(Zdroj foto: Shutterstock.com)
O dně se nejednou mluví jako o nemoci králů.
Jde o jedno z téměř 200 druhů revmatických zánětlivých onemocnění kloubů, jejichž společným znakem je bolest – od mírné až po nesnesitelnou. Nejznámějším a nejrozšířenějším metabolickým onemocněním je právě dna (arthritida urica, pakostnice, podagra).
Dna patří mezi nejstarší známé choroby. Znali ji i Egypťané. Před 2 400 roky ji podrobně popsal slavný řecký lékař Hippokrates.
Na dnu trpěli mnozí vědci, panovníci, filozofové i politici: Paracelsus, Darwin, Cromwell, Ludvík XIV., Newton, Luther, Kant, Franklin, Goethe…, a vysloužila si název „královna chorob“ i „choroba králů“.
Už nejen králové
V minulosti se tradovalo, že dna postihuje pouze lidi ve vyspělých zemích, zvyklých dobře jíst a pít. Dnes se dna vyskytuje i u lidí, kteří žijí skromně a jednoduše.
Dna postihuje především muže okolo čtyřicítky, a méně ženy, obvykle po klimakteriu. Dna je porucha metabolizmu purinů, tedy porucha látkové přeměny, při které se v těle vytváří příliš kyseliny močové.
U zdravého člověka se bílkoviny přijaté v potravě štěpí pomocí enzymů na kyselinu močovou – uráty, které organismus vylučuje jako odpad v moči. Hladina urátů v krvi je výsledkem rovnováhy mezi její tvorbou a vylučováním.
Když se rovnováha naruší, hladina kyseliny močové v krvi stoupá. Ze soli kyseliny močové se tvoří drobné ostré krystalky, zvané tofy, které se – jako malé kulovité útvary – ukládají ve tkanivech jednotlivých kloubů.
Působí tam jako cizí tělíska a dráždí kloub při každém pohybu. Pacient má pocit, jakoby se napíchl na jehlu. Na toto dráždění okamžitě reagují okolní měkké struktury kloubu, a výsledkem je prudký a bolestivý otok.
Noha jako v pasti
Onemocnění má několik stádií. Předcházet mu mohou některé příznaky:
- nechutenství,
- napětí ke zvracení,
- nervozita,
- bolesti svalů,
- pocení,
- nutkání k močení.
Záchvat dny nejčastěji začíná na zadním kloubu palce na noze – odtud pochází i starořecký název dny – podagra, jenž doslova znamená „past na jeleny“. Bolest je tak prudká, že připomíná bolest při chycení nohy do pasti, a přinutí pacienta vyhledat lékaře.
Palec nohy
Prudká bolest začíná v nočních hodinách, nejčastěji nad ránem, ale může vzniknout i jindy. Kloub je horký, překrvený a natolik bolestivý, že pacient se ho nemůže ani dotknout, často na postiženém kloubu nesnese ani tenkou látku. Bolest navíc omezuje pohyblivost nemocného.
Záchvat po pěti až sedmi dnech spontánně ustoupí. Při léčbě nesteroidními antirevmatiky bolest ustoupí spíš, pacient se cítí dobře.
Pokud se však zvolí nesprávná léčba, bolestivý stav se může prodloužit i na několik týdnů. Když se dnový záchvat neléčí, může se opakovat, je prudší, déle trvá, a kromě původního kloubu postihne i další – koleno, kotník, loket, zápěstí, prsty.
Dna ve většině případů postihuje pouze jeden kloub, ale občas postihne i několik kloubů najednou.
Příčiny – kdo onemocní?
Příčina metabolické poruchy při dně je známa pouze částečně. Na onemocnění mají vliv genetické faktory (familiární výskyt dny), pohlaví (většinou muži), avšak zejména metabolická porucha purinů či porucha v oblasti vylučování.
Ohrožení jsou hlavně lidé:
- s poruchami ledvin,
- s poškozenými játry,
- se zvýšenou hladinou tuků v krvi,
- diabetici,
- obézní.
Onemocnění může vyvolat i užívání některých léků, ozařování, stres.
Co vyprovokuje záchvat?
Dnový záchvat obvykle vznikne po vnějším podnětu, například po:
- traumatu,
- operaci,
- infekci,
- prochladnutí,
- nezvyklé námaze, stresu,
- úrazu.
Nejčastěji se však objeví po dietetické chybě, například po požití jídel bohatých na puriny. Většinou je to v období zabíjaček, po konzumovaní vnitřností a mastných jídel, v době husích hodů, burčáku, alkoholických pitek.
Jak jsme zmínili, záchvat spontánně ustoupí zhruba po týdnu. Když se tak stane, pacient je bez těžkostí. Pokud se pacient správně léčí a dodržuje dietu, mezizáchvatové období může trvat několik týdnů, měsíců, ale i roků.
U většiny nemocných se záchvat objeví několikrát do roka. U pacientů, kteří se neléčí anebo se léčí nesprávně, a navíc nerespektují dietu, se intenzita záchvatů stupňuje, záchvaty trvají déle, frekvence mezizáchvatových období se zkracuje.
Dá se dna vyléčit?
Revmatická onemocnění jsou nevyléčitelná. Pokud však pacient spolupracuje s lékařem, přísně dodržuje dietetická opatření a správnou životosprávu, onemocnění může ustoupit. V opačném případě onemocnění přejde do chronické dnové artritidy s tvorbou tofů.
V tomto stádiu je ústup onemocnění už minimální. Pacient má nepřetržité bolesti, těžkou destrukci kloubů (se zhoršením pohybu), často je odkázaný na pomocné berle. Léčba je jen tehdy úspěšná, pokud je včasná, přesná a dlouhodobá. Dieta – v souvislosti s medikamentózní léčbou – dokáže udržet koncentraci kyseliny močové v rámci normálních hodnot.
Co jíst a čeho se vystříhat?
Zakázané jsou potraviny s vysokým obsahem purinů:
- vnitřnosti (játra, ledviny, brzlík, mozeček, plíce),
- masové vývary, těžká nakládaná masa,
- silné masové polévky a šťávy,
- zvěřina,
- ryby v oleji, sardinky, šproty.
Z nápojů jsou zakázané:
- destiláty,
- vícestupňové pivo,
- těžká vína.
V obmezeném množství je možno konzumovat:
- vařené maso, drůbež,
- ryby,
- luštěniny (hrách, fazole, čočka), špenát.
Ve velmi omezeném množství je možno konzumovat:
- tuky, máslo,
- oleje,
- zrající sýry,
- slabé pivo (10°),
- lehké víno.
Vhodné potraviny:
- zelenina (hlavně brambory),
- ovoce,
- mléko, mléčné výrobky, sýry,
- vejce,
- obilniny,
- rýže.
Vhodné nápoje:
- kakao,
- alkalické minerálky,
- ovocné šťávy,
- čaj, káva.
Doporučuje se co nejvíc pohybu na čerstvém vzduchu. Vhodné jsou lehké rekreační sporty, zejména plavání, cyklistika a nenáročná turistika. Důležité je udržování přiměřené hmotnosti.
Ke správné životosprávě patří dostatečný přísun tekutin, dostatek spánku, je třeba se vyhýbat stresovým situacím, stejně jako i fyzickému přetížení.