(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Sladké, voňavé, šťavnaté…
Jablko je jedno z nejzdravějších druhů ovoce. Pokud ho budete mít denně na jídelním lístku, s velkou pravděpodobností se vyhnete mnohým chronickým zdravotním problémům.
Pojďme si něco říci o tomto daru přírody.
Jablko obsahuje až třináct vitamínů
A, B1, B2, B6, B12, C, E, K, kyselina pantotenová, niacin, biotin, kyselina listová a cholin – převážná část těchto vitamínů se nachází ve slupce nebo přímo pod ní. Proto bychom měli jablka konzumovat neoloupané. Když si chcete dopřát extra dávku jódu, nevyhazujte ani jadérka – právě v nich je uložený i tento stopový prvek.
- Vitamín A posiluje imunitní systém.
- Vitamíny skupiny B působí proti vypadávání vlasů, udržují pokožku pružnou, pomáhají při těžkostech se spánkem a s koncentrací.
- Vitamín C potřebujeme na tvorbu tkání, stavbu zubů a kostí. Jeho nedostatek může vést k malátnosti a depresím.
- Kyselinu listovou potřebujeme na tvorbu červených krvinek.
Jablka téměř neobsahují bílkoviny, mají však vysoký obsah vody (až 84 %) a málo sacharidů. Ve slupce je nepatrné množství vody. Mimořádně bohaté jsou nejen na vitamíny, ale i stopové prvky. Mají vysoký obsah draslíku, obsahují až 30 % vlákniny.
Co dokáže jablko
Ze slupky a dužiny, které chrání jádřinec, se v lidském organismu uvolňují látky s léčivým i preventivním účinkem. Působí jako vynikající omlazovací kúra. Jablka regenerují a očišťují organismus a snižují hladinu cholesterolu a cukru v krvi.
Účinné jsou při bolestech hlavy a závratích, pomáhají při průjmu a zácpě (proti průjmu sladká jablka, při zácpě zase kyselá, což povzbuzuje činnost střev). Jablka jsou osvědčeným prostředkem také při potížích s klouby.
Podle barvy poznáš jablko
Pomoc při nachlazení, kašli, chřipce. Rychlejší léčení ran či popálenin. To jsou neocenitelné služby vitamínu C.
Obsah tohoto vitamínu však závisí od druhu, zralosti a kvality skladování. Jedno středně velké jablko má tolik vitamínu C jako například svazek ředkviček – nejvíc ho obsahují kyselá jablka.
Obsah vitamínů jablka závisí od vícero faktorů. Jablíčka, která dozrála na slunku, obsahují víc vitamínu C než plody, které dozrávaly ve stínu. V menších jablkách se nachází více vitamínů, protože podíl slupky k dužině je vyšší. Rozdíly jsou patrné i u dužiny – podle odrůdy je někdy žlutá, jindy bílá, jednou křupavá, jindy jemná, až se rozpadává v ústech.
Každý, kdo není odborníkem na jablka, se může při výběru řídit základním pravidlem: čím je jablko zelenější, tím trpčí má chuť. Jedinou výjimkou z tohoto pravidla jsou jablka Golden delicious, které jsou lahodně sladké i přes zelenou slupku.
Přírodní zubní pasta
Také jste už slyšeli o „přírodní zubní pastě“? Tato přezdívka patří jablku oprávněně. Vitamín C z jablek dezinfikuje ústní dutinu, tím však jeho pozitivní účinek na vnitřek našich úst nekončí. Mírně vlákninová struktura jablka, nelepivá konzistence, šťavnatý obsah a chuť, urychlují tvorbu slin.
Jedení jablka potom přirozeně čistí zuby a ústní dutiny. Žvýkání zároveň procvičuje žvýkací svaly a svaly tváře.
Neznamená to však, že zubní kartáčky vyměníme za jablka!
Jablko každý den
Podle jistého výzkumu amerických vědců stačí, abyste snědli jedno jablko denně a většina chorob, včetně rakovinových, má menší šanci ohrozit vás. Jablka totiž obsahují množství antioxidantů, které ničí škodlivé látky způsobující poškození buněk.
Dobré nejen syrové
I když největší význam pro zdraví má čerstvé jablko, jako pochoutka se využívá i upravené. Rychlý jablečný kompot nebo pyré je oblíbenou přílohou i v dietní kuchyni. Pro jemnou chuť se jablka přidávají do ovocných a zeleninových salátů, ale i do jídel z masa, ryb a drůbeže.
Ve 100 gramech zkoumaných vzorků odrůdy Červený delicius našli tolik antioxidantů, jako ve 1 500 miligramové tabletce vitamínu C. Konzumace jablek výrazně snižuje i růst rakovinových buněk v tlustém střevě a játrech, přičemž účinek je téměř přímo úměrný množství zkonzumovaných jablek.
Zdroj: www.metabolizmus.sk