Warfarin a život s ním: Má vedlejší účinky? Co warfarin a jiné léky?

(Zdroj foto: stock.adobe.com)

V případě, že jste v poslední době podstoupili operaci srdce nebo překonali infarkt, je velmi reálné, že vám lékař předepíše warfarin.

Co je to vlastně za lék?

Jak se má správně užívat?

Jak dlouho se užívá warfarin?

Pro koho není vhodný?

Kdy vám předepíšou warfarin?

Warfarin patří do skupiny léků, nazývaných antikoagulancia. Tyto léky tlumí krevní srážlivost. Některé stavy a onemocnění, například operace nebo srdeční arytmie, jsou totiž spojené s nadměrnou tvorbou krevních sraženin.

Warfarin nás chrání před vznikem sraženin, které ucpávají cévy, dokonce mohou způsobit infarkt nebo mozkovou mrtvici. Toto jsou nejčastější případy, kdy vám lékař předepíše warfarin:

  • po operaci, po které je vyšší riziko tvorby krevních sraženin (například operace srdce),
  • pokud jste měli srdeční infarkt,
  • pokud trpíte srdeční arytmii, konkrétně fibrilací předsíní (předsíně srdce nekontrolovaně rychle bijí),
  • pokud jste měli (nebo máte) vyšší riziko vzniku krevní sraženiny v nohách, nebo v plicích,
  • pokud máte vrozené onemocnění krevního srážení – například trombofilii (tehdy se sraženiny tvoří častěji a jednodušeji).

Jak funguje warfarin?

V laické řeči se setkáváme i s tím, že warfarin „ředí krev“.  To je svým způsobem pravda, ale warfarin především blokuje účinek vitamínu K, který je nevyhnutelný pro srážení krve.

Jinými slovy – warfarin zabezpečuje, aby se naše krev příliš nesrážela. A vzhledem k tomu, že nesražená krev je řidší, než ta sražená, jednodušeji potom protéká cévami a ty se tak lehce neucpou.

Jak budete warfarin užívat?

Warfarin se užívá ve formě tablet. Nebuďte překvapení, pokud se bude na začátku léčby dávka často měnit. Warfarin se totiž používá bez ohledu na to, zda je srážlivost zvýšená nadměrně, nebo pouze trochu.

Lékař musí v první řadě zabezpečit, aby se srážlivost krve příliš nesnížila, protože by mohlo dojít k nebezpečnému, život ohrožujícímu krvácení. Je mimořádně důležité, aby lékař našel tu „zlatou střední cestu“.

To, jaké množství léku potřebujete, je ovlivněné například i vaším stravováním.

Dávkování warfarinu

Dávka warfarinu se stanovuje podle takzvaného INR. Zkratka INR znamená „Mezinárodní normalizovaný poměr“. Tento poměr vám lékař stanoví ze vzorku krve.

INR je v podstatě mírou toho, jak dlouho trvá srážení vaší krve. Čím pomaleji se vám krev sráží, tím je hodnota INR vyšší. Normální hodnoty INR se u „zdravých“ lidí pohybují v rozmezí 0,81,2.

Pokud jste léčení warfarinem, cílová hodnota je 2,03,0 (případně 2,53,5, pokud jste po výměně srdečních chlopní). Na začátku užívání vám budou INR kontrolovat denně, až dokud nedosáhnete cílových hodnot, což obyčejně bývá po prvním týdnu.

Po nastavení na stabilní dávku už nebudete muset chodit na kontroly tak často, většinou stačí jednou za měsíc. Při každé změně léčby (nebo dávky) jsou však kontroly opět častější.

Jak dlouho se užívá warfarin?

Délka užívání se liší podle důvodu, proč vám tento lék předepsali. Pokud jste například měli krevní sraženinu v noze nebo v plicním oběhu, warfarin se obyčejně předepisuje na 36 měsíců.

Pokud však stále přetrvává riziko tvorby sražením, může to být i déle, případně se z warfarinu stane lék, který budete užívat celý život. O délce léčby rozhoduje vždy váš lékař.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Jak správně užívat warfarin?

V případě, že jste omylem užili vyšší dávku warfarinu, kontaktujte svého lékaře – on vám dá pokyny, jak dále postupovat. Naopak, pokud jste na lék zapomněli, okamžitě zapomenutou dávku užijte. Pozor ale! Platí to pouze v případě, že ještě neuběhlo 12 hodin!

Pokud už 12 hodin uběhlo, rozdělte si zapomenutou dávku na 2 nebo 3 části, a ty užijte s následujícími dávkami tak, aby se vám nezměnila týdenní dávka. Nikdy neužívejte 2-násobné množství za sebou!

Postup při vícerých zapomenutých dávkách konzultujte s lékařem!

U koho není vhodná léčba warfarinem?

Warfarin nemusí být správnou volbou pro každého. Lék by neměli užívat například těhotné ženy, hlavně v prvním trimestru a v posledním měsíci. Během kojení ho žena může užívat.

Warfarin není vhodný pro lidi:

  • se závažným onemocněním jater,
  • endokarditidou,
  • s nedávným krvácením do trávicího traktu, mozku, močového systému,
  • se zvýšenou krvácivostí kvůli vrozené nemoci (například hemofilie),
  • s neléčeným vysokým krevním tlakem.

Upozornění!

To, zda je warfarin tím správným lékem pro vás, musí posoudit váš lékař. Vy mu na oplátku pravdivě popište svůj zdravotní stav, stejně tak i léky, které užíváte. Ne všechny se totiž mohou užívat současně s warfarinem.

