Spálená pokožka: Uklidní ji zakysaná smetana, i přírodní oleje

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Horkému slunci se během letních měsíců někdy nedá vyhnout. Pokud se neplánovaně ocitneme na slunci bez dostatečné ochrany, lehce si spálíme kůži.

Spálená pokožka zčervená, je citlivá a bolestivá, loupe se. Spálení si můžeme způsobit nejen na dovolené u moře, ale i během práce na zahradě, či po delší procházce.

Prevence spálené pokožky je přitom tak jednoduchá. Stačí se chránit opalovacím krémem s dostatočným UV faktorom, či vhodným oblečením.

Co však dělat, pokud se nám už „podařilo“ spálit?
Které domácí recepty optravdu fungují?

Spálená pokožka a loupání

První příznaky spálené pokožky přichází už po 4 hodinách od pobytu na slunci. Jako první si všimnete zčervenání a citlivosti. Později se přidává svědění, puchýřky nebo otok. Běžná je i nesnášenlivost kůže s jakýmkoliv oblečením.

Pokožka vám takto dává najevo, že jste jí uškodili. Vrchní, opálená část kůže „sjíždí“ dolů a odhaluje se její světlejší vrstva. Loupání kůže je závěrečnou fází hojení.

Spálená kůže je vysušená – jak jí pomoct?

Vysušení pokožky se nedá zabránit, ale v konečném důsledku je to pro nás dobré. Pokožka sa tímto způsobem zotavuje. A my jí v tom dokážeme pomoct.

Chybu však dělají ženy, které sahají po pleťovém peelingu, aby se zbavily odumřelých buněk. Není to dobrý nápad. Agresivní peeling pokožce spíše uškodí. Pokud peeling, tak pouze velmi jemný.

kyslá-smotana-na-spálenie
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Loupání napraví okurková maska

Jak už víme, loupání pokožky je spojené s vysoušením. I proto je potřeba pokožce dodat vlhko – například v podobě regeneračního krému nebo mléka. Na uklidnění pokožky však pomůže i obyčejná okurka.

Kromě velmi silného hydratování, okurka přináší chladivý účinek. Okurku nakrájíme nebo nastrouháme na malé kousky. Potom ji vmasírujeme do postižené oblasti a necháme působit asi 20 minut. Masku opláchneme a postup opakujeme 2– až 3-krát týdně.

Kůži nikdy násilím neodlupujte ani neškrábejte!

Vzhledem k tomu, že je pokožka po spálení velmi jemná, můžete si vytvořit malé ranky. Skrz ně se potom do těla jednoduše zanese infekce. Musíte zkrátka vydržet, dokud se pokožka zotaví.

Proces hojení spálené kůže trvá přibližně 7 dnů. Ovšem vrstva kůže, která vznikne, je ještě velmi tenká, růžová a náchylná na opakované spálení.

spálená-pokožka-šúpanie
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zakysaná smetana – první pomoc při spálení

Osvědčeným domácím prostředkem na spálenou pokožku je zakysaná smetana. Na tělo ji natřete už při prvních projevech spálení a nechejte působit přibližně 510 minut. Během dne to několikrát zopakujte. Zakysaná smetana zmírní horkost pokožky, příjemně ji zchladí.

Podobný léčivý efekt má bílý jogurt, či obklady ze studeného mléka. Bílkoviny z mléčných výrobků vytvoří jemnou ochrannou vrstvu, která zmírní zánět.

Panthenol na spálenou pokožku

Spálenou pokožku uklidní i ověřené přípravky z lékárny. Účinné jsou především produkty s obsahem D-panthenolu, které dostatečně hydratují, ochlazují, zmírňují svědění a urychlují hojení. Aby však byl přípravek skutečně efektivní, musí obsahovat minimálně 10 % panthenolu.

Panthenol najdete v lékárnách ve formě spreje, pěny, krému či tělového mléka. Panthenol můžete doma skladovat v lednici – při nanášení na tělo dosáhnete chladivého efektu.

Olej na spálenou pokožku

Spálenou pokožku příjemně uklidní i „bio léky“ – přírodní oleje. Ty zabezpečí dostatečnou hydrataci. Účinný je například kokosový olej, který pokožku intenzivně zvlhčuje. Po jeho použití však nechoďte zpět na slunce – můžete se totiž spálit ještě víc.

