(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Na slovíčko s MUDr. Milanem Krivošem, gynekologem z lázní Lúčky.
„Každá žena má nástup klimakteria – lidově přechodu – v jiném věku. Je to ovlivněno genetickou výbavou, některými onemocněními, např. autoimunitními, cukrovkou, ale i kouřením. Jedna třetina žen nemá žádné symptomy, avšak třetina je má takové, že se musí léčit. Asi 10 procent má tyto problémy i po sedmdesátce. Kromě fyzických projevů se objevují i těžkosti neurovegetativní a psychické. Přispívá k tomu i prostředí, ve kterém ženy žijí: změny v rodině, děti odcházejí do škol anebo jsou ženy na vrcholu pracovní kariéry. Jaksi mnoho změn kolem… Těmto změnám je třeba se přizpůsobit. Je čas něco změnit: životní styl, fyzickou aktivitu, hygienu spánku, jídelníček, přestat kouřit… Je třeba hledat pozitivní stránky života, těšit se z každodenních maličkostí, najít si vhodný koníček, obklopit se přáteli, radovat se z dětí, vnoučat… Hledat pozitivní věci, podělit se o ne. Určitě dokážete klimakterické těžkosti (pokud je máte) celkem slušně překonat. Tak, jako je překonaly vaše mámy i babičky…,“ řekl nám na úvod MUDr. Krivoš.
Období přechodu: Jak mamina, tak i dcera
Lékař zdůrazňuje, že klimakterium není nemoc, ale období, kterým žena prochází. Menopauza a klimakterium jsou dvě různé věci. Menopauza je poslední menstruační krvácení, které je řízené vaječníky. Klimakterium představuje celou přechodovou fázi – začíná zhruba od 45-ky a končí (nejčastěji) v 60. roce věku.
Průměrný věk ženy v menopauze je 51 let. U žen před 45-kou mluvíme o rané menopauze. 1 % žen má menopauzu před 40-kou. Samozřejmě, existují určité vlivy, např. různá onemocnění, životní styl i genetika.
Žena, která začíná menstruovat později, povězme v 16-ti, „dostane“ klimakterium dřív. Důvodem je, že u této ženy je genetická výbava hormonálního náboje menší – později se projeví, ale o to dříve skončí. V případě klimakteria často platí: jak mamina, tak i dcera…
Klimakterický syndrom
Průměrná žena má víc než 2 milióny vajíček. Když pohlavně dospívá, začíná menstruovat – to se u ní zopakuje asi 500-krát za život. Při menopauze je počet vajíček zhruba 10 – 15 tisíc, což je obrovský pokles. A to je i důvod, proč jdou dolů hladiny hormonů – estrogenů. Pokud nevíme přesně, zda máme dost hormonů, dají se zjistit z krve.
První příznaky klimakteria jsou:
- menstruační poruchy,
- návaly tepla, nadměrné pocení,
- nervozita, přecitlivělost, strach, úzkosti,
- problémy se spánkem,
- nezájem o sex,
- bušení srdce,
- brnění rukou,
- bolesti kloubů, bolesti hlavy,
- přibírání na váze (hlavně na břiše).
Potřebujete léčbu klimakterického syndromu?
Klimakterický syndrom vzniká buď „normálně“ – fyziologicky, jindy mu lékaři „pomohou“ operací – navodí ho. MUDr. Milan Krivoš uvádí, že u žen se mění komfort močení, sliznice jsou sušší, slábne obranyschopnost. Běžná pH v pochvě 4,4 se zvyšuje, čímž vznikají vhodné podmínky k tomu, aby se množily bakterie, které tam být nemají.
Prsa též procházejí změnami: kůže ztrácí pružnost. Mění se i vlasy, nehty a metabolismus. Ženy mohou mít vysoký tlak nebo osteoporózu (po menopauze ubývá z kostní hmoty).
I když ženě scházejí estrogeny, není to konec světa. Pokud je zdravá, měla by si (pod vedením lékaře) doplňovat hormony. Určitě ale ne dlouhodobě, tedy ne víc než 5 let. Zároveň by lékař nedoporučil tuto terapii při onkologických a při některých jiných závažných onemocněních.
„Dnes máme různé náhrady estrogenů. Rozhodujeme se, zda půjdeme cestou západní medicíny nebo té ´nezápadní´. Máme dostatek možností, jak se ´vyřádit´: máme fyto-estrogeny, různé bylinné směsi, akupunkturu, elektroterapie, cvičení. Zmíněné terapie nemají kontraindikace. Na druhé straně – nikdo je do hloubky nezkoumal. Ale proč je nevyzkoušet? Žena sama uvidí, co jí pomáhá, a co ne. Co bych vypíchl – pokud už máte takovéto těžkosti, tak je dobré změnit životní styl. Pohyb a strava dovedou výrazně ovlivnit projevy klimakterického syndromu. Je třeba si najít čas na sebe, věnovat se svému tělu i v tom ´věčném kolotoči´,“ radí MUDr. Krivoš.
