Kratší noha: Kdy je možné prodloužení dolní končetiny?

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Nekulhám, tedy nemohu mít jednu nohu kratší.

Je to opravdu tak?

Prvním příznakem získané kratší končetiny nemusí být zvláštní chůze. Nikdo není dokonale souměrný, ale pokud nevydržíte dlouho stát a potřebujete stále přešlapovat, zbystřete pozornost.

Mnoho lidí si rozdíl v délce končetin všimne poprvé při koupi nového oblečení, zejména kalhot. Téměř 98 % případů vzniká funkční deformací, což znamená, že ubrané centimetry jsme nezdědili, ani jsme nepřekonali vážnou zlomeninu.

Pojďme se detailněji podívat na nejčastější příčiny kratší končetiny.

Kratší dolní končetina

Naše kosti rostou do délky přes růstové štěrbiny. Ty se zavírají u chlapců kolem 18. roku života, a tím se prodlužování kostí ukončuje. U dívek je to o něco dříve – proto bývají nižší.

Pokud se během růstu potkáme s komplikovanou nebo špatně zahojenou zlomeninou, končetiny se mohou vyvinout nerovnoměrně. Konečný stav ovlivňují také poruchy metabolismu, infekce nebo záněty.

Zdravé krásné nohy s přiměřenou délkou nejsou zdaleka jen estetickou záležitostí. Potřebujeme je na správnou chůzi, či návrat krve z dolních žil zpět do srdce. Pokud máme dobrou stabilitu v kotníkovém kloubu, předcházíme poruchám páteře a obratlů nebo vybočené pánvi.

Přibližně u 20 – 50 % lidí naměříme 520 milimetrový rozdíl mezi pravou a levou končetinou. Tyto rozdíly (do 2 cm) ještě dokáže pánev kompenzovat. Větší odchylky už způsobují komplikace, které si určitě všimnete. Projevují se omezením pohybu a přidruženými bolestmi. Typickým příkladem je skolióza.

Když si kratší končetinu přivodíme sami

Kromě poruch, které se týkají samotných kostí, si různou délku nohou dokážeme „vypěstovat“ i sami. Většinou postačí špatná životospráva – sedavé zaměstnání, a potom i sezení doma, například před televizí.

Druhý extrém, který provede stejně hodně špatného – nepřiměřené přetížení jedné končetiny, za co mohou hlavně namáhavé sporty a koníčky. Právě zvětšení kloubního pouzdra je nejčastější příčinou změny délky namáhanější končetiny.

Ani obyčejné překládání nohy přes nohu není zdravé. Stehenní kost se při takovém sezení vysouvá z kyčelního kloubu, a když potom vstaneme, napjatý sval zabraňuje snadnému vklouznutí hlavice kosti zpět na své místo.

Měření délky končetin

Většinou vyhledáme lékařskou pomoc, až když se naše příznaky „ozvou“. A obvykle se ohlásí bolestí. Při návštěvě ortopeda, který měří délku nohou, nás čeká několik úkonů.

Na začátku se nás bude lékař ptát na anamnézu – zaměstnání, volnočasový pohyb či sportovní aktivity. Před vstupem do ambulance bychom si měli zavzpomínat na zranění, která jsme překonali, pokud souvisely s pohybovým aparátem. Pokud často nosíme těžké věci v téže ruce, nebo na téže straně, rovněž jde o důležitou informaci.

křivá páteř
Zdroj foto: Shutterstock.com

To vše lékař potřebuje vědět, aby zjistil, jaké máme návyky a zatížení pohybového aparátu. Potom zhodnotí držení našeho těla – vestoje a naboso. Požádá nás také o pár předklonů a záklonů – takto zkoumá, jak se naše páteř dokáže rozvinout. Už základní pozorování obvykle postačí, aby ortoped zaregistroval nerovnoměrnosti v postavení kloubů a končetin.

Následuje samotné měření délky nohou metrem. Lékař nás pravděpodobně požádá, abychom si lehli na vyšetřovací lůžko. V této poloze zhodnotí i takzvanou „pasivní“ hybnost – uchopí končetinu a vyzkouší rozsah její mobility v kloubu.

Neměli bychom pociťovat bolest, ohýbání nohy trvá krátce. Pokud bychom při nějakém pohybu přece jen cítili bolest, měli bychom to hned oznámit. Celé vyšetření trvá kolem 20 minut.

Víte, kdo je pedolog?

Pokud se naše problémy dají korigovat vložkami do bot, navštívíme pedologa. Ten – na rozdíl od ortopedie – nemusí být lékařem. K pedologovi se můžeme objednat na dohodnutý termín, a pak k němu dále chodit na individuální cvičení, nácvik správné chůze či rehabilitaci. Poskytuje také poradenství o zdravém obouvání.

