(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Často se stává, že určení diagnózy bývá problematické. Proběhnou různá vyšetření u několika odborníků, které nic nepotvrdí.
Pacient trpí různorodými nespecifickými obtížemi, kvůli kterým navštíví různé lékaře, jako jsou internista, kardiolog, gynekolog, neurolog či psychiatr.
Teprve po důsledném neurologickém vyšetření dojde jeden z odborníků k závěru, že za jeho zdravotními problémy stojí onemocnění s názvem tetanie nebo tetanický syndrom.
Co je tetanický syndrom?
Tetanie je porucha, pro kterou je typická zvýšená dráždivost centrálního a periferního nervového systému. Obtíže se dostavují v důsledku změněné koncentrace minerálů v mezibuněčné tekutině. Nejčastěji jde o nižší hodnoty hořčíku (magnézia) – hypomagnezémie, nebo nižší hodnoty vápníku (kalcia) – hypokalcémie.
Tetanický syndrom se projevuje bolestivým a křečovitým napětím svalů, ale i dalšími různorodými příznaky. Tetanie postihuje hladké svalstvo, z čehož vyplývají i poruchy trávicího a srdečně-cévního systému.
Příznaky tetanie trpí asi 10 % populace. Syndrom postihuje častěji ženy, hlavně ve věku 20 až 30 let. Tetanický syndrom se projevuje v 2 formách:
- manifestní tetanie (akutní tetanický záchvat) – což je však vzácnější.
- latentní tetanie – nespecifické a variabilní klinické problémy.
Jak vypadá akutní tetanický záchvat?
- Bolestivé křečovité stavy nejčastěji postihují prsty rukou a nohou. Křečovité sevření prstů na rukou vytváří tzv. porodnickou ruku, když se malíček s palcem dostávají pod natažené 3 prostřední prsty,
- Hyperventilace – hluboké dýchání či lapání po dechu, které je postiženému vnuceno, celý stav ještě zhoršuje. Pacientům se doporučuje, aby dýchali do papírového sáčku, což zvýší tlak oxidu uhličitého, a tím i průchod minerálů do mezibuněčných prostor.
- Křečovité napětí více svalů – začíná konečky prstů a pokračuje směrem nahoru.
- Křeče drobných svalů na obličeji – zejména v okolí úst.
- Pocit staženého hrdla, dušení se, problémy s polykáním.
- Záchvat trvá minuty, ale někdy i hodiny.
- Výjimečně může dojít ke ztrátě vědomí.
Není divu, že takové projevy nás vystraší a vyvolají obavy o vlastní život. Bojíme se, že jde o srdeční nebo mozkovou příhodu. Někdy může vyvstat podezření na epileptický záchvat či panický atak. Oba stavy však svou podstatou představují úplně jiné druhy onemocnění.
Tetanie se však
mnohem častěji vyskytuje ve skryté formě.
Test na tetanii – udělejte si ho sami
- Pociťujete často křeče v končetinách, hlavně v lýtkách (v noci), mravenčení nebo brnění prstů, či ztuhnutí svalů na obličeji?
- Trápí vás tlak na hrudi, bolesti za hrudní kostí?
- Buší vám srdce, míváte zvýšený krevní tlak?
- Míváte často trávicí potíže, jako křeče v žaludku nebo ve střevech?
- Vyskytují se u vás problémy s polykáním, máte pocit „boule“ v krku?
- Pociťujete v posledním období výraznou ztrátu energie, nadměrnou únavu?
- Je vaše koncentrace problematická?
- Doprovázejí vás často: neklid, úzkost, depresivní stavy, poruchy spánku?
- Vadí vám hluk výraznější než v minulosti?
- Objevil se u vás syndrom neklidných nohou?
- Trápí vás migrény nebo tenzní bolesti hlavy?
- Bojujete s nevolností i poruchami rovnováhy?
- Zpozorovali jste u sebe za poslední období nadměrné pocení?
- Míváte studené ruce i nohy?
Pokud jste na mnohé otázky odpověděli ANO, tetanie přichází v úvahu, neboť všechny tyto příznaky se při ní mohou objevit. Konečnou diagnózu však stanoví jedině odborník, konkrétně neurolog.
Neurogenní tetanie – příznaky
Tetanický syndrom se primárně projevuje neurologickými obtížemi, proto se diagnostikuje jako neurogenní tetanie. Mezi nejtypičtější příznaky patří:
- křeče v končetinách,
- brnění a mravenčení končetin a prstů,
- ztuhnutí obličeje, hlavně v okolí úst,
- migrény, bolesti hlavy,
- točení hlavy, závratě, ztráta rovnováhy,
- přecitlivělost na hluk,
- syndrom neklidných nohou,
- nadměrná únava, poruchy spánku.
Postižení si často stěžují, že několik příznaků pociťují hlavně v noci, kdy je tělo v klidu. Není to však pravidlem. Většinou jsou však přidružené různé zdravotní potíže:
- Kardiologické příznaky – bušení srdce, srdeční arytmie, zvýšený krevní tlak, bolest nebo tlak za hrudním košem. Některé lidi přivede k lékaři podezření na infarkt.
- Příznaky psychického charakteru: dráždivost zapříčiněná tetanií se netýká jen periferních nervů, ale i centrálního nervového systému, proto se může podepsat i na psychice, nejde však o pravou neurózu. Jedinec může pociťovat nervozitu, nesoustředěnost, ale i depresivní stavy či úzkost.
