E-cigareta obsahuje prý 10x více karcinogenů

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Kouření není normální.

Takový nápis v čekárně jedné dětské kardiologie.

Nebo jiný:

Tabákový výrobek smrdí, ničí zdraví, i závislost něco stojí.

Vědci tvrdí, že zlozvyk je třeba vyměnit za jiný. Nezbavíte se ho jen tak. Náhradou za tradiční cigarety jsou elegantní elektronické cigarety.

Jaká je však pravda o jejich „menší škodlivosti“?

Názory na to, zda kouřit raději elektronické cigarety, nebo zůstat při klasice, se různí. Neexistují výsledky, které by prokázaly, že dlouhodobé kouření e-cigaret neohrožuje naše zdraví.

Je kouření páry neškodné?

Mnoho kuřáků přechází z tabákové cigarety na různé varianty e-cigaret. Zastánci e-cigaret jsou přesvědčeni, že zařízení škodí méně než tradiční tabákový výrobek. Vědci přitom opakovaně upozorňují na vědomostní mezery ohledně kouření páry.

O důsledcích dlouhodobého kouření e-cigaret se mnoho neví. Němečtí vědci tvrdí, že není jasné, zda e-cigareta dokáže odradit kuřáky od tabáku natrvalo. Navíc do e-cigaret se často přidávají i aromatické látky, které jsou pro zdraví jednoznačně škodlivé.

Mladí lidé sahají po stylové VAPE trubičce

Světová populace je ostře rozdělena do tří skupin: kuřáci, bývalí kuřáci a ti, kteří nikdy nekouřili. Například v USA konzumuje tabák 19,3 % mužů a 14,1 % žen. Potenciálním úmrtím v důsledku kouření chtějí Spojené státy zabránit tím, že drtivá většina kuřáků „přejde“ na e-cigarety.

V těchto projekcích se přitom bere v úvahu, že e-cigarety mohou být pro zdraví škodlivější, než v současnosti předpokládají vědci. Optimistický scénář říká, že zvýšené používání elektronických cigaret, by mělo přinést skvělé výsledky: tabákové cigarety by kouřilo pouze 5 % kuřáků! V pesimistickém scénáři je to 10 %.

Velké rozšíření může vést k závislosti na e-cigaretách …

… a dostali by se k nim i lidé, kteří by jinak po cigaretě nikdy nesáhli. Když se studenti dostanou k e-cigaretě, téměř bez výjimky si myslí, že neškodí. E- cigarety normalizují kouření mezi mladými lidmi, kteří si namlouvají, že při kouření vypadají stylově.

Celebrity zveřejňují zábavné kouření s e-cigaretou, a mladé lidi to ovlivňuje. Oproti nepříjemnému zápachu tabáku, e-cigareta nemá žádný zápach, což je „výhoda“, protože rodiče pocitově neucítí smrad po cigaretě.

Na Youtube nebo Instagram je protlačován názor, že e-cigareta je bezpečnější než běžná cigareta, protože byla určena k tomu, aby lidé přestali kouřit. Jenže se objevují stále více lidé, kterým tradiční cigarety nic neříkaly, dokud nevyzkoušeli e-cigarety. Trendy vypadají skvěle, ale málokdy jsou zdravé …

Zdroj foto: Shutterstock.com

Co obsahuje e-cigareta?

E-cigarety obsahují kapalnou směs propylenglykolu a glycerinu, smíšenou s nikotinem a příchutí. Kapalina je elektricky zahřívána a odpařena.

Celkový obsah e-cigaret:

  • propylenglykol,
  • nikotin,
  • glycerol,
  • tabáková esence,
  • organické kyseliny,
  • antioxidační přísada,
  • butylvalerát,
  • isopentylhexonát,
  • lauryllaurát,
  • benzylbenzoát,
  • methylacetát,
  • ethylheptylát,
  • hexylhexanát,
  • geranylbutyrát,
  • mentol,
  • kyselina citrónová,
  • voda,
  • alkohol.

Zdravotní rizika kouření

Kouření je rizikovým faktorem mnoha nemocí, a nejen plicních. Nejznámější chorobou, spojovanou s kouřením, je podle očekávání rakovina plic. Až 90 % úmrtí na rakovinu plic je způsobeno kouřením, přičemž pravděpodobnost vyléčení je jen kolem 15 %.

Podívejme se i na další nemoci, u kterých byla prokázána souvislost s dlouhodobým kouřením tabákových výrobků.

Nádorová onemocnění

Mezi více než 4 000 chemikáliemi tabákového kouře se nachází přibližně 100 kancerogenů, tedy látek, které mohou způsobit rakovinu. Popisuje se, že na 15 vykouřených cigaret připadá průměrně jedna mutace. Kouření nezpůsobuje zdaleka jen rakovinu plic, ale prakticky všechny typy nádorových onemocnění:

  • leukémie,
  • nádory močového měchýře, děložního čípku,
  • rakovina prostaty,
  • rakovina žaludku a celého zažívacího traktu.

