Hemoroidy: Není všechno zlato, co se třpytí

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Může to být překvapivá informace, ale hemoroidy máme všichni.

Speciální hemoroidální tkáň tvoří krevní cévy, pojivová tkáň a malé množství svalů.

Tato tkáň je umístěná uvnitř análního kanálu a v okolí konečníku. Slouží jako ohebný, voděodolný uzávěr, který napomáhá při udrženívyprazdňování stolice.

Dokud je tkáň zdravá, netušíme, že ji máme. Problém nastává při jejím zvětšení, zánětu nebo jiné změně. Tehdy hovoříme o hemoroidálním onemocnění, lidově „zlaté žíle“, která obtěžuje překvapivě až 75 % současné populace nad 25 let. Protože jde o háklivý problém, jen malé procento navštíví lékaře a léčí se.

Co jsou hemoroidy?

Hemoroidy jsou nadměrně rozšířené krevní cévy sliznice konečníku. Pro lepší představu je můžeme přirovnat ke křečovým žilám, které často trápí naše nohy.

Rozlišujeme dva základní typy:

  • Vnitřní hemoroidy – vyskytují se uvnitř konečníku. Josu pokryté speciální slizniční tkání, která není je citlivá na dotyk, bolest, napnutí nebo změnu teploty. Tyto hemoroidy jsou proto většinou (v nižších stádiích) nebolestivé. Objeví se při nadměrné námaze při vyprazdňovaní, u lidí, kteří zvedají těžké předměty, trpí chronickým kašlem či kýcháním, u těhotných žen a po porodu.

Vnitřní hemoroidy dělíme na 4 stádia podle stupně vystoupení z konečníku. U mírnějších forem hemoroidy nevystupují ven z konečníku nebo se po vyprázdnění samovolně vrátí zpět. Můžete pociťovat svědění nebo pálení, někdy bývá na toaletním papíru přítomná krev. V posledním stádiu vystupují žíly z konečníku trvale. Sliznice je neustále drážděná, svědíkrvácí, a přidružují se silné bolesti.

  • Vnější hemoroidy – vypadají jako namodralé uzly pod kůží. Vznikají v okolí análního otvoru jako důsledek nadměrné zátěže při vyprazdňování, když se krev hromadí v žilách, rozšiřuje je, a žíly potom tlačí na okolní tkáň. Jde o méně častý, ale o to bolestivější typ hemoroidů.
hemoroidy zlatá žíla krev ve stolici
Zdroj foto: Shutterstock.com

Jak poznám, že mám hemoroidy?

Pozornost zvyšte při pocitech tlaku v konečníku, při svědění, pálení či jiném podráždění análního otvoru. V okolí konečníku může též dojít k otoku nebo k vzniku uzlíků (rozličné velikosti).

Hlavně vnější hemoroidy jsou spojeny se silnými bolestmi, znemožňujúcími sezení, stání i chůzi. Na toaletním papíře či přímo ve stolici býva přítomen hlenpříměs krve.

Právě krvácení je najzávažnějším důsledkem hemoroidů. Nadměrné ztráty krve mohou přerůst až do anémie – stavu, kdy je snížené množství červeného krevního barviva (hemoglobinu) v krvi a snížený počet červených krvinek.

V organismu dochází k poruše přenosu kyslíku k buňkám, což se projevuje:

Při jakémkoliv krvácení z konečníku či análního otvoru byste měli navštívit lékaře, protože může jít o mnohem závažnější onemocnění, než zlatou žílu.

Pokud trpíte hemoroidy a nejste milovníky zimního období, vězte, že pacienti často hlásí přechodné zmenšení hemoroidů a zlepšení stavu právě v zimě.

hemoroidy zlatá žíla bolesti
Zdroj foto: Shutterstock.com

Příčiny – co způsobuje hemoroidy?

Na rozvoji hemoroidů sa podílí vícero faktorů. Bohužel, všechny nemůžeme ovlivnit. Onemocnění se rozvíjí zejména ve vyšším věku (45 až 65 let). Stárnutím organismu dochází k postupnému ochabování svalstva a snížení peristaltiky (střevním pohybům), objevujú se těžkosti s vyprazdňováním, zácpa.

Dalším typickým obdobím pro rozvoj onemocnění je těhotenství. Rostoucí plod v děloze tlačí na pánevní dno a okolní cévy. Samotný porod k problému jen přispěje. Není však třeba zoufat, protože postupem času dochází u maminek k ústupu hemoroidů.

Vyšší riziko onemocnění mají také pacienti s:

  • vrozenou nedostatečností žilní stěny (např. pacienti s křečovými žilami),
  • trávicími a jaterními onemocněními,
  • chronickým kašlem,
  • vysokým krevným tlakem.

Velký vliv na stav hemoroidů má i náš životní styl. Rozhodně jim prospívá (a nám neprospívá):

Důležité jsou i naše návyky na toaletě – nevhodné je zadržování stolice, když pocítíme potřebu, a také dlouhé vysedávání na toaletě.

hemoroidy zlatá žíla sezení na WC
Zdroj foto: Shutterstock.com

Také některé sporty mohou u náchylnějších jedinců přispět k rozvoji onemocnění. Je to zejména cyklistika, jízda na koni či fitness, kde dochází ke zdvihání těžkých břemen.

