Zlatý stafylokok: Kde na nás číhá bezcenné zlato?

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Zlatý stafylokok (nebo Staphylococcus aureus) je jedním ze 30 druhů bakterií rodu Staphylococcus.

Právě tyto „zlaté“ mikroorganismy jsou častou příčinou různých onemocnění  – i přestože většinou přirozeně osídlují naše sliznice či kůži.

Jak to tedy je? Představují problém nebo ne?

Co je zlatý stafylokok a proč ho máme „na sobě“?

Bakterie rodu Staphylococcus se skládají z buněk kulovitého tvaru. Stafylokoky se rády seskupují do kolonií, podobných trsu vína – odtud také řecký název „staphyle“, což znamená hrozen vína.

Vytvořené kolonie jsou častokrát 6 8 milimetrů velké, se zabarvením od krémové až po žlutou barvu. Konkrétně bakterie druhu S. aureus, t. j. zlatého stafylokoka, mají žlutou až zlatou barvu.

Zlatý stafylokok je hlavním lidským patogenem (což znamená, že vyvolává různé infekce), ale můžeme ho objevit i u zvířat. Člověk může mít infekci v:

jde o přirozenou kontaminaci z prostředí. Pokud se zlatý stafylokok nachází ve vašem nose, pravděpodobně jste ho vdechli. Anebo se po přímém kontaktu s kontaminovaným předmětem dostane na vaši pokožku.

zlatý stafylokok hygiena
Zdroj foto: Shutterstock.com

Jak přijdeme do kontaktu se stafylokokem?

Všudypřítomné zlaté bakterie se nejsnáze dostanou do organizmu prostřednictvím rukou. Po získání stafylokoka se z jedince stává nosič. Následují 3 možnosti: bakterie vyvolá infekci, neprojeví se, odstraní ji náš imunitní systém.

Nosičství zvyšuje riziko vzniku infekce! Nosiči jsou hlavně děti. Podle statistik – bakterie čekají na „lepší časy“ převážně v nosní dutině. Zlatý stafylokok v těle neškodí, pokud se imunita člověka neoslabuje.

Podle některých vědců člověk může být nosičem pouze jednoho druhu zlatého stafylokoka, vícerých rodů, anebo nemusí být vůbec nosičem. Zajímavou informací je, že ženy, které užívají hormonální antikoncepci, jsou častěji nosičkami stafylokoka v nose (ze statistik).

K  infekci potom může dojít při:

  • oslabené imunitě – například prochladnutí, chřipce;
  • narušení kůže jako ochranné bariéry bez následné dezinfekce – velké (někdy i malé) řezné rány, poranění, popáleniny, kousnutí od zvířat;
  • vnášení předmětů do těla (např. hadička, implantát a pod.),
  • různých lékařských zákrocích, když se bakterie nemusí střetnout s „přirozeným nepřítelem“, ale může napadnout zdravé tkanivo nebo vyvolat produkci toxinů v krevním řečišti – tehdy může infekce vypuknout na úplně jiném místě.

Největší riziko nákazy si můžeme přivolat sami, když si poraníme kůži. Rovněž stačí, když máme přímý kontakt se stafylokokem infikovanou osobou – např. při poskytování první pomoci se dotkneme nevydezinfikované rány holýma rukama. Anebo máme s takovouto osobou nepřímý kontakt, a to skrz plochu, která je zanesená infekcí. Tehdy mluvíme o infekci získané v komunitě.

zlatý stafylokok přenos
Zdroj foto: Shutterstock.com

Zlatý stafylokok žije i v nemocnicích

Možná neočekávaným místem na šíření a získání infekce jsou nemocniční zařízení. V takovémto případě mluvíme o nozokomiální infekci.

Výskyt zlatého stafylokoka v nemocnici (či na poliklinice) je prostě vysvětlitelný – potkává se tam mnoho pacientů s různými onemocněními, kteří mají (navíc) odlišné hygienické návyky. Pacienti si takto odevzdávají a vyměňují bakterie při běžných činnostech, jako kašel, vzájemný dotyk, neudržování čistoty na toaletě či v okolí umyvadla.

