Nadměrné pocení – když pot teče proudem

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Jistě znáte ten pocit, když vám po zádech stékají pramínky potu, a nedokážete je zastavit. Zejména nyní, v létě.

Ačkoliv na pocení často nadáváme, je třeba si uvědomit, že pro náš organizmus je to důležitý proces – tělo si udržuje stabilní tělesnou teplotu, zvlhčuje a ochlazuje svůj povrch. Jde o obranný mechanismus před přehřátím.

V pokožce po celém našem těle je nerovnoměrně rozloženo až 3 milióny potních žláz, přičemž nejvíc se jich nachází na dlaních, chodidlech na tváři (zejména na čele). Intenzita pocení je u každého jiná.

Běžně vyloučíme přibližně půl litru potu denně, ale při zvýšené námaze, stresu či vysoké teplotě se zvyšuje aktivita potních žláz.

nadměrné pocení léčba
Zdroj foto: Shutterstock.com

Když potní žlázy přehnaně reagují na některé impulsy našeho organismu, resp. našeho chování, a naruší se termoregulační systém, deodoranty a antiperspiranty moc nepomáhají.

Dermatolog? Psycholog? Zkuste je oba

Za nadměrné pocení – hyperhidrózu považujeme přibližně 5-násobně větší pocení, než u zdravého člověka. Hranici, při které už nejde o celkem běžné pocení, lze jen těžko objektivně určit. Orientačně můžeme hovořit o 3 5 propocených košilích či blůzách denně.

Hyperhidróza je omezená buď na určitou část těla, nebo postihuje velkou plochu těla. Postižení jedinci se nadměrně potí na tváři, dlaních, chodidlech a v podpaží.

Tito lidé se často straní společnosti, mají problémy v soukromém i profesním životě – mnohé pronásledují úzkostné stavy. Měli by proto navštívit nejen kožního lékaře, ale konzultovat svoje těžkosti i s psychologem.

Mezi příčiny hyperhidrózy zařazujeme:

  • obezitu (typické je pocení přes den),
  • chronickou infekci (pocení hlavně v noci),
  • zvýšenou funkci štítné žlázy (když se k pocení přidávají i další typické příznaky),
  • horečku nad 38 stupňů Celsia (pocení je normální reakce),
  • hormonální nerovnováhu (návaly tepla a pocení trápí ženy v přechodu a některé i v době menstruace),
  • pubertu (nadměrné pocení z důvodu vývoje potních žláz).
  • stres,
  • větší množství potních žláz na rukou a nohou.

A ještě 4 věci, které byste si měli uhlídat:

  • nepřehánějte to s alkoholem,
  • jídlo kořeňte přiměřeně,
  • nepoužívejte šaty a ložní prádlo ze syntetických materiálů,
  • neužívejte léky s kyselinou acetylsalicylovou.

Pokud neradi „otravujete“ lékaře, je tu šalvěj

Když jste se stále neodhodlali navštívit odborníka, a přece chcete s nadměrným pocením něco udělat, zkuste to s bylinkami. Účinným přírodním prostředkem je šalvěj (tzv. babské ucho). Ukazuje se, že šalvěj může snižovat pocení až o 50 %.

nadměrné pocení šalvěj
Zdroj foto: Shutterstock.com

Samozřejmě, nemůžete očekávat, že se po jednom či dvou hrníčcích čaje přestanete potit – bylinky působí spíše dlouhodobě, a jejich účinek přichází většinou až po několikatýdenním nepřetržitém užívání.

Návod na použití

Bylinku šalvěje vložte do vroucí vody na 5 minut. Polovinu hrnečku vypijte ráno, zbytek večer. Vychlazený šalvějový extrakt si můžete též přikládat na potící se místa. Přikládání hadříku nebo vaty po 10 minutách zopakujte. Na závěr opláchněte místo roztokem.

Pokud šalvěj nepomůže, není to ve vašich silách – oslovte odborníka.

Léky, elektroléčba, chirurgické zákroky, botulotoxin

Odborníci nabízejí několik metod léčby. Hyperhidróza se dá léčit léky, iontoforézou (druh elektroléčby), ale také chirurgicky. Tyto metody však mohou přinést nežádoucí účinky a komplikace.

Už několik let se proto úspěšně využívají účinky botulotoxinu, který se injekčně aplikuje do postižených oblastí. Efekt nastává za několik dní a přetrvává asi 7 měsíců. Při opakování se však jeho účinnost prodlužuje.

Před zákrokem se dělá škrob-jódový test, který zviditelní oblasti nadměrného pocení. Aplikace botulotoxinu (pomocí velmi tenkých jehel) zabrání převodu vzruchů z nervových vláken na potní žlázy. Tím dojde k dočasnému přerušení jejich činnosti, a k omezení pocení na ošetřeném místě.

Zdroj: www.klinikazdravi.cz, http://ona.idnes.cz, redakčně upravené a zkrácené.

Napsat komentář