Srdce a cévy

Cévy jsou tabákovým kouřem poškozovány již při malé expozici – stačí tedy vykouřit jen pár cigaret denně. Dokonce stačí i pobyt v zakouřeném prostředí. Jedna dobrá zpráva – riziko infarktu rychle klesá (až o třetinu), a to už druhý den, když přestaneme kouřit.

Na poškozování cév tabákovým kouřem se přišlo později, než na souvislost s rakovinou plic. Možná i proto, že kouření způsobuje „jen“ asi 15 % těchto onemocnění. Ale vzhledem k tomu, že právě na nemoci srdce a cév umírá asi polovina lidstva, je význam těchto patnácti procent velký.

Ten, kdo nepřestane kouřit, si v průměru zkracuje život o 13 až 15 let. Na druhé straně, nezáleží na tom, kolik cigaret denně vykouříte, ani kolik let kouříte – ukončení zlozvyku vám i tak výrazně sníží riziko srdečně-cévních onemocnění. A to už stojí za úvahu.

Rok po abstinenci se riziko úmrtí na následky srdečních onemocnění sníží o polovinu. Proto je důležité přestat s kouřením dříve, než se objeví příznaky srdečních onemocnění.

Zdroj foto: Shutterstock.com

Chronická obstrukční plicní nemoc – CHOPN

Chronické respirační nemoci má „na svědomí“ především znečištěné prostředí. Těžko si lze představit kontaminovanejší vzduch než tabákovým kouřem – převyšuje dokonce výfukové plyny!

Počet pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí, typickým onemocněním u kuřáků, neustále stoupá. Na celém světě trpí touto nemocí asi 300 milionů lidí, na Slovensku máme 100 000 pacientů.

Předpokládá se, že ve skutečnosti je postižených 3x více lidí, jen o svém onemocnění zatím nevědí. Speciální vyšetření spirometrem by měl proto absolvovat každý současný i bývalý kuřák, který má:

  • problémy s kašlem,
  • při stejné námaze se zadýchá více než jeho vrstevníci,
  • rychle mu klesá fyzická výkonnost,
  • má více než 40 let.

Velká hrozba pro kuřáky

Kuřácký kašel zná asi každý. CHOPN nezvratně rozkládá plicní tkáň, což vede k postupné neúčinnosti dýchacího orgánu. Chronický zánět deformuje průdušky a ničí plicní měchýřky, čímž se zhorší průtok vzduchu. Tento stav je často důvodem pro invaliditu a vyřazení z pracovního procesu.

Jak se pročišťují plíce kuřáka?

Drobné řasinky (chloupky) vynášejí z plic hlen a nečistoty. Pokud však někdo kouří celý den, řasinky jsou zcela vyřazeny z provozu, takže hleny a nečistoty zůstávají v plicích.

Hodinu od poslední cigarety se chloupky vzpamatují a začnou kmitat, a pak celou noc vynášejí hleny a nečistoty z plic. Ráno je vše připraveno na odkašlání – kuřák si zapálí, a po prvním potáhnutí si snadno odkašle. Přes den se tento cyklus opakuje. Proto když někdo přestane kouřit, prvních pár týdnů kašle ještě víc, než když kouřil. Funkce řasinek a plic se totiž obnovuje.

Chloupky jsou velmi citlivé na látky v tabákovém kouři. Dlouhodobým kouřením mohou být poškozeny, případně zcela vymizí!
 

Zdroj foto: Shutterstock.com

Nezkoušejte e-cigarety. Přestaňte kouřit.

Ti, kteří si život bez kouření nedovedou představit, prostě nechtějí přestat kouřit. Namísto škodlivých látek v běžné cigaretě chtějí do svého těla přijímat pouze „něco“ méně škodlivé. Snaží se o zachování jakého-takového zdraví, i v rámci svého zlozvyku, přičemž si namlouvají, že zlepšili svou životosprávu.

Odborníci jim však odkazují: ačkoli e-cigarety neobsahují většinu jiných toxických a karcinogenních látek, které jsou přítomny v cigaretovém kouři, obsahují podobné nebo i vyšší úrovně formaldehydu. Proto mluvit o e-cigaretách jako o zdravé alternativě k tabákovým výrobkům je stejný nesmysl jako vyměnit vodku za koňak. Mnohem lepší je přestat s neduhem jednou provždy!

Zdroje:

http://tobaccocontrol.bmj.com/content/early/2017/08/30/tobaccocontrol-2017-053759

https://www.theguardian.com/society/2014/nov/28/japan-e-cigarette-safety

http://www.tvojesrdce.sk/article/120-vplyvy-fajcenia

http://www.kardioklub.biznisweb.sk/o-zivotosprave/o-fajceni/fajcite/

https://en.wikipedia.org/wiki/Electronic cigarette

Napsat komentář