Hepatitida C se nemusí projevit celé roky. Nechte se otestovat!

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Hepatitida C, někdy nesprávně nazývaná i žloutenka typu C, je potenciálně smrtelné onemocnění. Způsobuje ho virus HCV, který byl objeven až v roce 1989.

Hepatitida C se nemusí projevit celá léta, virus však potichu napadá jaterní buňky, ve kterých se dále množí. Pokud nemoc včas neléčíme, může to vyústit do cirhózy nebo rakoviny jater, resp. selhání jater.

Přenos hepatitidy C

Hepatitida C se přenáší nakaženou krví. V minulosti byli nejohroženější skupinou lidé, kterým byla podána infikovaná krev, případně se dostali do styku s nesterilními nástroji, například při chirurgickém výkonu či při tetování.

V současnosti jsou nejohroženější skupinou uživatelé drog, kteří si je píchají do žíly. Nakažení však mohou být i lidé, kteří už drogy neužívají – stačí jediné použití infikované jehly, aby se virus dostal do krve.

Zatímco proti hepatitidě typu A a B se očkovat dá, proti hepatitidě C očkování neexistuje. Nákaze se tedy dá předcházet pouze odpovědným chováním.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Testování a další vyšetření jsou bezbolestné

Hepatitida C se diagnostikuje krevním testem. Lékař zjišťuje přítomnost anti-HCV protilátek v krvi. Dále použije metodu PCR (polymerázová řetězová reakce) a určí, kolik HCV viru má pacient v těle.

Pokud již byla hepatitida C potvrzena, lékař dělá další vyšetření, kterými se zjišťuje míra poškození jater. Používá k tomu přístroj podobný ultrazvuku, který měří tvrdost jater. Je to absolutně bezbolestné.

Takzvaná jaterní biopsie, tedy odebírání tkáně přímo z jater, se dnes už v diagnostice skoro nepoužívá.

Léčba hepatitidy C je rovněž bezbolestná

Zatímco v minulosti se hepatitida C léčila injekčním podáváním interferonu, v současnosti se používají moderní antivirotické tablety.

Léčba trvá 24 měsíce, podle pokročilosti onemocnění a typu viru. Terapie je téměř 100 % úspěšná a má minimum nežádoucích účinků.

Příběh narkomana, kterému testování zachránilo život

Dnes 39-letý Ján propadl drogám ještě na střední škole. Nejdříve to byl alkohol, pak si začal kupovat lehké drogy. Nakonec propadl pervitinu.

Ten jsem si píchal a Míchal ho s heroinem. Ale bral jsem i extázi, marihuanu, kokain a kdeco další. Vše, co přišlo. Nikdy jsem neřekl ne,“ vzpomíná Ján.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Po téměř 18-ti letech se mu podařilo s drogami skoncovat. Pomohlo mu paradoxně to, že ho zatkli. Když ho po pár měsících odsoudili za jízdu bez řidičského průkazu, psychicky to nezvládl. Soud mu však namísto vězení nařídil léčbu.

Měl jsem recidivu, prostě jsem si musel něco dát. Byl jsem zoufalý, tak jsem si vzal drogu od známého a použil jeho stříkačku.“ A právě tehdy se nakazil hepatitidou C.

Onemocnění měl už při nástupu na výkon trestu, ale ještě o tom nevěděl. Po více než roce, kdy ho z věznice propouštěli, mu doporučili, aby se jako abstinující narkoman nechal otestovat na hepatitidu C. Po návratu domů to hned udělal.

„Všechno bylo bezbolestné. Lidé se bojí testování, protože si myslí, že to bude bolet. Ale to už se dnes dělá jinak,“ popisuje svou zkušenost Ján.

Stejně rychlá a bezbolestná byla i léčba. Ján bral 2 měsíce antivirotika, dnes je už vyléčen.

„Jsem velmi rád, že to takhle dopadlo. I proto dnes chodím na různé besedy a snažím se pomáhat těm, kteří jsou stále ´v tom´. Opakuji jim, že každý by se měl dát otestovat, aby zabránil dalšímu šíření nemoci,“ uzavírá Ján.

Napsat komentář