Mateří kašička: Jak správně užívat produkty včel? Čím se živí včelí královna?

(Zdroj foto: AdobeStock.com) 

Pozitivní účinky medu jsou dobře známé pro většinu z nás. Méně se už mluví o dalším včelím produktu – mateří kašičce.

Mateří kašička je přírodní látka, kterou vyrábějí včely. Tento sekret je plný výživných látek.

Naši předkové považovali mateří kašičku za „všelék“. Využívali ji nejen v nemoci, ale i při zkrášlování, především ženy.

Co je mateří kašička?

Jaké má účinky na tělo?

Jsou známé nežádoucí účinky mateří kašičky?

Zvyšuje mateří kašička plodnost?

Co je mateří kašička?

Nejdůležitější úlohou včelí matky je zachování rodu. V úlu tedy ukládá vajíčka, o které se později starají dělnice. Ty vylučují ze svých žláz sekret, kterým krmí drobné larvy během prvních 3 dnů života.

Tento sekret nazýváme jako mateří kašička. Tvoří ho ze 70 % tekutiny – sliny včel, zbytek je směsí jiných látek.

Určitá část kašičky zůstává i pro samotnou královnu, která ji má jako hlavní zdroj obživy. A proč je tato kašička zajímavá i pro nás?

Účinky mateří kašičky:

  • antibakteriální, antibiotické,
  • prevence před viry a infekcemi,
  • regenerace poškozených tkaniv (poškozené pokožky),
  • léčba různých mykóz,
  • ustálení hladiny cholesterolu a inzulinu v krvi,
  • úprava činnosti štítné žlázy,
  • podpora trávení a chuti k jídlu.
včelia-kráľovná
Zdroj foto: AdobeStock.com

Koupě mateří kašičky

Produkty ze včelí mateřské kašičky si můžete obstarat v lékárně nebo přímo od včelaře. Mateří kašička se prodává v těchto 3 alternativách.

  1. Naturální kašička – koupíte ji jedině u včelařů. Smíchá se s medem a užívá ráno, nalačno. Dáte si lžičku směsi do úst a pomalu ji necháte rozpustit na jazyku. Potom zapijete sklenicí čisté vody.
  2. Tabletky/kapsle – obstaráte si je v lékárně. Užívejte je podle předepsaného návodu.
  3. Kosmetické produkty – nejčastěji jsou to krémy na pokožku. Můžete je používat neomezeně.

Naturální mateří kašičku, resp. tabletky, užívejte v opakovaných kúrách, mezi kterými si udělejte alespoň 2-týdenní přestávku.

Využití mateří kašičky

Mateří kašička se doporučuje při těžkých neurologických diagnózách, jako Alzheimer nebo Parkinson, jelikož posilňuje nervovou soustavu. Jedná se jen o doplňkovou terapii, ne náhradu.

Mateří kašička celkově podporuje organismus, i proto se doporučuje u starších lidí. Podobně se osvědčila i při vysokém krevním tlaku, ale opět jen jako doplňková léčba.

Co se týká vnějšího použití, kosmetické produkty s mateřskou kašičkou pomáhají při zacelování drobných rán, u mnohých lidí redukují i starší jizvy.

Někteří odborníci doporučují mateří kašičku i při hubnutí, jelikož napravuje trávení, a tím podporuje správné fungování metabolismu.

Nežádoucí účinky mateří kašičky

Nejčastějším nežádoucím účinkem jsou alergické reakce. Ty se mohou projevit kožním podrážděním, štípáním v ústech nebo těžkostmi s dýcháním.

Obezřetní by měli být i lidé, kteří užívají léky na ředění krve. Pokud by se totiž zranili, přípravky z mateří kašičky by jim mohli přivodit silnější krvácení.

materská-kašička
Zdroj foto: AdobeStock.com

Kdo nemůže užívat mateří kašičku?

