Vojtova metoda: Potřebuje ji i vaše dítě? Proč se jí není potřeba bát?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Mnozí rodičové dostávají od pediatra doporučení začít s dítětem cvičit Vojtovu metodu.

Maminky a tatínkové se někdy vylekají, že s jejich potomkem je „něco v nepořádku“. Obavy jsou však většinou zbytečné.

Díky Vojtově metodě se kojenci naučí správně využívat svaly, aby jednodušeji pokročili v důležitých milnících.

V čem spočívá Vojtova metoda?
Pro koho je určena?
Jak pomůže vašemu dítěti?
Kdy pomůže dospělému?

Co je Vojtova metoda?

Vojtova metoda je založená na přirozeném vývoji pohyblivosti. Možná jste už slyšeli, že každý člověk se rodí s automatickými pohyby, což odborně nazýváme reflexní lokomoce. Nicméně vždy všechno nefunguje úplně hladce. Můžeme to nazvat programem, do kterého se vkradla „chyba“.

Právě v takových případech dítě provádí nepřirozené nebo chybné pohyby, případně je vůbec nedokáže provést. Terapeuti se pak snaží opravit porouchaný program – pracují s dítětem, aby u něj nastavili správné reakce.

Není to však nic, co by se dítě mělo vědomě učit. U Vojtovy metody vše probíhá v podvědomí. Proto je tato metoda dobrým pomocníkem nejen pro kojence, ale také pro lidi po úrazech nebo s mentálním postižením.

Co je cílem Vojtovy metody?

Cílem Vojtovy metody je aktivace svalů, které kvůli poruše v centrální nervové soustavě nefungují. Vojtova metoda pracuje s aktivizačními zónami a podporuje reflexní pohyby. U batolat je to nejčastěji plazení a otáčení se.

Největší výhodou je, že terapeuta budete potřebovat pouze na začátku. Pokud si osvojíte techniku, můžete cvičit s batoletem doma. Samozřejmě, nikdy nebudete na úrovni profesionálních terapeutů, ale i tak dosáhnete mnohého.

Je velkou škodou, že o Vojtově metodě stále koluje mnoho mýtů a polopravd. Někdy to však vyplyne z toho, že rodiče chtějí ušetřit čas a peníze, a proto zkoušejí levnější a dostupnější možnosti. To však často není kvalifikovaná pomoc.

Čím dříve vyhledáte pomoc kvalifikovaného terapeuta, tím snadněji se dítě naučí správné pohyby.

Vojtova-metóda-cviky
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Jak funguje Vojtova metoda?

Reflexní pohyby, které využívá Vojtova metoda, podporují změny v aktivaci mozku a centrální nervové soustavy. Pokud batole (nebo dospělý) dochází pravidelně na terapii, „přepíše“ si model špatného pohybu v mozku na správný model.

Metoda napravuje, resp. probouzí další reakce:

Komu pomůže Vojtova metoda?

Podle autora, MUDr. Václava Vojty, je metoda vhodná pro lidi různého věku, a tedy i pro kojence. Pomáhá každému člověku, u kterého selhává spolupráce nervů a svalů. Odborní fyzioterapeuti standardně používají Vojtovu metodu při téměř všech poruchách pohybu nebo při vybraných chorobách.

Vojtova metoda se velmi často využívá i při tzv. kojenecké asymetrii. O co se jedná? Někdy tělo dítěte reaguje asymetricky, což znamená, že jedna část těla je dominantní a druhá zaostává. Logicky má tato dominance značný vliv na pohybové aktivity a celkové dovednosti dítěte.

Nepodceňujte například vyšetření „jadérek“ u kojenců. Děti se rodí bez jadérek, a pokud se včas a správně nevyvinou, musíme jim v tom pomoct my, dospělí.

Studie potvrdily, že k nesprávnému vývoji kyčelního kloubu přispívá i nedostatek místa v děloze.

Vojtova metoda je prospěšná při těchto stavech:

  • kojenecká asymetrie,
  • vrozená tortikolitida (torticollis = strnulá šíje),
  • mozková mrtvice,
  • mozková obrna,
  • skolióza,
  • lumbosciatica – bolesti z kyčelní oblasti směrem od sedacímu nervu,
  • nesprávný vývoj kyčelního kloubu u kojenců (tzv. dysplazie kyčelního kloubu),
  • syndrom respirační tísně,
  • migréna,
  • periferní paralýza končetin – například paréza plexu, spina bifida, paraplegie a podobně,
  • myopatie různých druhů,
  • různé funkční omezení a onemocnění páteře,
  • problémy s dýcháním, polykáním a žvýkáním,
  • hybridní poruchy, vyvolané onemocněním mozku.

