Chcete se stát rodiči? Věkem vaše šance klesají. Jak zvýšit plodnost?

(Zdroj foto: www.stock.adobe.com)

Celé generace žen se vdávaly už kolem dvacítky a brzy přišly i děti. Dnes se situace otočila. Nejprve chceme kariéru, vytváříme si stabilní prostředí, hledáme vhodného partnera – až potom přemýšlíme o rodičovství.

Vyšší věk je hlavním důvodem, proč u tolika párů registrujeme problémy s početím. Statistiky naznačují, že přibližně 15 20 % párů je neplodných.

Samozřejmě je faktorů o trochu víc, nejedná se vždy jen o věk. A evropské obyvatelstvo zatím stárne. Dokážeme to změnit?

Co ohrožuje plodnost žen?

Čemu by se měly vyhýbat muži?

Jste neplodná vy nebo váš partner?

Jak se léčí neplodnost? 

Plodnost a věk ženy

Už déle víme, že plodnost ženy a její schopnost odnosit porodit zdravé dítě klesá s přibývajícími roky. Přesto je velký pokrok v léčbě neplodnosti, především mladší ženy mají šanci na úspěch.

Pochopitelně je velké rozhodnutí, kdy a zda mít dítě, je to svobodnou volbou každého z nás. Ovšem nejen ženy, ale i muži musí chápat, že biologické hodiny jsou reálnou překážkou v úsilí o potomstvo.

Věděli jste, že přibližně třetina párů, kde má žena 35více roků, hlásí problémy s početím? Po ženiné čtyřicítce je to dokonce polovina párů.

Zároveň to neznamená, že mladší ženy otěhotní na prvý „šup“. Dnes často nedokáží otěhotnět ani dvacátnice, což je už varovné pro evropskou populaci.

Plodnost a věk muže

Slyšeli jste už, že je jedno, kolik roků má otec, že důležitý je jen věk matky? Není to pravda. I mužům odbíjí biologické hodiny. S přibývajícími roky mužská plodnost klesá.

Například se zhoršuje kvalitarychlost spermií. Změny lze vidět i v DNA. A je tu ještě něco důležité – riziko vrozených poruch roste, pokud dítě má staršího otce.

Zdraví plodu je vždy záležitostí obou rodičů! Ano, zdravý muž může být rodičem i v sedmdesátce, což se nepodaří ani té nejzdravější ženě (z logických důvodů). Ale v tomto případě mluvíme o zdravém potomstvu. O to nám přece jde.

Odborníci doporučují, abychom si nasadili zodpovědnější režim alespoň 6 měsíců před plánovaným otěhotněním. Ženské vajíčka a mužské spermie totiž dozrávají až 3 měsíce!

Ako zvýšiť plodnosť?
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Co říkají statistiky?

Není pravda, že ženy jsou na vině častěji. Obě pohlaví jsou na tom přibližně stejně. Za neplodností páru je ve 35 % případů žena, v 35 % muž.

Zhruba 20 % případů neplodnosti je kombinací mužských a ženských problémů. Zbylých 5 % případů neplodnosti zůstává neobjasněných.

Máme však i dobrou zprávu – až 90 % párům dnes dokáží lékaři pomoct. Víc se o tom dočtete v tomto článku.

Co všechno ohrožuje naši plodnost?

Plodnost ovlivňují hlavně chronická onemocnění. Další faktory, především špatné životní návyky, jsou téměř nekonečné.

Čemu se vyhnout, pokud chceme mít zdravé dítě? Jak přirozeně zvýšit svoji plodnost? Podívejme se na to blíž.

Bezpečný sex na prvním místě

Velmi častou příčinou neplodnosti jsou sexuálně přenosné infekce – speciálně chlamydie a kapavka. Infekce škodí ženám i mužům – bezpečný sex není jen frází. Nedělejte něco, čeho byste mohli později litovat.

Nejohroženější věkovou skupinou jsou adolescenti mladí dospělí. Kondom není ochranou jen před nechtěným otěhotněním, ale i před pohlavními nemocemi.

Méně kofeinu a alkoholu

Oba partneři by se měli teď vyhýbat velkým dávkám kofeinu a alkoholu. Vyzkoušejte snížit příjem kávy na 1 šálek denně, alkohol vynechejte úplně, případně ho omezte na 1 – 2 skleničky týdně.

Samozřejmě, ne tvrdý alkohol, pouze víno nebo pivo.

Zdravá hmotnost a strava

Vícero studií ukázalo, že obezita má na svědomí 6 % celkové ženské neplodnosti. Na druhé straně, podváha (nízká tělesná hmotnost) představuje dalších 6 %.

Vyvážené stravování je však důležité u obou partnerů. Když k tomu přidáte kvalitní spánek, společně strávený čas, snížíte tím i stres.

