Zánět slepého střeva: Neléčte si ho doma!

Apendicitida nebo jak jsme zvyklí říkat – zánět slepého střeva, patří mezi nejčastější náhlé příhody břišní.

Setkáváme se s ním hlavně u dětí, mladých dospělých (do 30 let) a těhotných žen.

Jde o stav, který obvykle vyžaduje operaci nebo minimálně pozorování na chirurgickém oddělení.

Zánět slepého střeva je lidové označení pro zánět červovitého přívěsku, tzv. Appendix vermiformis. Ten vybíhá ze slepého střeva – slepě končící, vakovité části tlustého střeva, která leží pod vývodem tenkého střeva.

Délka slepého střeva se pohybuje od 2 do 20 cm. V minulosti nebyla funkce slepého střeva známa, dnes už víme, že je důležitou součástí imunitního systému:

  • obsahuje mnoho lymfatických váčků,
  • pracuje jako filtr a skladiště choroboplodných zárodků (podobně jako hltanové mandle).

Příčiny zánětu slepého střeva

Apendicitida může vzniknout z vícero příčin. Nejčastěji k ní dojde, když se apendix zanese střevními kameny – útvary, které vznikají ze zahuštěného střevního obsahu (při nesprávném stravování nebo nedostatečném příjmu vlákniny).

Zánět vznikne i tehdy, když se v apendixu zaklesnou cizí tělesa – zejména pecky či jadérka z ovoce, resp. některé parazity, jako hlístice a roupy.

Existuje také tzv. ohnutí apendixu doprovázené zjizvením tkáně, což je důsledek různých zánětlivých střevních onemocnění (např. Crohnovy choroby) nebo poruchy střevní mikroflóry.

zánět slepého střeva léčba
Zdroj foto: Shutterstock.com

Jak probíhá zánět slepého střeva

Vlivem výše uvedených faktorů dochází k uzavření červovitého přívěsku, k přemnožení střevních bakterií z přirozené mikroflóry (v uzavřeném místě), a tím k zánětu. Apendicitida probíhá ve vícero stádiích, a každé stádium znamená zvýšení závažnosti stavu.

V prvních dvou stadiích ještě nedochází k poškození tkáně a většinou není nutný chirurgický zásah. Stadia se projevují otokem a zčervenáním červovitého přívěsku, hnis může, ale nemusí být přítomný. První dvě stadia lze vyléčit bez operačního odstranění slepého střeva.

V dalším stádiu už dochází k závažnému poškození tkáně a je potřebná operace. Mohou se vyskytnout i komplikace, které mají rostoucí stupeň:

  • vznik zanícených vřídků naplněných hnisem, které pronikají hlouběji do tkáně,
  • hromadění hnisu v červovitém přívěsku, až nastoupí masivní otok,
  • stěna apendixu postupně odumírá a „hnije“.

V posledním stadiu je nejzávažnější komplikací roztržení červovitého přívěsku a vylití jeho bakteriálního obsahu do břišní dutiny, čímž se masivní infekce dostává do celého organismu.

Nebezpečná je i tvorba bolestivých abscesů – dutinek ve tkáni, které jsou vyplněné hnisem.

Příznaky zánětu slepého střeva

Zánět obvykle vzniká náhle, z plného zdraví. Objevují se prudké, křečovité bolesti v okolí pupku, které se postupně přesunou do oblasti pravého podbřišku. Bolest se zvýrazňuje při chůzi, námaze, hlubokém dýchání či kašli.

Může se objevit také:

  • nevolnost,
  • nechutenství,
  • zvracení,
  • zácpa/nadýmání,
  • zrychlený tep,
  • mírně zvýšená tělesná teplota,
  • horečka nad 38°C (při protržení apendixu).

V těhotenství a u seniorů mohou být příznaky odlišné. V těhotenství dochází k přemístění červovitého přívěsku (vlivem zvětšujícího se plodu v děloze), a proto se bolesti objevují v pravé části horníhostředního břicha.

U starších lidí se zánět slepého střeva diagnostikuje hůře, protože těžkosti bývají méně příznačné. Pacient má jen slabé bolesti, ke zvýšení teploty téměř nedochází.

