Kolostrum: Kravské nebo kozí? Jak vybrat kolostrum pro děti?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zdravotní účinky kolostra (nebo mleziva) zná moderní medicína už od 18. století.

Mlezivo se používalo v domácí léčbě už předtím, šlo hlavně o první mléko krav a koz.

Kolostrum je v současnosti uznávanou látkou v posilňování imunitního systému. Výtažky kolostra jsou přidávány do léků, které podporují imunitu.

Z čeho se skládá kolostrum?
Při kterých zdravotních problémech se doporučuje?
Můžeme ho užívat i při alergii na mléko?
Které kolostrum je účinnější – lidské nebo zvířecí?

Co je to kolostrum?

Z mléčných žláz savců se krátce před koncem těhotenství a první dny po porodu vylučuje speciální tekutina – kolostrum. Toto první mléko je velmi cenné, proto odborníci stále mluví o důležitosti kojení od prvních chvil. Dítě takto dostane vzácnou kombinaci ochranných látek, které se už později neopakují.

I když se mléko tvoří jen velmi krátce, i těchto pár dní často rozhoduje o imunitě dítěte. Na druhé straně, mlezivo má pozitivní účinky i u dospělých lidí. Z tohoto důvodu je již součástí léků, které se používají při podpoře imunity, nebo jako prevence před různými onemocněními.

Hlavní účinky kolostra

Nejdůležitější účinek jsme již uvedli – je to podpora imunitního systému. Mlezivo pomáhá při „likvidaci“ virů a bakterií, aby tělo lépe odolávalo infekčním onemocněním. Doporučuje se i v období deštivého počasí nebo při různých trávicích obtížích.

První mléko má především silné protizánětlivé účinky. Kromě toho urychluje hojení ran po operacích nebo úrazech, a to díky růstovým hormonům.

Jak se užívá kolostrum?

Mlezivo existuje ve formě léků, resp. v tekuté podobě. V závislosti na koncentraci mléčného přípravku a zdravotním stavu, budete užívat 12 dávky denně. Předtím se však poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Co obsahuje kolostrum?

 • Laktoferin – tento protein stimuluje činnost imunitního systému. Organismus bude chráněn před viry a bakteriemi, a tedy před infekcemi. Laktoferin se v menším množství nachází i v většině tělesných tekutin – ve slinách, sekretu z nosu, ve žluči, v bílých krvinkách.
 • Imunoglobuliny – proteiny rovněž bojují proti virům a infekcím.
 • Růstové hormony – soubor hormonů podporuje správný vývoj organizmu, či růst.
 • Cytokiny – jsou to molekuly, které povzbuzují imunitní systém (podobně jako laktoferin). Cytokiny přenášejí informace mezi buňkami.

V kolostru jsou ještě:

 • minerální látky,
 • hořčík,
 • tuky,
 • karbohydráty,
 • vitamíny A, B, C, E.
co-je-kolostrum
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kolostrum a imunita

Mlezivo se doporučuje hlavně u lidí, kteří často trpí infekčními onemocněními, jako jsou chřipky, nachlazení nebo záněty dýchacích cest. Pokud k nim patříte i vy, začněte užívat mléčné přípravky v dostatečném předstihu, ještě než začne sezóna těchto chorob.

Kúru můžete opakovat i během kritického období – řekněme uprostřed zimy. Po užití doporučené dávky si však udělejte pauzu, a to alespoň 3 – 4 týdny. Mlezivo se užívá nalačno, minimálně půl hodiny před jídlem.

Kolostrum a trávicí problémy

Mlezivo obvykle účinkuje i při žaludečních problémech a „pokaženém“ trávení. Užívá se hlavně tehdy, máte-li narušenou přirozenou mikroflóru, například kvůli některým lékům. Lékař vám může doporučit mlezivo i při chronických zánětlivých trávicích problémech, jako je Crohnova choroba, nebo podráždění žlučníku/jater.

Pokud máte obtíže s trávením, vezměte si 1 doporučenou dávku mleziva, abyste podpořili růstové hormony. Ty se postarají o opravu poškozených stěn žaludku a regeneraci ostatních orgánů. Další dávku již možná nebudete potřebovat.

Kolostrum se používá i v prevenci střevní chřipky.