Pedologické vyšetření probíhá tak, že nám nejprve zkontrolují viditelné odchylky v ramenou, pánvi a nohách. Pak se postavíme na skleněnou desku, pod kterou je zrcadlo – plantoskop. Někdy stačí první pohled, někdy je po desce třeba „procházet“. Laserovým ukazovátkem terapeut zjišťuje posuny pánve a páteře, vleže nám zase může porovnat délku končetin.

Někdy absolvujeme i digitální snímání tlaku na plochy našich chodidel. Vyšetření spočívá v analýze tlakových poměrů na ploché nohy v místech, kde jsou vystaveny největšímu zatížení. Odborník takto přesně stanoví diagnózu a předepíše nám léčbu a vhodné zdravotnické prostředky. Po návštěvě pedologa bychom měli mít kompletní info o vrozených vadách a získaných chorobách našich nohou.

Co dělat, když dítěti chybí více než 2 centimetry

Pokud je rozdíl v délce pravé a levé nohy mezi 24 cm, lékaři jsou schopni zastavit v růstu zdravou končetinu a rozdíl vyrovnat. Zákrok trvá pouze 15 minut. Jde o fixaci růstové ploténky, která zajišťuje růst kostí do délky.

Pokud je kratší noha poškozena, nebo jiným způsobem postižena, očekávejte složitější léčbu a pomalejší hojení ran. Proto se volí zákrok na místě, kde se předpokládá rychlejší uzdravení a menší zatížení.

K operaci na prodloužení zkrácené končetiny lze přistoupit pouze tehdy, když rozdíl mezi oběma chodidly přesahuje 4 cm. Existují poměrně přísná kritéria, jestli se kost může prodlužovat nebo zkracovat, co se posuzuje individuálně. V úvahu se přitom berou několik kritéria, jako např. věk, dřívější zranění, nebo v jaké míře může dítě rehabilitovat.

kratší noha cvičení
Zdroj foto: Shutterstock.com

Prodloužení dolní končetiny – kdy ano, kdy ne?

Nejdůležitějším faktorem je to, zda jdeme nohu jen prodlužovat, nebo má operace sloužit k vyrovnání případných deformací. Komfortním zákrokem je nitrodřeňové prodlužování končetiny. Jde o bezpečné prodlužování kosti pomocí magnetu, v pohodlí domova. Provádí se do 19. roku života

Jak je to vlastně možné?

Lékař nám ​​v celkové anestezii – nebudeme tedy nic cítit – nejprve protne jehlici. Tato kost směřuje od kolena k vnější straně kotníku. Následně ji zafixuje a těsně pod kolenem nám do píšťaly zavede prodlužovací hřebík. Kost se na více místech jemně „roztříští“, aby si zachovala cévní zásobení a rychleji se hojila. Když se lékař přesvědčí, že kosti jsou správné stabilizované, zašije nám všechny rány.

Týden po operaci si podle pokynů přikládáme na přesně určené místo magnet – kůží procházejí impulsy a začíná se prodlužování. Lékaři touto metodou dokáží chybějící centimetry vyléčit bez nejmenší odchylky. Výhodou je, že tímto způsobem umíme prodloužit jakkoli dlouhou kost – ramenní, stehenní, i holenní kosti. Zákrok se používá na korekci rozdílu 3 – 8 cm.

Externí fixátor je další možností. Jeho velikost závisí na délce, o kterou je třeba končetinu prodloužit. Vzhledem k tomu, že fixátor musíme nosit minimálně měsíc, a někdy až rok, není nejpraktičtějším společníkem.

Při hygieně a běžných aktivitách může zpočátku potrápit, ale dá se na něj zvyknout.

Jedna noha kratší než druhá u dětí – jak k tomu dojde?

Proč mohou mít děti jednu nožku kratší? Možností je několik. Poruchy vývoje během těhotenství, či komplikace při porodu. Kromě základních vrozených zkratů, tento stav nastává i po prodělaném zánětu.

Pokud se při zánětu poškodí růstová ploténka, přičemž ztratí svou funkci, vznikne nám rozdíl mezi délkou pravé a levé nožičky. Příčinu můžeme hledat i ve špatně srostlé zlomenině nebo při poruchách hormonální činnosti, které souvisejí s růstem kostí.

Jaký pohyb vybrat pro dítě, pokud chceme podpořit jeho zdravý růst?