Pokud se u vás objeví výše uvedené, rychle se zhoršující příznaky, a stav se do několika hodin nezlepší, měli byste navštívit svého lékaře nebo jít na pohotovost. Konečnou diagnózu stanovuje chirurg.

zánět slepého střeva u dětí
Zdroj foto: Shutterstock.com

Vyšetření u lékaře

Lékař určuje diagnózu na základě popsaných těžkostívyšetření pomocí hmatu. Nejčastěji zjišťuje bolestivost a reakci na tlak v oblasti břicha a podbřišku.

Typickým projevem zánětu slepého střeva je tzv. Blumbergův příznak, kdy se po uvolnění zatlačené pravé břišní stěny ozvou bolesti v oblasti červovitého přívěsku.

U lékaře vám změří také teplotu. Pokud je teplotní rozdíl mezi podpažím a konečníkem více než 1 °C, lékař má podezření na zánět slepého střeva.

Na potvrzení diagnózy se využívá též vyšetření krve. Stanovují se parametry zánětu, pro který je typické zvýšení CRP (C-reaktivního proteinu) a počtu bílých krvinek.

Lékař vás vyšetří také pomocí ultrazvuku, rentgenu nebo CT, což jsou metody, které dokážou zobrazit postižené místo.

Je chirurgické odstranění jedinou možností?

Standardním léčebným postupem u zánětu slepého střeva je jeho chirurgické odstranění. Avšak v prvních stádiích apendicitidy je možná ještě tzv. konzervativní léčba. To znamená, že zůstáváte v nemocnici (v klidovém režimu, na lůžku) a tekutiny a stravu přijímáte přes nitrožilní infúzi (spolu s léky – na uvolnění stažené střevní stěny).

Nemůžete hned normálně jíst a pít (skrze ústa), protože byste zatěžovali trávicí ústrojí.

Zánět a bolest se v nemocnici zmírňuje i pomocí ledových obkladů, přikládaných na břicho.

Nenechejte se však oklamat tím, že doma vám takto bolesti ustoupí – zánět totiž zůstává přítomný!

Pokud se při takovéto léčbě v nemocnici těžkosti zmírní, začnete přijímat ústy nejprve tekutiny, a potom stravu. Když to snášíte, jste propuštěni do domácí léčby.

Hospitalizace, tedy pobyt v nemocnici, v takovémto případě trvá obvykle 2448 hodin.

Pokud navzdory konzervativní léčbě dojde ke zhoršení těžkostí a nález na břiše se zvýrazní, je nutná operace.

zánět slepého střeva operace
Zdroj foto: Shutterstock.com

Operace

Pokud je to možné, chirurgické odstranění apendixu se vykonává laparoskopicky – skrz tři nepatrné ranky na břiše. Pomocí miniaturní kamery operatér najde apendix, který oddělí od tlustého střeva, a přes ranku v pupíku ho vytáhne ven. Taková operace trvá přibližně 1 hodinu.

Pokud však jsou ve střevech přítomné srůsty nebo je stádium zánětu příliš vysoké, volí se otevřená metoda. Udělá se jedna velká rána v pravém podbřišku, přes kterou se potom červovitý výběžek odstraňuje. Rána se po vrstvách zašívá, a jejím výsledkem je 5 – 6 cm jizva. Tento zákrok rovněž trvá 1 hodinu.

Kromě operace dostáváte antibiotickou léčbu. Po operaci budete přibližně 24 hodin nalačno. Po obnovení pohybu střev už je možné váš trávicí trakt zatížit nejprve tekutinami, a další den i tekutou stravou. Pokud váš organismus snáší dietní jídlo a neobjeví se žádné komplikace, můžete být propuštěný domů (už za necelý týden). Překonání zánětu slepého střeva je rozhodně jeden z nejnepříjemnějších životních zážitků, ale není třeba mít zbytečné obavy. Léčba apendicitidy dnes už patří do kategorie rutinních zákroků, po kterých se pacienti dobře zotavují, a hlavně po laparoskopické operaci sa rychle zařazují do života.

Proto se vždy radši svěřte do rukou lékařů už při prvním podezření (i kdyby mělo jít jen o zaražené větry), jinak vám mohou hrozit vážnější komplikace.

Autorka studuje na FaF UK v Bratislavě.

Redakčně upraveno (jam)

Ilustrační fotografie

Napsat komentář