Klimakterium a hormonální léky: estrogeny a gestageny
Hormonální léčba v klimakteriu se nazývá hormonální substituční (podpůrná) terapie. Jelikož snižující se koncentrace hormonů mohou způsobit výše zmíněné těžkosti, na jejich zmírnění se obvykle podávají hormony – estrogeny, přičemž u žen, kterým nebyla vyoperovaná děloha, se mohou užívat spolu s progestiny.
Jako u všech léků i hormonální terapie má (kromě prospěšnosti) i svoje rizika. Pokud užíváte hormony, dělejte to v nejnižší dávce a co možná nejkratší dobu.
U mnoha žen se zmíněné těžkosti postupně (spontánně) upraví. Jiným ženám lékař navrhne léčbu hormonálními přípravky.
Hormonální léčba zabírá zejména při potlačování návalů tepla, nočního pocení nebo suchosti pochvy. Po dobu užívání hormonů se zpomaluje řídnutí kostí, hormony působí i jako prevence rakoviny tlustého střeva.
(U žen s dělohou estrogeny zvyšují možnost výskytu rakoviny dělohy. Přidáním progestinů toto riziko snižujeme).
Při zhoršování paměti však hormonální léčbu neužívejte. Hormony by neměly užívat ani ženy:
- které předpokládají, že jsou těhotné,
- mají problémy s vaginálním krvácením,
- měly některý druh rakoviny,
- překonaly mozkovou mrtvici nebo infarkt,
- trpí na záněty žil,
- mají nemocná játra.
Prospěšnost hormonální léčby je stejná u tablet, náplastí, krémů i gelů.
Léčba myomů: hysterektomie
Hysterektomie je chirurgický zákrok, který s sebou nese výhody i rizika. Hysterektomie má vliv zejména na hormonální rovnováhu. Lékaři ji indikují při tvorbě nezhoubných nádorů – myomů, které nelze odstranit jednotlivě. Myomy nejčastěji způsobují silné, nepravidelné krvácení, které nereaguje na léčbu.
Hysterektomie se využívá i tehdy, pokud máte tyto zdravotní problémy:
- onemocnění sliznice dělohy (polypy),
- přednádorové změny, počáteční stádium rakoviny,
- zhoubný nádor dělohy
- časné stádium rakoviny děložního čípku,
- endometriózu,
- poranění dělohy, neutišitelné krvácení po porodu, prasklou dělohu,
- srůsty v děloze,
- zarostlou placentu,
- chronickou pánevní bolest.
Rehabilitace po operaci: lázně
Během zotavování se po zákroku ženám pomáhá termální minerální voda lázeňského pramenu Valentína (o teplotě 32 °C) a termální voda z pramene HGL-3, která se v přirozené formě používá v bazénech, např. i v lázních Lúčky. Návrh na lázeňskou léčbu předepisuje gynekolog, schvaluje ho vaše zdravotní pojišťovna.
Lázně Lúčky jsou na středním Slovensku u Ružomberku. Mají dlouholetou tradici v léčbě gynekologických onemocnění. Minerální termální vody v lázních Lúčky jsou klasifikované jako přírodní, léčivé, lehce mineralizované, síranovo-hydrouhličitanové, vápenato-horečnaté, uhličité vody, hypotonické, vlažné.
Lázeňské léčení gynekologických onemocnění musí být komplexní. Těžiště léčby spočívá ve fyzioterapeutických úkonech, které se opírají o využívání přírodních léčivých zdrojů.
Typy hysterektomie:
- radikální hysterektomie – při této operaci se odstraní celá děloha, děložní čípek, pochva a závěsný aparát dělohy,
- celková hysterektomie – úplné odstranění dělohy a čípku, vaječníky nemusí být odstraněny,
- subtotální hysterektomie – odstraní se děloha, ale čípek se ponechává.
Život žen po hysterektomii (po vyjmutí dělohy z těla)
- Hojení trvá po klasické operaci 4 až 6 týdnů, po laparoskopii asi 3 týdny, nutná je hospitalizace v nemocnici.
- Zbavíte se silného krvácení a bolestí, které vám myomy způsobovaly, a tím i stresu; po zahojení můžete dále intimně žít.
- Po odstranění dělohy definitivně přicházíte o možnost mít (další) dítě, protože jde o orgán, kde se plod vyvíjí.
Co umíte udělat pro zlepšení zdraví v klimakteriu
- Řekněte lékaři o svých zdravotních těžkostech, choďte na preventivní prohlídky.
- Nekuřte, správně se stravujte, kontrolujte si hmotnost, pravidelně cvičte.
- Konzultujte s vaším lékařem užívání přípravků na kosti.
- Měřte si krevní tlak, hladiny cholesterolu a cukru v krvi; dodržujte terapii, pokud se už na zmíněné problémy léčíte.
- Věnujte se samovyšetřování prsu, absolvujte lékařské vyšetření prsu.
Klimakterium může být obdobím vašeho „druhého mládí“. Je to čas, kdy můžete znovu objevovat sebe i svého partnera, nebo svoje koníčky. Buďte vždy sama sebou, a nezapomeňte, že klimakterium přejde!
Těšte se ze života!
Redakčně upraveno (jam)