Svrbění těla: Může to být alergie, psychika, ale také vážnější nemoc

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Přetrvávající svrbění těla je stejně nepříjemné jako opakující se bolest. Nedokážete se kvůli tomu na nic soustředit, jste čím dál víc nervóznější.

Pokud napříč změnám ve starostlivosti o pokožku nedochází k úlevě, musíte co nejdříve zajít k lékaři.

Proč nás svrbí kůže?

Které nemoci se takto projevují?

Nejčastější příčiny svrbění

Lidé většinou pátrají po zdravotních příčinách svrbění pokožky, ale ještě předtím by se měli zamyslet nad jakoukoliv změnou, kterou podstoupili v poslední době.

Někdy se za tím skrývá nová kosmetika, prací prostředek, nové oblečení z nevhodného materiálu nebo jste zařadili do jídelníčku nějakou novou potravinu.

Nejprve se zamyslete nad těmito důvody, případně na jistý čas vyřaďte „podezřelou věc“. Pokud dojde k úlevě, problém byl pouze na této úrovni.

Vyrážky, které svrbí

Pokud pokožka svrbí, velmi často se na ní objevují drobné vyrážky. Ty mohou být zároveň hlavním důvodem podráždění. Vyrážky způsobuje například alergická reakce nebo mechanické podráždění oblečením.

Tělo takto reaguje také na poštípání hmyzem, či kontakt s některými rostlinami, jako například kopřiva. Svrběním se projevují i kožní nemoci,jako ekzém, psoriáza nebo svrab.

Různé druhy alergií

Svrbění pokožky se objevujepři různých alergiích. Nejčastěji se jedná o kožní problémy, které nastanou po použití nevhodné kosmetiky. Pokud tento stav přetrvává, můžete mít alergii na nikl, který se v malém množství nachází ve většině přípravků.

V teplejších měsících se skrz svrbění pokožky ozývá také alergie na pyl. V kritickém čase nás svrbí nejen oči, ale celá tvář. Projevuje se to například vyrážkami, opuchnutím, či ekzémem.

Svrbění kůže po jídle

Potravinová alergie se projevuje především trávicími problémy a opuchnutím sliznice, ale také svrběním pokožky. To se stává především při intoleranci na lepek nebo mléko. Sledujte, zda taková reakce nastává vždy jen po určitém typu potravin.

Konzumací nevhodného jídla si můžeme zhoršit například ekzém. Během tohoto onemocnění se musíme vyhýbat koření, kyselým potravinám, citrusovému ovoci a čokoládě.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Svrbění po pobytě na slunci

V posledních letech lékaři zaznamenávají zvýšené počty lidí s alergií na slunce. Mnohým lidem se to stává už po prvním opalování, když je najednou pleť posetá drobnými vyrážkami, které velmi svrbí.

Někteří lidé tím trpí během celého léta, když se to navíc spojí i s opuchnutím, či vytvářením suchých mapek, jako při ekzému.

V tom případě byste se měli chránit speciálními přípravkami na opalování. Vyhýbat byste se měli také přímému slunečnímu záření, hlavně okolo oběda.

Svrbění těla v těhotenství

Za svrběním těla hledejme také hormonální změny. V těhotenství přechází ženské tělo velkými změnami, což poznačí kvalitu pleti. Především v prvním trimestru dochází k jejímu podráždění, když je zarudnutá a velmi suchá.

Z tohoto důvodu se doporučuje, abyste používali přírodní nebo dětskou kosmetiku, která není parfémovaná a přibarvovaná. Vaše pleť nebude tak podrážděná, zmírní se také „lechtivý“ pocit.

Svrbění jako příznak těhotenství

K prvním příznakům těhotenství patří také svrbění pokožky. Opět je to způsobené hormonálními změnami v těle. Žena má podobné těžkosti jako před menstruací, mohou ji svrbět prsa v oblasti bradavek, či okolo pupíku. Kůže je v těchto místech červená, napnutá, mohou se vytvořit drobné vyrážky.

Svrbění a mykóza

Kvasinkové infekce jsou velmi častou příčinou svrbění těla. Mykóza se objevuje především na nehtech a ve vlasech, ale také v intimních partiích. Toto kvasinkové onemocnění se léčí lokálními antimykotikami, které zároveň ulevují podrážděné pokožce.

