Preeklampsie: Vysoký tlak v těhotenství. Kdy je nutná hospitalizace?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Preeklampsie patří mezi hypertenzní nemoci, tedy nemoci, které vyplývají z vysokého krevního tlaku. Vyskytuje se u přibližně 5 % budoucích maminek.

Preeklampsie vzniká z vysokého krevního tlaku a jedině během těhotenství nebo těsně po něm. Někdy se rozvine do velmi nebezpečného stádia, když už hrozí poškození ledvin a jater, či neurologické problémy.

Jaké jsou hlavní příznaky vysokého tlaku v těhotenství?

Kdy je preeklampsie nebezpečná?

Jak probíhá léčba preeklampsie?

Vysoký tlak nepřichází na začátku gravidity

Preeklampsie se rozvíjí v druhé polovině těhotenství, přibližně po 20. týdnu. Kdysi na tento stav umíralo mnoho žen, především během porodu nebo krátce před termínem potratily. Nejednou zemřela matka i dítě.

Naštěstí dnes dokážeme preeklampsii včas diagnostikovat i léčit – alespoň tak, aby se dále nezhoršovala. Nejdokonalejší léčbou preeklampsie je až samotný porod. Jak tomu rozumět?

Co způsobuje preeklampsie?

Odborníci se domnívají, že problémy souvisí s placentou – orgánem, který vyživuje plod v těle matky. Na začátku těhotenství se totiž vyvíjejí nové krevní cévy, které posílají krev do placenty.

Vědci předpokládají, že u žen s preeklampsií se tyto cévy nevyvíjejí nebo nefungují správně. Jsou užší, než normálně krevní cévy nebo reagují odlišně na hormonální procesy.

Může se to stát z několika příčin:

  • nedostatečný průtok krve do dělohy,
  • poškození krevních cév,
  • zle pracující imunitní systém,
  • genetické faktory.

Příznaky preeklampsie

Budoucí maminka nemusí vysoký tlak zpozorovat, ale určitě si všimne například otoků nohrukou nebo tváře. Na druhé straně, tyto těžkosti nemusí hned znamenat preeklampsii – otoky jsou v těhotenství běžné, především kvůli zadržování vody. Preeklampsii odhalíme pouze pravidelným měřením tlakutestováním moči.

ľahká preeklampsia
Zdroj foto: AdobeStock.com

Diagnostika preeklampsie

Preeklampsie je potvrzená, pokud vám lékař opakovaně naměří krevní tlak nad 140/90, přičemž neklesne ani po 4 hodinách, a v moči je zvýšené množství bílkovin. V případě, že bílkovinu v moči nemáte, ale otoky i vysoký krevní tlak ano, riziko preeklampsie se zvyšuje. Tehdy vám lékař navrhne častěji kontroly.

Podle výšky krevního tlaku, lékaři rozlišují středně těžkou a těžkou preeklampsii. Při středně těžké máte tlak minimálně 140/90 mm Hg, ale ne vyšší než 160/110 mm Hg. Při těžké preeklampsii je krevní tlak vyšší než 160/110 mm Hg.

Včasná diagnostika preeklampsie je životně důležitá pro vás i vaše miminko. Právě proto musíte chodit na těhotenské prohlídky a přinášet vzorky moči.

Další projevy preeklampsie:

  • zvýšené hodnoty jaterních testů,
  • závažné bolesti hlavy,
  • hukot nebo bušení v hlavě,
  • poruchy vidění, rozmazané vidění, vysoká citlivost na světlo,
  • bolest břicha – obyčejně na pravé straně (pod žebry),
  • zvracení a nevolnost,
  • zřídkavé močení,
  • dušnost – způsobená otokem plic,
  • snížená hladina krevních destiček – v těžších případech.

Preeklampsie a poškození ledvin

Bílkovina v moči vždy znamená, že močové cesty nepracují, jako by měly. Bílkovina signalizuje infekci nebo slabou funkčnost ledvin. Dlouhodobě vysoký tlak poškozuje ledviny, a ty začnou propouštět bílkoviny.

Samotný vysoký tlak, ani přítomnost bílkoviny v moči ještě neznamená, že trpíte preeklampsií. Důležité jsou výsledky dalších testů. Až když hodnota bílkovin v moči překročí určitou hladinu, zazní diagnóza – preeklampsie.

