(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Plodné dny představují období v menstruačním cyklu. V tomto čase má žena nejvyšší šanci otěhotnět.
Co víte o plodných dnech?
Umět si je vypočítat je mimořádně důležité, pokud se snažíte o miminko nebo když se – naopak – na těhotenství ještě necítíte.
Menstruační cyklus
Menstruace je přirozený, opakující se cyklus v životě pohlavně zralé ženy. Pro rozmnožování je nezbytný. Průměrná délka menstruačního cyklu je 28 dní. Za první den se považuje první den menstruačního krvácení.
U velkého množství žen se však může délka cyklu lišit i o více dní. Tyto odchylky nejčastěji vznikají ještě před ovulací. Ovulace probíhá přibližně uprostřed cyklu, a při snahách o otěhotnění bude pro vás klíčovým pojmem.
Co je ovulace?
Ovulace je proces, při kterém se zralé vajíčko uvolní z vaječníku a putuje dále do vejcovodu. Tento jev je způsoben změnou koncentrace hormonů v těle, hlavně estrogenu a luteinizačního hormonu.
Estrogen je hormon, který je zodpovědný za vývoj ženských pohlavních orgánů a znaků. Luteinizační hormon zas vyvolává produkci estrogenu, progesteronu a také ovulaci.
Během ovulace je největší možnost oplodnění vajíčka – právě proto, že po uvolnění z vaječníku, putuje vajíčko do vejcovodu, kde je nejvyšší šance na oplodnění.
Převládá názor, že ovulace probíhá vždy ve 14. den cyklu – v jeho polovině. Nicméně, ve skutečnosti to tak být nemusí.
Jak si vypočítám plodné dny?
Tak, jak menstruační cyklus nemá vždy u každé ženy přesný 28-denní průběh, tak i čas ovulace bude u každé ženy jiný. Ovulace může (dokonce) nastat v různých dnech i v rámci jednotlivých cyklů u téže ženy.
Tyto změny jsou velmi individuální. U některé z vás může oddálení ovulace způsobit psychický stres, u jiné zase vyčerpání. Také nemoc nebo výrazné změny životního stylu mohou vést k menším nepravidelnostem v cyklu. Zaznamenání těchto změn vám opět pomůže zjistit, jak vaše tělo funguje a reaguje.
Obecně označujeme jako plodné dny – dny, kdy je nejvyšší šance na otěhotnění – 9. až 19. den cyklu. Při jejich výpočtu bereme v úvahu fakt, že schopnost oplodnění vajíčka trvá 17 hodin po uvolnění z vaječníku, a schopnost proniknutí spermií je 48 hodin po pohlavním styku. Na tento časový údaj se však nedá stoprocentně spoléhat, zejména, pokud máte nepravidelný cyklus.
Cítím, kdy mám plodné dny?
Jednoduše řečeno – ano i ne. Některé ženy nepociťují během ovulace žádné příznaky, některé ano. Problematické však je, že tyto příznaky nemusí být dostatečně výrazné, resp., pro ovulaci specifické.
O jaké průvodní znaky jde?
Během plodných dní může pociťovat mírnou bolest v dolní části břicha přibližně pětina žen. Bolest způsobuje právě uvolnění vajíčka z vaječníku.
Dalším, ale ne příliš spolehlivým ukazatelem, je zvýšená citlivost prsů . Tak, jako při bolesti v bříšku, ani tento jev není typický jen pro ovulaci.
Zkuste si při nejbližším předpokládaném čase ovulace všimnout, zda nepozorujete zvýšený vaginální výtok. Uprostřed cyklu se totiž mění vlastnosti poševního hlenu – je průsvitný a táhlý, a tvoří se ho více než během jiných fází cyklu.
Vaginální výtok přitom nemusí být jen průvodním znakem plodných dní. Někdy může být příznakem vaginálního onemocnění. Tehdy může výtok zapáchat, mít hrudkovitou konzistenci, a vy můžete pociťovat svědění a podráždění.
Spolehlivý ukazatel – tělesná teplota
Poměrně spolehlivým ukazatelem ovulace je zvýšená bazální teplota. Ta stoupá pod vlivem změny hormonů, a to o 0,3 až 0,5 ° C.
5 dní před a 3 dny po stoupnutí teploty jsou považovány za plodné.
Jak si správně změřit bazální teplotu?
Začněte si ji měřit v první den menstruace, hned po probuzení. Bazální teplota je nejnižší teplota vašeho těla, kterou máte během spánku. Aktivita tuto teplotu zvyšuje, proto je třeba, abyste si ji změřily okamžitě po probuzení, tedy ještě předtím, než vstanete.
Měřte si ji každý den, během celého cyklu, a z výsledků si vytvořte tabulku. Na ní pak zřetelně uvidíte, kdy vám bazální teplota stoupla. Zvýšení teploty totiž nastává 2 dny po ovulaci.
Pokud si pár měsíců budete dělat záznamy vaší bazální teploty, pomůže vám to předpovědět den nadcházející ovulace.
Ovulační testy
Na přesné určení ovulace existují i ovulační testy. Určení plodných dní funguje na bázi stanovení luteinizačního hormonu v moči.
Produkce luteinizačního hormonu je během ovulace zvýšená, a díky nárůstu koncentrace hormonu, jej lze v moči detekovat. Použití je velmi jednoduché, stačí, když testovací proužek ponoříte do vzorku moči a počkáte na výsledek, který se projeví jako barevná změna. Před použitím si přečtěte příbalový leták testu . Na trhu je mnoho druhů, a tím pádem se mohou lišit v určitých detailech použití.
Existují i digitální ovulační testy, použití je v podstatě stejné, jako při testovacích proužcích. Na testovací tyčinku, která je na jednorázové použití, se aplikuje vzorek moči. Tyčinka se ještě předtím vkládá do držáku testu, výsledek se zobrazí na digitální obrazovce. Držák lze použít vícekrát.
Na trhu je dostupný i tester, který dokáže vaše plodné dny určit pomocí slin. Je určen pro opakované použití.
Výpočet plodných dnů přes smartphone
Na internetu najdete množství stránek, které nabízejí různé kalkulačky na výpočet plodných dní. Rovněž jsou již dostupné aplikace na smartphone. Jejich výhodou je jednoduchost a rychlost, avšak jejich přesnost častokrát závisí na pravidelnosti menstruace.
Měření bazální teploty, resp. ovulační testy, jsou sice náročnější, ale přesnější metody.
Nemusím během neplodných dní užívat antikoncepci?
Musíte. Řídit se metodou plodných a neplodných dní jako způsobu antikoncepce, není velmi účinné a doporučené. V případě, že se chcete otěhotnění vyhnout, zvolte si ještě jiný způsob antikoncepce.
Pokud je – naopak – vaším cílem „požehnaný stav“, odbornější určení plodných dnů vám ve snažení výrazně pomůže.
Autorka studuje na Farmaceutické fakultě UK v Bratislavě
Redakčně upravené (jam)
Ilustrační fotografie
Bibliografie: Michal Kliment, Vladimír Cupaník: Současný pohled na formy a možnosti antikoncepce, 2011, roč. 8 (1): 36 – 39, Solen