Permanentní tetování: Je opravdu bezpečné?

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Již 400 let před naším letopočtem se domorodé kmeny ve střední Asii nechali tetovat. Šlo hlavně o zkrášlování, nebo náboženské ceremonie, ale nezvyklé nebylo ani tetovací označování zločinců.

Zpočátku se tetovali pouze modrou barvou, dnes jsou moderní všechny barvy, obrazce, ale i nápisy. Technika od té doby pokročila.

Pokročila však také ochrana před nákazou infekcemi?

Jak tetování vzniká?

Permanentní (nebo stálé) tetování v současnosti dělá umělec, tzv. „Tatér“, který vlastní speciální, jehlami vybavené pistole. Tyto jehly propichují horní vrstvu pokožky (epidermis). Kůže se po tetování postupně hojí, ale inkoust zůstává uložen ve střední vrstvě, škáře.

Za normálních podmínek, náš imunitní systém odpovídá na cizí částice bílými krvinkami, které je dokáží pohltit a zlikvidovat. V tomto případě, však toho nejsou schopny – částice inkoustu jsou příliš velké.

Jak si vybrat správné tetovací studio?

V první řadě – jde o čistotu. Nebojte se navštívit tetovací studio ještě před samotným zákrokem. Mělo by to tam vypadat alespoň jako u zubaře, či dermatologa. V celém zařízení, nejen na tetovacím křesle, totiž nesmí dojít ke kontaminaci!

Zjistěte si, jaké nástroje budou během tetování používat. Všechny jehly musí být nové, sterilizované a vzduchotěsně zabalené. Inkoust musí být také zabalen samostatně, v malých kelímcích, určených pouze na jedno použití.

Rukavice tatéra jsou nezbytnost, a nic, co se mohlo dotknout kůže, nemůže být opětovně použito!

Pro klidný průběh jsou důležité i zkušenosti tatéra proto je nezbytné, abyste viděli jeho tvorbu dříve, než si sednete do křesla.

tetování infekce
(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Jaká jsou zdravotní rizika?

U vstřikování cizí látky do kůže, vždy riskujete infekci. Infekci vám mohou zanést i nesterilizovaná nástroje, ať už jehly, nebo samotná pistole.

K nejčastějším případem infekce (v případě nesterilizovaný zařízení) patří žloutenka, stafylokok či bradavice. Protože pokožka je propíchnuta a krvácí, hrozí nákaza chorobami, které jsou přenosné krví, jako infekční hepatitida, syfilis či AIDS.

Není vyloučena ani stresová nebo fobická reakce. Typickými příznaky jsou pocity mdloby, často doprovázené strachem ze smrti, ze ztráty sebeovládání nebo ze zešílení, resp. bušení srdce.

Jelikož je tetovací inkoust pro tělo cizí látka, může se objevit alergická reakce. Proto je vhodné, aby byl inkoust nejprve vyzkoušen na menším, skrytém místě těla – tzv. kontaktní kožní test. Alergická reakce na cizí látku se projevuje zarudnutím a svěděním pokožky (v místě tetování). Tato reakce může způsobovat záněty a jizvy.

Předem se informujte, jaké látky tetovací inkoust obsahuje. Nejpravděpodobnější alergeny jsou:

  • nikl,
  • rtuť,
  • olovo,
  • lithium.

Dnes se dá těmto látkám vyhnout – použitím jiného inkoustu. Navštěvujte proto pouze certifikovaných tatéry. Před tetováním požádejte tatéra o nahlédnutí do rozhodnutí, které vydává příslušný Regionální úřad veřejného zdravotnictví, a který schválil provoz tetovacího studia.

I roční období ovlivňuje vznik infekce. Nedoporučujeme vám, abyste se nechali tetovat v létě, protože nadměrné pocení zvyšuje riziko zánětu a rány se hůře hojí.

permanentní tetovaní rizika
Zdroj foto: Shutterstock.com

Čemu se vyhnout před tetováním?

Pokud jste se přece rozhodli pro tetování, alespoň den před a den po aplikaci:

  • nepijte alkohol, kofeinové nápoje,
  • neužívejte léky proti bolesti a horečce,
    neužívejte léky na ředění krve (warfarin).

Výše uvedené léky mohou zředit krev, a tím zpomalit hojení, resp. způsobit komplikace – silné krvácení.

Pamatujte však na to, že léky na ředění krve lze omezit pouze po konzultaci s lékařem, obvykle internistou.

Naopak, potraviny s obsahem vitamínu K (listová zelenina) mohou urychlit tvorbu krusty a hojení rány.

Péče po tetování

I zde je nejdůležitější čistota. Abyste po tetování předešli infekci, ránu si netřete, neškrábejte a dbejte na důsledné omytí vlažnou vodou a mýdlem (alespoň 2x za den) a pečlivé osušení ručníkem.

Na místo, které bylo tetované, naneste vrstvičku antiseptického (dezinfekčního) krému, a dávejte pozor, abyste ho neškrábali, zejména v případě, pokud se již vytvořily strupy. Ty si v žádném případě nestrhávejte, právě ony jsou znakem hojení kůže.

Nekoupejte se příliš dlouho, nenavštěvujte sauny a na 2 týdny omezte zvýšenou fyzickou aktivitu.

Pokud tetování dělá profesionál, a nenastanou komplikace (v podobě infekce), hojení by nemělo přesáhnout 1 měsíc.

První pomoc, když dostanu infekci

Rána, která vykazuje známky infekce, je v okolí červená, svědí, štípe a téměř vždy oteče. Může se stát, že „donekonečna“ krvácí. Častokrát se objeví zvýšená teplota, zimnice a bolest.