Kromě toho bakterie ve zdravotnických zařízeních mohou být odolnější vůči antibiotikům, protože jsou jim vystavované pravidelně!

Zlatý stafylokok a potrava

Další možnost, jak se můžeme setkat se zlatým stafylokokem, je naše potrava. V kontaminované, neuvařené nebo nedostatečně zpracované potravě se nahromadí zplodiny metabolizmu bakterie, a to může vyvolat otravu jídlem. Ačkoliv tyto bakterie zlikviduje teplota nad 50 °C, jejich toxiny zničíme až po 20 minutách varu.

K otravě však dojde pouze při konzumaci silně kontaminovaného jídla, tedy s vysokým obsahem nahromaděných toxinů.

Rizikové potraviny:

  • maso, drůbež, ryby a výrobky z nich – mleté maso, uzeniny, solené šunky,
  • mléko a mléčné výrobky – smetanové omáčky, šlehačky, zmrzlina, zahuštěné a sušené mléko, pudinky,
  • vejce a majonézové přípravky – bramborový salát, vajíčkový salát,
  • cukrárenské výrobky, plněné krémem,
  • uvařená jídla, která jsou opětovně kontaminovaná stafylokokem.

Dbejte proto na skladování potravin, resp. připravujte jídlo podle jeho povahy. V prostoru, kde ukládáte potraviny, musí byť čisto a pořádek! 

foto:

Infekce, které způsobuje zlatý stafylokok

Zlatý stafylokok je nejvýznamnějším původcem širokého spektra infekcí kůže, měkkých, pojivovýchkostních tkaniv. Může infikovat:

  • kůži, rány;
  • kosti, tzn. kostní dřeň;
  • svaly, měkká tkaniva, i orgány (ledviny, játra, slezina, štítná žláza, oči, nervy);
  • srdeční sval nebo srdeční chlopně – takováto infekce může vést ke snížené práceschopnosti srdce;
  • dýchací cesty (například zápal plic);
  • krevní řečiště, a tím způsobit sepsi (otravu krve).

Jak se projevuje stafylokoková infekce?

Nejrozšířenější jsou kožní infekce. Projevují se vyrážkami až puchýři, které jsou v okolí červené, svědivé a bolestivé; někdy jsou zanesené hnisem (v důsledku zánětu). Vyrážky se mohou přeměnit na rány, které se nehojí strupem (zjizvují). Kůže může ztvrdnout a zesílit.

Při infekci hlubších vrstev kůže můžete pozorovat zanícená ložiska, s jedním otvorem ve středu, ze kterého uniká hnis. Při vážnějších stavech se infekce ohlásí horečkou.

Infekce kostní dřeně, která se může objevit například u dětí, se hlásí prudkým nástupem horečky, bolestivostí kostí, až kulháním. Bolest může nastoupit prudce, a trvat nepřetržitě či přerušovaně.

Zápal plic se nejčastěji vyskytuje u malých dětí, dlouhodobě ležících, u chronických nebo závislých pacientů. Typická je bolest na hrudníku, která se zintenzivňuje při kašli. Hlen je žluté až zelené barvy. Objevuje se též zimnice, horečka, bolest hlavysvalová slabost.

Otrava jídlem, které obsahovalo toxiny stafylokoka, je lehce zaměnitelná s jinými bolestmi břicha. Projevuje se zvracenímvodnatým průjmem, a to 2 – 6 hodin po konzumaci jídla. Proto je důležité, abyste sledovali, co vše snědlo vaše dítě či člověk ve vaší péči.

zlatý stafylokok příznaky
zlatý stafylokok příznaky

Léčba stafylokokové infekce

Na infekce, které způsobil S. aureus, mají lékaři účinné a zaužívané postupy. Při kožních onemocněních se nejprve používají povrchové léky (krémy nebo masti) s obsahem antibiotik, nejčastěji mupirocinretapamulin.

Při neúspěchu léčby „zvenčí“ se musí pokračovat ústně podanými antibiotiky. Tehdy vám dermatolog může předepsat širokospektrální antibiotika (například metronidazol, ciprofloxacin nebo klindamycin). Léčba kožních infekcí může trvat 714 dní.

Při ostatních, ve článku vzpomínaných stafylokokových infekcích, se lékaři rozhodují podle stavu pacienta. V případě komplikací léčby, například, pokud se váš stav nezlepší po použití prvního antibiotika, to bude váš lékař řešit použitím dalšího – silnějšího – antibiotika.

Při podezření na otravu jídlem postupujte tak, jak radíme ve článku:

Kdy se infekce léčí pomaleji?

Zpomalený průběh léčení infekce může nastat tehdy, pokud:

  • máte srdečně-cévní onemocnění, resp. se u vás objeví jím způsobené změny, např. „získáte“ ránu na noze, máte nedostatečné prokrvení končetin – rána se vám bude hůře hojit, a proto má bakterie i víc času, aby ji infikovala;
  • jste cukrovkář;
  • jste onkologický pacient;
  • jste po chirurgickém zákroku (např. operaci, implantaci);
  • trpíte cystickou fibrózou, AIDS;
  • jste alkoholik a/nebo kuřák;
  • máte nedostatečnou funkci ledvin;
  • máte cirhózu jater;
  • máte problémy s nervovým systémem;
  • jste ve vyšším věku;
  • jste podvyživení nebo obézní;
  • vykonáváte sedavou práci.

Jak předcházet infekci stafylokokem?

Nejlepší prevence je – udržovat ruce a rány čisté! Samozřejmě ve zdravé míře, protože ani nadměrné dodržování čistoty nevede k úplnému omezení šíření infekce – bakterie se mohou stát odolnými i vůči dezinfekčním prostředkům. Platí zásada „zlaté střední cesty“.

zlatý stafylokok u psa
Zdroj foto: Shutterstock.com

Infekci můžete dostat také po kousnutí zvířetem (psi, hlodavci, plazi). Proto ránu po nehodě vydezinfikujte. V případě zhoršení stavu vyhledejte lékaře.

Pochopitelně, pokud o sobě víte, že jste nosičem zlatého stafylokoka, chraňte lidi ve svém okolí, například použitím roušky, nebo když kýcháte, dávejte si ruku na ústa.

Ve statistických měřeních zaznamenalo ochranný účinek pití teplého čaje nebo kávy, což můžeme vysvětlit tak, že teplé nápoje rozproudí vylučovací funkci řasinkové sliznice, čímž se usazený hlen lehčeji vylučuje z dýchací soustavy.

Nepodceňujte zlatého stafylokoka!

Bakterie jsou schopné křížení mezi sebou, čím posilují svoji odolnost vůči vnějším vlivům (například antibiotikům). Proto je nebezpečné, pokud infekci podceníte, tedy nepřeléčíte ji důkladně – například nedoberete celé balení antibiotik.

„Nevykynožený“ stafylokok může ve vašem těle získat na síle, a tak se stát odolnějším a nebezpečnějším. Dnes je například velkým problémem zlatý stafylokok, který je odolný vůči penicilínovému antibiotiku. Jde o tzv. methicilin-rezistentního zlatého stafylokoka (MRSA).

Je důležité, abyste si vypěstovali silnou imunitu a dodržovali základy osobní hygieny. Nečekejte, až infekce přejde do závažnějších forem. Dopřejte si též oddych, když se cítíte slabší.

A když už vám lékař předepsal antibiotika, doberte celé balení, abyste neposkytli dobré podmínky na přemnožení tohoto bezcenného „zlata“.

Autorka je farmaceutka

Redakčně  upravené (jam)

Ilustrační fotografie

Zdroje:

http://emedicine.medscape.com/article/971358-overview#a5

http://www.svssr.sk/potraviny/info_Stafylococcus_aureus.asp

http://www.dermatologiapreprax.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=6259&magazine_id=11

Napsat komentář