Revma: Poznejte její první příznaky! Jak se projevuje revmatoidní artritida?

(Zdroj foto: stock.adobe.com)

Pojem “revma” v nás vyvolává představu starého člověka, který si natírá bolavé koleno. Opotřebení kloubů, typické pro starší věk, však nemá s revmatem nic společné.

Revmatismus je spojený se zánětem a poškozením kloubů, ale nemusí se týkat jen kloubů.

  • Jak se projevuje revmatická artritida? 
  • Které kosti a klouby jsou ohrožené?
  • Kdy spustí revma zánět v koleni?
  • Co je to revmatická horečka?

Kosti a klouby – jaký je mezi nimi rozdíl?

Kosti a klouby jsou jako blízká rodina. Například vrchní část stehenní kosti je kulatá a přesně “pasuje” do jamky v pánevní kosti.

Jamka a kulatá hlavice tak společně tvoří bederní kloub. Díky tomu můžeme přednožit, zanožit, či otáčet nohou.

Kloub je tedy pohyblivým spojením dvou, či vícerých kostí.

Z čeho se skládá kloub?

Kloub je obalený pouzdrem, které je zvenku pevné, aby se kosti nerozpojili, jako části stavebnice. Z vnitřní strany pouzdra je řídké vazivo (synovie), které vytváří kloubní maz (odborně synoviální tekutina).

Kdyby nebylo chrupavek, které pokrývají kosti v kloubu, a mazu, tření kostí „o sebe“ by nás velmi bolelo. Kromě toho – kosti by se rychleji opotřebovaly.

Revma je především onemocnění kloubů, až potom kostí

Pokud mluvíme o revmatu, tak máme v tomto článku na mysli revmatoidní artritidu. Tu „nezajímají“ přímo kosti, protože se jedná o onemocnění měkkých tkání. Jak začíná?

Revma se nejprve “zahryzne” do kloubů, konkrétně do vnitřní výstelky kloubního pouzdra – synovie. Vzhledem k tomu, že je synovie uložená v burzách (váčcích, které zmírňují tření v kloubu), revma napadá i ty a stejně tak i šlachy.

Proč vás bolí kosti?

Pokud máte bolesti kostí, pramení spíš z osteoporózy (rudnutí kostí), metastáz, úrazu, či jiného poškození kostí než z revmatu. Studie však ukázaly, že pokud trpíte revmatem, osteoporóza vám hrozí víc než jiným lidem.

Proč vzniká revma?

Revmatoidní artritida patří k autoimunitním nemocem. Připomeňme si, že zdravý imunitní systém útočí jen na cizorodé a škodlivé fenomény, při autoimunitních nemocech si na mušku bere i vlastní buňky a poškozuje je.

Při revmatu útočí imunitní systém na buňky kloubního pouzdra. Útok se projeví jako zánět s prokrvením. Prokrvení vyvolá nepřiměřené teplo, zánět způsobí otoky a bolesti.

Zatím přesně nevíme, proč u někoho vznikne revma a u jiného ne. Vědci pouze předpokládají, že spouštěčem mohou být různé infekce, či větší stres. Shodují se však, že je revma dědičná.

bolavé koleno
Zdroj foto: stock.adobe.com

Jak se projevuje revma?

Pro revma je typické, že se střídají období akutního vzplanutí choroby (tzv. exacerbace), s obdobími ústupu projevů (tzv. remise).

První příznaky nemusí hned upozornit na kloub – obvykle připomínají virózu. Jindy je už po prvních příznacích jasné, že se jedná o klouby. Celkové příznaky, jako únava nebo zvýšená teplota, se objevují až později nebo vůbec.

Navzdory zaužívanému mýtu, že revma nepostihuje pouze starší lidi, nás může překvapit v “nejlepších letech” – kolem třicítky nebo čtyřicítky.

Revma může napadnout prakticky kterýkoliv kloub v těle, ale útočí především na klouby prstů ruky, malé klouby zápěstí, případně kotníky a chodidla.

Jaké jsou teda první příznaky revmatu?

První příznaky revmatu:

  • různě silná bolest,
  • otok kloubů – nejvíc ráno,
  • ztuhlost kloubů – především na rukou a nohou, hlavně ráno (kvůli otokům, nahromaděným v noci),
  • mírně zvýšená teplota (do 38 st. Celsia),
  • únava, slabost, pocit nemoci,
  • úbytek na váze, nechutenství,
  • poruchy spánku.

Pozdější příznaky:

  • postižení velkých kloubů (kolen, či bederních kloubů) – při vážnějším průběhu,
  • symetrická bolest kloubů – tzn. na pravé i levé ruce/noze,
  • deformity kloubů,
  • postižení jiných orgánů – plic, ledvin, očí, kůže.
bolavá ruka
Zdroj foto: stock.adobe.com

Bolesti kloubů na prstech ruky

Pro revma je typické, že postihuje drobné klouby, především na prstech ruky. Většinou se jedná o klouby, kterými zohýbáte natažené prsty. Klouby jsou oteklé, bolestivé, teplé.

Podobný výjev pravděpodobně uvidíte na stejných kloubech druhé ruky. Obvykle jsou postiženy 3 a více kloubů. Kvůli trvalému zánětu mohou být více, či méně, deformované.

