Skolióza nebolí, ale je potřeba ji včas diagnostikovat

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Skolióza – chorobné vychýlení páteře – postihuje lidi všech věkových skupin, ale nejvíc děti ve školním věku.

Běžně se setkáváme s názorem, že dnes už skoro každé dítě školního věku má nesprávné držení těla, tedy skoliózu. Není to docela tak. Přestože je název onemocnění odvozen z řeckého slova skoliosa, což znamená křivý, pokřivený, o onemocnění můžeme mluvit až tehdy, když pozorujeme:

  • chorobné a viditelné vychýlení páteře doleva či doprava, které je větší než 10 stupňů,
  • trojrozměrnou deformaci, při které je zakřivení spojené s rotací.

Jak vzniká skolióza

Asi pětina skolióz vzniká po úraze, při zánětlivých, nádorových, vrozených či revmatických onemocněních. Až 80 % skolióz tvoří idiopatické sklerózy, u kterých přesná příčina dosud není objasněná.

Mezi rizikové faktory skoliózy patří:

  • charakter růstu,
  • aktuální výška v době pohlavního a kostního zrání,
  • rodinný výskyt.

Skolióza se nejčastěji projeví v dětství, ve věku 10 18 let. Zakřivení o velikosti 30 stupňů a víc je pět- až desetkrát častější u děvčat. Progresivní skolióza postihuje zejména rychle rostoucí děvčata.

kompenzovaná skolióza
Zdroj foto: Shutterstock.com

Z hlediska tvaru zakřivení páteře rozlišujeme dva základní typy skoliózy. Jednoduchý a nejčastější typ je tvar, když páteř připomíná písmeno C, tzv. velkooblouková skolióza.

Druhým typem je skolióza ve tvaru písmena S, tzv. kompenzovaná. Zde dochází k vychýlení obratlů vpravo i vlevo. Kromě zakřivení v hrudní části je toto vychýlení kompenzované vychýlením aj v bederní oblasti. Kompenzovaná skolióza se nespojuje pouze s vychýlením do stran, ale i s rotací obratlů. Žebra se přitom posouvají a hrudník mění svůj tvar.

Bez příznaků, bez bolestí

Pacienti v počátcích tohoto onemocnění neudávají žádné těžkosti, a mírnou deformaci ani nevnímají. Při zhoršené deformaci zad udávají občasné bolesti po zátěži nebo únavu po delším sezení nebo stání.

U některých pacientů je časem vidět, že jedno rameno mají výše než druhé. U dalších můžeme pozorovat:

  • nerovnou pánev,
  • asymetrii v bederní části,
  • vyčnívající lopatku,
  • zkrácený trup.

Skolióza nevzniká ze dne na den

Obvykle jde o dlouhodobý proces, proto je velmi důležité aktivně vyhledávat skoliózu nejen u dětí ve školním věku, ale i u zdravé populace. Někdy to dělali školní lékaři, dnes to dělají pediatři v rámci všeobecné zdravotní preventivní prohlídky. Vyšetří přibližně 75 % dětí, ale i tak nezachytí všechny případy.

skolióza vyšetření
Zdroj foto: Shutterstock.com

Apeluje se na rodiče, aby si všímali zad svých dětí – nejen ve stoji, zezadu, zepředu, z boku, ale i v předklonu. Měli by sledovat, zda má jejich dítě ramena, lopatky a pánev ve stejné výšce a zda není v nerovnováze hrudní a bederní část páteře.

Možnosti léčby skoliózy

Výběr léčebných postupů závisí od stupně zakřivení páteře. Nejdůležitější je včasná diagnostika. U 100 dětí s desetiprocentním vychýlením páteře se pouze u 10 % z nich bude onemocnění výrazně zhoršovat. Část z nich bude muset podstoupit korzetovou terapii, případně operaci.

U menšího zakřivení se doporučuje léčebný tělocvik, zaměřený na uvolnění a strečink zkrácených svalů, posílení svalového korzetu, hlavně břišního a mezilopatkového svalstva. Ze sportů je vhodná gymnastika, jóga, plavání.

Nevhodný je vrcholový sport s jednostranným zatížením pohybového systému. Vyloučit bychom měli cvičení s doskoky a dopady a kontaktní sporty.

skolióza cvičení
Zdroj foto: Shutterstock.com

Bohužel při léčbě korzetem pacienti neradi spolupracují. Korzet je totiž termoplastová pomůcka, která mechanicky koriguje deformitu. Pacient by měl korzet nosit 23 hodin denně, a proto bývá traumatem nejen pro děti, ale z kosmetických důvodů je často nepřijatelný i pro citlivý adolescentní věk.

Pokud navzdory léčbě progrese pokračuje, skolióza se zakřivením víc než 50 stupňů vyžaduje operaci. Odborníci u ní udělají korekci na zlepšení velikosti zakřivení páteře – pomocí různých implantátů a kostních štěpů, aby podstatně zlepšili kvalitu pacientova života.

Prognóza

Podle odborníků se vzniku skoliózy nedá zabránit. Pokud ji však včas diagnostikujeme, pacientovi se dá pomoci. Skoliózu lze i zcela vyléčit.

Neléčené onemocnění, zvlášť u většího vychýlení, bráni páteři, aby se vracela do původní polohy. Neléčený pacient tak trpí bolestmi a omezením pohybu. Nakonec by neléčená páteř začala tlačit na orgány, a tak způsobovala komplikace, například při dýchání.

Zdravému vývoji páteře pomáhá:

  • správné sezení,
  • pravidelný pohyb,
  • dobrá obuv,
  • zbytečné nezatěžování.

Ilustrační fotografie

Tento článek vyšel v loňském Neuro magazínu číslo 3-4. Pokud máte zájem o celý časopis, můžete si ho objednat po kliknutí na obrázek.

Neurobaner

Napsat komentář