Výlety do přírody jsou lákavým víkendovým plánem. Pozor však dáváme u malých dětí na dlouhé turistiky. Dlouhý monotónní pohyb dítě rychle vyčerpá. Ani kvalitní boty nemusí být zárukou zdravého pohybu, pokud jsou pro naše ratolesti příliš těžké nebo tvrdé a neohebné.

Ideální je stav, kdy dítě zatěžuje rovnoměrně celé tělo. Upřednostnit bychom tedy měli komplexní sporty – všeobecná pohybová příprava pro děti, lehká gymnastika, plavání či fotbal, jsou vhodné aktivity. Záleží jen od vašeho dítěte, co si vybere a oblíbí.

Nesmíme zapomínat, že zdravá dětská nožka potřebuje i trochu pohybu na „volno„. Celodenní běhání naboso po parketách mu určitě neprospěje, ale krátký pobyt na travnaté louce (nebo po čistém písku) je jen plus. Dítě tím aktivuje nervová zakončení vyvíjející se nožičky, a posílí si i drobné svalstvo, které by se v pevné obuvi nerozvíjelo.

zkrácena noha
Zdroj foto: Shutterstock.com

Kratší noha a vhodné cviky

Na uvolnění páteře je vhodný jednoduchý cvik, na který potřebujete jen ručník a podložku. Pomáhá i na ztuhlé svaly. Srolujeme ručník do válečku, lehneme si na záda a podložíme ho pod kříže, zhruba v oblasti pupku. Nohy máme natažené, mírně rozkročené.

Palce na nohou spojíme. Ruce směřují nad hlavu, jsou natažené, a pokud se nám to podaří, dlaně by měly směřovat dolů – dlaněmi se dotýkáme karimatky. V této poloze vydržme 5 minut. Pokud nám to bude zpočátku nepříjemné, zkoušíme vydržet co nejdéle a postupně se dopracujeme k 5 minutám.

Nevhodné cviky

Příkladem může být stále populárnější yoga. Už jen delší sezení v pozici „lotosového květu“, což je sed s nohama zkříženýma přes sebe, nám natahuje vazy. To je sice prospěšné, ale právě tyto vazy nám drží pohromadě kyčel. Pokud se chceme velmi rychle dostat na vyšší „level“, výsledkem může být výše zmíněné zvětšení kloubního pouzdra.

Posunutá nebo křivá pánev – příznaky a léčba

Tělo je neuvěřitelně přizpůsobivé. Změny v rovnováze však registruje a snaží se je vyrovnat. Tehdy se může stát, že pánev se mírně sešikmí. Organismus si tak zatížení vrchní části těla rozděluje na obě strany stejně, i když máme na jedné straně o pár centimetrů kratší oporu.

Příznaky se začínají jako obyčejná bolest páteře. Bolest nesmíme podcenit, protože patří k typickým projevům skoliózy. Při vyšetření nám udělají RTG snímku a podle ní doporučí úpravu postoje a rehabilitační léčbu.

skolióza kratší noha
Zdroj foto: Shutterstock.com

Skolióza a kratší noha

Skolióza je vychýlení páteře. Pokud jste se s ní nenarodili, způsobí ji nesprávné pohybové návyky, asymetrická pánev a špatné sezení. Nepřijde ze dne na den, na začátku o ní nemusíme vůbec vědět. Přitom už máme deformované obratle.

Neřešená skolióza nám umí pořádně znepříjemnit oblíbené činnosti. Hůře se nám s ní dýchá, což snižuje i kondici. Někdy nás na ni upozorní až lékař. Všimne si:

  • lopatky, které nejsou umístěny vodorovně,
  • šikmou pánev,
  • změnu v prostorovém uložení obratlů.

Co je Dornova metoda?

Tato terapie jemně ošetřuje páteř a klouby. Spolu s terapeutem projdete váš zdravotní stav, a on se pak snaží všechno vrátit na své místo, do původní polohy. Opatrně, bez případného poškození šlach, vazů nebo svalů. Používá pouze volné a přirozené manipulace, nic nedělá násilím.

Dornova metoda pomáhá pacientům, které trápí nestejná délka nohou, ale i těm, jejichž problém netkví v délce kosti, ale v jejím špatném uložení v měkkém tkáni a kloubu. Po Dornovy metodě obvykle následuje Breussova masáž, na uvolnění.

Dornova metoda, tato jemná manuální metoda, je tu pro každého, kdo se chce zbavit stereotypního, špatného držení těla. Nezáleží, kolik máte let, vždy ji můžete absolvovat. Vždyť přece nezáleží na tom, jakou nohou ráno vstaneme s postele. Hlavně, aby to bylo bez bolesti a zdravě.

Viz video, jak funguje Dornova metoda:

Napsat komentář