- Gastroenterologické příznaky: bolestivé křeče v žaludku nebo ve střevech, průjmy, problémy při polykání, pocity na zvracení.
- Gynekologické příznaky: bolestivá menstruace, premenstruační syndrom, tromboembolické příhody při užívání antikoncepce.
Tetanie v těhotenství
Téměř každá těhotná žena si projde během těhotenství určitými problémy. Na organismus je kladen větší nápor, dochází k větší spotřebě vitamínů a stopových prvků. Tělo může mít proto nedostatek vápníku nebo hořčíku, a pak se přihlásí tetanie.
Obzvláště jsou v riziku ženy, u kterých se tetanický syndrom projevoval už předtím. Při stávající tetanii v těhotenství je vyšší počet spontánních potratů, častější je i zvýšený krevní tlak, což může vést k eklampsii (termín pro vyšší tlak krve v těhotenství).
Kdy dochází k poklesu vápníku v těle:
- nedostatek vápníku v potravě,
- ztráta vápníku při průjmech,
- nedostatek vitamínu D – nedostatečný příjem v potravě, nebo ze slunečního záření, nebo se vitamin D nedostatečně tvoří kvůli onemocněním jater či ledvin (právě zde se totiž tvoří),
- snížená funkce příštítných tělísek – po chirurgickém zákroku (odstranění štítné žlázy, nádorová onemocnění),
- autoimunitní procesy – metabolická tetanie,
- hyperventilace – rychlé a hluboké dýchání, které člověk „uměle řídí“, ačkoli má kyslíku dost (nutí ho k tomu zhoršený psychický stav).
Hyperentilační tetanie vzniká v důsledku rychlého a hlubokého dýchání, obvykle způsobeného hysterickým záchvatem, což vyplyne ze špatného psychického rozpoložení.
Kdy dochází k poklesu vápníku v těle:
- gastroenterologické onemocnění – nedostatečné vstřebávání vápníku z potravy,
- onemocnění ledvin – nadměrné vylučování vápníku,
- nedostatečný příjem v potravě (hlavně při nevhodných dietách),
- častý a dlouhodobý stres – stresové hormony nadměrně vylučují vápník (ledvinami),
- dlouhodobé užívání léků, které nepříznivě ovlivňují metabolismus magnézia (diuretika, kortikosteroidy, sulfonamidy …).
Tetanie a alkohol
Nadměrná konzumace alkoholu není pro organismus vůbec prospěšná, naopak může zapříčinit mnohé zdravotní potíže. Mimo jiné dochází ke zvýšené spotřebě minerálů – v těle dojde k jejich poklesu.
Nemusí to být přímá příčina tetanického syndromu, ale může jít o spouštěč daných projevů. Lidé s tetanií by proto měli alkohol konzumovat velmi opatrně.
Diagnostika tetanie – nejvyužívanější metody
- Klinické vyšetření – na základě zdravotních problémů pacienta, resp. předchozích výsledků, lékař vyloučí jiné organické onemocnění orgánů, které by mohlo způsobovat typické potíže.
- EMG vyšetření – zjišťuje se zvýšená nervově-svalová dráždivost. Elektromyografie zachycuje elektrickou aktivitu svalů. Ověřuje se stav svalů a jejich nervové zásobování.
- Biochemické vyšetření – stanoví hladinu vápníku a hořčíku v krvi. Vyšetření sérového hořčíku (na základě krevního obrazu) však není spolehlivým ukazatelem, protože i při nedostatku hořčíku může být udržována hladina sérového hořčíku na normální hranici. Spolehlivější je vyšetření intracelulárního hořčíku v erytrocytech, které ukazuje na jeho koncentraci v buňkách.
- Sledování koncentrace vylučovaného hořčíku v moči za 24 hodin.
Léčba tetanie
Léčba tetanie spočívá v první řadě v doplnění chybějících minerálů. Jelikož ve většině případů jde o nedostatek hořčíku, jeho doplnění je nezbytné. Příjem hořčíku přírodní cestou – v podobě potravin, není v tomto případě dostačující, i když úprava stravy bývá součástí léčby.
Hořčík se podává:
- intravenózně – hlavně při akutních záchvatech, bolestivých křečích, silných migrénách či srdečních potížích; nevýhodou je krátkodobý účinek;
- perorálně – používá se celá řada různých solí hořčíku; jde o dlouhodobou, několikaměsíční léčbu.
Mohu se z tetanie vyléčit?
Ano, tento stav je řešitelný. Tetanie je zdravotní problém, který úzce souvisí s psychikou. Často se uvádí, že tetanie je chorobou vystresovaných lidi. Toto tvrzení však nemusí platit obecně.
Dlouhodobý stres je jen jednou z mnoha možných příčin tetanie. Mnozí lidé potřebují pomoc psychologa (nebo psychiatra), který zahájí terapii, v případě potřeby nasadí i medikamenty.
Určitě však není vhodné, abyste začali se samoléčbou nebo se spoléhali na „zázračné“ výživové doplňky z internetu. Tetanie sice není život ohrožující onemocnění, ale umí pořádně znepříjemnit život. Navíc, při neléčení může charakter projevů dále zhoršovat. A to by si nikdo z trpících nepřál.
zdroje:
https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2002/03/05.pdf
http://www.zdravie.sk/choroba/46493/tetania-tetanicky-syndrom