Mateří kašička se nedoporučuje u dětí do 3 let. Logicky se nedoporučují ani u pacientů, kteří mají alergii na med nebo pyl.

Nedoporučuje se také u astmatiků a lidí s velmi citlivou pokožkou. V některých případech může mateří kašička zhoršit ekzém nebo psoriázu. I proto si při prvním užití dejte nižší dávku, než vám doporučili, a sledujte, zda nemáte negativní reakci.

Včelí mateří kašička na plodnost?

V mateří kašičce jsou látky, které jsou velmi podobné ženským hormonům. Z tohoto důvodu se doporučuje pro páry, které mají problémy s početím.

V první řadě, mateří kašička podpoří pravidelnost menstruačního cyklu, což zlehčí vypočítávání plodných dnů. Navíc je vajíčko během ovulace kvalitnější, čímž se zvyšuje šance na oplodnění.

Z užívání produktů z mateří kašičky budou mít výhody i páni. Kašička jim zlepší kvalitu spermií, působí i jako afrodiziakum.

Mateří kašička v těhotenství

V tomto případě se odborníci nedokážou dohodnout na jasném doporučení. Jedna část tvrdí, že s mateří kašičkou můžete spokojeně pokračovat i během těhotenství. Údajně tím posilňujete imunitu, zároveň se zmírňují typické nepříjemnosti prvního trimestru, jako například velká únava či časté zvracení.

Druhá skupina odborníků se však obává toho, že mateří kašička ovlivní ředění krve. To by mohlo přivodit krvácení a ohrozit plod. Stejně tak prý není dobré, pokud v tomto období příliš ovlivňujeme hormonální činnost. Navíc se může objevit nečekaná alergická reakce, kterou jste předtím neměli.

produkty-včiel-med-včelí-peľ-materská-kašička
Zdroj foto: AdobeStock.com

Mateří kašička a PMS

Složení kašičky, které je podobné ženským hormonům, je možné dobře využít u předmenstruačního syndromu (PMS). Mateří kašička (naturální nebo tablety) zmírňuje bolesti v podbřišku, výkyvy nálady a únavu.

Kašičku začněte brát 1 týden (nebo alespoň 3 dny) před začátkem menstruace. Užívání si načasujte podle toho, kdy vás obvykle začíná trápit PMS.

Mateří kašička se osvědčila i v klimakteriu. Tehdy se užívá pravidelně, během několika měsíců. Organismu tak doplníte ženské hormony, čímž se jednotlivé příznaky výrazně zmírní.

Užívání mateří kašičky v pubertě

Zatím co pro dospělé ženy je mateří kašička obyčejně dobrou volbou, mladá děvčata musí být opatrnější. Vzhledem k tomu, že hrozí předčasný nástup puberty, kašičku by měli užívat jen občasně, aby nenarušila normální hormonální činnost.

Když už děvčata dostanou první menstruaci, mohou to s kašičkou zkusit u PMS.

Mateří kašička a obnova kolagenu

Do seznamu ověřených – pozitivních účinků mateří kašičky, musíme zařadit blahodárný vliv na zevnějšek. Kašička redukuje vrásky a vrací pokožce elasticitu.

Pravidelným užíváním tabletek, obnovujeme tvorbu kolagenu, který je důležitý nejen pro pokožku, ale také pro klouby. Krémy zase zpevňují pokožku a zacelují drobná poranění.

Mateří kašička se používá i na poškozené vlasy. Poraďte se se svým kadeřníkem.

Jiné produkty včel – včelí pyl

Odborníci často doporučují, abychom užívali kašičku zároveň se včelím pylem. Včelí pyl má na tělo velmi podobné účinky, především posilňuje naši obranyschopnost.

Pokud se rozhodnete pro souběžné užívání produktů, berte je s určitým časovým odstupem. Tuto kombinaci však nesmí užívat alergici, mohlo by je to ohrozit na životě.

Zdroje:

Napsat komentář