Svrbění těla po koupání

Toto se děje hlavně u lidí s citlivou a velmi suchou pokožkou. Hlavní chybou je, že se sprchují nebo koupou v horké vodě, což vyvolá ještě větší napětí – krátce po večerní hygieně se „musí“ škrábat. Proto by se měli umývat pouze v mírně teplé vodě a hned potom natřít neparfémovaným tělovým krémem.

Pokud pociťujete svrbění těla po každém koupání, zvažte alergii na používanou kosmetiku. Dá se to vypozorovat poměrně jednoduše. Problémem je někdy také chlór ve vodě, což se už řeší hůř, pokud jinou vodu na umývání nemáme.

Svrbění těla v posteli

Někteří lidé nemají celý den žádné problémy a svrbění se ozve až v posteli. Nejčastějším důvodem je látka, ze které jsou ušité prostěradla nebo prací prostředek, ve kterém jste je prali. Dbejte také na kvalitu pyžama, aby bolo z čisté bavlny a ze vzdušného materiálu.

Další komplikací může být stres.Když se konečně zastavíte, tělo na něj opožděně zareaguje a vy se neustále škrábete. Zkontrolujtetaké matraci, mohou se v ní nacházet ploštice. Ty vycházejí ven pouze ve tmě. Po jejich útoku může dojít až k opuchnutí pokožky.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Svrbění ze stresu

Člověk reaguje na stres různými způsoby. Svrbění pokožky je někdy podvědomým konáním, takže si to ani nemusíme uvědomovat. Nejčastěji se škrábeme na hlavě, čímž se částečně uklidníme. U někoho je to až zlozvyk, kterého se nezbaví, dokud nevyřeší příčinu napětí.

Svrbění a zhoršená psychika

Svrbění pokožky se dostavuje také v době psychických problémů. Opět můžeme konat podvědomě – budeme se vytrvale až zuřivě škrábat. To nás na chvíli uklidní, protože odvedeme pozornost od skutečného důvodu. Takto si však můžeme „vyrobit“ rány, které se hojí déle. V tomto případěse jedná už o sebepoškozování.

Svrbění a problémy s játry

Pokud má pokožka žlutý nádech, signalizuje to problémy s játry, nebo ucpávání žlučových cest. Ale toto je až pozdější signál – ještě předtím se játra ohlásí prostřednictvím podrážděné pleti. Ta nepříjemně svrbí, je zarudnutá, citlivě reaguje na jakékoliv vnější podněty, na vícerých místech může být zanícená.

Pokud tento problém přetrvává dlouhodobě, lékař by vám měl udělat jaterní testy. Zvýšená hladina bilirubínu totiž přináší nežádoucí kožní reakce. Může se jednat pouze o podráždění, které se dá napravit dietou, ale také o projev vážnějšínemoci, jako rakovina, cirhóza, cysta nebo žloutenka.

Svrbění těla a štítná žláza

Zlá kvalita pleti je jedním ze symptomů nefungující štítné žlázy. Objevuje se především během její nadměrné činnosti. Máme pocit napětí, pokožka nás svrbí, vznikají suché mapky, na kterých se potom vytvářejí šupinky. Zároveň se zhoršuje kvalita nehtů a vlasů, které se víc lámou a působí mdle.

Svrbění těla a cukrovka

Nadměrná hladina cukru v krvi se často projeví svrběním pokožky. Zapříčiňuje to samotná cukrovka nebo užívání inzulínu. Někteří pacienti mají alergii na konzervační látky, které se nachází v inzulínových injekcích. Diabetici jsou zároveň náchylnější na různé infekce, což zhoršuje stav pokožky a zvyšuje její citlivost.

Modřiny, které svrbí

Vážným stavem je svrbění kůže, ke kterému se samovolně přidávají modřiny. Ty mohou vznikat z dvou příčin – první je onemocnění jater, druhou akutní leukémie. Ta se projevuje také opuchnutím kůže. Modřiny, které se zjeví „z ničeho nic“, nesmíme podceňovat – co nejdříve byste měli zajít za lékařem.

Svrbění mateřského znaménka

Velmi obezřetní buďte při svrbění mateřského znaménka. Pokud se jedná pouzeo náhodné podráždění, samo ustoupí do pár dní, a více se už nezopakuje. Ale pokud se tento problém objeví víckrát, navštivte co nejdříve kožního lékaře. Ten vaši pokožku vyšetří a zjistí, zdase nemůže jednat o onkologické onemocnění.

Zdroje:

Napsat komentář