Kolostrum a průjem

Pronásledují vás na dovolené trávicí potíže? Zejména v exotických krajinách se stává, že nám první dny znepříjemňuje průjem. Proto již týden před dovolenou začněte užívat léky obsahující kolostrum, v tomto případě však během jídla (ne půl hodiny před ním).

Uvedené léky pomáhají i při infekčním průjmu, salmonelóze nebo podráždění tlustého střeva (například některými bakteriemi). Napravíte si střevní mikroflóru, zlepší se vyprazdňování.

Kolostrum a fyzická kondice

Několik studií již potvrdilo pozitivní vliv kolostra na fyzickou kondici. Nejjednodušeji to změříte při sportu. Pokud budete pravidelně užívat kolostrum, přičemž nezměníte žádné tréninky nebo zvyklosti, zaznamenáte zlepšení výsledků.

Růstové hormony podporují činnost svalů, pomáhají při jejich regeneraci. Proto se kolostrum doporučuje v případě svalové horečky nebo když musíte v krátkém čase podat špičkové výkony. Brzy zjistíte, že máte lepší výdrž a rychleji se regenerujete.

kozie-alebo-kravské-kolostrum
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kozí nebo kravské kolostrum?

Pro lékařské účely se kolostrum získává z kravského nebo kozího mléka. Odebírá se do 16 hodin od porodu a poté se z něj připravuje prášek (sušením). Zvířecí kolostrum je podle výzkumů účinnější než lidské, protože obsahuje větší podíl imunoglobulinu.

Jestliže se rozhodnete pro kravské nebo kozí kolostrum, není podstatné. Podle některých odborníků je prospěšnější kozí kolostrum, protože i samotné mléko z těchto zvířat má více zdravotních benefitů než kravské. Důležitější je však proces zpracování.

Kolostrum se nesmí vysušovat při vysokých teplotách, a ihned po odebrání se musí chladit! Pokud užíváte přípravky obsahující kolostrum, všechny informace o zpracování naleznete v příbalovém letáku.

Tekuté kolostrum pro děti

Produkty obsahující kolostrum existují i v tekuté formě. Tyto výrobky jsou vhodnější pro děti. Sirupy jsou totiž ochucené, a děti je pak lépe přijímají.

Mezi tekutou a tuhou formou není žádný rozdíl v účinku, jde pouze o to, jaký typ upřednostníte. Stejně jako léky se i tekuté kolostrum užívá 30 minut před jídlem.

Přesné množství závisí na věku. Poraďte se s pediatrem nebo lékárníkem.

Kolostrum během těhotenství

Navzdory tomu, že ženy mají zejména v prvním trimestru těhotenství oslabenou imunitu, lékaři jim nedoporučují přípravky obsahující kolostrum. Hlavním důvodem je to, že u těhotných žen dosud nebyly studovány, a proto nemůžeme vyloučit možné vedlejší účinky.

Navíc, imunitní systém je v tomto období nastaven úplně jinak, a my ho nemůžeme ovlivnit.

Mohu užívat kolostrum, když mám alergii na mléko?

Pokud je kolostrum odtučněné, mohou ho užívat i lidé s alergií na mléko. Z odtučněného mléka je totiž odstraněn kasein, který způsobuje typické potíže. Tato informace je uvedena v příbalovém letáku, kde výrobce musí upozorňovat i na to, zda je lék vhodný při laktózové intoleranci.

U lidí s alergií na mléko se doporučuje spíše kozí kolostrum, jelikož trávicí systém ho dokáže lépe zpracovat.

U koho se doporučuje kolostrum:

 • děti,
 • senioři,
 • fyzicky aktivní lidé,
 • lidé s oslabenou imunitou nebo chronickými záněty,
 • lidé po operacích a úrazech,
 • lidé s opakovanými respiračními onemocněními,
 • astmatici,
 • alergici.

Zdroje:

 1. https://www.verywellhealth.com/colostrum-supplements-what-you-need-to-know-89040
 2. https://www.healthline.com/nutrition/bovine-colostrum
 3. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-785/bovine-colostrum
 4. https://www.sovereignlaboratories.com/blog/benefits-colostrum-athletes/
 5. https://www.upspringbaby.com/blogs/vitamins-suplements/immune-system-boost-colostrum-flu-vaccine
 6. http://www.tvojlekarnik.sk/liecba/prechladnutie-a-chripka/imunita/kolostrum-co-by-sme-o-nom-mali-vediet/

Napsat komentář