Jaké léky mají vliv na léčbu warfarinem?

Účinek warfarinu ovlivňuje vícero léků. Jedná se například o poměrně běžné léky proti bolesti, jako je kyselina acetylsalicylová nebo ibuprofen. Dále jsou to léčiva:

  • proti srážení krve,
  • proti plísňovým onemocněním,
  • upravující srdeční rytmus, hladiny cholesterolu nebo tvorbu žaludeční kyseliny,
  • na léčbu deprese, úzkosti,
  • na léčbu epilepsie,
  • některá antibiotika,
  • určité přípravky na přírodní bázi, které obsahují ginkgo, česnek, třezalka tečkovaná a pod.

Přestože je hodně takových léků, které dokážou ovlivnit účinek warfarinu, nepanikařte – nemusíte je všechny nosit v hlavě. Raději obeznamte svého lékaře se všemi léky, léčivými rostlinami, výživovými doplňky a vitamíny, které užíváte (i nepravidelně).

Stejně tak si před užitím nového doplňku, či nové bylinky nejprve ověřte, zda se nebude ovlivňovat s warfarinem. Poradit se můžete s lékařem nebo lékárníkem.

Upozornění!

Zapamatujte si, že ne všechny lékové interakce jsou dokonale prozkoumané. Proto informujte svého lékaře o všech stavech, které vás při užívaní warfarinu znepokojují.

I vaše strava ovlivňuje účinek léku

Vzhledem k tomu, že úloha warfarinu spočívá v blokování vitamínu K, měli byste potraviny s vysokým obsahem tohoto vitamínu jíst pokud možno co nejkonstantněji (tedy přibližně ve stejném množství). Jedná se hlavně o zelenou a listovou zeleninu, resp. jiné potraviny:

Chcete změnit stravování?

V případě, že jste plánovali výraznou změnu jídelníčku, například držet dietu, nebo dokonce přejít na vegetariánství, myslíte na to, že tím ovlivníte váš příjem vitamínu K.

Pokud vás dejme tomu napadlo, že pro jistotu vyloučíte všechny potraviny bohaté na vitamín K, nedělejte to. Vitamín K je totiž velmi důležitý pro správné fungování našeho těla.

Lépe uděláte, pokud se vyhnete například grapefruitovým nebo brusinkovým džusem, které mají na warfarin opravdu silný vliv, ale vy bez nich vydržíte.

Co ještě můžu očekávat během léčby warfarinem?

Pokud například jdete na plánovanou operaci, můžu vám lék několik dnů předtím vysadit, aby při zákroku nedošlo ke zvýšenému krvácení. O warfarinu by měl vědět i váš zubař, pokud by vám chtěl například trhat zuby, nebo předepsat antibiotika, která se s warfarinem často ovlivňují.

I některé stavy, jako průjmy nebo zvracení, mohou ovlivnit to, jakou dávku warfarinu potřebujete. Proto o všech (i menších) zdravotních těžkostech informujte svého lékaře.

Má warfarin vedlejší účinky?

Stejně jako při jiných lécích, i tady se mohou vyskytnout vedlejší účinky, ale neznamená to, že u každého. Nejčastěji se jedná o nevolnost, zvracení, zvýšenou teplotu nebo krvácení.

To poslední se obvykle projeví jako krvácení z dásní během čištění zubů, či příležitostné krvácení z nosu (trvající méně než 10 minut). Stejně tak se vám mohou jednodušeji tvořit modřiny.

U žen zase může jít o silnější nebo delší menstruaci. Přestože jsou to mírné příznaky, které nejsou nebezpečné, informujte o nich svého lékaře. Určitě ho však kontaktujte, pokud zpozorujete vážnější příznaky:

  • krev v moči, ve zvratcích,
  • vykašlávání krve,
  • černá stolice,
  • krvácení z nosu nebo ranky, které nedokážete zastavit,
  • rozsáhlé modřiny, které vznikly bez udeření, resp. lékařského zákroku.

V těchto případech okamžitě vysaďte lék a navštivte lékaře, či přímo pohotovost – jedná se o projevy vážného krvácení! Dokonce vám hrozí krvácení do mozku, a to při těchto příznacích:

  • silná bolest hlavy,
  • zamlžené vidění,
  • necitlivost nebo brnění v rukách a v nohách,
  • velká tělesná slabost.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Občasnější vedlejší účinky

I když to není celkem běžné, pozor si dejte i na další vedlejší účinky, nazývané kumarinová nekrózasyndrom purpurových prstů. Při kumarinové nekróze se v prvních dnech užívání objeví na kůži tmavá, oteklá místa, hlavně v oblasti nohou a zadku.

Při syndromu purpurových prstů se zase na prstechchodidlech tvoří bolestivé červeno-fialové fleky. Oba vedlejší účinky jsou sice občasné, ale člověk nikdy neví. Pokud by se tedy objevily, neodkladně informujte svého lékaře. Ten zváží vysazení nebo úpravu dávky.

Závěr

Warfarin je poměrně běžný lék, přitom nás chrání před různými zdravotnými komplikacemi. Jeho užívání však vyžaduje opatrnost, hlavně v kombinaci s jinými léky, či jídlem.

I proto si s lékařem důkladně promluvte o pravidlech užívání. Neváhejte svoje otázky konzultovat i v lékárně.

Autorka je farmaceutka

Bibliografie:

  1. SPC warfarinu
  2. Warfarin, www.nhs.uk/medicines/warfarin/
  3. Warfarin https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/warfarin-oral-route/before-using/drg-20070945

Napsat komentář