MUDr. Michaela Macháčová: Dobré rady ohledně koronaviru

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Mluvím k vám jako lékařka, která má stejně jako vy, množství otázek ohledně koronaviru.

Na některé otázky mám odpovědi ze své lékařské praxe, proto se vám je pokusím objasnit.

12 roků jsem pracovala jako lékařka na oddělení anestézie a intenzivní medicíny, kde jsem byla opakovaně vystavená extrémním zátěžovým situacím. Ty si vyžadovali 3 základní věci:

  1. Zachovat chladnou hlavu.
  2. Pracovat v týmu.
  3. Dodržovat pravidla.

Sledujte úřady, informujte odborníky

V tomto období je už tradičně mnoho pacientů s akutními onemocněními horníchdolních dýchacích cest, či chřipkou, které každodenně ve svých ambulancích ošetříme. A do toho ještě přišel koronavirus, který v mnohých vyvolává strach a nejistotu. Je to opodstatněné?

Spíš ne. Při dodržování následných doporučení není důvod k panice. Právě naopak, v první řadě je potřeba si zachovat „zdravý selský rozum“ a řídit se doporučeními ministerstva zdravotnictví nebo vlády, které informace denně aktualizují a situaci důkladně monitorují.

Symptomy COVID-19

COVID-19 patří mezi kapénkové infekce, které se rychle šíří z člověka na člověka. Inkubační doba onemocnění je 214 dnů. Symptomy COVID-19 připomínají obyčejnou chřipku. K dalším příznakům řadíme:

  • vysokou horečku,
  • bolesti svalů, krku a hlavy,
  • dušnost,
  • kašel,
  • zvýšenou únavu.

Léčba je zpravidla symptomatická – to znamená, že se snažíme potlačit uvedené příznaky. Jako lékař prvního kontaktu vás zároveň vyzývám k dodržování určitých zásad. Zde jsou dobré rady ohledně koronaviru.

1. Nevyhledávejte zbytečně lékaře

Většinou to děláme naopak – už při prvních příznacích onemocnění, jako je nachlazení, bolest krku, mírná teplota nebo kašel, utíkáme k lékaři. Ve většině případů se však jedná o obyčejnou virózu, která nevyžaduje antibiotickou léčbu. Proto radím: zůstaňte minimálně 3 – 4 dny doma.

2. Kontaktujte lékaře na dálku

Pokud máte teplotu nad 38 st. Celsia, kašel, vrátili jste se z rizikové oblasti, popřípadě jste byli v kontaktu s osobou, která má podezření na koronavirus, opět platí – zůstaňte doma! Telefonicky (nebo e-mailem) kontaktujte svého ošetřujícího lékaře.

V případě, že jsou další lidé v kontaktu s potencionálně nemocným člověkem (rodina, spolupracovníci, přátelé…), kontaktujte příslušné infolinky. Tam dostanete další pokyny ohledně adekvátní zdravotní starostlivosti.

3. Cestovatelská zodpovědnost

I když nemáte žádné příznaky, ale máte pozitivní cestovatelskou anamnézu, resp. existují důvodné podezření, že jste se mohli dostat do kontaktu s nakaženou osobou, opět kontaktujte příslušné infolinky. V žádném případě nechoďte k lékaři!

4. Elektronické recepty

Elektronické zdravotnictví, které je zavedené už 2 roky, funguje čím dál tím lépe. Potvrzuje to moje vlastní zkušenost. E-zdraví má v současnosti klíčový význam při ochraně pacienta před infekčními onemocněními a tedy i před koronavirem. Systém e-zdraví pomáhá v prevenci a zároveň nezatěžuje chronické pacienty a seniory, kteří jsou nejrizikovější skupinou.

Probíhá to tak, že pacient z pohodlí domova kontaktuje svého lékaře (telefonicky, e-mailem), aby mu elektronicky odeslal léky, které pravidelně užívá. Pacient si je potom vybere v kterékoliv lékárně, aby  zbytečně nenavštěvoval ambulance.

5. Společenská zodpovědnost

Nejlepší rada – chraňte především sebe! Takto ochráníte také jiné! A prosím, buďte trpěliví. Všichni zdravotníci dělají všechno pro to, aby byla vaše léčba plnohodnotně zachovaná, léky předepsané a připravené v lékárnách.

Dobré rady ohledně koronaviru poskytla MUDr. Michaela Macháčová, viceprezidentka „Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva“.

Napsat komentář