravotní komplikace.

Negativa vyplývající z kumarinu souvisí především s čínskou skořicí. Cejlonská obsahuje pouze stopová množství kumarinu: až 63x méně než čínská. Zdravý člověk bez problémů zvládne 0,5 mg kumarinu na kilogram tělesné hmotnosti. Tehdy nehrozí žádné riziko, ani vedlejší účinky.

Pokud používáte běžnou skořici – čínskou, dopřejte si maximálně 1 čajovou lžičku denně. Cejlonské můžete konzumovat 2,5 čajové lžičky (5 gramů) denně. Tato čísla platí pro dospělého zdravého člověka, ne pro dítě!

Další nežádoucí účinky nadměrné konzumace skořice

Vyšší riziko rakoviny

Studie na zvířatech prokázaly, že konzumace velkého množství kumarinu může zvýšit riziko některých druhů rakoviny. Jde zejména o rakovinu plic, jater a ledvin. Doposud je však velmi málo objektivních výzkumů na lidech, které by to věděli potvrdit.

Rány v ústech

Stalo se vám, že když jste snědli větší množství skořice, měli jste v ústech rány? Mohlo jít o alergickou reakci, kterou způsobuje sloučenina cinnamaldehyd. Malé množství nezpůsobuje problémy, ale větší může.

Klasickou alergickou reakcí na tuto látku je otok ústní dutiny, jazyka, dásní, pocit pálení nebo svědění, či bílé skvrny v ústech. Tyto problémy však postihují zejména lidi, kteří používají příliš mnoho skořicového oleje a skořicových žvýkaček. Ty totiž obsahují obvykle více alergenu.

Příliš nízká hladinu cukru v krvi

Jednoznačně platí, že chronická vysoká hladina cukru v krvi vede k nemalým zdravotním problémům. Výsledkem může být cukrovka, ale i onemocnění srdce a cév, či mnohé další zdravotní problémy. Mnohonásobně ověřeným faktem je, že skořice obecně může snížit hladinu cukru v krvi, protože napodobuje účinky inzulínu – hormonu, který pomáhá odstraňovat cukr z krve.

Ovšem, má to i druhou stranu mince. Pokud zkonzumujete příliš skořice, nebo nemáte problémy s vysokou hladinou cukru v krvi, může to vést k až příliš nízké hladině cukru. Hypoglykémie se projeví zvýšenou únavou, závratěmi a mdlobami.

skořice alergie dýchaní potíže
Zdroj foto: Shutterstock.com

Problémy s dýcháním

Pokud najednou zkonzumujete příliš skořice, můžete si přivodit problémy s dýcháním. Speciální je to nebezpečné pro astmatiky a alergiky. Je to tím, že mletý pepř má velmi jemnou strukturu, kterou snadno vdechneme. Následuje kašel, nejednou i zduření sliznic, či problémy s dýcháním.

Komplikace při užívání léků

Mnohé léky mohou spolu s konzumací skořice vyvolat zbytečné problémy. Na zkonzumované množství třeba dávat speciální pozor, pokud užíváte léky, které mohou mít vliv na játra: paracetamol, acetaminofen a statiny.

Ředění krve

Speciální čínská skořice má vysokou schopnost ředit krev. Pro některé lidi to může být pozitivum, ale pro jiné ne. Rozhodně ji nepoužívejte, pokud užíváte berušky na ředění krve, nebo máte problémy s krvácivostí.

Vyšší dávky skořice mohou způsobit i vysokou srdeční frekvenci. Vyhýbejte se skořici i když právě procházíte klimakteriem.

Suchá skořice? Raději ne

Ucítili jste tu úžasnou vůni a hned jste si chtěli ukousnout ze svitku skořice nebo okoštovat lžičkou mletou? Na sociálních sítích se množí výzvy, v nichž se uživatelé předbíhají v pojídání velkých množství suché mleté ​​skořice, bez zapijte vodou. Pozor! Výsledkem může být podráždění ústní dutiny, ale i trvalé poškození plic (tzv. Aspirační pneumonie)!

Chutné a zdravé skořicové recepty

Výrazná chuť a vůně skořice se dnes uplatňuje při přípravě slaných i sladkých jídel. Každý z nás zná skořici v perníčky, Perník a jiných sladkých pochoutek. Skořice, kterou najdete běžně v supermarketech, je obvykle čínská. Tento druh je levnější a snadněji dostupný než cejlonská skořice. S oběma druhy se dá v kuchyni čarovat, ačkoli se chuťově jemně odlišují.

skořice hubnutí
Zdroj foto: Shutterstock.com

Recept na skořicové kuřecí kousky:

  • libové kuřecí stehna nebo kuřecí prsa,
  • 1/2 lžíce mleté ​​skořice,
  • 1 lžička kari,
  • 1 lžíce česneku,
  • 1 čajová lžička uzené papriky,
  • 1/2 lžíce extra panenského olivového oleje,
  • špetka mořské soli,
  • čerstvě nasekaná máta (na dekoraci).

Jak na to?

Nastavte troubu na 215 stupňů Celsia. Z masa opatrně odstraňte všechen viditelný tuk. Chcete-li snížit množství tuku v této receptuře, nahraďte kuřecí stehna libovými kuřecími prsy. Maso vložte do zapékací mísy a okořeňte. Důkladně promíchejte a nechte alespoň hodinu odležet. Pak maso rozmístěte na plech a pečte dozlatova.

Recept na zdravé a chutné skořicové chipsy

Chipsy, které tak rádi konzumujeme u televize, vůbec nemusí být špatné pro naše zdraví. Ale takové chipsy těžko koupíte v obchodě – udělejte si doma vlastní, jablečno-skořicové. Vánočně provoní váš byt i v létě.

Jak na to?

Jablka nakrájejte na co nejtenčí kolečka. Je zcela jedno, zda jsou kolečka stejně velké, budou o to zajímavější. Velmi důležité je sušení jablek. Pečte je pomalu, asi 2,5 hodiny, při 90 °C. Pokud nejsou ještě křupavé, pečte dále – některé odrůdy potřebují i ​​3 hodiny. Po dosušení nechte jablka ještě asi hodinu ve vypnuté troubě. Budou ještě křupavější!

Skořicové smoothie:

  • nakrájený mražený banán,
  • 240 ml neslazeného mandlového mléka,
  • 1/2 čajová lžička skořice,
  • 1/4 čajová lžička vanilkového extraktu,
  • 1/2 lžička čistého javorového sirupu,
    skořice.

Všechny ingredience spolu rozmixujte dohladka. Ozdobte skořicí.

Pečený grapefruit

Potřebujete jen růžový grapefruit – fantastické ovoce plné antioxidantů, známý spalovač tuků, který dává pokožce novou krásu. Rozkrojte jej na polovinu a každou část posypte skořicí. Krátce zapečte v troubě – stačí 6 minut.

Napsat komentář