Tehdy je důležité, abyste nečekali, ale vyhledali odbornou pomoc. Předejdete tak dalším komplikacím, např. rozšíření infekce do hloubky. Lékař vám (pravděpodobně) předepíše antibiotickou mast s lokálním účinkem, například bacitracin nebo neomycin, aby přeléčit infekci. Účinek masti podpoří antiseptickými mastmi, které jsou určeny k léčbě rány zvenčí.

tetování zápal infekce
Zdroj foto: Shutterstock.com

Lékař vám může udělat i vyšetření, zda nemáte zvýšený C-reaktivní protein (CRP), zvýšené množství bílých krvinek, zvýšený sediment erytrocytů (červených krvinek), což jsou příznaky infekce a zánětlivého procesu.

Pokud mast nezabere, dostanete i antibiotika v tabletách, aby se infekce léčila i zevnitř. Nejčastěji jsou to peniciliny, a v případě přecitlivělosti na tyto antibiotika, makrolidy.

Pokud je místo oteklé, můžete otok zmírnit chlazením. Nepřikládejte ale led přímo na kůži – jednak můžete kontaminovat zanícenou ránu, jednak si můžete poškodit tkáň.

Hojení bez infekce

I když nedostanete infekci, místo je po tetování oteklé, teplé, zarudlé, případně bolí. Rozdíl je však v tom (v porovnání s infekcí), že do 23 dnů by měly příznaky začít ustupovat. Samotné hojení může trvat i několik týdnů.

Nejvhodnější krémy na urychlení hojení, jsou takové, které nejen snižují bolestivost, ale také zabraňují vniknutí mikroorganismů do rány a pomáhají regenerovat pokožku. Důležitá je i pH hodnota krému (jeho „kyselost“), která by měla být blízká přirozenému pH kůže (4,56,5).

Vhodné složky na regeneraci pokožky:

  • soli kyseliny pantothenové,
  • chlorhexidin,
  • urea,
  • mandlový olej,
  • mast s obsahem měsíčku (působí regeneračně a protizánětlivě).

Běžné krémy a běžná kosmetika, mohou nejen ráně, ale i barvě uškodit!

odstranění tetování
Zdroj foto: Shutterstock.com

Je bezpečné, nechat si odstranit trvalé tetování?

Tetování je možné odstranit, ale jen velmi těžko. Zesvětlit ho, není problém, ale zcela smazat už tak jednoduché není. Jelikož inkoust byl aplikován hluboko do pokožky, místo aplikace již pravděpodobně nebude vypadat, jako předtím.

Odstranění tetování je nákladné, časově náročné a bolestivé. Používá se při něm i místní anestezie.

Obecně platí, že čím dál je tetování od srdce, tím těžší se odstraňuje. Tam, kde je méně prokrvené tkáň, totiž vznikají bílá místa, protože pigment se nedokáže obnovit.

V závislosti na různých faktorech, ale hlavně na velikosti tetování, budete muset podstoupit několik, někdy i 20 sezení, aby tetování skutečně zmizelo. Mezi sezeními by měl uplynout alespoň měsíc-dva. Jedno sezení na odstranění motivu o velikosti 5 centimetrů čtverečních trvá 4560 minut.

Celý proces se provádí laserem, který rozpouští barvivo do takové míry, aby ho tělo dokázalo absorbovat. Pokud je však inkoust umístěn příliš hluboko, odstranění se nemusí stejně podařit.

Po absolvování laseru, se mohou vyskytnout komplikace – v podobě popálenin, jizev, zhrublé kůže, nebo se může stát, že se vám pigment neobnoví, a tam, kde bylo tetování, zůstanou jen bílá místa.

Proto vyhledejte odborníka nejen při tetování, ale i pro jeho odstranění!

Mohu darovat krev, zda jít na magnetickou rezonanci, pokud „mám“ tetování?

Jelikož přítomnost některých protilátek, které si tělo vytvoří jako obrannou reakci na tetovací inkoust, je možné v krvi zjistit i několik měsíců po nakažení, nemůžete darovat krev dříve než po půl roce.

Magnetická rezonance je zobrazovací metoda, která využívá elektromagnetické záření. Pokud budete mít nevhodné tetování, kovy v něm se mohou zahřívat a pokožka může nepříjemně svědit.

V současnosti jsou všechny certifikované tetovací studia kontrolovány příslušnými orgány na ochranu zdraví (regionálním hygienikem).

Navštěvujte proto pouze certifikované tatéry, a pokud musíte jít na magnetickou rezonanci, uveďte, že jste podstoupili tetování.

tetování mladistvých
Zdroj foto: Shutterstock.com

Může se nechat tetovat mé dítě, i bez mého vědomí?

Nezletilý na to nemá právo. Pokud dítě nemá 18 let, potřebuje písemný souhlas zákonného zástupce, tedy rodiče.

Může se tetování změnit, či vyblednout?

Je jasné, že tetování se bude s přibývajícím věkem měnit. Trvanlivost tetování také závisí na inkoustu a zkušenostech tatéra. Pokud ten aplikuje inkoust příliš hluboko, je více než jisté, že částice začnou migrovat a tetování se (dříve či později) „rozostří„. Rovněž platí, že pokud přiberete, mění se tvar a celkový vzhled kresby.

Měli byste být vědomi, že tetování je trvalé, a to, co se vám líbí dnes, se vám může, ale nemusí líbit i o pár let! Inkoust zůstává v kůži po celý život, proto důkladně popřemýšlejte o motivu a místě, na které se necháte tetovat!

Autorka studuje na FaF UK v Bratislavě

Redakčně upravené (jam)

Napsat komentář