(Zdroj foto: stock.adobe.com)
Revma není pouze nemocí dospělých lidí. Existuje také dětské revma.
Revma v dětství se nazývá juvenilní idiopatická artritida.
Bolesti kloubů u dětí však mají různé příčiny a dětské revma je pouze jednou z nich.
Z tohoto důvodu uvažuje lékař nad revmatem až tehdy, když bolest kloubů doprovází otoky a omezení pohybu, přičemž se tyto těžkosti opakují.
Jak se projevuje juvenilní revma?
Vyroste z toho dítě?
Kdy je potřeba navštívit pediatra?
Jak se léčí dětské revma?
Revma u dětí – jaké má příznaky?
Revma v dětství je poměrně vzácným jevem. Chronický zánět je způsobený poruchou imunitního systému nebo jinými slovy – protilátky zaútočí na výstelku kloubu.
Nejčastější příznaky dětského revmatu:
- Bolest kloubu,
- otok kloubu,
- kloub je teplý,
- ztuhlost kloubu – především ráno,
Jiné příznaky:
- intenzivní horečka,
- únava, malátnost,
- vyrážky,
- zvětšení jater, sleziny, uzlin,
- zánět srdce, či pohrudnice – typické pro malé děti (batolata, předškoláci),
- zánět oka.
Jak odhalit dětské revma?
Příznaky revmatu musí být alespoň dva a musí trvat nejméně 6 týdnů. Celkově to však není tak jednoduché, nemůžeme se řídit pouze kalendářem.
Nikdy nepodceňujme ztuhlé klouby, které během dne dítě rozhýbe. Dítě si nemusí stěžovat ani na bolest, protože často nedokáže vyjádřit, co mu překáží.
Nebo zde je další příklad. Kloub je sice oteklý, ale nemusíte si toho všimnout, pokud jsou postižené obratle, čelistní kloub nebo klouby v pánvi. Revmatolog vždy považuje oteklý kloub za artritidu, dokud se nepotvrdí opak.
Pokud je však kloub i červený, zbystřete. Může se jednat o septickou artritidu, která vyžaduje intenzivní antibiotickou léčbu, nebo dokonce hospitalizaci.
Revma v dětství – kdy navštívit lékaře?
Pokud má dítě oteklé a bolestivé klouby, tak rozhodně navštivte pediatra. Pokud získá nějaké podezření, nasměruje vás k revmatologovi, nejlépe k dětskému.
Revmatolog musí nejprve vyloučit jiné příčiny zánětu kloubů. U dětí to může být například také překonaná infekce, což je dočasný stav.
Aby lékař vyloučil jiné příčiny, musí vaše dítě důkladně vyšetřit. Vás se bude ptát na průběh nemoci, takže se připravte na soubor otázek.
- Jak často se objevují bolesti a otoky?
- Jak dlouho bolesti a otoky trvají?
- Opakují se?
- Má dítě i jiné příznaky?
- Má ráno problémy s pohyblivostí?
- Prodělalo nějakou infekci, úraz?
- Kolik kloubů je postižených?
Přístrojová diagnostika
Aby si mohl lékař prohlédnout klouby, provede většinou sonografické vyšetření. Někdy vás pošle také na rentgen, CT nebo magnetickou rezonanci.
Odběrem krve se zjišťují i některé protilátky, ale jedná se pouze o pomocné vyšetření. Nejdůležitější je „osobní“ vyšetření.
Léčba revmatu u dětí
V posledních letech léčba dětského revmatu výrazně pokročila. V minulosti lékaři léčili děti podle svých zkušeností, často léky, které oficiálně nebyly u dětí schváleny.
Dnes už máme vícero léků, které jsou schváleny výhradně na dětské revma. Používají se především protizánětlivé léky, či léky tlumící imunitní systém – tzv. imunosupresiva.
Lékař zpravidla předepíše nejprve nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) – například ibuprofen nebo naproxen. Nejlepší účinek mají až po několika týdnech. Taková léčba u dětí s mírným revmatem obvykle stačí.
Při vážném postižení některého kloubu však může dítě dostat injekci do kloubu. Injekce obsahuje kortikosteroidy, které tlumí imunitní reakci a zmírňují zánět.
Pokud je účinek NSAID, ale i injekcí, nedostatečný, doporučí lékař léky druhé linie. Patří sem například metotrexát, sulfasalazin nebo některé biologické léky.
Léky druhé linie se většinou užívají zároveň s NSAID. Účinek se projevuje po několika týdnech až měsících.
Co ještě potřebuje dítě s revmatem?
Aby se dítě mohlo normálně začlenit do života, nestačí mu pouze užívat léky. Dítě zbytečně neomezujte v pohybu, neodhlašujte ho z tělocviku. I z psychologického hlediska je pro něj důležité, aby se cítilo jako součást kolektivu.
Navíc potřebuje pohyb stejně, jako zdravé děti. Zeptejte se revmatologa, jaké cviky a sporty jsou vhodné, a na nich se s tělocvikářem dohodněte.
V zásadě se jedná o takové sporty, které příliš nezatěžují klouby. Ve volném čase můžete spolu plavat a jezdit na kole nebo vykonávat cviky, které jsou zaměřené na rehabilitaci.
Dítě však nikdy nepřetěžujte, dbejte na pravidelný odpočinek. Stejně tak hlídejte, aby se nepřejídalo, protože nadváha je zátěží pro klouby.
Užívání léků za normálních okolností neovlivňuje pobyt ve škole, přestože se některé užívají infuzně a biologické léky mírně narušují docházku. Dítěti rozhodně dopřejte výlety a školy v přírodě, pokud si už samo zvládne léky dávkovat.
Dětské revma a zrak
Dítě s revmatem potřebuje pravidelné kontroly u očního lékaře. Ten včas odhalí případný zánět oka.
Pamatujme na to, že neléčený zánět oka (iridocyklitida) může mít vážné následky – zákal čočky, dokonce i slepotu. Zánět oka se léčí kapkami.
Můžu nechat dítě očkovat?
Dítě s revmatem často užívá léky, které tlumí imunitní systém. Pediatr ho proto může naočkovat pouze některými vakcínami – těmi, které neobsahují živý mikroorganismus, ale pouze jeho bílkovinou část.
Na druhé straně, jakákoliv vakcína může být méně účinná vzhledem k tomu, že je imunitní systém dítěte s revmatem oslabený.
Může dítě z revmatu vyrůst?
Dětské revma nedokážeme vyléčit, terapií pouze zmírňujeme příznaky, aby dítě nemělo bolesti a aby nedošlo k deformaci kloubů. Přibližně polovina dětí z revmatu vyroste, druhá polovina se léčí i v dospělosti.
Zdroje:
- https://www.printo.it/pediatric-rheumatology/SK/info/2/Juveniln%C3%A1-Idiopatick%C3%A1-Artrit%C3%ADda
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31897953/
- https://juvenilearthritisnews.com/2018/02/15/juvenile-arthritis-myth-kids-always-outgrow-it/
- https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=juvenile-idiopathic-arthritis-90-P01722
- https://kidshealth.org/en/kids/juv-rheum-arthritis.html