Způsobuje hemoroidy anální pohlavní styk?

Častou otázkou, kterou se pacienti ostýchají položit lékaři, která ale zaplňuje internetové diskuze, je vliv análního sexu na hemoroidy. Můžete zůstat klidní, doposud nebyl prokázaný žádný vztah mezi zmíněným druhem pohlavního styku a vznikem onemocnění.

Při dodržení všech hygienických zásadzvýšené lubrikaci můžete anální sex praktikovat, i když se vás hemoroidy už týkají. Vždy však s ohledem na aktuální stav a přítomné příznaky.

Léčba hemoroidů

Hemoroidy nejsou nebezpečné a život ohrožující onemocnění. Příznaky se obvykle objevují cyklicky, a přetrvávají jen několik dní.

Pokud je už zaznamenáte, přehlížení není na místě. Nejlepší je navštívit lékaře, který zhodnotí vaše problémy a vykoná vyšetření análního otvorukonečníku (pohmatem). Někdy použije o trochu nepříjemnější endoskopické vyšetření za použití speciální vyšetřovací trubice, kterou zavede do konečníku.

Podle stupně onemocnění lékař zvolí léčbu. Ve většině případů stačí úprava životního stylu. Zvýšený pitný režim nebo strava bohatá na vlákninu postupně vede ke změkčení stolice a ulehčí její průchod. Sníží se tak tlak na hemoroidy při vyprazdňování.

Bohatým zdrojem vlákniny je ovoce, zelenina (zejména luštěniny) či celozrnné potraviny. Přípravky s obsahem vlákniny dostanete i v lékárně.

hemoroidy zlatá žíla luštěniny
Zdroj foto: Shutterstock.com

Dlouhé vysedávání na toaletě je tabu!

Měli byste dbát o zvýšenou hygienu po vyprázdnění. Drsný toaletní papír nahraďte jemnějším, případně dětskými (vlhčenými) ubrousky.

Doporučuje se vybudování pravidelného režimu vyprazdňování. Stolici byste nikdy neměli zadržovat, a měli byste se rozloučit se všemi časopisy – dlouhé vysedávání na toaletě je absolutní tabu!

Pokud máte hemoroidy, tato pravidla je třeba dodržovat dlouhodobě. K režimovým opatřením patří i dostatek pohybuposilování dna pánevního.

Sedací koupele, masti a čípky

Při náhlém objevení se příznaků pomáhá konzervativní léčba. Ta sice hemoroidy nevyléčí, ale vede k odstranění nepříjemností. Zahrnuje volně prodejné masti, krémyčípky, které obsahují látky zlepšující funkci cév v konečníku a mají i protizánětlivý účinek. Navíc, přítomné lokální anestetikum pomáhá ulevit od bolesti.

Masti, krémy a čípky můžete použít při vnitřních i vnějších hemoroidech. Doplňkovou léčbou jsou různé čajesedací koupele. Doporučuje se hlavně dubová kůra, aloe vera, heřmánek a jírovec maďal.

Pokud jsou vám čípky a masti nepříjemné

K dispozici jsou i léky (volně prodejné i na předpis), s obsahem aktivních přírodních flavonoidů, diosminu, hesperidinuaescinu. Jsou určené na posilnění cév. Při dlouhodobém užívání přispívají ke zlepšení stavu.

hemoroidy zlatá žíla chirurgický zákrok
Zdroj foto: Shutterstock.com

Těžší stavy a chirurgické zákroky

Při těžších stavech, když domácí léčba nezabírá, se přistupuje k invazivnějším chirurgickým výkonům, které hemoroidy úplně odstraňují:

  • vyříznutí (Longova metoda, laserem),
  • podvázání gumovým prstencem,
  • sklerotizace – lékař vstříkne speciální chemický roztok do krevní cévy, což vede ke zmenšení hemoroidů,
  • kryoterapie (použití tekutého dusíku),
  • infračervená fotokoagulace – tepelné zmenšování hemoroidů.

Zákrok vybírá lékař – po konzultaci a vyšetření, na základě svých zkušeností a náročnosti stavu. Zákrok však není proplácený zdravotní pojišťovnou, navíc pokud vám hemoroidy odstraní, může dojít k jejich návratu.

S léčbou je tedy potřeba začít „zdola“, od životního stylu, a nespoléhat se pouze na chirurgii.

Pokud jste se v článku našli a tušíte, že se hemoroidální onemocnění týká i vás, vězte, že v tom nejste sami. Zahoďte ostudu a navštivte svého všeobecného lékaře! Úprava životního stylu a správná léčba vede k úlevě od nepříjemných příznaků a opětovnému zvýšení kvality života.

A taková banální věc, jako návštěva toalety, nebude už více strašákem.

Autorka studuje na FaF UK

Zdroje: http://www.hemoroidy-liecba.sk/

http://www.hemoroidy-hemeroidy.sk/

www.fascrs.org (The American Society of Colon and Rectal Surgeons, Inc. :Rivadeneira et al.:Practice parameters for hemorrhoids-informačný materiál)

http://www.niddk.nih.gov/

Ilustrační fotografie

Napsat komentář