Otoky a bolesti kloubů na rukou „zná“ i jiná diagnóza – osteoartróza. Tu však nezpůsobuje zánět, ale degenerace kloubu (kvůli jeho opotřebení).

Bolest kolene, otok kolene

Revma kolen svědčí o vážnějším průběhu nemoci. Otoky zhoršují ohybnost i pohyblivost, a bolest vás může částečně nebo úplně připoutat na lůžko. Bolest kolene v noci narušuje spánek.

Bolesti se objevují také přes den, protože zánět je aktivní neustále, nezná denní a noční hodiny. Zánětlivá tekutina se však hromadí během noci, kdy kloub není v pohybu.

Ranní ztuhlost je důsledkem tohoto jevu. Revma obyčejně postihne obě kolena stejně, což celkově zhoršuje chůzi.

Bolest a otok kolene, a není to revma…?

Bolest a otok kolene nemusí vždy znamenat revma nebo že „problém“ je v samotném koleni. V ortopedii totiž platí, že vždy kontrolujeme také “o poschodí výš” – tedy nejbližší kloub nad bolestivým kloubem.

Důvodem je fenomén, nazývaný přenesená bolest – tehdy nás to bolí jinde, než je zdroj bolesti. Při bolestech kolene tedy můžete mít problémy s bederním kloubem, a to kvůli koxartróze.

Zánět v koleni

Pokud vás trápí zánět pouze v jednom koleni bez dalších příznaků revmatu, je potřeba myslet i na jiné diagnózy. Zánět v koleni často vzniká i z přetížení při častém klečení, běhání po tvrdém povrchu, kvůli nevhodné obuvi, ale i při osteoartróze (degenerace chrupavky).

Podrobnou diagnostickou úvahu stanovuje lékař po klinických vyšetřeních, jako například z výsledků RTG a magnetické rezonance, která je nejlepší metodou na zobrazení kloubů.

bolavý nárt nohy
Zdroj foto: stock.adobe.com

Otok jedné nohy

Pokud vám opuchne celá noha, nejedná se o revmatoidní artritidu. V případě, že vidíte i změny barvy kůže, svědčí to spíš o hluboké žilní trombóze – ucpání žíly krevní sraženinou. Je to velmi nebezpečný stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Věděli jste, že pokud užíváte léky na ředění krve nebo máte poruchu srážení krve, může otok znamenat, že nastalo krvácení do tkání nohy.

Oteklé ruce

Při revmatu nejsou opuchnuté celé ruce, ale pouze klouby na rukou. Ruce tak dostávají uzlovitý vzhled. Kůže nad klouby je při vzplanutí revmatu vyhlazená a teplejší.

Otok výrazně stěžuje činnosti, při kterých je potřebná jemná motorika (jako psaní a šití). V pozdějších stádiích dochází k deformování kloubů, vykroucení prstů, či zápěstí.

Oteklý loket

Vzhledem k tomu, že revma může postihnout kterýkoliv kloub, není loket výjimkou. Jeden oteklý loket, bez jiných projevů revmatu, však pravděpodobně bude znamenat jinou diagnózu. Jakou?

Například písařský loket, nebo také tenisový loket, případně golfový loket. Tyto stavy vznikají kvůli jednostrannému přetažení, někdy zase průnikem infekce z kůže.

Písařský loket (burzitida) se objevuje i při revmatu, ale příčina tehdy není mechanická, ani infekční. Zanítí se vám burza – útvar v kloubu.

Při tenisovém lokti (tendinitidě) jsou zanícené úpony šlach u lokte.

Bolest bederního kloubu v noci

Za noční bolestí bederního kloubu může být i revma, ale častěji je to něco jiného. Do úvahy přichází především burzitida (při přetížení kloubu), koxartróza (při jeho degeneraci), tendinitida (při zánětu šlach svalů kolem kloubu) nebo problémy se zády, které se přenáší na bederní kloub.

Opět totiž platí, že pokud na bederním kloubu nenajdeme změny, které by vysvětlovaly bolest, její zdroj hledáme “o poschodí výš”. Revma totiž jen zřídka postihuje bederní kloub.

Pozor! Banální příčinou noční bolesti může být i nevhodná poloha při spaní, špatná matrace, či polštář.

Bolesti svalů, ztuhnuté svaly

Bolesti svalů (nebo ztuhnuté svaly) nepatří mezi typické příznaky revmatoidní artritidy. Ztuhnuté klouby však mohou vyvolat dojem, že máte ztuhnuté svaly.

Revmatická horečka

Napříč podobným názvem, nejedná se o stejnou diagnózu jako revmatoidní artritida. Příčinou revmatické horečky je neléčená angína nebo jiné streptokokové onemocnění.

V dnešní době antibiotik a vyšších hygienických standardů se revmatická horečka objevuje už jenom zřídka, ale v minulosti vyvolávala záněty kloubů a srdce, neurologické problémy nebo fleky na kůži.

Revmatoidní artritida ve zkratce:

  • narušená činnost imunitního systému – nemoc často spouští infekce,
  • zánět postihuje 3 a více kloubů – obyčejně symetricky,
  • ohrožené jsou především menší klouby,
  • pokud jsou zanícené velké klouby, dokazuje to vážnost nemoci (později vznikají deformity),
  • první příznaky: ztuhlost, bolest a otok kloubů,
  • celkové příznaky: zvýšená teplota, únava, slabost, malátnost.

Zdroje: