Deset otázek o chřipce – co byste měli vědět

(Zdroj: Shutterstock.com)

Cítíte se „pod psa“, máte zvýšenou teplotu, a nezvládáte vstát z postele? Je možné, že jste „chytli“ chřipku

Chřipková sezóna začíná v říjnu a trvá zhruba do dubna následujícího roku. Její nástup je obvykle náhlý, z plného zdraví. Mohou (a nemusí) na ni zabrat antivirotika.

Bavím se o ni s Mgr. Katarínou Krajčírovou z odboru epidemiologie „Úradu verejného zdravotníctva SR“.

Co všechno se děje s našim tělem během klasické chřipky?

Charakteristickým znakem chřipky je náhlý začátek s vysokou horečkou, i více než 40 °C,  často i s úvodní zimnicí, malátností a pocitem velké únavy. Nemocného bolí nejen hlava, zvlášť za očima, ale také svaly a klouby, krk. Má horečku, potí se, trpí nechutenstvím, a zakrátko začne dráždivý, bolestivý, suchý kašel.

Horečka a velká únava trvají 35 dní, kašel se postupně mění na produktivní. Nachlazení nebývá, i když může nastat pocit ucpaného nosu. Postupně klesá horečka i ostatní příznaky, ale několik týdnů přetrvává značná únava, znemožňující tělesnou i duševní činnost.

Měli bychom chřipku doma vyležet a nejít s ní mezi lidi?

Během chřipkového onemocnění se doporučuje izolace nemocného v domácím prostředí, minimálně ze dvou důvodů. Prvním důvodem je ochrana samotného pacienta.

Chřipková infekce poškozuje sliznici dýchacích cest, která se stává zranitelnější vůči jiným mikroorganizmům, především bakteriím. Ty často způsobí u nemocného na chřipku tzv. superinfekci a komplikují průběh onemocnění. Tím, že se nemocný bude léčit doma, snižuje riziko, že se nakazí dalším patogenem.

Druhým důvodem je přerušení šíření viru chřipky do prostředí s cílem zabránit nakažení jiných (v zaměstnání, ve škole, v divadle, v MHD, atd.).

Zdroj photo: Shutterstock.com

Jak si můžeme ublížit, když máme chřipku, a jak pomoct?

U chřipky platí pravidlo, že nejlepší je ji vyležet. Tím, že chřipku přejdeme, nejen vystavujeme svůj organizmus velké zátěži, ale riskujeme také vznik komplikací.

Nejčastější komplikace chřipky jsou zánět průdušek, zánět středního ucha, zánět vedlejších dutin nosních a zánět plic. Komplikace často vyžadují hospitalizaci v nemocnici a u vysoce rizikových osob (starých lidí a lidí trpících na chronické onemocnění srdce) mohou způsobit až ohrožení života.

Pomoc při chřipce představuje v první řadě pokoj na lůžku, dostatečný příjem tekutin (voda, čaj, ovocná šťáva), při vysoké horečce podávání léků na snížení teploty, při ostatních příznacích, jako je kašel, bolest hlavy a kloubů, je vhodné podávání přípravků proti kašli, léků proti bolesti, atd.

Dokážeme chřipku rozeznat od jiných možných onemocnění, dá se to?

Nejspolehlivějším způsobem, jak je možné chřipku odlišit od ostatních původců akutních respiračních onemocnění, je laboratorní vyšetření párových vzorků séra nebo vyšetření výtěru z krku nebo z nosu. Chřipka se od ostatních respiračních onemocnění odlišuje závažností. Většinou nemocné připoutá na lůžko. Na rozdíl od chřipky, trvají příznaky běžného nachlazení kratší dobu a komplikace (jako zánět plic) se vyskytují zřídka.

Příznaky nachlazení jsou ucpaný nos, kýchání, slzící oči a podrážděný krk. Toto onemocnění je omezené na horní dýchací cesty, nevzniká náhle z plného zdraví, třesem, vysokou teplotou, s bolestmi kloubů a svalů.

Kromě viru chřipky, mohou podobné onemocnění dýchacích cest zapříčinit i jiné patogeny – rhinoviry, respiračně-syncyciální viry, adenoviry, viry parachřipky, bakterie Mycosplasma pneumoniae a mnohé další.

Jaký typ viru se očekává tuto sezónu – v zimě, na jaře?

Předpokládá se, že v populaci budou cirkulovat stejné nebo velmi podobné viry, jako v předcházející. Podle odborníků Světové zdravotnické organizace se pro očkovací látku na chřipkovou sezónu 2014/2015 doporučují následující kmeny virů chřipky: A/California/7/2009 (H1N1)pdm09-like virus; A/Texas/50/2012 (H3N2)-like virus; B/Massachusetts/2/2012-like virus.

Virus chřipky je však nepředvídatelný a není možné s určitostí předpovědět, které kmeny se uplatní v této sezóně.

Uvedete preventivní opatření v chřipkovém období?

Kromě očkování existují nespecifické způsoby prevence. Jedná se o všeobecné zásady prevence před respiračními nákazami a o zásady zdravého životního stylu, jakými jsou:

  • časté umývání rukou (po každém kýchnutí, kašlání a vysmrkání nosu),
  • používání jednorázových kapesníků,
  • přiměřené oblékání,
  • pravidelné a účinné větrání, především ve školkách, školách a na pracovištích,
  • vyhýbání se prostorům s vysokou koncentrací lidí,
  • vyhýbání se kontaktu s nemocnými,
  • správná výživa – s dostatkem ovoce, zeleniny a tekutin,
  • přiměřený pobyt na čerstvém vzduchu,
  • otužování a
  • dostatek spánku a odpočinku.
Zdroj photo: Shutterstock.com

Léčila se chřipka v minulosti podobně jako dnes, či ne?

V minulosti se využívala nespecifická symptomatická léčba. V dnešní době existují cílenější prostředky na zvládnutí příznaků chřipky. Zároveň jsou k dispozici také antivirotika, tedy léky namířené přímo proti viru. Jsou vázané na lékařský předpis. Jejich nevýhodou je, že virus chřipky může být vůči nim rezistentní (odolný).

Ze kterého období pochází první záznamy o chřipce?

První záznamy pochází z doby Hippokrata, který v roce 412 před n. l. popsal epidemii. Měla všechny znaky chřipkové epidemie. Původce chřipky odhalila trojice britských vědců – Smith, Andrewes a Laidlaw – až v roce 1933.

S čím máme počítat, pokud vsadíme na volně prodejné léky?

Volně prodejné léky bojují pouze proti příznakům chřipky. Zmírní ucpání nosu, kašel, horečku, bolesti hlavy, či krku, ale nezbaví nás viru.

Kdy chřipku zvládneme, a kdy je čas navštívit našeho lékaře?

Pokud se jedná o velmi malé děti, o pacienty s chronickými nebo jinými závažnými onemocněními, či o starší lidi, neměla by se návštěva lékaře odkládat. V ostatních případech je potřeba zvážit návštěvu lékaře, pokud se onemocnění ani po třech až pěti dnech nezlepšuje a přetrvává horečka.

Napsat komentář