Vyšší riziko preeklampsie máte:

  • pokud jste už překonali preeklampsii,
  • při chronicky vysokém krevním tlaku,
  • při cukrovce,
  • při obezitě,
  • pokud jste těhotná s novým partnerem,
  • pokud je mezi dvěma těhotenstvími interval menší než 2 roky nebo větší než 10 let,
  • pokud jste otěhotněli před 18. rokem nebo po 40. roce života,
  • pokud čekáte dvojčata, trojčata,
  • při mimotělní oplodnění.
preeklampsia-v-30-týždni-tehotenstva
Zdroj foto: AdobeStock.com

Léčba preeklampsie

Jak jsme již psali, nejúčinnějším lékem na preeklampsii je porod – po něm se obvykle všechno vrací do normálu. Do té doby je potřebná léčba, která co nejdéle udrží projevy „na uzdě“. Proto vás čekají častější kontroly u gynekologa, ultrazvuk, odběry krve a další specializovaná vyšetření.

Patří sem také biofyzikální profil, když lékaři pozorují, zda se mění srdeční frekvence u dítěte při změně prostředí. Tento ultrazvukový test sleduje dýchání a pohyby dítěte, jeho svalový tonus a také měří objem plodové vody v děloze.

Stejně tak jako u jiných zdravotních problémů, tak i při preeklampsii je důležité, abyste se nestresovaly. Nervozita pouze zhorší váš zdravotní stav. Stres prokazatelně zvyšuje krevní tlak, což je během těhotenství maximálně nežádoucí.

Léky na preeklampsii:

  • léky na snížení krevního tlaku – pokud je nebezpečně vysoký; tlak v rozmezí 140/90 mm Hg se neléčí,
  • kortikosteroidy – při těžké ​​preeklampsii nebo syndromu HELLP; kortikosteroidy dočasně zlepšují funkci jater i krevních destiček, čímž prodlužují těhotenství,
  • antikonvulzivní léky – na zastavení záchvatů při těžké preeklampsii, používá se např. síran horečnatý.

Kdy musíte být hospitalizovaná?

Pokud máte tlak nad 140/90 mm Hg, přičemž tento stav přetrvává delší než 6 hodin. To stejné platí při vzestupu hodnot ledvinových testů nebo při trombocytopenii (nízké hladiny krevních destiček). Trombocytopenie se projevuje petechiemi – malými červenýminamodralými tečkami (především na nohách), modřinami a krvácením.

Hospitalizace je vhodná i tehdy, pokud přiberete víc, než je vhodné. To může být způsobené zadržováním tekutiny v těle. Někdy je nástup problémů tak rychlý a intenzivní, že je nevyhnutná okamžitá hospitalizace.

Pobyt v nemocnici vám lékař navrhne i tehdy, pokud je z profesionálního hlediska přesvědčení, že potřebujete být monitorovaná.

První pomoc zavolejte, pokud máte:

  • silné bolesti hlavy,
  • rozmazané vidění (nebo jiné poruchy vidění),
  • silné bolesti břicha,
  • dušnost (lapáte po dechu).

Komplikace, které preeklampsie přináší

Preeklampsie není onemocnění, které přichází „samo od sebe“. Při nedodržení léčby, resp. v těžších případech, může z preeklampsie vzniknout eklampsie. Tato diagnóza přináší nebezpečně snížený přípitek krve v mozku a křečovité stavy.

Eklampsie se obyčejně projeví těsně před porodem, a to velmi silnými křečemi. Mozek není dostatečně prokrvený, máte křečové záchvaty, což často končí upadnutím do bezvědomí.

Preeklampsie může zapříčinit:

  • omezení růstu plodu – protože postihuje tepny, které přenáší krev do placenty.
  • předčasný porod – pokud máte těžší preeklampsii, je pravděpodobné, že budete muset porodit předčasně (císařským řezem), abyste neohrozily život dítěte, i ten vlastní;
  • předčasně narozené dítě – takové děti mají často problémy s dýcháním, většinou potřebují podporné dýchání (pobyt v inkubátoru),
  • odloučení placenty – riziko předčasného odloučení od vnitřní stěny dělohy; život ohrožující stav, charakteristický silným krvácením.

HELLP syndrom

Jedná se o nebezpečný syndrom, který lékaři považují za vážnou komplikaci těhotenství vzhledem k tomu, že prokrvení mozku je výrazně oslabené. Kromě vysokého tlakuotoků, žena má zvýšený počet bílkovin v moči, poruchy jater a krve, bolesti břicha, nevolnosti. Těhotenství musí být co nejdřív ukončené císařským řezem.

Preeklampsie a císařský řez

Při těžké preeklampsii se lékaři často rozhodnou o ukončení těhotenství, aby zachránili maminkudítě. Jedná se především o případy, když se preeklampsie rozvine do nebezpečného, životy (matky i dítěte) ohrožujícího stádia.