Deset zón na podporu reflexních pohybů

Autor terapie, profesor Václav Vojta, určil 10 zón, se kterými je potřeba pracovat. Takto nastavujeme u dítěte správné pohybové vzorce, což je velmi důležité pro další vývoj a funkci svalů. Zjednodušeně řečeno, dítě úmyslně stimulujeme, abychom potlačili nesprávné pohyby.

Tři polohy dítěte při terapii:

  1. Na kolenou, tváří dolů.
  2. Ležení na zádech.
  3. Ležení na boku.
Vojtova-metóda-polohy
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Proč při Vojtově metodě pláče?

Nejedna maminka se zalekne této metody, protože její dítě při cvičení plakalo, nebo ji ještě před prvním cvičením varovala jiná maminka. Ta si však zřejmě spojila pláč s bolestí, utrpením nebo násilím. Je to pochopitelné, protože žádná maminka nenechá svoje dítě trpět. Ale v tomto případě se maminky mýlí.

Proč tedy děti pláčou?

Přirozený instinkt říká mamince, že když její dítě pláče, něco „není v pořádku“. Všichni chápeme, že pláč je jediným komunikačním prostředkem pro děti, které ještě neumějí mluvit. Ale můžeme říct, že malé dítě pláče jen kvůli bolesti? Spíše naopak. Dítě častěji pláče, když má hlad nebo chce spát.

Proto pokud dítě pláče během cvičení, nemusí to znamenat, že ho něco bolí. Pravděpodobně ho cvičení jen unavuje, což je přijatelné, protože přece opravujeme nesprávné návyky.

Naučte se porozumět různým nářkům batolete. Vnímejte intonaci i naléhavost. Pokud dítě něco bolí, vyjádří to naléhavým, vysokým hlasem (fistula).

Vojtova metoda a věda

Když Vojtova metoda začínala, nebyla dostatečně vědecky podložená, i když mnoha lidem evidentně pomáhala. Dnes už existují studie, které potvrzují její pozitivní vliv na děti. Pediatři ji doporučují při zaostávání v pohybovém vývinu, u předčasně narozených dětí a nejnověji i jako podporu vývoje u dětí, které žádné potíže nemají.

Popis jednotlivých terapeutických cviků nezveřejňujeme, a to z několika důvodů. Především proto, že v tomto případě nestačí, když si něco přečtete na internetu a otestujete to na vlastním dítěti.

Nezkoušejte Vojtovu metodu na dítěti, dokud se neporadíte s kvalifikovaným terapeutem! Záleží na každém dotyku, pohybu a tlaku!

Kdy je Vojtova terapie nevhodná:

  • při akutních zánětlivých onemocnění,
  • při průjmech, zvracení,
  • v těhotenství,
  • při některých vzácných onemocnění (např. osteogenesis imperfekta),
  • při některých vážných onemocnění srdce a svalů.

Po kom je pojmenovaná Vojtova metoda?

Český dětský neurolog, profesor Václav Vojta, objevil reflexní lokomoci v druhé polovině minulého století. Následně vyvinul vlastní terapeutickou metodu. Jeho systém se používá především v Evropě, ale vzniká i stále více center na jiných kontinentech.

Vojta svoji teorii rozvíjel především v Německu a v Itálii, protože v rodném Česku byl za minulého režimu v nemilosti. V roce 1974 získal Cenu Heinricha Heineho – nejvyšší vyznamenání Německé ortopedické společnosti. Dostal také další vyznamenání a pocty.

Profesor Václav Vojta o své metodě řekl: „Já jsem ji nevynalezl, já jsem ji jen objevil.“

Vždy se předem poraďte s lékařem, který zná váš zdravotní stav, případně zdravotní stav vašeho dítěte.

 

Zdroje:

  1. https://www.physio-pedia.com/Vojta_Therapy
  2. https://www.bebalanced.cz/vojtova-metoda-u-novorozencu-a-kojencu/
  3. http://www.kinepro.cz/en/pro-pacienty/kontraindikace-vojtovy-metody/
  4. https://eeagrants.org/archive/2009-2014/projects/CZ11-0025
  5. https://austinpublishinggroup.com/physical-medicine/fulltext/pmr-v5-id1140.php
  6. https://activewellnessonline.com/techniques/vojta-therapy-and-dns/
  7. https://www.fitland.sk/vojtova-metoda/
  8. https://www.vojta.com/cs/vojtuv-princip/vojtova-terapie/zakladni-informace

Napsat komentář