Hepatitida nebo zánět jater nepatří právě mezi neškodné onemocnění. Závažnost a následky hepatitidy závisí od typu i od vašeho chování se během onemocnění.
Víte, jak se můžete hepatitidou nakazit?
Víte, jaké jsou její příznaky?
Nebo nejlépe – jak se jí úplně vyhnout?
Jak se přenáší hepatitida?
Hepatitida je nemoc, kterou způsobuje virus. Existuje 6 hlavních typů virů a tím pádem také 6 typů zánětů jater.
Tyto viry se označují písmeny velké abecedy: A, B, C, D, E a G.
Hepatitida typu A a E
Přenáší se fekálně-orální cestou. Virus se nachází ve stolici infikované osoby. Pokud nedodržujete základní hygienické zásady (např. umývání rukou po použití toalety nebo před přípravou jídla), můžete nakazit ostatní.
Na místech, kde je nedostatečné odstraňování odpadu a zásobování pitnou vodou, existuje riziko kontaminace vody hepatitidou. Nakazit se můžete právě z této kontaminované vody nebo také z jídla a příborů, které jí byly umývané.
Hepatitida typu B, C, D a G
Přenáší se krví nebo jinými tělesnými tekutinami. Dejte si pozor na ostré nástroje, kde může být zaschnutá infikovaná krev, jako jsou manikúrové nůžky, pilníky nebo žiletky. Nakazit se můžete také při pohlavním styku, hlavně hepatitidou B a D (zřídkavě hepatitidou typu C).
Zvýšenou pozornost věnujte také výběru salónu, pokud vás „zaujalo“ tetování nebo piercing.
O rizikách tetování se více dozvíte v našem článku:
Permanentní tetování: Je doopravdy bezpečné?
Jak se můžu hepatitidě vyhnout?
Typ A a E „vyhledává“ lidí, kteří nedodržují základní hygienické pravidla. Nezapomeňte na umytí rukou nekontaminovanou vodou a mýdlem (po návštěvě toalety nebo před přípravou jídla). Před jídlem si umyjte zeleninu a ovoce. Poučte také vaše děti, které na tyto zásady někdy zapomínají. V dětských kolektivech se hepatitida dokáže rozšířit rychle.
Typy B, C, D a G se mohou objevit v zařízeních, kde je slabá hygiena. Jedná se hlavně o manikúrové a pedikúrové salóny, piercingové a tetovací studia. Pozorně si vybírejte tyto místa, protože hepatitida často „dříme“ na použitém pilníku nebo jehle.
(Pokud máte pochybnosti o výběru tetovacího a piercingového studia, kontaktujte váš Regionální úřad veřejného zdravotnictví nebo požádejte o nahlídnutí do rozhodnutí, kterým byl provoz schválen.)
Důležitá je také opatrnost v pohlavním životě – nestřídejte sexuální partnery, používejte prezervativ vždy, pokud nemáte jasno o zdravotním stavu partnera.
Očkování – ochrana před hepatitidou
Nejspolehlivější prevencí před nákazou je očkování. Nejčastěji se vyskytující typy hepatitidy jsou A a B. Na oba typy existují vakcíny.
Očkování proti hepatitidě – kdy se nechat zaočkovat?
Zaočkování probíhá v dvou dávkách, druhá dávka se aplikuje 6 – 18 měsíců po první.
Očkování je nevyhnutné hlavně u osob, které s tímto virem přichází (nebo mohou přijít) do kontaktu. Například:
- zaměstnanci laboratoří, čističek odpadních vod,
- příslušníci ozbrojených sil, hasičského a záchranného sboru,
- lidé, kteří mají chronické onemocnění jater (ztučnění jater, cirhóza, nádory jater).
- lidé, kteří cestují do krajin se zvýšeným výskytem hepatitidy (Afrika, Asie a Jižní Amerika).
Povinné očkování proti hepatitidě B
Vakcína se podává do svalu v oblasti ramena – u starších dětí nebo do stehna – u novorozenců.
Jedná se o hexavalentní očkovací látku, to znamená, že kromě hepatitidy typu B, chrání také před:
- záškrtem,
- tetanem,
- černým kašlem,
- dětskou obrnou,
- hemofilními invazivními nákazami.
Co dělat, pokud jste se nakazili hepatitidou?
Závažnost hepatitidy závisí od toho, jakým typem viru jste se nakazili. Při hepatitidách typu A a E, je závažnost nízká. Tyto typy nepřechází do dlouhodobého onemocnění jater a smrtelnost je skoro nulová.