Císařský řez však není jediným řešením. Pokud máte preeklampsii už několik týdnů před termínem, začínáte se otevírat a přitom nemáte vážnější komplikace, lékař navrhne vyvolání přirozeného porodu.

Prevence preeklampsie

Prohlídky u gynekologa jsou hlavní úlohou každé budoucí maminky. Na druhé straně, neexistuje žádná ověřená strategie, která by zabránila preeklampsii. Dokonce ani zvýšení příjmu vitamínů C a E, nebo rybího oleje, riziko nesnižuje.

Dobrá životospráva je však určitě důležitá. kromě toho – sledování krevního tlakumoči. Pokud máte cukrovku, dodržujte doporučenou léčbu. Při obezitě zhubněte, optimálně ještě před početím.

Výzkum preeklampsie dosáhl první úspěchy

Výsledky studie Mata Halla (z Leicester General Hospital a University of Leicester ve Velké Británii) poukázaly, že preeklampsii bude brzy možné diagnostikovat v předstihu. Lékaři budou už na začátku těhotenství vědět, která žena má vysoké riziko preeklampsie, a takto budou moct minimalizovat riziko vzniku komplikací.

Mat Hall s kolektivem analyzoval, zda se dá z bílkovin v moči předpovídat preeklampsie už před 20. týdnem těhotenství. Vzorky moči z první poloviny těhotenství ukázaly, že skupina 5 bílkovin skutečně předpovídá preeklampsii, a to s přesností na 92 %.

To znamená, že od začátku těhotenství je potřeba sledovat bílkovinu v moči – tak, jak to u nás v poradnách pro těhotné i je, případně ještě častěji.

Další ze studií ukázala, že v krvi žen s preeklampsií nebo s vysokým rizikem preeklampsie, se nachází fetální hemoglobin ve větším množství.

Fetální hemoglobin je hlavní transportér kyslíku v plodě. V malých množstvích se v krvi matky vyskytuje běžně.

Preeklampsie po porodu, resp. poporodní preeklampsie

I když je porod považovaný za jediný fungující „lék“ na preeklampsii, tělo se nedostane hned po porodu do normálu. Nepříjemný, ale už ne ohrožující stav, většinou přetrvává ještě pár dnů až týdnů, ale uvidíte postupné zlepšování.

Zřídka se objevuje i poporodní preeklampsie. V tomto případě se problémy rozvinou až po narození dítěte – obyčejně po 48 hodinách od porodu nebo do 6 týdnů. Maminka podstupuje léčbu, většinou je hospitalizovaná, aby lékaři zmírnili kardiovaskulární rizika.

Příčiny vzniku poporodní preeklampsie zatím nejsou známé. Vědci předpokládají, že se v těle maminky začala vyvíjet už během těhotenství. Příznaky jsou však totožné, jak při klasické těhotenské preeklampsii.

Důležitá je pravidelná a častá kontrola funkce jater a ledvin, či sledování počtu trombocytů v krvi. Onemocnění přejde zpravidla do 6 týdnů.

Upozornění:

Každá žena, která překonala preeklampsii, má v budoucnosti vyšší riziko hypertenze, ischemické srdeční choroby i mozkové mrtvice. Chce to zdravější stravu, dostatek pohybu a méně stresu!

preeklampsia-a-strava
Zdroj foto: AdobeStock.com

Preeklampsie a další těhotenství

Ptáte se – zopakuje se mi preeklampsie při dalším těhotenství? Pokud jste v minulosti překonaly preeklampsii, riziko je při dalším těhotenství vyšší, než u žen, které neměly s preeklampsií zkušenosti.

Na druhé straně, při prvním těhotenství je riziko onemocnění nejvyšší. Přesnější odpověď vám dá lékař, či testy, které vám doporučí. Nakonec je každá žena jiná. Nebojte se teda dopředu.

Jiná těhotenská onemocnění s vysokým krevním tlakem:

  • Chronická hypertenze s preeklampsií – preeklampsie nebo eklampsie, která je spojená s dlouhodobě vysokým krevním tlakem, a to nejen v souvislosti s těhotenstvím. Tedy už před těhotenstvím jste měly chronickou hypertenzi.
  • Dočasná těhotenská hypertenze – vysoký krevní tlak se projeví po 20. týdnu těhotenství nebo v raném šestinedělí, ale jiné příznaky preeklampsie budoucí maminka nemá. Tlak ustoupí do 10 dnů po porodu.
  • Chronická hypertenze – nesouvisí s těhotenstvím, objevuje se již před 20. týdnem nebo 42 dnů po porodu. Mnoho maminek ji mělo už před otěhotněním.

Zdroje:

Napsat komentář