Dalším pomocníkem je olivový olej. Musí být čistý – panenský, tedy nejlépe ten, který používáte v kuchyni. Krémy či tělová mléka slibují jeho vysoký poměr, ale většinou obsahují pouze jeho kosmetickou alternativu.

Co ještě na spálenou pokožku:

Spálená pokožka ze solária

Jiným případem než je skutečné slunce, jsou solária. Přestože o soláriích dávno víme, že výrazně škodí pokožce, mnozí je využívají kvůli velmi rychlému opálení. Umělé opalování má však prokázaný karcinogenní efekt.

Spálená pokožka po soláriu má stejné příznaky jako po slunečních paprscích. V soláriu se však dokážete spálit mnohem rychleji. Ohrožená je především jemná oblast očí, které jsou často nezakryté! To se odrazí na bolestivých a oteklých víčkách.

Hrozí to hlavně lidem s velmi světlou pokožkousvětlými vlasy. Jejich pokožka je totiž mnohem náchylnější na spálení – obzvlášť při prudkém umělém opalování.

Pokud patříte k světlým lidem, důkladně zvažte, zda vám návšteva solária stojí za problémy.

V soláriu je 3x silnější záření

Lidé s tmavší pokožkou a tmavými vlasy snáší solárium o něco lépe. Bezpečný pobyt v soláriu však neexistuje. Vyšší dávky záření totiž přináší nezvratné poškození kůže. Několikanásobné spálení v soláriu může časem vyústit až do rakovinotvorného procesu.

V soláriu vás před spálením neochrání ani klasické opalovací krémy, protože záření je zde 3x silnější než slunečné. Pokud se (i přes všechno) rozhodnete solárium navštívit, pokožku ošetřujte speciálními krémy, určenými na opalování v soláriu.

Řešením jsou delší rukávy a kalhoty

V letních měsících se snažíme nosit oblečení, které naši pokožku zakryje co nejméně. My se sice cítíme lépe, ale kůži tím nepotěšíme – na konci dne „zapláče“.

Pokud si myslíte, že se v delším oblečení budete automaticky potit více, nemusí to tak být. Musíte však sáhnout po vzdušnějších materiálech, jako je například len. Kůža tak bude chráněná a vy se budete cítit komfortně.

Nevystavujte se cíleně slunci

Pokud už musíte svoji pokožku vystavovat slunečným paprskům, např. kvůli práci, chraňte ji opalovacími krémy. Samozřejmostí je dostatečný pitný režim, protože pokožka potřebuje vyživovat i zevnitř.

Na pití je nejlepší čistá voda nebo minerálka, ale výborné jsou i bylinkové čaje – například zelený nebo mátový. Nápoje doplňujeme o ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vody. Z ovoce je to především vodní meloun, pomeranče nebo broskve, ze zeleniny zmíněná okurka, rajče a cuketa.

Bylinky využijeme i na přípravu uklidňující koupele. Například levandulová koupel zabraňuje zánětu pokožky, když už jsme se spálili. Rychlou pomoc poskytne také aloe vera – ať už z květináče, nebo jako kosmetický přípravek. Aloe vera obsahuje většina krémů po opalování.

Nejlépe však uděláte, pokud svoji pokožku nebudete neustále trápit. Několikahodinové opalování na pláži je nebezpečná zábava. Je to jasné ubližování vlastnímu tělu – sebepoškozování. V letních měsících vám postačí 20 minut na slunci, abyste nasbírali dostatek vitamínu D.

 

Zdroje:

  • https://www.dnes24.sk/opalovanie-v-solariu-podla-odbornika-nie-je-zdrave-a-niektori-by-sa-mu-mali-vyhnut-298979
  • https://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/362949-spalena-pokozka-hydrataciu-potrebuje-zvonka-aj-zvnutra/
  • https://plnielanu.zoznam.sk/c/3266/najlepsie-rady-na-spalenu-pokozku-pomoze-soda-bikarbona-aj-uhorka
  • https://najmama.aktuality.sk/clanok/227070/vrazedna-kombinacia-solaria-a-opalovania-na-slnku/