Ako zvýšiť plodnosť?
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Pohyb a cvičení

Každodenní mírné cvičení podporuje pravidelný menstruační cyklus. Ovšem ženy, které sportují velmi intenzivně, mají často nepravidelný cyklus.

Nepravidelná menstruace poukazuje také na hormonální nerovnováhu. Mnoho žen má narušenou činnost štítné žlázy, což je značnou překážkou při otěhotnění.

Pravidelný pohyb je důležitý i pro budoucí otce. Měli by si najít způsob, jak ventilovat stres. Psychická nepohoda totiž ovlivňuje kvalitu spermií.

Zapomeňte na cigarety

Všichni víme, že kouření přispívá k rakovině a onemocněním srdce a cév. Méně známé je, že nikotin snižuje plodnost mužů i žen.

Kouření navíc zvyšuje riziko potratu!

Na co by si měli dávat pozor speciálně muži?

Alkohol, steroidy, cigarety a marihuana – to všechno snižuje kvalitu a tvorbu spermií. Častými příčinami mužské neplodnosti jsou i:

  • pohlavně přenosné infekcekapavka, chlamydie, apod.,
  • různé chemikálie – především, pokud s nimi přicházíte do kontaktu denně, například na pracovišti (olovo, rtuť, apod.),
  • přehřívání varlat – nenoste těsné oblečení, vyhněte se vířivkám, horkým koupelím, vyhřívaným matracím, či podložkám na sezení v autě.

Nepracujte s notebookem na stehnech!

Vitamíny a potraviny, které podpoří plodnost obou partnerů:

  • zinek – hovězí a jehněčí maso, sezamové a dýňové semena, chřest, čočka, quinoa,
  • selen – krůtí a kuřecí maso, para ořechy, losos, chřest, vejce,
  • vitamín E – slunečnicové semínka, špenát, chřest, mandle, brokolice, kapusta, avokádo,
  • beta-karoten – sladké brambory, mrkev, tmavě-zelená listová zelenina, dýně, paprika.

Vitamíny a potraviny, které podpoří plodnost ženy:

Vitamíny a potraviny, které podpoří plodnost muže:

  • vitamín C – papája, paprika, brokolice, jahody, ananas, zelí, květák,
  • L-Arginin – krůtí a vepřové maso, dýňová semínka, arašídy, cizrna, čočka,
  • L-karnitin – hovězí a kuřecí maso, treska, chřest, avokádo.

Samozřejmě je vitamín C důležitý i pro ženy. U mužů však zlepšuje kvalitu spermií a zvyšuje objem ejakulátu.

liečba-neplodnosti-u-žien
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ženská neplodnost: Jak zjistím, že jsem neplodná

Nedokážete otěhotnět ani po 1 – 2 letech snahy? Ani tehdy, když jste měla vícero partnerů? Ano, možná jste neplodná, ale jisté to stále není.

Nestresujte se dopředu, svěřte se do rukou lékaře. Odborník stanoví vyšetření pro oba, stejně tak i možnost léčby. Samozřejmě se může nechat vyšetřit pouze žena – v tom vám poradí gynekolog.

O ženské neplodnosti mluvíme až tehdy, když ji potvrdí lékař (na základě vyšetření). Bez testů nemůžeme ani o muži prohlásit, že je neplodný.

Neplodnost u mužů

Mužská neplodnost se bez vyšetření „tipuje“ ještě hůře, než u žen, protože nemá žádné viditelné příznaky. Neplodnost rozhodně není to stejné jako ztráta erekce.

Muž totiž může být skvělým milencem, ale dítě vám nedá. Naopak muž, který neudrží erekci, může být velmi plodný. Při sexu tedy nijak nezjistíme, kdo je plodný a kdo ne.

Kdy vyhledat odbornou pomoc? Kdy je aktuální léčba neplodnosti?

  • Když se žena do 35 let snaží o početí, ale nepodaří se jí to ani do 1 roku. Obyčejně se toleruje vyšší věk partnera o 5 let, ale hodně závisí i na jeho zdravotním stavu.
  • Když má žena nad 35 let, měla by navštívit specialistu už po půl roce neúspěšného snažení se.
liečba-neplodnosti-u-mužov
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Asistovaná reprodukce: Poslední možnost, pokud se nedaří přirozeně

Pokud se vám nepodaří zplodit dítě přirozenou cestou, stále je tu asistovaná reprodukce. Její úspěšnost závisí od příčin neplodnosti.

Metody asistované reprodukce jsou dnes účinné, ale pro mnohé páry drahé – především, pokud se nepodaří „první kola“ léčby.

Naštěstí, i v této oblasti často najdete podporu u svojí pojišťovny.

 

Odbornou kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková s atestací z gynekologie a porodnictví.

Zdroje:

Napsat komentář