Pozor však, pokud vás trápí hepatitida typu E během těhotenství: průběh onemocnění je v tomto případě těžší. Inkubační doba (čas od nakažení se virem, po první příznaky) u typu A: 30 dní, u typu E: 40 dní.
U hepatitidy typu B, C a G hrozí chronické (dlouhodobé, opakující se) onemocnění jater. Typy B a C jsou dokonce spájené se vznikem rakoviny jater.
Inkubační doba těchto typů hepatitid je delší: 50 – 180 dní.
Jak se cítím, když mám hepatitidu?
Příznaky hepatitidy mohou být různé. U hepatitidy typu A začíná onemocnění neurčitými příznaky – můžete se cítit, jako kdybyste měli chřipku. Může se přidružit nechutenství, zvracení, průjem a hubnutí.
Později se projeví stádium žloutenky (žlutý oční bílek, kůže, tmavá moč a světlá stolice). Játra, která se nachází na pravé straně za žebry, jsou zvětšená a bolestivá.
Při akutní hepatitidě typu B jsou příznaky stejné, avšak při její chronické formě můžete být úplně bez těžkostí, až dokud se neprojeví vážnější poškození jater.
Hepatitida typu C má nenápadné a mírné příznaky až do té doby, dokud se nevyvine do chronické formy. Pouze 10 % nemocných pociťuje únavu, nechutenství, nutkání na zvracení a žluté zbarvení kůže.
Hepatitidou typu D se většinou nakazíte současně s typem B.
U hepatitidy typu E polovina pacientů nepociťuje žádné příznaky, druhá část pociťuje příznaky jako u typu A, jen výraznější.
Všechny typy hepatitidy mají velmi podobné příznaky. Zrádné je to, že tyto infekce mohou zpočátku probíhat bez symptomů.
To, zda máte hepatitidu, vám potvrdí lékař – na základě vyšetření.
Musím držet dietu?
Dieta je důležitou součástí léčby u skoro všech onemocněních jater. U hepatitid je důležité, abyste si jídla připravovali z čerstvých potravin a hlavně – jezte pravidelně, protože budete hůř zvládat nepravidelné stravování. Jezte 5x denně, menší porce, a vyhýbejte se přejídání.
V počátečných stádiích onemocnění by měla strava obsahovat především cukry, po ústupu těžkostí přidávejte bílkoviny a tuky. Tuky mírně omezte a přijímejte je ve formě olivového oleje nebo čerstvého másla.
Z bílkovin si vyberte mléčné výrobky (tvaroh) nebo kvalitní maso (snažte se, aby zvíře, z kterého pochází, nebylo krmené antibiotiky a růstovými hormony). Jídla méně solte, namísto toho je dochucujte bylinkami. Také zařaďte do jídelníčku potraviny, které mají dostatek vitamínu B a vitamínu C.
Stravu si upravujte dušením nebo vařením, na smažení zapomeňte! Stejné tabu je alkohol! Omezte konzervované potraviny, které mohou obsahovat různé chemické látky!
Je kůže žlutá pouze u hepatitidy?
Žluté zbarvení kůže je nejčastěji spájené s hepatitidami. Příčinou zažloutnutí však mohou být i jiná onemocnění a stavy:
- malárie,
- srpkovitá anémie,
- různé druhy talasémie,
- rakovina jater, alkoholické poškození jater,
- předávkování paracetamolem,
- zánět nebo rakovina pankreasu.
V případě, že se virem hepatitidy nakazíte, dbejte na to, abyste přísně dodržovali léčbu, resp. režim, naordinovaný lékařem.
Hepatitida může způsobit pacientovi mnoho komplikací, ale – naštěstí – očkováním se před ní dokážeme ochránit. I když pouze proti typům A a B.
Autorka studuje na Farmaceutické fakultě UK v Bratislavě
Redakčně upravené a zkrácené (jam)
Ilustrační fotografie
Bibliografia:
Mária Belovičová, Jozef Holomáň: VÝZNAM VČASNEJ DIAGNOSTIKY VÍRUSOVEJ HEPATITÍDY B A C V PRIMÁRNEJ ÍRUSOVEJ HEPATITÍDY B A C V PRIMÁRNEJ AMBULANTNEJ STAROSTLIVOSTI, 2008, roč. 5 (4/5): 174 – 177, Solen
Margareta Sláčiková: AKTUÁLNA PROBLEMATIKA VÍRUSOVEJ HEPATITÍDY TYPU A A TYPU B, 2006, roč. 3 (7/8): 351 – 355, Solen
MUDr. Ingrid Urbančíková: Vírusováhepatitída A, 2010 roč. 11 (1): 13 – 16, Solen